Peqvy

Přečtené 125V bílém plášti
červenec - listopad 2020
V bílém plášti 2020, * antologie


Pravda, nebo lež
? - červenec 2020
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover


Pád do tmy
červen - červenec 2020
Pád do tmy 2018, Klára Janečková


Chlapec v pruhovaném pyžamu
červenec 2020 (02.-05.)
Chlapec v pruhovaném pyžamu 2008, John Boyne


Dvůr mlhy a hněvu
duben - červen 2020
Dvůr mlhy a hněvu 2017, Sarah J. Maas


Loutkář
duben 2020 (09.-16.)
Loutkář 2018, Daniel Cole


Jáma
březen - duben 2020
Jáma 2019, C. J. Tudor


Defy: Nebezpečná láska
? - březen 2020
Defy: Nebezpečná láska 2019, L. J. Shen


Dánská dívka
únor - březen 2020
Dánská dívka 2016, David Ebershoff


Dvůr trnů a růží
? - březen 2020
Dvůr trnů a růží 2016, Sarah J. Maas


Muffin a čaj
leden - únor 2020
Muffin a čaj 2018, T. Addair (pseudonym)


Sucho
prosinec 2019 - leden 2020
Sucho 2019, Neal Shusterman


Muž na dně
? - prosinec 2019
Muž na dně 2014, Iva Procházková


Pět kroků od sebe
prosinec 2019 (03.-19.)
Pět kroků od sebe 2019, Rachael Lippincott

Úžasné, dechberoucí a slzy tvořící...asi takhle nějak bych popsala tuto knížku. Děj je vyprávěn oběma hrdiny jejiž pohledy se střídají v jednotlivých kapitolách a nádherně doplňují celý příběh. Ze Stelly i Willa vyzařuje nesmírná touha po doteku a zoufalost z nemoci, která jim v tom brání a ovlivňuje jejich životy. Zpočátku mi to přišlo nesmírně otřepané - pedantka, která striktně dodržuje léčbu a rebel, synáček bohaté mamičky, kterému je péče doktorů lhostejná. Ovšem jakmile se na tuto kostru začaly nabalovat tkáně ve formě rodinných trable dostalo to celé šťávu. U autorky nesmírně obdivuji popisy vlastností hrdinů a pocity, které je obklopují. Byly téměř hmatatelné. Za mě je tato kniha stejně tak dobrá jako Hvězdy nám nepřály možná i o setinu hvězdičky lepší. :)


Boss Babiš
prosinec 2019 (08.-15.)
Boss Babiš 2017, Jaroslav Kmenta


Vzpomínky na Afriku
prosinec 2019 (03.-08.)
Vzpomínky na Afriku 2007, Karen Blixen


Ta přede mnou
listopad 2019 (09.-29.)
Ta přede mnou 2017, J. Delaney (pseudonym)


Slezské písně
? - listopad 2019
Slezské písně 1951, P. Bezruč (pseudonym)


Hadrový panák
listopad 2019 (05.-14.)
Hadrový panák 2017, Daniel Cole


Odvrácená tvář lásky
listopad 2019 (05.-09.)
Odvrácená tvář lásky 2016, Colleen Hoover


Inheritance
říjen - listopad 2019
Inheritance 2012, Christopher Paolini


Žít jako single
říjen - listopad 2019
Žít jako single 2019, * antologie


Podlý král
říjen 2019 (12.-26.)
Podlý král 2019, Holly Black


Žijme lagom - Inspirujte se švédským životním stylem
říjen 2019 (12.-19.)
Žijme lagom - Inspirujte se švédským životním stylem 2018, Anna Brones


40 dní pěšky do Jeruzaléma
říjen 2019 (10.-19.)
40 dní pěšky do Jeruzaléma 2015, Ladislav Zibura


Tma mezi hvězdami
? - říjen 2019
Tma mezi hvězdami 2019, . Atticus (pseudonym)


Ostrov
říjen 2019 (05.-12.)
Ostrov 2019, Sigríður Hagalín Björnsdóttir


Tiché roky
říjen 2019 (05.-09.)
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Kniha je nesmírně oddychová až na Blančinu nešťastnou událost, na které je postavena zápletka celých Tichých rocích. Co kdyby se tohle neštěstí nikdy nestalo? Tentokrát si autorka nehrála s našemi pocity, tak jak tomu bylo v dechberoucí Haně. Přestože měly jisté znaky společné například tichý člen rodiny a nedorozumění. V předchozích dílech historie celý děj nesmírně oživovala, dodávala mu na zajímavosti a dynamičnosti. Kdežto Tiché roky se pro mě táhly jako včerejší deštivý den. Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst a jen silou vůle jsem dostála konci, který je otevřený a končí otázkou. Vlastně to, co mě nejvíce zajímalo, jsem se vlastně vůbec nedozvěděla. Kniha nebyla špatná, ale nebyla ani dobrá, rozhodně jsem si z ní nesedla na zadek, jako z Hany nebo Hotýlku. Byla vidět usilovná snaha spisovatelky napsat stejně tak dobrou knihu jako její bestseller, a přece v něčem jinou, že se z ní celé kouzlo vytratilo. U mě je úžasná statečná Hanička stále na prvním místě, pak Hotýlek a Tiché roky můj seznam knih autorky Aleny Mornštajnové uzavírají.


