PetraKysova PetraKysova komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Po prečítaní komentárov som si nebola istá, či som čítala rovnakú knihu. Veľa ľudí písalo, že to bolo nudné a nič sa tam nedialo. Áno bolo to iné než seriál, ale ten predsa museli upraviť a dať tam viac akcie pretože to predsa vynáša.
Kniha bola iná ale o to viac autentickejšia a uveriteľnejšia. Bol napisaná v 80 rokoch, má iný štýl písania ako dnes.
Bola ponurná a depresívna, a jasné že tam nebolo veľa akcie, veď to v tom režime ani nebolo možné. Bolo to postavené na malých radostiach a malých nádejách lebo nič iné tým ľuďom potažmo ženám v červenom už ani neostalo. Bolo zaujímavé sledovať že každá služobníčka sa s tým vyrovnala po svojom, niekto sa zbláznil, niekto sa prispôsobil, niekto bojoval a niekto to nevydržal a radšej sa zabil. Neodsudzujem ani jeden postoj, lebo nikto z nás si ich situáciu nedokáže ani predstaviť.
Páčilo sa mi aj to že vlastne sme nezistili čo sa v skutočnosti stalo s Moirou ani s Lukom. A vlastne si ani nie sme istý čo sa stalo s hlavnou postavou. A preto je to podľa mňa tak uveriteľné.

03.01.2021 5 z 5

Tak práve som dočítala túto knihu. Bravúrna. Tak dobre napísaná autobiografia.
Páčilo sa mi, ako sa na nič nehral a proste áno, bol som fracek. Z celej knihy som mala pocit, že sedím s Tomom niekde na lavičke a len tak medzi rečou mi vraví svoj príbeh. Svojou optikou. Páči sa mi, že keď spomínal na časy Harryho Pottera proste to opísal ako boli sme deti, čo ste od detí čakali. Krásne spomienky na natáčanie a na ľudí s ktorými pracoval. Vyrástla som na Harrym takže pre mňa to je nostalgia.
Zároveň mi to otvorilo oči a ukázalo, aké ťažké to majú herci keď skončí takto masívny projekt. Vždy som si myslela, že proste sú slávny a majú na ružiach ustlané. Tak asi nie všetci. Je super, že ukázal aj odvrátenú stranu Hollywoodu. Popri čítaní som sa veľa krát tak šťastne usmiala, ako keď vás pohladí niečo staré ale tak známe. Pri spomienkach na hercoch ktorý už bohužiaľ nie sú medzí nami, mi vyhŕkli slzy do očí. Pretože oni sa dotkli zásadným spôsobom Tomova života. A on to napísal krásnym spôsobom.
Je skvelé, že Tom napísal túto knižku a ukázal, že je v poriadku nebyť v poriadku. Nehanbime sa za to. Rozprávajme o tom. A požiadajme o pomoc.

10.04.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Áno prosím a ďakujem. Po nie príliš vydarenej knižke Kanibal z Nine Elms sa pán Bryndza vrátil k Erike Fosterovej a to vo veľkom štýle. Musím povedať, že pri prvom prečítaní detektív šéfinšpektor Fosterová mi normálne zaplesalo srdiečko. Mám rada Fosterovú, mám rada jej tým, mám rada, že z policajtov spravil logicky uvažujúcich ľudí.
Zápletka sa mi naozaj páčila a musím podotknúť, že už sa mi dlho nestalo aby som do poslednej stránky tápala kto je vrah a prečo to vlastne celé robí.
10 bodov za Igora. Dúfam že tam bude častejšie, lebo svet je malý.
A dokonca sa mi aj páčili narážky na dianie vo svete, policajná brutalita a podobne. Bolo to do knihy veľmi ľahko a vkusne zakomponované.
Tlieskam a nemôžem sa dočkať ďalšieho dielu.

