Faktomluva

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají.

Máte pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Pak patříte k většině, která se mýlí. Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381703/faktomluva-rT5-381703.jpg 4.5553
Literatura světová, Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jan Melvil

Factfulness, 2018

Kniha Faktomluva

STARKAN

Nedoposlechnuto: Odpověděl jsem správně 9 otázek ze13, poslechl si statistiku správných odpovědí, pousmál se nad tím, že ani jeden člověk z dotazovaných 12 000 neodpověděl správně na všech 13 otázek a skončil u šimpanzů s banány. Nesympatický, nevtipný, nezajímavý úvod plus protivný hlas Borka Kapitančika mě zcela odradili od dalšího poslechu.

teeyinka

Skvělá kniha, která mi pomohla lépe chápat svět a lépe zacházet s informacemi, které se ke mně dostávají. Kéž by se stala povinnou literaturou na školách a přečetl si ji každý.

dorisT

Tohle by snad měla být i povinná četba.
Bombastická kniha!

Obzvlášť teď v době pandemie mi to pomohlo dívat se na situaci v širších souvislostech a méně podléhat té často nesmyslné "mediální masáži".

Všichni podléháme sebeklamu a zkreslení reality a tak je fajn naučit se pár fíglů, jak sám sebe přelstít :)

V téhle knize statistika rozhodně není nudná věc.

Epes

Útěšná a přesvědčivá kniha, že se svět zlepšuje a že se všichni máme čím dál lépe. Přesto mám obavu, že v souhrnných datech zanikají lokální a individuální tragédie - řada lidí se zcela určitě tohoto krásného světa (už) nedožila. Např. rakovina, zdá se mi, je novodobou metlou lidstva (ale možná je to můj bias a nemám potřebná data.)

vlk.stepni
27. červnaodpad!

Ve chvíli, kdy autor začne argumentovat o tom, že se "svět zlepšuje", brutálně selektivním výběrem argumentů typu, že vzniká o mnoho řádů více filmů, než před sto lety, nebo že se snížily emise oxidů síry, jsem to navždy odložil. Pokud to myslel autor tak, že kniha o problematice manipulace s fakty má toto téma demonstrovat sama na sobě, je to samozřejmě vtipný koncept, ale drtivá většina čtenářstva to takto vnímat nebude. Navíc z knihy čiší potřeba za každou cenu dokázat, že se "svět zlepšuje" (což se tam neustále explicitně opakuje). Pomineme-li vůbec nesmylnost takto brutální zkratky, otázka je proč a kdo potřebuje o tomto lidi za každou cenu přesvědčit - místo aby podpořil kritické myšlení tak, aby si každý mohl obrázek udělat sám.

Petrush

Kniha plná dat a grafů o tom, jak obtížné je kvůli našim "instinktům" vnímat fakta správně (např. instinkt negativity, lineárnosti, strachu, zobecnění, osudovosti, obviňování ad.).
Pokud vás baví optické klamy, budou vás tyto "interpretační klamy" určitě bavit taky. Trochu mi to připomnělo knihu Myšlení rychlé a pomalé, která je mj. o klamech našeho myšlení ve statistice a pravděpodobnosti.
Anketa, kterou autor pořád zmiňuje, mi vlastně nepřišla až tak zásadní a kdyby v knize nebyla, vůbec by mi to nevadilo. Navíc je otázka, jak objektivní jsou výsledky, když nabídkou konkrétních možností lze ovlivnit zvolenou odpověď (viz Myšlení rychlé a pomalé).
Velmi čtivé byly příběhy z autorova života, např. popisy jeho působení jako lékaře v chudých oblastech.
Kdybych měla knihu vystihnout jedním slovem, řekla bych, že je globální. Neřeší jednotlivce, ale dívá se na svět z celkového pohledu souhrnných dat a trendů.
Kniha podle mě stojí za přečtení, protože rozšíří rozhled. Nejen co do faktů o světě, ale i co do uvědomění si svého způsobu uvažování (protože kdo z nás nemá předsudky, nepodléhá strachu při sledování zpráv, neobviňuje korporace apod.).

chybinspirace

Opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Pokud autor něco tvrdí, dá k tomu podrobnou statistiku, která jeho tvrzení doloží. Žádné emocionální výlevy a clickbaity prostě fakta = faktomluva. Kéž by takto vypadalo více diskusí a argumentů i v reálném světě.

Popko

Výborná kniha, která píše o tom, že se máme vždy držet podložených dat a nemáme věřit médim. Máme hledat vždy jen aktuální data, co jsme se učili ve škole uz neplatí....Globální myšlení o tom jak se mění celý svět.... Ano, k lepšímu :-)