Návrat z temnoty

kniha od:

Návrat z temnoty https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155246/bmid_navrat-z-temnoty-qVH-155246.PNG 4.2 708
Koupit Koupit eknihu Bazar

Bylo jí třináct, když se ztratila. Zmizela své rodině, přátelům, světu. Když se zčistajasna objevila, zjistila, že jí chybí velký kus sebe samé. Šestnáctiletá Angie Chapmanová se po třech letech od svého záhadného zmizení vrací domů. Z toho období si nic nepamatuje, jako by jí někdo vymazal všechny vzpomínky. Musí si poskládat příběh o všech hrůzách, které prožila, aby získala nazpět svůj život.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)
Originální název:

Pretty Girl-13 , 2011


více info...

Komentáře (217)

Komentáře 217 Recenze 14

eliska9256
eliska9256
17.09.2023 3 z 5

V knize bylo hodně zvratů, které jsem nečekala, námět byl také skvělý a musím říct, že knihu jsem nemohla odložit a že jsem jí přečetla snad za 3 dny.

Sysel
Sysel
16.09.2023 5 z 5

Jedním slovem wou!


Airelle
Airelle
03.08.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostala v rámci štafety u @ketkavknizkach a nečekala jsem, že mě příběh natolik pohltí. Jedná se o thriller, ale možná bych ho označila jako YA thriller.

Situace ve které se ocitla Angie mě děsila, a bylo mi jí líto. Na jednu holku toho zažila opravdu spoustu. Kniha je plná velmi závažných témat a pro mě to byla emocionální jízda na horské dráze. Uronila jsem nejednu slzu a některé postavy chtěla doslova uškrtit. Angie je pro mě jedna z nejstatečnějších hrdinek, o které jsem kdy četla.

Pokud máte možnost si knihu přečíst, tak neváhejte. Myslím si, že nebudete litovat.

Emma27
Emma27
09.06.2023 3 z 5

Knihu jsem si zakoupila na zakladě recenze. Napínavá kniha.

Littlemonday
Littlemonday
24.04.2023 4 z 5

Je libo neotřelý thriller s absolutně skvělým nápadem na příběh? Tak to jste tady správně!

Angie ve třinácti zmizí, v šestnácti se vrátí zpět a uplynulé tři roky si nepamatuje. Co se stalo, kde byla? Odešla dobrovolně nebo ji někdo unesl?

Naprosto skvělá kniha, která vám postupně dává vodítka. To, jak se autorka poprala s klasickým vzpomínáním si, je neuvěřitelně originální.

Líbí se mi hra s fonty, přehledné dělení do kratších kapitol, od příběhu se nešlo odtrhnout!

Všechno je skvělé! Ani se mi to nechce psát, ale bohužel přichází AŽ NA. Skvělé až na konec. Kdyby chyběla poslední jedna dvě kapitoly, byla bych spokojená čtenářka a kniha by měla pět hvězd. Autorka ale měla potřebu překombinovat poslední detaily a trochu tím shodila uvěřitelnost, která mi celý čas čtení udržovala pocit reálnosti děje. Za to bohužel z hodnocení ubírám.

Nic to ale nemění na tom, že pokud jste thrillerožrouti, hurá do čtení!!!

4/5

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme

grizlinka
grizlinka
20.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Bylo to napínavé, ale opravdu mi to sedí nejvíce pro mládež, v té době by mě asi zasáhla mnohem více. V dnešní době mě spíše zabolelo, že by se něco takového mohlo stát mému dítěti a dějí se na světě podobné věci. Nejvíce mě zaujala možnost experimentální léčby a i když jde o fikci, tak jde o zajímavou oblast.

