Pět kroků od sebe

kniha od:

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4.4 838
Koupit Koupit eknihu Bazar

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Five Feet Apart , 2018


více info...

Komentáře (240)

Komentáře 240 Recenze 6

Knihotyna
Knihotyna
10.09.2023 5 z 5

Nevyléčitelná nemoc. Nemocnice. Stella. Poe. Will. Přátelství. Láska. Smrt. Naděje. Bolest. Vzpomínky.

Stella, Poe i Will trpí cystickou fibrózou, shodou náhod se všichni ocitají v jedné nemocnici. Stella a Poe již poněkolikáté, Will je pro ně nový. Všichni jsou podobného věku a chtěli by normálně žít. jejich nemoc je však limituje a to ne jen fyzicky. Můžete mít přátelství s člověkem, ke kterému se nesmíte přiblížit? A co kdyby jste se zamilovali? Ale šlo by to vůbec? Je možné vybrat si mezi láskou a smrtí?

Co se mi líbilo:
- prostředí nemocnice - já nesnáším nemocnice - popis nemocnice, ve které se děj odehrává ale člověku opravdu v mnohém připomínal domov - líbilo se mi, že každý z našich hlavních hrdinů měl svůj "pokoj" personalizovaný :)
- Will - je někdo, kdo tuto knížku četl a nezamiloval si Willa? Rebel tělem i duší, ale gentleman za všech okolností!
- Poe - nejlepší přítel! (první slzy!)
- Stella - myslím, že se svou pečlivostí a perfekcionalismem mi v mnohém připomínala mě a dokážu pochopit, čím Willa dráždila :D - na druhou stranu, klobou dolů, co vše zvládla!
- situace, kdy Will zachraňuje Stellu (slzy!)
- transplantace plic a loučení (slzy!)
- letiště (slzy!)

No, slzy! Pokud hledáte něco, co se vás dotkne na tom správném místě, knížka je to pravé! Oceňuji fakt, že nám čtenářům přibližuje ne jen nemoc jako takovou (o nemoci už jsem v knihách četla, ale nikdy z pohledu hlavních hrdinů), ale především životy pacientů! Téma smrti je pro ně každodenním tématem - strach, vyrovnání se, otázka - co bude potom? Myslím, že každý měl svou krásnou filozofii, kterou se snažil udělat život pro sebe jednodušší a snazší!

stelka_knihomol
stelka_knihomol
09.07.2023 3 z 5

Jo, bylo to krásné a dozvěděla jsem se o nemoci, o jejíž existenci jsem neměla tušení, ale jinak mi to přišlo průměrné. Do knihy jsem se nijak moc nevzila a možná mi to postavy mi nepřišli příliš realistické
P. S. film byl mnohem lepší


mirinda973
mirinda973
26.06.2023 4 z 5

"Tahle nemoc mi vzala už tolik, teď si ukradnu něco já...." a to něco je 1 krok

Krásný a zároveň smutný příběh o nenaplněné lásce, kdy se dva mladí lidé do sebe zamilují, ale nesmí se k sobě přiblížit natož pak dotknout.

Zvítězil rozum a touha žít dál nad láskou, která nemohla být naplněna...

Manifest blech
Manifest blech
20.06.2023 2 z 5

I když těžší téma hlavních postav nemocných cistickou fibrozou, tak to bylo svižné a vlastně odpočinkové čtení. Dokázala bych si to představit i jako film.

Best._books
Best._books
17.06.2023 5 z 5

Krásná knížka, která seznamuje s cystickou fibrózou. Příběh se mi moc líbil, i když je smutný, tak je plný naděje a lásky. Má to skvělý styl psaní doprovázený sarkastickými vtipy. Moc hezká knížka, doporučuji.

001Terka456
001Terka456
30.05.2023 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo! Líbí se mi styl, jakým je knížka psaná, líbí se mi příběh jako takový - originální!, a líbí se mi Stella a Will. Některé pasáže mě skoro donutily brečet. Krásné a srdceryvné.

Steffy
Steffy
29.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha, kterou jsem měla vyhlídnutou už dávno, ale nějak si ke mě našla cestu až teď a jsem za to ráda! Přišla v pravý čas! Pokud někdo píše, že je to oddychovka, tak pro mě to taková oddychovka teda nebyla :D. Příběhy o nemocných mi nevadí a nemám s nimi problém, proto jsem si i knihu vybrala, že si jí přečtu. A poté, co jsem tenkrát přečetla Hvězdy nám nepřály, tak jsem hledala něco podobného a NAŠLA! Jsem moc ráda, že ani jeden z hlavní dvojice nezemře, i když se příběh bez smrti neobejde! Na konci jsem brečela štěstím a dojetím a ihned, jak jsem knihu dočetla, tak jsem se musela podívat na film. Který je natočen, dle mého, velmi dobře. Protože některé scény jsou tam slovo od slova stejné jako v knize! Děkuji moc za tento krásný příběh a mám v plánu si přečíst i další knihu od autorek - ,,Celou tu dobu."

