Peqvy Peqvy komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Úžasné! Kniha obsahuje humor i napětí. Nesmírně na mě udělala dojem. Nově vzniklý svět není totiž tak nereálný a navíc zmiňuje i skutečnou záhadu z dvacátého století. Nemluvím ani o skvělé charakteristice postav. Naslouchač se vyrovná jakékoliv zahraniční fantasy knížce. Mohu jen doporučit!

23.07.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Nádherné čtení! Přestože se jedná o knihu z devatenáctého století je svým způsobem nadčasová, ale zároveň trochu konzervativní. Fascinuje mne způsob psaní a chování mužů v té době. V dnešní době by se na ni šlo dívat jako na fantasy. :D
Četla jsem ji jednou a určitě se k ní vrátím.

05.04.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Stejně tak jako první díl, tak i druhý díl tetralogie Naslouchač mě úplně pohltil. Jedná se o velmi promyšlený děj v daleké budoucnosti, kde hraje velikou roli historie. Stejně tak jako v prvním díle, i zde autorka zmiňuje pravdivou událost z dvacátého století jejíž vliv působí i v roku 2346. To na celé sérii obdivuji nejvíce, reálný základ zápletky. Krom toho si mne Petra Stehlíková získala i nesmírně čtivým způsobem vyprávění, úžasným popisem postav, vtipnými i nesmírně napínavými momenty. Uznávám, že akčních scén je v knize málo, přesto jsou ale vylíčené do detailů, čtenář si při nich připadá jako jeden z mužů.
No a ten otevřený konec! Jsem neuvěřitelně napnutá, jak se všechny ty komplikace vyřeší. Nemůžu se dočkat třetího dílu Nasterea. Ještě, že jsem to začala číst takhle pozdě, o to kratší čekání mám. Stejně tak jako Naslouchače i Faju mohu doporučit. Jde o ideální čtení jak pro kluky, tak pro holky ve věku od patnácti let. Navíc, tato fantasy série se bezpochyby vyrovná i zahraniční tvorbě stejného žánru.

10.10.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je román, který celkem působí na čtenářovu psychiku. Osud židovské rodiny jak během druhé světové války, tak těsně po ní nebyl vůbec jednoduchý. V té době jsem nežila a židovské předky též nemám, tak nemohu posoudit autentičnost příběhu. Nicméně běhěm hodin dějepisu jsem si udělala přesně takový obrázek o tomto tématu, jaký líčila autorka ve svém románu Hana.
Vůči Haně nebyly mé pocity jednotvárné, nejprve jsem k ní cítila nechuť z toho jak je odtažitá ke své jedinné příbuzné. Poté následovala zloba během toho, co byla v Terezíně a poslala kuchaře na jistou smrt. Nakonec však následovala lítost a silný pocit pochopení.
Kniha je nádherné, ale rozhodně ne oddychové čtení. I dlouhou dobu po přečtení poslední stránky budete na tuto knihu myslet.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Existuje spoustu knih o lidech postižených druhou světovou válkou - vojáky, Židé. Ale nesetkala jsem se už s tolika knihami o nacistech samotných. A když už ano, tak nebyly tak dobré jako právě tato.

Miluj mě jakkoli Miluj mě jakkoli Jennifer Probst

Celá knížka je nesmírně čtivá, jemně lechtivá a prokládána vtipnými situacemi. A přesto, to není jako Padesát odstínů šedi.
Nádherně jsem si při jejím čtení odpočinula. Je to přesně takový ten typ knihy, který si vezmete na dovolenou, rozvalíte se s ní na pláži, či u bazénu a popíjíte Aperol. U mě má pět hvězdiček z pěti! Už se těším na druhý díl - Kdykoliv, kdekoliv. Ten bude o jednom z bratrů Caleba Pierce.

12.10.2019 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Del mého názoru nejlepší kniha o rakovině, kterou jsem kdy četla. Tato nemoc, kterou způsobuje v dnešním světě vlastně všechno je mi blízká. Né snad proto, že bych přímo já byla nemocná, ale jeden z mých nejbližších ano. A pak jsem měla možnost mít pár služeb na onkogynekologii. Tam jsem se setkala s třináctiletou bezvlasou dívkou. Rázem jsem si připadala jako sestra v nemocnici do, které právě přivezli Hazel. Takovýto střed s realitou vám nesmírně otevře oči. Najednou si říkate ,,ono se to opravdu děje" a třeba úplně přehodnotíte své problémy. Je to kniha, která vás zasáhne, není to hra na dobrý konec. Né všechny příběhy jsou jako pohádky končící happyendem žili šťastně až do smrti.

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Kniha se mi moc líbila a překvapila mě i vyvrcholením děje. Čekala jsem povrchní, erotikou nabitou knihu víceméně bez zápletky. To se ale vůbec nekonalo. Kapitoly jsou poměrně krátké a liší se pohledem na situaci očima hlavních postav, čímž celá kniha nabývá na zajímavosti. Moc hezky jsem si u ni odpočinula a pobavila. Pokud k romantice, nebotřebujete žhavé a sexy, vystačíte si s lehkým dotykem hambatých skutků, bude se vám líbit tak jako mně.

