Doznání Nata Turnera

kniha od:

Doznání Nata Turnera https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17491/bmid_doznani-nata-turnera-EFD-17491.jpg 4.1 37
Koupit Koupit eknihu Bazar

V pozdním létě roku 1831 se v zapadlé končině jihovýchodní Virginie vzbouřili černí otroci. Byla to jediná organizovaná vzpoura, třebas krátkodobá, v dějinách amerického černého otroctví. Vedl ji pozoruhodný mladý, jedenatřicetiletý černoch jménem Nat Turner, vzdělaný otrok, který se cítí Prozřetelností předurčen osvobodit svůj lid a vyhubit všechny bílé v kraji. Ve světle útlaku, vykořisťování a beznaděje hledá spravedlnost pro své černé bratry a jako kazatel-samouk nachází oporu a opodstatnění pro svůj boj v jediné knize, kterou zná, v bibli. Poslání, jež mu ukládá jeho smysl pro spravedlnost a rovnost všech lidí, pokládá za příkaz boží a inspiruje se starozákonními proroky. Tyto události a stejnojmenné písemné doznání Nata Turnera z roku 1831 se staly podkladem románu předního romanopisce Williama Styrona. „Styronův román je úžasným dotvořením primitivního dokumentu,“ píše o něm Zdeněk Vančura ve své studii „Věk gigantů. Několik pohledů na současný americký román“. „Nad vnějšími fakty buduje autor obraz duševního vývoje, toužebných snů a vidin prvního jižního otroka, který se naučil číst tak, že mohl přečíst celou bibli a vyložit ji soukmenovcům podle jejich nazírání a jejich cílů.“ Styronův román vyšel v USA v roce 1967 a vyvolal veliký ohlas i rozruch. V roce 1968 byla Styronovi za tento román udělena Pulitzerova cena.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Svoboda
Originální název:

The Confessions of Nat Turner , 1967


více info...

Komentáře (4)

Komentáře 4 Recenze 0

jirka7470
jirka7470
27.11.2022 3 z 5

Ve své době jistě počin, ale se Sophiinovu volbou to nelze srovnávat a ten překlad z roku 1972 tomu na autentičnosti ještě ubere. Vliv má také to, že dnes existuje spousta jiné knižní a filmové produkce na toto téma. Dozvědět se o povstání Nata Turnera a otrokářství je důležité, ale fiktivní román holt nejsou Kořeny. Přitom je možné srovnání s jiným fiktivním románem také založeným na skutečném příběhu a to Milovaná od Toni Morrison. Je zajímavé, že Milovaná má prvky Styronovy Sophiiny volby… A fyzicky špatně mi bylo u obou knih, Milovaná i doznání Nanta Turnera. Těžko říct, zda víc z otevřeně fyzického násilí, nebo z toho duševního mrzačení a ponižování základní lidské důstojnosti.

kannibal28
kannibal28
22.09.2021

Po više 30 rokoch som sa odhodlal prečitať túto knihu ale namiesto krváku čo som čakal sa mi zdalo že čítam bibliu. Tak že obrovske sklamanie, idem ju radšej predať do antikvariatu.


komančéro
komančéro
07.02.2020 5 z 5

Naprostá pecka, a současně vrcholně náročný kousek. Ne moc atraktivní námět vzbouřeného černocha je zpracován s takovým jazykovým a stylistickým mistrovstvím, že podobně jako u Faulknera (například Srpnové světlo) nakonec vůbec nehraje roli. Pravým námětem je: život. A nechce se ani věřit, že autor Doznání a Dlouhého pochodu napsal i papírem šustící bichli Zapal tento dům nebo ulopocenou sbírečku povídek Ráno na pobřeží... Leč i to je život: není každý den posvícení.

WEIL
WEIL
03.09.2011

Tahle kniha mě moc nechytla, nedokázal jsem jí projít.