Spolubydlící
září - říjen 2019
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Kniha se mi moc líbila a překvapila mě i vyvrcholením děje. Čekala jsem povrchní, erotikou nabitou knihu víceméně bez zápletky. To se ale vůbec nekonalo. Kapitoly jsou poměrně krátké a liší se pohledem na situaci očima hlavních postav, čímž celá kniha nabývá na zajímavosti. Moc hezky jsem si u ni odpočinula a pobavila. Pokud k romantice, nebotřebujete žhavé a sexy, vystačíte si s lehkým dotykem hambatých skutků, bude se vám líbit tak jako mně.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
? - říjen 2019
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2012, Patrik Hartl

Čekala jsem víc. Hlavě jsem myslela, že se u knihy zasměji...vtipné byly první kapitoly, ale jakmile bylo po druhém úkolu, humor ustal a já se cítila během čtení hrozně. Humor vystřídala melancholie. Pokud jste čekali od knihy, to co já nečtěte ji, přestože byla velmi čtivá.


Sama sebou
září 2019 (17.-26.)
Sama sebou 2018, Jojo Moyes

Celou první polovinu knihy jsem se nesmírně bavila na Louisy účet, přiznávám se. Přišla mi jako Bridget Jones. Vždycky plácla nějakou kravinu, která mě neskutečně pobavila. Až když se ji v životě začalo vynořovat více problémů, ať už pracovních nebo vztahových cítila jsem takovou tu ženskou solidaritu. Všechny její strasti jsem prožívala s ní. Nicméně ve dvoou třetinách knihy se mě zmocnilo dilema, zda se všechny vyřeší, nebo celý příběh bude mít otevřený konec (které já fakt nesnáším). A nejlepší na celém tomhle díle, bylo to, že jsem vůbec nedokázala předvídat další kroky hlavní hrdinky. Bylo tolik možností jak to celé mohlo dopadnou, že jsem prostě četla a četla. Kdybych neměla služby v porodnici určitě bych ji přečetla jedním dechem za kratší dobu. Vůbec celá kniha Sama sebou byla nesmírně čtivá a já si uvědomila, že ten druhý díl byl jakou si vycpávkou asi aby se neřeklo, protože přesně něco takového jako bylo tady jsem si představovala. I když přiznávám, že poněkud ve větším stylu. Více cestování, velikánské bizardnosti jako třeba tantování kolem ohně s polonahým Masaicem. Ale pak mi došlo, že taková Lu vůbec není. Má ráda svůj klid, pohodu a řád. Pro ni už ochutnání korejské kuchyně na Manhattanu bylo terno. Celkově kniha úplně úžasná a konec uspokojil moji knihomolkářskou dušičku dostatečně.


Clona
září 2019 (13.-17.)
Clona 2019, S. Bjørk (pseudonym)


Brisingr
září 2019 (01.-17.)
Brisingr 2009, Christopher Paolini

Stejně tak jako předchozí díly byl i tento nesmírně čtivý. Autor používá krátké věty sem tam proložené jiným jazykem a celý děj postupně odhaluje. Když se nad celým tím světem pořádně zamyslíte zjistíte, že jedna z možností, o kterých si myslíte, že nastanou opravdu nastane. Nehrozí tedy příliš velké překvapení. Nicméně charakteristiky jednotlivých postav jsou popsány tak barvitě, že celý děj mi úplně ožil před očima. Když se zpětně zamyslím nad tím, co se v knize odhalilo, divím se, že se to autorovi na těch 658 stran vůbec vešlo. Vlastně by mi na hodnocení stačila pouze dvě slova ,,neuvěřitelně úžasný", prostě není o čem.


Sestry Springovy
srpen - září 2019
Sestry Springovy 2019, Anna Todd

Přestože charaktery jednotlivých postav byly bezchybné, jejich podoba už tak přesně vystižená nebyla. Četla jsem pouze holý text, místo toho abych si představovala, jak v něm postavy žijí. Ani s dějem nejsem moc spokojená. Nebyl vůbec dynamický a přišlo mi, že se vůbec nikam neposouval. Vlastně se tři čtvrtiny knihy mluvilo o tom, jak je každá ze sester jiná, jejich matka v domě vůbec nefunguje, Meg se těší až se jí vrátí John z West Pointu a o tom jak ostatní sestry zastupují své role v rodině (až na Amy, která žádnou funkci nemá). Až od dvacáté páté kapitoly mě začala kniha bavit, to je celkem neuspokojivé, když celá kniha má čtyřicet čtyři kapitol. Malým oživením celé knihy bylo vyprávění událostí na vojenské základně Fort Cyprus z pohledu všech sester. Otevřennost vůči tématům menstuace či sexu, měla působit nejspíše uvolněněji a přinést ten moderní ráz stejně tak jako technologie 21. století. Místo toho to na mne působilo kostrbatě a opět nedotaženě. Původní verze Malé ženy, by se mi líbila určitě více, jelikož by děj ozvláštnil jazyk, který byl běžný v konverzacích 19. století. Celkově byla kniha úplně prázdná, nejhezčí na ni byla obálka se slovy ,,Největší literární fenomén své generace" od Cosmopolitan s nimiž se bohužel vůbec neztotožňuji.