Lenka2533
Lenka2533
28.03.2023 5 z 5

Hřejivé pocity, slzy na krajíčku, srdce zlomený... Nejlepší knížka co jsem kdy četla? Jedna z nich to určitě je!

Přemýšlela jsem, jestli to shrnout jen do těchto pár vět, nebo se rozepsat. Rozhodla jsem se pro druhou možnost, protože tahle knížka si tu pochvalu rozhodně zaslouží.
Styl psaní byl úžasný, od první věty mě to bavilo, nejsou tam nijak složité věty, takže se to čte nesmírně jednoduše a taky hodně rychle. Do děje vás to vtáhne okamžitě.
Stellu i Willa jsem si oblíbila, přirostli mi k srdci. Stejně tak Poe, byl to skvělý kamarád. Strašně mě bavila jejich romantická linka, ta byla boží. Oni se k sobě zkrátka hodí :D
Naštěstí jsem neslyšela žádné spoilery k ději, takže jsem vůbec netušila, co pro mě autoři připravili. Celou knihou mě provázelo napětí a strach z toho, která postava zemře. Tato kniha ve mně vyvovala nespočet pocitů a emocí. Společně s knihami od Brigid Kemmerer je to snad jediná kniha, která mě tak dostala a zasáhla. Opravdu, při čtení některých částí se mi svíral hrudník a bylo mi úzko. Asi čtyřikrát jsem zadržovala slzy. Bylo to dojemné, smutné, bolestivé, nádherné... Neskutečný, silný příběh. Prožívala jsem každou větu, každé slovo.
Na tuhle knihu nikdy nezapomenu a teď ji budu nějakou dobu vstřebávat. Toto číst je nezapomenutelný zážitek.

Nezletilci
Nezletilci
24.03.2023 5 z 5

Nezletilá kritička Barborka (14 let) hodnotí knihu takto, celou recenzi si můžete přečíst ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Příběh mě naučil spoustu nových věcí, například co je to cystická fibróza a jak to funguje s těmi kroky, co se objevují v názvu. Naučila jsem se také víc si vážit věcí, které mám, a tolik si nestěžovat. Knihu bych doporučila čtenářům od třinácti let, spíše holkám, ale myslím, že by si ji mohli přečíst i kluci."

Vendy1993
Vendy1993
14.03.2023 5 z 5

Knížku jsem se rozhodla přečíst až poté, co jsem zkoukla film. Je to taková klasická romance dvou dospívajících s tím rozdílem, že se k sobě kvůli cystické fibróze nemůžou přiblížit...trošku ale jenom opravdu trošku mi to připomnělo knihu Hvězdy nám nepřály. V podstatě od začátku je jasné (i pro ty, co film neviděli), že to nedopadne úplným happyendem...to se mi na tom ale líbí. Není to žádná smyšlená snůška keců jak se zázračně uzdravili a žijí spolu dodnes. Je to od začátku do konce reálné. Tak jak to probíhá a tak jak to skončilo...tak to prostě pro lidi s touto nemocí je.

esfinge
esfinge
08.03.2023 5 z 5

Po docteni knihy jsem chtěla dát 4 hvězdičky a to z důvodu, že s CF mám zkušenosti a nějaké menší výhrady jsem měla....
...ale, záměrně jsem nehodnotila hned. A protože nad příběhem už týden přemýšlím, tak je jasné, že příběh byl výborně napsaný. Čtenáře seznámí s touto nemocí a určitě nenechá nikoho chladným. Samozřejmě je od začátku jasné, že nějaký ten kapesníček se bude hodit.

klarka41711
klarka41711
26.02.2023 5 z 5

tohle bylo totálně boží! Chtěla bych to strašně moc doporučit, protože ta romantika, ta nemoc a celá tahle knížka bylo jedno velké wow. Nevěděla jsem, že je to podle skutečné nemoci a když jsem zjistila že ano, vyrvalo mi to srdce z hrudi. Bylo to nádherné a ten konec. Ten konec byl pro mě velice smutný. Jsem ráda že jsem to přečetla a rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec. PS: film za mě také velice skvělý.

