Sophiina voľba

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3187 500

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

pajunček
26.03.2011 5 z 5

Není to jednoduché čtení, má "dlouhý rozjezd", ale stojí za to. Jedna z mála knih, která zanechala hluboký dojem, po dočtení jsem ji nemohla dostat z hlavy. Z té volby, kterou musela Sophie udělat, mě mrazí doteď!

MartyMcFly
25.03.2011 4 z 5

Části v US of A byly docela průměrné, zato úplně první část knihy (autorův zážitek z nakladatelství) se vlekl a byl k uzoufání (já se vlastně uzoufal) nudný. Pak děj nabral na síle zážitky z tábora a psychologickým dopadem na zůčastněné (někteří, ehm ehm Nathane, nemuseli ty hrůzy ani zažít, někdo byl magor už od začátku).

Klasika, známá a čtená, ale má své chyby. Ale i sílu, tu tedy rozhodně. Chyby ? To už je sporné.

Trina1
12.03.2011 4 z 5

Velmi zdlouhavá kniha, alespoň zezačátku, ovšem příběh ve mně zanechal velmi hluboký dojem.

Domenica
03.03.2011 4 z 5

Líbila se mi pasáž ze Sophiina života před tím, než potkala Nathana. Děj odehrávající se v Americe mě doslova nudil.

Pájuš
20.02.2011 5 z 5

Kniha pro opravdové vytrvalce, až tak v polovině začíná být kniha zajímavá. Sophiino doznání je pravdu šokující.

Klaris
16.02.2011

Od knihy jsem čekala daleko víc. Autorův styl psaní mě vůbec neoslovil.

Izzy
30.11.-0001 5 z 5

(SPOILER) Výborná kniha. Rozhodně doporučuji přečíst. Je tlustá, ale stránky ubíhají jedna za druhou. Dějové roviny se navzájem proplétají a autor si stále nechává nějaká ukrytá tajemství pro další stránky a tak udržuje čtenáře v napětí a v očekávání. Občas se vám může zdát, že některé pasáže jsou méně zajímavé, ale jako celek to pak stojí za to. Zvláštní je kombinace erotické stránky knihy a válečné stránky s hrůznými vzpomínkami na válku, které se zdají být opravdu věrohodné. Skvěle je zpracována psychika hlavních postav, především Sophie a Nathana, Styron nám ji umí perfektně popsat a ukázat, takže máme pocit, že ty dva známe a dokážeme je alespon v rámci možností pochypit v jejich činech až do toho posledního...sebevraždy. Ale i sledování Stinga a jeho myšlenek je zajímavé. On nám příběh postupně vypravuje, stále více odhaluje tajemství Sophie i na Nathana a v neposledním případě zasahuje do děje a vytváří si s oběma určitý vztah. Prostě úžasné:)

Anilka13
30.11.-0001 5 z 5

zatím první kniha, která mě dojala až k slzám..

megi
30.11.-0001 4 z 5

Ze začátku me kniha opravdu nebavila, ale jak tam začlo být víc ze Sophiina života, žačlo mě to zajímat. Mám trochu problém s tím jak je kniha psaná, autor se vyjadřuje v trošku šroubovaných souvětích a musela jsem se dost soustředit abych někdy chápala smysl věty. ALe jinak velmi zajimavá četba...:-)

Livien
30.11.-0001 5 z 5

Narazila jsem na obrovské množství lidí, kteří Sophiinu volbu zavrhli z důvodu, že byla zdlouhavá a nudná, a upřímně? Neprokouše-li se čtenář začátkem ani jiný názor mít nemůže.
Začátek je poněkud zdlouhavý a nicneříkající. Ovšem za dočkání se chvíle, kdy se mladý Stingo poprvé setká s Nathanem a Sophii, to přelouskání stojí, a pak už strhující děj střídá strhující děj.
Pro mě osobně jde o dokonalou a nádhernou knihu, která ve mě zanechala hlubokou rýhu a mnoho pohnutek k zamyšlení. Myslím, že právě Sophiina volba ve mě radikálně změnila názor na bezduché knihy typu Twiligh ságy a podobně.
Styron má mou poklonu a veliký obdiv...

Okřídlená li
30.11.-0001 4 z 5

Ze začátku mě to nebavilo. Některé ironické poznámky byly fajn, ale než se to dostalo k samotné Sophie a jejím tajemstvím, docela to trvalo. Celkově to bylo opravdu pěkné počtení, místy sice trochu perverzní (ne, opravdu jsem si neužívala několikastránkovou a poněkud intimnější pasáž ohledně Stinga), ale děj byl strhující a dynamický.
Rozhodně to není knížka, ke které bych se chtěla znovu vrátit. Jednou to stačilo :)

bovinka
30.11.-0001 5 z 5

Velice zajímavé. Jen jsem to četla ve slovenštině, tak to bylo trochu těžší

Li@
30.11.-0001 3 z 5

Téma je skutečně zajímavé, ale nepřišlo mi zajímavé jeho podání. Asi jsem od knihy čekala víc.

nier
30.11.-0001 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst a hned několikrát knihu odložila, ale naštěstí jsem se k ní opět vrátila..krásný, silný příběh o minulosti, od které se nedá utéct...

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.........pravdu díte! je to skvost - a Meryl Streep ve filmu , v úloze Polky Sofie Zawistowské, Oscar jasný, jeden z nejjasnějších, jaký byl kdy udělen .........

Mary
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Má opravdu silný příběh, rozhodně stojí za to prokousat se poněkud nudnějším začátkem.

Popelllka
30.11.-0001 5 z 5

Tohle je moje absolutně nejmilejší knížka... Čtu několik knížek týdně, ale tuhle zatím žádná nepřekonala, ani knížky Johna Irvinga. Líbilo se mi rovněž filmové zpracování s úchvatnou Meryl Streep. Ten příběh je tak silný, že vás pohltí a nepustí, dokud nedočtete... Zajímavé je sledování několika dějových rovin a celé je to okořeněné nádhernou poezií Emily Dickens... Kdo nečetl, doporučuji, než se nadějete, budete na konci románu přestože má opravdu hodně stran.

Teenka
30.11.-0001

Je vcelku smutné, když to začne užasným nápadem na námět knížky, ale bohužel to skončí takto.

stopni
30.11.-0001 5 z 5

Sophiina volba je "knížka pro trpělivé", ale jádro příběhu určitě stojí za to. Film mě velice překvapil v nejlepším slova smyslu, protože romám je už sám o sobě dost obsáhlý a složitý. Vřele doporučuju včetně filmu.:-)

Alysa.alysa
30.11.-0001 5 z 5

Sophiina volba se mi moc líbila, zaujalo mě jak spisovatel odkrýval jednotlivá Sophiina tajemství. Viděla jsem i film a byl taky skvělý.