14.02.2023 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

No tak toto teda nie. Ako prvé musím zmieniť, že ten kto toto dielo prirovnáva k Sarah J. Mass evidentne nikdy žiadne knihy od nej nečítal. To je akoby niekto prirovnal Twilight k Pánovi prsteňov. (Nemyslite si svojho času som bola veľkou fanúšičkou twilightu.) Proste nemám rada prirovnávania k iným dielam.
Ale späť ku knihe. Proste nie. Ja viem nie som cielovka uz dobrých 10 rokov ale nie. Viem o 3 možno 4 knihách ktoré autorka vybrakovala.
Poppy mi liezla na nervy ake chápem keď bola vychovávaná tak ako bola, musela byť naivná až až. Čo sa mi teda tiež nepáčilo bol Hawke, ktorý absolútne nebral do úvahy čo poppy chce a čo nie. A neviem či je to zrovna dobrá predloha pre mladé baby. Ale budiž každý by mal mať svoju platonický lásku v podobe Bad guy.
V knihe sa podstate nič nedialo az niekedy do 3/4 knihy. Totálne predvídateľné. Nemôžem povedať ze nič nebolo prekvapivé ale nuž málo.
Takto ak chcete u knihy vypnúť a naozaj nepremýšľať (lebo vas u tejto knihy z tiho rozbolí hlava) tak prečo nie. Ale ak chcete plnohodnotný dej s postavami ktoré maju charakter a aspoň sa vyvíjajú, akciu strieda napätie a podobne tak vás kniha sklame.
Od autorky si radšej vezmite Polibek bez duše. Ten má aspoň nápaditý dej.

03.09.2022 2 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

(SPOILER) Tak toto bola moja prvá kniha od Kinga, rozmýšľala som s ktorou knihou od neho začnem a povedala som si že začnem absolútnou klasikou. Najskôr som teda videla film a som rada lebo som si Jacka Torranca predstavila ako fenomenálneho Jacka Nicolsona.
Čo sa týka knihy som absolútne spokojná. Tak bravúrne opísané postupné šialenstvo, ktoré sa pomaly ale isto dostávalo pod kožu Jacka bolo dokonalé. Podľa mňa najlepšie opísaná postava akú som kedy v knihách našla. Priznávam Wendy mi liezla na nervy, bola úplne hlúpa nána. Ale tak 80 roky čo sa dá čakať.
Danny bol skvelý, malý chlapec ktorému sa dejú veľmi veľmi zle veci.
Celkovo absolútne dokonale napísaná kniha. Scénu z kúpeľne a mŕtvoly vo vani budem z hlavy dostávať ešte dlho.

09.02.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nuž čo dodať, detom sa to pred spaním asi nečítalo. Ale niektoré básničky boli naozaj dobré. A na to že nečítam básne, sa mi kniha čítala úplne ľahko.

12.01.2021 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

(SPOILER) Tak po dlhšej dobe som sa opäť pustila do Bryndzu a musím povedať že nesklamal. Príbeh z minulosti a pôvodný kanibal super mrazivé. Potom bum ona s ním má dieťa. Ok.
Príbeh o napodobitelovi sa mi zdal už trošku slabší. Ale stále výborná dynamická zápletka. A do toho riešenie zmiznutia Catlyn tomu dodávalo trošku šťavy, pretože len zápletka okolo kanibala by nestačila. Čo je škoda lebo Róbert Bryndza na to má a vie vynikajúce zápletky.
Čo mi ale na knihe vadilo a za čo uberať jednu hviezdičku je, to že hlavná hrdinka si zase prešla traumou,alkoholom a podobne. To nemôže byť jedna schopná policajtka úplne normálna baba? A ďalšia vec čo mi veľmi vadilo bolo, že polícia v tomto príbehu bola ale že úplne neschopná. Naozaj to celé vyriešili dvaja súkromný detektívy ktorý sú vlatne učitelia? Ok Kate bola policajtka ale už nemala prístup ku všetkým veciam ako polícia, ale nie oni to vyriešili lebo si to vycucali z prstu asi.
Teším sa na ďalšiu knihu lebo Róbert Bryndza to vie aj lepšie

07.11.2022 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Super kniha. Dokonca sa mi páčila zatiaľ najviac zo série. Baví ma ako sa Ciri postupne vyvíja. Úplne super Ciri a Yenefer dohromady tie dve ma bavili.
Ani ma neprekvapilo že kralovia budú chcieť Ciri zabiť. Dáva to logiku.
A Geralt to je proste Geralt ️
Trošku mi bolo ľúto Tris.