Amitiel76
Amitiel76
06.03.2023 4 z 5

Třináctiletá Angela beze stopy zmizí na letním táboře. Slehne se po ní zem a pátrání je bezúspěšné. O tři roky později, se náhle z čista jasna objevuje před domem rodičů, aniž by si cokoliv z těch uplynulých let pamatovala. Trpí posttraumatickou poruchou, a totální ztrátou paměti. Ale také ještě něčím jiným. Říká se tomu "disociativní porucha".
V praxi to znamená, že v její hlavě žije několik dalších osobností, které převzaly během traumatizujících událostí vládu nad její myslí. Rozdělily si úlohy, a každý svým způsobem chránil to malé děvčátko před realitou.
Člověk ani netuší a žasne, čeho všeho je vlastně lidský mozek schopný. Protože v tomto případě, se nejedná o žádnou fikci. Náprava a léčba je v knize sice přehnaně urychlená, ale autorka asi nechtěla natahovat příběh o dalších několik let :-)
Kniha svým literárním stylem odpovídá zhruba věku šestnáctileté dívky, která příběh vypráví. O to víc mi to sedlo. I když vážnost daného téma určitě odpovídá kategorii pro starší čtenáře, kteří mají rádi psychologické thrillery.
Občas se příběh zadrhl a dost se motal v kruzích, ale i tak si zaslouží hezké čtyři hvězdičky.

KnihomolkaMari
KnihomolkaMari
31.01.2023 3 z 5

(SPOILER) V této knize byl jistý temný duch, jež mě držel v napětí. Rozhodně měla potenciál, ale musela jsem udělit pouze 3 hvězdičky, příběh byl dobrý, ale ne více, než dobrý. Poruchu, jež se vybarvuje v knize velmi dobře znám, sice ne osobně, díky bohu, ale mnohé jsem už o ní načetla. Nicméně, vzhledem k tomu, že je to poněkud komplikované téma, stejně jako ostatní události, nimiž si hlavní postava prošla, je kniha vcelku uspěchaná, všechno jde jak na běžícím páse a nestihnete pořádně vstřebat informace a to je velká škoda. Kdyby byla delší a propracovanější, tak bych určitě hodnotila jinak. Příběh se mi sice líbil, bylo tam mnoho zvratů, ovšem právě kvůli té uspěchanosti mě tolik nenadchl, jak bych očekávala.

PosPol
PosPol
26.01.2023 4 z 5

Fůů, tak to byl zase emocionální nářez. Kniha se ke mně dostala díky štafetě a jsem za to ráda, ačkoliv mi opět udělala další dírku do hlavy :) .
Kniha začíná vzpomínkou Angely, která se jako třináctiletá účastní tábora, najedno BLIK! a Angela se objeví jako šestnáctiletá se šrámy především na těle. Na duši ani tolik ne, neb má v hlavě... prázdno.... A tak se začíná príběh jedné dívky s DID (disociační poruchou) a postupně se nám rozkrývá příběh. Dosti temný, řekla bych. Někdy je ale lepší zůstat tápat v oné temnotě, než se vracet k hrůzám...
Z některých částí příběhu se mi zvedal žaludek a to nemám děti. Nejhorší je asi představa hrůzností a šíleností, které se dějou dětem/lidem po celém světě v této chvíli. Tato kniha vám to nemilosrdně připomene. Autorka vás od začátku napíná, sotva odkryje závoj jedné záhady, objeví se další tři nezodpovězené otázky. No a s postupným odkrýváním se vám čím dál více dělá mdlo a objeví se zcela protichůdné pocity - knihu okamžitě dočíst a zároveň to nečíst a odhodit ji někam daleko....
Výtky bych měla k občas chaotickému ději, některé věci mi úplně nedávají smysl. Kniha je spíše jednodušší a její zacílení je složité - pro YA mi přijde příliš zvrácená a zároveň pro dospělé nemusí být tak záživné číst některé pocity a myšlenky puberťačky.... Každopádně za mě palec hore a 4/5.

monika3332
monika3332
01.11.2022 5 z 5

Opravdu poutavé čtení. O disociační poruše jsem neměla ani potuchy. To že naše mysl se brání i tímto způsobem je až pozoruhodné a neskutečné zároveň. Klidně bych si ji po čase přečetla znovu.

cukrovka
cukrovka
12.10.2022 5 z 5

Skvělé a napínavé čtení. Zajímavé téma disociační poruchy. Je zajímavé, co dokáže lidská mysl, aby se ochránila před traumaty.

boeink
boeink
09.07.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla "na pár zátahů", úplně mě pohltila. Otáčela jsem jednu stránku za druhou, zvědavá, nakolik je příběh reálný. Je totiž skoro neuvěřitelné, čím si Angie musela projít. Po dočtení knihy, včetně doslovu autorky, jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového, něco, co je mimo chápání člověka, který o popsané poruše dosud neměl ponětí.
Doporučuji!

