Sophiina voľba

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/135629/sophiina-volba-135629.jpg 4.42475
Vydáno, Ikar (SK)

Sophie's Choice, 1979

Kniha Sophiina voľba

Abroš

Jediná kniha,kterou jsem nedočetl.Chybělo mi tak cca 100stran,a autor se snad po tisícáté jal něco popisovat přes tři strany.V posledním případě to byly jakési kvetoucí stromy.Třeba ji jednou dočtu.Ale určitě ne od začátku.Slibný,silný potenciál na tragické a asi nejhorší možné téma,Ztrátu dětí.

sue_partymix

Tohle bylo asi jedno z nejvetsich zklamani, jake jsem kdy vubec z nejake knihy zazila. Namet je samozrejme vyborny, za nej davam dve hvezdy, ovsem text je zlouhavy, mnohdy spousty stranek nicnerikajici...

Zelvicka03

Knihu jsem si vybrala k maturitní četba, je celkem těžká, kde kdo si myslím, že by ji nepochopil, ale jinak se mi líbila.

Ocásek

Knížku jsem četla k maturitní zkoušce. Knížka je opravdu smutná a docela náročná, ale nelituji, že jsem se ji rozhodla přečíst. Pasáže, které vypráví Stingo mi připadaly zdlouhavé a četla jsem je vždycky hrozně dlouho. Naopak pasáže, které vypráví Sophie mě velmi zaujaly a četly se rychle.

hellena1523

Vůbec nepopírám, že se jedná o velké dílo světové literatury, které má své místo. Ale musím říct, že mě bavily jen ty pasáže týkající se Sophiiny historie a jejího příběhu z války.
Pasáže věnující se otázkám jižanství pro mne byly nezáživné a dost nudné, což si ovšem myslím, že je hodně dané tím, že tato problematika je mi celkově vzdálená.

Noname007
01.12.2019

Velmi dobrá kniha, dobře se četla, úžasný příběh. Četla jsem ji sice relativně dlouho, ale příběh mě moc oslovil a čtení jsem si užila. Nesmírně silné a skvěle napsané.

pige
11.11.2019

Velké zklamání.
Všude se člověk dočte, že se jedná o knihu vyprávějící o holkaustu. Nebýt dvou kapitol, nebyla by v knize o holokaustu ani zmínka.
Spíš je to kniha o nadrženém mladíkovi, který má svůj vytoužený objekt touhy, ale nedojde k naplnění jeho sexuálních tužeb. Nakonec tedy kopuluje, moc brzy, a když dojde k pohlavnímu styku, "milenka" se zabije.
Jediné, co bych ocenila, je mrazivá skutečnost, když Evropa řešila židovskou otázku, Amerika měla/má své vlastní rasové problémy. A ten paradox, kdy dívka profesora, který přišel z konečným řešením, si po Osvětimi najde žida a jen s ním dokáže být šťastná, i když ji týrá (psychicky i fyzicky).
Kdyby nic, knížka vyvolá spoustu otázek k diskuzi.

ujunka
20.10.2019

Mně se moc nelíbil styl psaní. Autor používal dlouhá souvětí a kolikrát jsem ani nevěděla, co čtu... První polovinu knihy jsem četla strašně dlouho, nebavilo mě to. Ale říkala jsem si, že to vysoké hodnocení tu není jen tak a louskala dál. Když začala Sophie vyprávět svůj příběh, četlo se to samo. Po tom všem, čím prošla, co přežila a jakou musela udělat nejtěžší volbu svého života, její konečné řešení chápu. Smutné. Kolik takových Sophií asi bylo? Každopádně číst knihu znova nebudu.