29.05.2021 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

(SPOILER) Tak to som nečakala. Ten záver knihy bol naozaj bravúrny. Celú dobu som podozrievala syna a bum ho ono to bolo vlastne úplne inak. Nečakala som že to bude mať čo dočinenia s 2 svetovou, naozaj dobre vymyslené.
Veľmi sa mi páčila aj tá dvojitá rovina vražda verzus napadnutia. Keď si to tam vezmem tak sa stala len jedna jediná vražda. Po predchádzajúcej knihe vlastne celkom nuda . Kniha bola samozrejme veľmi dobre napísaná. Páčilo sa mi aj to že ukázali druhú stránku Eriky a celý ten dej s jej svokrom.
Tým že je to posledná kniha ho série (zatiaľ) som si myslela že dostane Erika nejaké uzavretie. Ale keď som sa nad tým zamýšľala, takto to skončilo vlastne dobre. Erika žije pre prácu, takže ako inak by to malo skončiť než tým že proste pokračuje vo svojej práci ?
Musím povedať že som rada že u tejto knižky a vlastne aj predchádzajúcej už nebolo v popise stále dokola sa opakujúce detektív šéfinšpektor Erika. To mi na prvých knihách dosť vadilo, ale je vidno že si autor zobral asi kritiku k srdcu a napravil to.
Celú sériu odporúčam všetkymi desiatimi.

15.02.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

(SPOILER) Mne sa kniha veľmi páčila. Nemôžem súhlasiť s tým že bola prvoplánová. Jasné že sa nedá zrovnávať s Nesbom a Keplerom. Ale to sa ani nemá. Kniha je psychotriler nie detektívka.
Ja som dostala presne to čo som chcela a aj očakávala. Držala má v napätí, je vinný nie je vinný? Vadila mi od začiatku Erika. Veľmi dobre napísaná postava ktorú vlastne máte od začiatku nenávidieť. Je jasné že klame. Ale v čom presne to je ten háčik. Do pol knihy som stále verila že je manžel nevinný. Potom to nabralo spád brutálny. Smutné že okamžite ho verejnosť odsúdila. Mám len jednu jedinú vítku a to tú, že nikto nešiel na políciu už od začiatku. Či už hlavná hrdinka, alebo manželia toho adoptovaného chlapca. Nechce sa mi veriť že by nikto z nich nešiel na políciu. Aj keď kto vie. Možno tlak robí svoje.
Hrozne by ma ale zaujímalo kto ju nakoniec zabil. Predsa len motív malo viac ľudí....

31.05.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Tak po dlhšej dobe som siahla opäť po knižke od Bryndzu a dostala som presne to čo som si pamätala.
Príjemnú detektívku, kde vrah bol dostatočne šialený ale stále uveriteľný. Nebol to taký ten Superman ktorý vie úplne všetko. A to sa mi na tom páčilo. Obaja naši zloduši robili chyby a preto boli taký uveriteľný. Čo ma stavlo bola Nina. Nechápem ako mohla byť tak úplne naivná a hlúpa. Nuž každý máme nejaké svoje neduhy.
Páčilo sa mi ako sa ďalej vyvinula Erika a celý jej osobný život. Som veľmi zvedavá na záverečnú knihu, kde by sa jej dej mal uzavrieť.
Knižku odporúčam ako pohodové čítanie (ak vám nevadia brutálne vraždy), neočakávajte však nejaké prevratné vyšetrovanie a podobne. Je to proste oddychová detektívka.

12.02.2022 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Túto knihu som mala požičanú, ale už pri čítaní som sa rozhodla, že si ju kúpim. Je to jedna z kníh, ktorú chcem mať doma, pretože je dobré sa ku nej znovu a znovu vracať. Knihu som čítala dlhšie než je u mňa obvyklé, ale bolo to tým, že som sa nad niektorými vecami musela zamyslieť. (Mimochodom dala som 8 otázok v úvodnom teste, som na seba pyšná.)
Zhrnutie faktomluvy som si vyfotila a nalepím si ho v kancelárii. Niekedy si človek proste musí pripomenúť čo sa v tejto knihe naučil. Netvrdím, že okamžite začnem praktitkovať úplne všetko, myslím že to ani nejde. Ale kniha mi dala dosť veľa faktov, ktoré ma prekvapily a úprimne ma aj veľa z nich potešili.
Knihu momentálne posúbam manželovy, ktorému som z nej niektoré pasáže čítala, tak boli dobré.
Rozhodne knihu odporúčam, minimálne vám dá nový pohľad na svet a na to ako sa chováme.