BookDowner
BookDowner
03.07.2022 4 z 5

Knížka mě oslovila názvem a musím říct, že to je pěkně zavádějící. Mimo to, kniha překvapila jak rychle jsem tu knížku dočetl, během týdne. Mí přátelé během dvou dnů v rozporu 300+ stránek ji dočetli. Je ta kniha tak zajímavá nebo má dobré tempo? Tak nějak obojí. A díky ní jsem zvedl zájem o mnohočetné poruše osobnosti. Ale autorka tam musela mít problém zaměřit věkovou skupinu této knihy. Nebudu specifický, ale i tak doporučuji.

TeriLin1111
TeriLin1111
29.05.2022 3 z 5

Jako takhle. Celková zápletka byla zajímavá, líbilo se mi, že byla zaměřená především na psychologii, něco nového se dozvíte. Ale vlastně nevím pro jakou věkovou skupinu je kniha určená. Vzhledem k obsahu bych řekla že spíš pro starší čtenáře, ale na druhou stranu ten styl psaní byl docela jednoduchý takže pro mladší. Celkově dialogy nic moc, přišlo mi že autorka se tam snažila nacpat co nejvíce drama a bylo to trochu přehnané. Pokud vás baví psychologie tak doporučuji, ale jinak dobrý průměr.

Johny_H.
Johny_H.
18.05.2022 5 z 5

Tato kniha se opravdu jen těžko zavírá a je dobré si na ní vyčlenit čas jelikož ji budete chtít přečíst jedním dechem.

Euka
Euka
15.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvělá napínavá kniha. A ten závěr?! Přes slzy jsem neviděla..úplně mě to dostalo.
Ale to bude určitě tím,že mám doma dvě děti...

Darja.8
Darja.8
02.03.2022 5 z 5

Poslední Angiina vzpomínka je z tábora,ve kterém byla,když jí bylo 13 let. Následující události má jako v mlze. Oficiálně je jí 16,ale ona se stále cítí na svých 13 let. Nedokáže pochopit,co se stalo s časem,který mezitím uběhl. Začne docházet k psycholožce Lynn,která ji hodně pomůže objasnit co se tenkrát stalo. Zjistí se,že Angie trpí DID( disociaci) a skrývají se v ní další osobnosti. V případě velkého traumatu si člověk vytvoří jakýsi obraný mechanismus a zablokuje tak svou mysl přesněji řečeno vzpomínky na traumatickou událost. Knihu doporučuji už jen těm co se zajímají o psychologii. Konkrétně o disociační poruchu osobnosti.

ujunka
ujunka
03.02.2022 5 z 5

Napínavá kniha. Bavila mě, doporučuji přečíst.

nikikostadinova
nikikostadinova
15.01.2022 3 z 5

Chvíli jsem měla v hlavě bůhvíproč nastavené, že to je fantasy, to mě potom přešlo. Příběh mě zajímal, ale protože už jsem přece jenom přečetla za svůj život hodně knih, nebylo to nepředvídatelné. Trošku mě zmátly události na posledních stránkách. Některá vyústění vyšla na prázdno. Ale bylo to rozhodně zajímavé čtení.

Dyna08
Dyna08
01.01.2022 5 z 5

Kniha byla tajemně krásná, četla se dobře️

escapelle
escapelle
11.09.2021 3 z 5

Jednohubka na jeden den.
Mě pocity z knihy jsou dost rozporuplne. Na jednu stranu hodnotím jako blbost pritazenou za vlasy. Všechny ty altery, hypnozy,celé takové neuvěřitelné jak z ceckoveho filmu..na druhou stranu mě ale od začátku něco nutilo číst dál, zajímalo mě co se z toho vyvrbi...takže ve finále knihu hodnotím kladně,jako dobrou oddychovku. Když se člověk oprosti od toho,na kolik je to uveritelne.