10.10.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Příjemné oddychové čtení, kdy je na děj pohlíženo z několika pohledů dle postav. Kronika rodiny Mánesových mi život lidí během socialismu mi autorka velmi přiblížila. Nad některými pasážemi jsem neskutečně žasla a říkala si, ,,To se opravdu dělo?" Ještě, že tato doba, kdy člověk musí mít dobré známosti, aby přežil je pryč. Patolízalství není nic pro mne a jsem ráda, že dnes jsou konexe prostě jen výhodou a né nástrojem pro obyčejný prostý život.
Je mi nesmírně sympatické vyprávění autorky. Mohu jen doporučit :)

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Úžasné, dechberoucí a slzy tvořící...asi takhle nějak bych popsala tuto knížku. Děj je vyprávěn oběma hrdiny jejiž pohledy se střídají v jednotlivých kapitolách a nádherně doplňují celý příběh. Ze Stelly i Willa vyzařuje nesmírná touha po doteku a zoufalost z nemoci, která jim v tom brání a ovlivňuje jejich životy.
Zpočátku mi to přišlo nesmírně otřepané - pedantka, která striktně dodržuje léčbu a rebel, synáček bohaté mamičky, kterému je péče doktorů lhostejná. Ovšem jakmile se na tuto kostru začaly nabalovat tkáně ve formě rodinných trable dostalo to celé šťávu. U autorky nesmírně obdivuji popisy vlastností hrdinů a pocity, které je obklopují. Byly téměř hmatatelné. Za mě je tato kniha stejně tak dobrá jako Hvězdy nám nepřály možná i o setinu hvězdičky lepší. :)

23.03.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je nesmírně oddychová až na Blančinu nešťastnou událost, na které je postavena zápletka celých Tichých rocích. Co kdyby se tohle neštěstí nikdy nestalo? Tentokrát si autorka nehrála s našemi pocity, tak jak tomu bylo v dechberoucí Haně. Přestože měly jisté znaky společné například tichý člen rodiny a nedorozumění. V předchozích dílech historie celý děj nesmírně oživovala, dodávala mu na zajímavosti a dynamičnosti. Kdežto Tiché roky se pro mě táhly jako včerejší deštivý den. Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst a jen silou vůle jsem dostála konci, který je otevřený a končí otázkou. Vlastně to, co mě nejvíce zajímalo, jsem se vlastně vůbec nedozvěděla. Kniha nebyla špatná, ale nebyla ani dobrá, rozhodně jsem si z ní nesedla na zadek, jako z Hany nebo Hotýlku. Byla vidět usilovná snaha spisovatelky napsat stejně tak dobrou knihu jako její bestseller, a přece v něčem jinou, že se z ní celé kouzlo vytratilo. U mě je úžasná statečná Hanička stále na prvním místě, pak Hotýlek a Tiché roky můj seznam knih autorky Aleny Mornštajnové uzavírají.

10.10.2019 2 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihou jsem byla nadšená! Ale musím přiznat, že mi velmi připomínala knihu od to Stephena Kinga TO. On sám se k této knize vyjádřil slovy ,,Pokud máte rádi moje věci, tohle si zamilujete" po dočtení knihy mě napadla myšlenka, jestli se jím nenechala autorka inspirovat. Parta pěti dětí jezdících po malém americkém městečku na kole. V této partě je jen jedna dívka, která má také potíže s otcem.
Celou knihu musím popsat jako velmi čtivou a zajímavou, nikoliv ovšem nepředvídatelnou.

04.05.2019 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Na knihu jsem slyšela velice pozitivní ohlas. A také mne zaujala nejen anotací, ale i pohledem na svobodu jako takovou. Ač je anarchie absolutně odlišná od řádu, neznamená to bezpodmínečně rozdílné smýšlení lidí z těchto táborů. Během čtení se mě ovšem zmocnilo zklamání. Zpočátku jsem se v postavách vůbec nevyznala. Ve městě, kde vládnou vyjímeční má každý superhrdina dvě jména. Tak jak to obvykle bývá jedno civilní a druhé, když používá své nadpřirozené schopnosti v akci. Což bylo pro mě ze začátku docela matoucí. Dále mi chyběl celkový popis města, kde se děj odehrává. Nevěděla jsem, jak si jinak město představit, než jako New York.
Přestože se mi myšlenka autorky velmi líbila, dějová zápletka mi přišla poněkud jednoduchá a nepropracovaná. Celý příběh se odehrává velmi pomalu. Obvykle se děj "rozjede" po několika kapitolách, nebo v polovině knihy, ale, co když má kniha tolik stran? 256 stran, který se táhnou mi přijde celkem hodně. Kniha mě nijak nepohltila a čtivá mi nepřišla.