31.01.2021 5 z 5

Ku knihe som sa dostala až teraz, aj keď som sa na ňu tešila už keď prvý krát vyšla. Neviem či by som mala s knihy rovnaké pocity ako keď som ju čítala až po smrti Matthewa. U niektorých pasáži som sa striasla, pretože to bol priamy odkaz na to ako umrel. Akoby to už v tedy vedel. Možno vedel.
Kniha na to, že opisuje naozaj veľmi ťažké téma závislostí, pocitu osamelosti a depresie, je napísaná svižne a neuveriteľne čtivo. Je to obraz toho, že aj keď máte všetko v skutočnosti nemáte vôbec nič. Je to kniha o veľmi silnom a neutíchajúcom boji so sebou samým. Nečíta sa ľahko. Snáď Mattheu už našiel to čo tak úpenlivo celý život hľadal.

06.04.2024 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Konečne! Konečne dobrá fantasy pre dospelých a nie automatický nie je fantasy pre dospelých len kvôli sexu, dobrá fantasy pre dospelých je keď sa hlavná hrdinka nechová ako 16 ročný fracek.
Táto kniha je presne to čo mi tak dlho chýbalo, milujem fantasy ale som dospelý človek s malým dieťaťom. Nechcem čítať o tom ako sa 300 strán len fňuká a nič nedeje. Chcem čítať presne toto. Dospelá ženská, s hroznou minulosťou s ktorou sa musí vyrovnať. Do toho je siréna a do toho Desmond Flyn. Baví ma keď si celý svet myslí ako je ten chlap zlý a najhorší a este horšie monštrum než Hádes s Herkulesa. A on je naopak ten najlepší človek akého môžete poznať.
Bolo skvelé sledovať súčasnosť a minulosť. Ako sa stretli ako sa to medzi nimi vyvíjalo. Prečo sa chovajú tak ako sa chovajú. Prečo odišiel a ked to vypláva na povrch tak je to tak smutné. Milujem za prepašovanie Harryho Pottera a ako plakala u Dobbyho smrti. Lebo buďme úprimní robíme to tiež. Dúfam ze v ďalších častiach viac spoznáme Jinosvet lebo ma naozaj zaujíma. Aj keď keďže to skončilo ako skončilo rozhodne spoznáme viac Jinosveta. Musím povedať že zlodeja duší som si tipla, ako bolo povedané že má rohy. Ale celé to pozadie čo robil.... Škoda ze nebolo povedané prečo, aj keď sa to ešte neskončilo, takže že by hlavný lotor ešte nebol odhalený? Nechám sa veľmi rada prekvapiť.

15.12.2022 5 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Nikdy som si nemyslela že nedám plné hodnotenie knihy od Sarah J.Mass. a hľa ho. Tu tú jednu hviezdičku proste musím ubrať.
Takže dej vynikajúci, je vidieť že to je proste Pani Autorka. Má to všetko tak premyslené že nechápem. Kniha mala spád, nevedela som sa od nej odtrhnúť (a to sa pri 9 mesačnom dieťati robí ťažko) a aj tak som ju mala prečítanú za 5 dní. Páčilo sa mi ako bol dej popísaný z rôznych postáv. Obzvlášť pohľad z Ithana a toho vodného muža (nepamätám si meno). To naozaj oživilo dej. No a tie šokujúce odhalenia, jedno za druhým bum bum bum. Za mňa najlepšie Hypaxia a ta miestodržiaca. Skvelé. Naozaj odporúčam kniha je skvelá, má grády, má všetko.
Ale ! Za čo strhávam jednu hviezdu. Je tu toho trošku viac. Za prvé, to že Danika je akože alfažena. Pardon, ale jej deň musel mať asi 300 hodín lebo inak by to všetko nedala (alfa, pomocné zdroje, droga, druh, asteri, výskum, iné svety, párty s bryce) proste príde mi, že to nevedela domyslieť tak to proste všetko hodila na Daniku. A to mi od Sarah J Mass príde prízemné.
Ďalšie to ako sa choval Bryce, myslela som ze je to dospelá žena a nie ufňukaná nána. To s Emilom... (Som jediná ktorej pripomína čím ďalej tým viac Aelin?)
No a záver, bol to šok, ale za mňa nepríjemný. Bojím sa toho čo sa stane keď sa spoja svety. Som na to samozrejme zvedavá ako to prepojí, ale bojím sa že to bude prekombinované. Uvidíme, necháme sa prekvapiť.
Po perfektnej a nadupanej jednotke, ru je o niečo horšia dvojka. Ale stále je to nadpriemer nadpriemeru dnešnej knižnej scény.