PeggyQuella
PeggyQuella
21.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Návrat z temnoty je velmi poutavý příběh, pojednávající nejenom o krutosti lidí, ale i o nemoci, o které toho většina lidí moc neví. Mimochodem, netuším, kdo vytvářel ty štítky ke knize, nebo jestli je tam psal někdo, kdo to vůbec četl, ale je to DISOCIATIVNÍ porucha osobnosti! Nikoliv mnohočetná. Vím, je to detail (nijak nesouvisející s knihou), ale povzdechnout jsem si nad tím musela. :D
Pokud by někdo od příběhu očekával nervy drásající thriller, pravděpodobně by byl zklamaný. Kniha je napsána velmi psychologicky, zaměřuje se převážně na život hlavní hrdinky poté, co si prošla neskutečně hrůzostrašnými útrapami a na její psychické stavy. I kvůli tomu je samotný únos spíše vedlejší dějovou linkou a samotný konec je vcelku předvídatelný. S tím jsem nebyla úplně spokojená (například mi ihned došlo, že s tím jejím strýčkem je cosi v nepořádku), ale budiž, chápu, že příběh se zaměřuje na to "potom".
První část knihy se mi opravdu líbila a žádné výtky bych k ní neměla. Bohužel, ten konec to dost pokazil. Přijde mi, jako by autorka bojovala s nějakým deadlinem, do kterého musela příběh dokončit, a tak to trochu uspěchala.
Shodnou okolností se v poslední době o DID dost zajímám - přečetla jsem o této poruše spoustu článků, pojednání a samozřejmě také zkušenosti lidí, kteří jí trpí. Právě proto mě konec trochu popudil, přišel mi až moc... růžový? Pohádkový? Na můj vkus není moc reálné, aby se někdo dokázal vypořádat s DID za několik měsíců. Jistě, autorka se to snažila vysvětlit jakousi experimentální léčbou - a tady začíná další problém, který jsem s knihou měla.
Oceňuji, že si k tématu našla spoustu informací (u takového tématu by to, koneckonců, měla být povinnost) a vycházela částečně z reálných faktů, nicméně mně osobně dost vadilo, že si tuhle "zázračnou léčebnou metodu" přikrášlila. U podobných témat je hrozně důležité, jak je autor zpracuje, protože psychické poruchy (u DID je to o to horší, že mnoho lidí o ní vůbec neví) jsou citlivým tématem. Podle toho, jak je popkultura zobrazuje, si o nich utváří obraz i široká veřejnost, jejíž názory mohou mít přímý dopad na ty, kteří jimi trpí. Možná i to je právě ten důvod, proč mi závěr, kdy alternující osobnosti splynou v jednoho člověka už po několika sezeních, připadal trochu přitažený za vlasy. Bylo to až moc idealistické.
Trochu mi vadí i to, že některé věci zůstaly poněkud nedořešené. Zajímalo by mě, jak se dále vyvíjel vztah Angely s její babičkou, jestli dal její strýc pokoj, nebo jestli i tohle nějak gradovalo...
Ovšem to, co musím naopak vyzdvihnout, jsou popisy útrap, které se s touto poruchou spojují. Bohužel, podle zkušeností lidí, co DID mají, se najde spousta jedinců, kterým tato nemoc přijde zajímavá, fantaskní, a kteří by taky "chtěli mít kamarády v hlavě". Jenomže tak to nefunguje a myslím, že tenhle příběh to dostatečně ukazuje. Nezaměřuje se pouze na jednotlivé osobnosti, ale i další věci, které DID provází - amnézie, ztráta vzpomínek, hlasy, nepříjemné situace, komplikace osobních vztahů... Tato kniha by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří DID glorifikují. :)
Líbilo se mi i to, jak byl příběh napsaný - svižně a plynule.
Abych to shrnula, dost jsem přemýšlela, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Jsou tam části, se kterými jsem měla problém. Ovšem stejně tak tam byly i velmi silné chvíle, u nichž mi vnikly slzy do očí. Ať i však o samotném zpracování myslím cokoliv, nemohu knize vytknout fakt, že poukazuje na jednu hodně důležitou záležitost - na to, jak nedozírné následky může mít prožité trauma na lidský mozek.