12.10.2019 1 z 5

Spisovatel Ladislav Zibura je nejen skvělým vypravěčem, ale pro mě i vzorem odvahy. Spát venku pod širákem a přitom se nebát o své věci. Nebo nastoupit k nějakému neznámému opilci do auta a nechat se odvést na nějaké místo je pro mne vrcholem odvahy na cestách. Já osobně bych se nenechala svést cizím člověkem i kdyby byl střízlivý natož opilý. Už podle anotace tedy můžeme soudit, že se nejedná o cestopis, který čtenářovi popisuje nejznámnější památky a hlavní turistická místa. Jedná se o ten typ cestopisu, ze kterého se dozvíte maximum o kultuře a místních lidech. A to je pro mě to pravé.
Pokud i vy raději v cizině chcete zapadnout do davu a dovolenou jste měli nic moc, přečtěte si jednu z knih prince Ládíka. Na stránkách jeho děl se vám nabízí dovolená daleko za hranicemi ČR.

12.10.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, obdivovala jsem její zarputilost k vyřešení záhady. Celou dobu se názory odborníků i známých Eliščiných rodičů opakují. Díky tomu Eliška se svým pátráním většinu knížky nijak nepokročí. Čin své matky pochopí až tehdy, kdy se sama stává matkou v pár posledních kapitolách.
Přestože kniha byla nesmírně čtivá, téma mě velmi zaujalo, měla Rekonstrukce pár neduhů. Krom neustálého opakování ,,Eliško, tvoje matka byla odjakživa divná", mi dělala problém i časová souslednost. Co kapitola to den vůbec neplatí, mezi jednotlivými kapitolami je rozdíl týdnů, či měsíců. Navíc se často v kapitole stávalo, že byl shot do předchozího dne. Jak jsem celým příběhem procházela, místo chronologického děje mi spíše připadalo, že čtu jednotlivé střihy.
Díky těmto mínusům mám z knihy rozpačité pocity. A nevím zda knihu doporučit dál. Rozhodně to se spisovatelkou Viktorií Hanišovou nevzdávám, přečtu si i zbylé dvě knihy.

12.10.2019 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Stejně jako předchozí kniha V lese visí anděl, byla i tato velmi strhující a napínavá, i když né tak akční. Pravdou je, že se děj v průběhu čtení velmi zamotával a rozýjel na můj vkus moc pomalu. Přišla mi škoda, ukončit knihu tak rychle. Nemám moc ráda, když se identita vraha řeší 3/4 knihy, pak se odhalí a vrah je dopaden v dvou kapitolách. I tak ovšem doporučuji přečíst.

01.07.2019 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Přiznávám, že podle anotace mě kniha nijak nenatchla. Důvodem, proč jsem ji začala číst, byly dvě slova ,,psychologický thriller", moc jsem netušila, co si pod tím představit.
Spisovatel si pohrává s vaším mozkem jako kočka s klubíčkem. Když už si myslíte, že čtete, to co je pravda a uvěříte tomu, hned vás přesvědčí o tom, že jste na omylu. Bylo to jen v rámci podivné divadelní hry, ,,Kde přestává hraní?". Při čtení knihy Věř mi jsem na stoprocent musela počítat s tím, že ničemu věřit nemůžu.
Stejně tak jak si autor hraje s dějem, hraje si i s charakterem postav. Do poslední chvíle nevíte, zda jsou všichni tím, čím se zdají být. Je Claire odvážná, nebo hloupá a naivní? A co Patrick? Chytrý šarmantní svůdník, nebo nebezpečný a zvrácený padouch?
Kniha je nesmírně čtivá, při čtení posledních kapitol si dokonce myslím, že jsem ani nedýchala. Je to velmi napínavá kniha, která určitě stojí za přečtení.

01.06.2019 5 z 5

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Knížka psána deníkovou formou mě ohromila. Čtenáři nabízí velmi vtipně podaný pohled na vztahy člověka, který je single.
Hlavní postavou je chytrý empatický gay Martin, který krom boje najít svou drahou polovičku (jako všichni lidé) tak trochu zápasí i se svými prarodiči, kteří o jeho orientaci vůbec neví. Když zrovna neřeší mezilidské vztahy věnuje se svým přátelům a práci v jednom časopise. Martin si dělá všechno sám a přál by si to změnit.
Neskutečně jsem se u této knížky pobavila a tak trochu mi i přirostla k srdci. Jelikož se s autorovými myšlenkami ztotožňuji. Jediné s čím jsem měla místy problém bylo dilema jak si postavy představit. Autor je nijak nepopsal. Ale proč taky že? Copak vy v deníku popisujete jak vypadají vaši rozlobení rodiče nebo kamarádka, která vás štve, ale máte ji stejně rádi?

19.05.2019 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Absolutně úžasné! Skělé myšlenky autorky, kterými vás přinutí se zamyslet nejen nad sebou, ale i nad světem kolem sebe. V této knize jsem našla poučení, pochopení, ale především i motivaci. Několikrát jsem se k této knize i vrátila.

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Knihu jsem se rozhodla přečíst na základě dobré zkušenosti s Kavárnou v Kodani. Přestože se mi kniha četla opět dobře, tak na vzdory jinému místu a odlišného lovestory mi přišlo, že čtu to samé co předtím. Možná to způsobila podobnost kaváren a dalším jmenovatelem bylo pečení sladkostí. Realita se trošku lišila od mé představy pekárny, která voní chlebem a rohlíky.

17.07.2023 4 z 5