20.11.2022 4 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Musím povedať, že ma kniha nikdy nelákala. Ale po zhliadnutí seriálu som zmenila názor a okmažite začala čítať.
Som rada že som najskôr videla seriál lebo neviem ako by som si predstavila Vrásu. Takto som mala aspoň na čom stavať.
Jasné kniha je trošku iná než seriál keďže ten spojili s ďaľšou sériou. Ale to vôbec nevadí. Je to young adult takže je to dosť predvídateľné, ale napriek tomu sa to veľmi dobre čítalo. A samozrjeme absolútne zbožnujem Temnyje aj keď je to taký hajzlík.

03.05.2021 5 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Kniha vo mne zanechala zmesicu rôznych pocitov.
Musím povedať že to bolo vynikajúca kniha. Štýl písania bol naozaj vynikajúci, a nevedela som sa odtrhnúť.
Veľmi sa mi páčili dve dejové línie, kde bolo krásne ukázané ten rozkol medzi vojnou poznačenou Sofiiou a mladým Stingom ktorého sa vojina až tak nedotkla. Stále bol mladý, šťastný optimistka, kde je svet gombička a na druhej strane Sofia a Nathan.
Vedela som čo je tou pomyselnou hlavnou Sofiinou voľbou čiže m to až tak neprekvapilo ako postupne odhalovala svoje klamstvá.
Nie je to moja prvá kniha z toho obdobia, ale je to kniha ktorá má neskutočne silné myšlienky.
Už len zarovnanie čo robil Stingo v momente keď sa Sofii diali tie veci.
Je to dobrá kniha, nemyslím si že by to malo byť povinné čítanie, decká na škole to nepochopia.
A tu je to posolstvo, nikto z nás to nepochopí, nikto keďže sme to nezažili. Páči sa mi ako tam Sofii vraví, že nemôžeš súdiť skutky ľudí v táboroch, za normálnych okolností by sa tak v živote nezachovali. Ale tam nezažili normálne okolnosti, takže tak.
Koniec som tušila tak od 3/4 knihy. Úprimne som sa im ani nečudovala. Prekvapil ma Nathan, to s jeho chorobou bolo drsné to som nečakala.
Najviac vo mne ostaly dve vety z knihy.
Kde bol Boh v Osvienčime?
A kde bol človek?

20.02.2021 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

No tak to bol silný príbeh. Asi to nikdy nepochopím, prečo tam s nimi tak dlho zostala. A ako je možné, že si neuvedomila oveľa skorej čo sa tam diaľo. Ale myslím si, že to ani nedokážem pochopiť, keďže ona v tých podminkach žila cez 17 rokov a nič iné nepoznala.
Celú dobu som si vravela, že keď sa bude niekto sťažovať na svoje detstvo, dám mu prečítať túto knihu. Nemôžem pochopiť, že sa toto stále deje. V 21 storočí. Ale bolo zaujímavé pozrieť sa bližšie do komunity mormónov - aj tých zlých ale aj tých dobrých (jej profesorov som si od začiatku obľúbila a dokonca aj toho pastora.) Rozhodne to nie je oddychová kniha, a číta sa ťažko nie kvoli štýlu písania ten je pútavý ale kvoli tomu deju.
Odporúčam.

14.11.2020 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Tak táto kniha ma tak milo prekvapila. Obvykle nečítam romantické knihy, ale keďže sa mi páči seriál tak som sa aj do tejto knihy pustila. A som naozaj rada. Knižka je krátka tým pádom sa mi veľmi dobre čítala, nie sú tak úplne hluché miesta. Čo sa mi veľmi páčilo oproti seriálu tak tu nie sú tie zbytočné naťahovačky ako v seriály. Za mňa je to veľké plus. Je to ale zároveň dosť iné od seriálu takže si myslím že dosť ľudí bude sklamaných. Ja medzi ne ale nepatrím. Ja som z knihy nadšená.

18.04.2024 5 z 5

Vládce hvězdné oblohy Vládce hvězdné oblohy Laura Thalassa

Och táto kniha bolo také pohladenie po mojej dušičky. Nakoľko milujem sériu Handlíř a obzvlášť prvý diel. Výborný náhľad do Desovej hlavy. Jeho detstvo a začiatky. Jeho matku som si veľmi obľúbila, škoda že tak bola len tak krátko.
Ale najviac ma dostal Desmond Flyn ako pobláznený blázon u Calypso. To bolo úplne skvelé. Naozaj som si to užila. Aj keď to bola krátka knižka, a preleteli sme niekoľko storočí vôbec to nevadilo a veľmi milo som si pospomínala na hlavnú sériu.

21.01.2024 5 z 5