Miro67
Miro67
20.05.2021 4 z 5

Pro Angie byla její psychická porucha spíš vysvobozením. Pomohla ji překonat to, co by žádné dítě překonávat nemělo. Ze všech jejích identit nakonec vyrostla jedna úžasná slečna, ve které se asi Skautka prosadila nejvíce.

Karkulka1996
Karkulka1996
17.04.2021 5 z 5

Jelikož jsem o psychické poruše hlavní hrdinky viděla film, bylo mi tohle téma blízké. Kniha zpracovaná na jedničku, vše dokonale popsáno a vysvětleno. S každou kapitolou nové a zajímavé informace. Doporučuji přečíst.

Evkae36
Evkae36
24.01.2021 5 z 5

Zajímavě zpracované téma. Psychická porucha hlavní hrdinky je vlastně odkrývána po celou dobu knihy až do konce. A oceňuji, že na konci je napsané vysvětlení, co to vlastně za poruchu je. Je to k zamyšlení, čeho je naše mysl vůbec schopná..

kástečkou
kástečkou
10.01.2021 5 z 5

Během čtení jsem v sobě pociťovala zcela protichůdné pocity. Hnus z toho, že se takové věci dětem dějí, a radost z toho, že se o tom dá psát přijatelnou formou.
Tuhle knihu považuju za výborný prostředek k nastartování procesu vyhojení vlastních traumat a bolesti nejen u mladistvých a dospívajících, ale i u nás dospěláků, kteří si s sebou životem tahají nějakou tu nespravedlnost.
Přestože se jedná o fiktivní příběh (jehož fiktivitu vidím nejvíce v překombinování všech možných útrap, které si dovedete u 13-leté dívky vymyslet), jsou v něm zasazené střípky témat, se kterými se potkávám mmj. ve své práci s mladistvými, kteří si leckdy prošli zneužíváním či jiným omezováním na svobodě.
Samotný fakt, že TIP na tuhle knihu jsem dostala od mladé ženy, se kterou pracuji, je pro mne známkou smysluplnosti jejího vydání!
Několikrát jsou tu jako rušivé zmiňované kapitoly věnující se obnovování společenského života hlavní hrdninky. Z mého pohledu (a opět i pracovního) to velmi příjemně rozmělňuje syrové vzpomínání a vyvstávání traumatických prožitků Angie (potažmo čtenáře/ky). Obsah věnující se třem liniím (přítomnost hojení - rodinné vztahy, terapie přítomnost sociálního znovuzačlenění - spolužáci a přátelé, a minulost - vzpomínky jednotlivých osobností v Angie) dohromady dává syté svědectví o tom, že LZE HOJIT i obrovské rány na duši, a že NENÍ NUTNÉ CELÝ ŽIVOT S SEBOU TAHAT SVOJE TRAUMATA, která neumožňují plnohodnotný život.

WowKokinko
WowKokinko
16.12.2020 5 z 5

S každou osobnosti přichází nová fakta... Za mne velmi netradiční a zajímavé dílo.

Arsi007
Arsi007
25.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Čekala jsem podle obálky mrazivý thriller se špetkou násilí. Dostala sem něco, co by se spíše dalo zařadit mezi hraniční young adult literaturu. Osobní život Angie po návratu do školy tomu hodně napomáhal. Nevím proč, ale v anotaci není zmíněno hlavní lákadlo celé knihy. Důvod, proč si nic Angie nepamatuje a něco, co by ke knize dovedlo mnohem početnější skupinu čtenářů. Já vám to povím, protože věřím, že vás to zaujme stejně jako mě a bylo to v podstatě řečeno po pár desítkách stran, tedy na začátku. Angie má Disociační poruchu osobnosti. V její hlavě sídlí vícero osobností, které střeží její traumatické zážitky, se kterými by se sama dokázala těžko vyrovnat. Celý zbytek knihy je pak o objevování vlastního já a pomalém rozplétání okolností jejího útěku ze zajetí.