Eldest
? - září 2019
Eldest 2006, Christopher Paolini

Napínavý dokonce i vtipný do detailů promyšlený příběh. Paolini vytvořil skvělý svět, kde největší ctností člověka je čest a odvaha. Pokaždé když jsem ji otevřela stránky mě natolik pohltily až mě návrat do reality překvapil.


Miluj mě jakkoli
srpen 2019 (16.-26.)
Miluj mě jakkoli 2019, Jennifer Probst

Celá knížka je nesmírně čtivá, jemně lechtivá a prokládána vtipnými situacemi. A přesto, to není jako Padesát odstínů šedi. Nádherně jsem si při jejím čtení odpočinula. Je to přesně takový ten typ knihy, který si vezmete na dovolenou, rozvalíte se s ní na pláži, či u bazénu a popíjíte Aperol. U mě má pět hvězdiček z pěti! Už se těším na druhý díl - Kdykoliv, kdekoliv. Ten bude o jednom z bratrů Caleba Pierce.


Život po tobě
srpen 2019 (16.-26.)
Život po tobě 2016, Jojo Moyes

Druhý díl jsem začala číst s velkým očekáváním a s nějakou představou. Bohužel moje představy naplněny nebyly. První polovinu knihy jsem byla na Lu hrozně naštvaná. Nesplnila slib, který Willovi dala. Místo toho samu sebe litovala a uzavřela se do sebe. Dokonce na mi přišlo, že si tu sebemrskačsví užívá. Poté, co se objevila Willova dcera Lily, o které nikdo nevěděl, říkala jsem si, že víc otřepané to být nemůže. A to jak ji bezproblému všichni uvěřili? Ale no táák, nevěřila jsem, že by vysoko postavená rodina nepožadovala test otcovství. Přišlo mi to tak nějak nereálné. Ale jakmile jsem se pustila do druhé poloviny knihy, příběh dostal svůj typický ráz jako v prvním díle. Mně najednou postavy přišly zajímavější, zábavnější a víc mi přirostli k srdci. Čtenář se konečně dozvídá proč se Lily chová jako nezvladatelný rozmazlený teenager. Luisa navázala kontakt se svými předešlými zaměstnavateli a ošumtělé džíny s tričkem vymění za své pestrobarevné módní kousky. Otázkou ovšem je jestli Lu dokázala vyměnit svůj postoj k mužům a práci stejně tak, jako šatník. Nebo bude láska záchranáře Sama k Louise neopětovaná? Popravdě řečeno není to taková hitovka jako první kniha série Než jsem tě poznala. Nicméně to rozhodně neznamená, že nestojí za přečtení.


Než jsem tě poznala
srpen 2019 (09.-16.)
Než jsem tě poznala 2013, Jojo Moyes


Dopisy ztraceným
srpen 2019 (09.-16.)
Dopisy ztraceným 2019, Brigid Kemmerer

Když jsem si u této YoungAdultovky přečetla anotaci, nijak mne nezaujala, přestože obálka je nádherná. Nicméně řekla jsem si dám ji šanci. Po přečtení pár stránek, mi kniha připomínala americký romantický film Láska přes internet, nabila jsem tedy dojmu, že mě nemůže nic překvapit. Mýlila jsem se. Velmi klidná, odpočinková kniha Dopisy ztraceným mě zaujala nejvíce tím, s jakou intenzitou si sedmnáctiletí hrdinové navzájem sdělují své pocity. Obrovskou váhu jejich dopisům dodává občasná citace nějaké básně, či vlastních hlubokých myšlenek. Obě hlavní postavy se cítí ztracené v dnešním světě a netuší, jak se se svými problémy vypořádat. Příběh je vyprávěn ich formou - Declenem a Jules. Přestože děj nenabízel žádnou akci, kniha byla velmi čtivá, nemohla jsem ji vůbec odložit.


Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
srpen 2019 (05.-09.)
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, Ladislav Zibura

Spisovatel Ladislav Zibura je nejen skvělým vypravěčem, ale pro mě i vzorem odvahy. Spát venku pod širákem a přitom se nebát o své věci. Nebo nastoupit k nějakému neznámému opilci do auta a nechat se odvést na nějaké místo je pro mne vrcholem odvahy na cestách. Já osobně bych se nenechala svést cizím člověkem i kdyby byl střízlivý natož opilý. Už podle anotace tedy můžeme soudit, že se nejedná o cestopis, který čtenářovi popisuje nejznámnější památky a hlavní turistická místa. Jedná se o ten typ cestopisu, ze kterého se dozvíte maximum o kultuře a místních lidech. A to je pro mě to pravé. Pokud i vy raději v cizině chcete zapadnout do davu a dovolenou jste měli nic moc, přečtěte si jednu z knih prince Ládíka. Na stránkách jeho děl se vám nabízí dovolená daleko za hranicemi ČR.


1