NinaDebrunner
NinaDebrunner
21.11.2020 5 z 5

Po dočtení této knihy jsem chvíli zpracovávala emoce které to ve mně zanechalo. Rozhodně je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, a teď už jedna z mých oblíbených. Je tam skvělé propojení reality (DID - léčba, popis) s fikcí (vymyšleným příběhem). Rozhodně doporučuji.

suiteki
suiteki
13.10.2020 4 z 5

Byla to zajímavá knížka, ale čekala jsem o malinko víc. Za me 3,5hvězdičky.

tereza7804
tereza7804
08.10.2020 5 z 5

jedna z mých nejoblíbenějších knih . . . dokonalost

4824
4824
05.10.2020 5 z 5

Kniha, kterou jsem začala číst navečer a dočetla ji k ránu. Za mě velmi strhující a velmi dobře napsaná. Také velmi oceňuji prolog, který dává do souvislosti realitu a trochu přibarvené věci v knize. Takže za mě TOP kniha :-)

Allla9
Allla9
13.09.2020 5 z 5

Knížka,která musí zasáhnout každou matku.

hopen
hopen
10.09.2020 5 z 5

Mohu jen doporučit,kniha se povedla od začátku až do konce.:-)

Izi167
Izi167
23.07.2020 4 z 5

Upřímně, neměla jsem příliš velká očekávání, spíš jsem po knize v knihovničce sáhla proto, že jsem ji chtěla zařadit na přečtenou polici, a začít tak konečně plnit prázdninové předsevzetí. Nicméně mě velmi mile překvapila. Anotaci jsem četla před pár lety, když jsem ji kupovala, teď jsem se nechala svým způsobem překvapit, takže jsem vlastně netušila, do čeho jdu. Od začátku jsem tím pádem neustále byla v mylných "koncích", kdy se mi hlava snažila předpovědět, co a jak se stane, jak to dopadne, atp. O to větší radost z toho mám, protože jsem se vlastně téměř v ničem netrefila.
Z technického hlediska je knížka naprosto v pořádku, snad jen dvakrát někde vypadlo slovíčko, ale to se dá pochopit, není to sto stránková knížka, takže nemám co vytknout. Snad jen obálka se mi úplně netrefila do vkusu, ale tak to je věc druhá. Několikrát jsem se přesvědčila, že obálka vážně není všechno.
Jednu hvězdu ubírám jen pro takovou mou rezervu, kterou si šetřím na srdcovky. Čtyři jsou zasloužené, klidně bych dala i čtyři a půl.
Postavy jsou relativně všechny sympatické, nejednou jsem měla co dělat, abych nezačala křičet vzteky, jak jsem občas soucítila. Žádná se mi však nevryla do srdce natolik, abych si i za pár let vzpomněla na Ange, nebo Sama, nebo Liv, a řekla si: "Jo, tak to si chci připomenout."

C.Skilark
C.Skilark
19.07.2020 odpad!

Nějak mě minulo, že je to YA literatura a podle toho jsem pak koukala, co to čtu. Naprosto nesmyslná zápletka zjednodušující základy psychologie.

Val
Val
10.07.2020 5 z 5

Emoce , valící se na vás z každého přečteného řádku ... Ono je asi dost rozdíl , jestli čte knihu šestnáctiletá holka nebo matka , která má dceru ve věku hlavní hrdinky. Přiznám se, že jako matka dvou dcer zhruba v tomto věku , jsem byla chvílemi docela otřesená . Představa, že by tohle jedna z nich prožila je děsivá. Výborná kniha .

Dudek25
Dudek25
09.06.2020 4 z 5

Krásný příběh a děj určitě se k ní vrátím ještě 1

pavlinka0250
pavlinka0250
30.05.2020 5 z 5

Těžko odložitelný příběh šestnáctileté Angie.
Velmi zajímavé téma, napínavé od začátku až do konce.
Čtení této knihy opravdu není ztráta času.
*****

mrliš
mrliš
03.05.2020 3 z 5

Takový průměr. Kniha se dobře čte, příběh je svým způsobem zajímavý, ačkoli se tam toho až tak moc neděje. Celou knihu sledujeme jak Angie hledá za pomoci psycholožky své tři ztracené roky života.