Kája041
Kája041
16.02.2023 5 z 5

Páni.....tohle byla úžasná kniha nejen,že jsem se toho dozvěděla spoustu o cystické fibróze,ale zároveň mě velmi bavil celý příběh.Ke konci se mi už kousek po kousku lámalo srdíčko na kousky.Je to knížka,která se mi dostala hluboko pod kůži a jsem moc ráda,že jsem se do ní díky čtenářské výzvě pustila. :-)

bohejsova
bohejsova
13.02.2023 5 z 5

Tato knížka se mi velice líbila ne jen tím, že jsem viděla i film, který mě pak nalákal k této knize, ale celým svým příběhem. Ještě jsem nečetla knihu v nemocničním prostředí, ale i tím mi připadala kniha odlišná od jiných romantických příběhů.

Booklice
Booklice
29.01.2023 5 z 5

Knihy, jako je tato, jsou velmi specifické a člověk na ně musí mít náladu. Narazila jsem na ni v knihovně a zaujala mě hned svým názvem i nastíněným dějem. Ke konci byla smutná, ale dávala spoustu prostoru k zamyšlení. Navíc bylo zajímavé naučit se něco o cystické fibróze a člověk si zas a znovu uvědomí, že ne vše je v životě samozřejmostí. Zaujala mě myšlenka, že "strach nikdy nezabrání strašným věcem, aby se děly."

ydnac
ydnac
20.01.2023 5 z 5

MOC DOJEMNÉ.

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy a rozhodně nelituji.
Chytila moje srdíčko, vyždímala a vrhla zpět do světa.
O cystické fibróze jsem neměla žádné informace, netušila jsem, že dvě osoby s takovou nemocí se k sobě prakticky nesmí vůbec přibližovat a mají nespočet dalších komplikací.
Nemůžou pocítit dotek...
Moc mě mrzí, že někteří mají tak málo času...

"Mami. Co se stalo?"
"Dívám se na tebe a myslím na... říkali, že se nedožiješ..."
Potřese hlavou, bere mou tvář do obou dlaní a z očí se jí spustí slzy. "Ale jsi tady. Vyrostla jsi. A jsi krásná. Dokázala jsi všem, že se mýlili."

marlenkaXX
marlenkaXX
16.01.2023 4 z 5

Wau, příběh umí krásně vtáhnout do děje a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Kniha mě velmi bavila.

Knihochod
Knihochod
07.01.2023

Knižka nás vťahuje do deja z pohľadu Stelly - hlavnej hrdinky príbehu, ktorá trpí cystickou fibrózou a po tragickej smrti svojej sestry Abby sa snaží neohroziť svoje šance na transplantáciu pľúc. Preto poctivo berie všetky lieky, podstupuje procedúry a tiež si drží predpísaný odstup (6 krokov) od ľudí, ktorí taktiež trpia touto chorobu. To však trvá len do momentu, kým nestretne Willa. Problémového mládenca s cystickou fibrózou, ktorý sa ku liečbe stavia úplne opačne ako Stella, ktorá sa ale rozhodne zmeniť mládencov prístup na liečbu (v tomto prípade na predĺženie jeho života). Postupne sa do seba zamilujú a predpísanú vzdialenosť šiestich krokov si skracujú na 5. To ale nevedia čo všetko sa môže stať ...

Áno - pri čítaní som plakala. Áno - absolútne sa tým netajím. Neviem, prečo si to stále robím a kupujem knižky, ktoré sú jednoducho smutné, plné ľudského utrpenia. Avšak na túto knižku som sa veľmi tešila, prečítala som ju v priebehu asi dvoch dní. Bavilo ma, že je písaná z pohľadu dvoch osôb - Stelly i Willa, takže má čitateľ dostatočný prehľad o ich vnútorných pocitoch a bojoch, ktoré by inak boli len ťažko domysliteľné. A nemám na to inak nič viac povedať, iba snáď to, že ak ste zakúpenie alebo prečítanie tejto knihy zvažovali, ja môžem iba odporučiť.

Debbra
Debbra
23.12.2022 5 z 5

Kniha se četla sama a slzy tekly proudem. Nádherný příběh, který donutí k zamyšlení.

_Brunetka_
_Brunetka_
16.11.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Přísahám, že tahle kniha mě v průběhu čtení jistým způsobem vnitřně rozkládala, fakt to bolelo. Styl psaní autorů byl velmi dobrý a odsýpal tak moc, až jsem se dostala na konec s mírným zklamáním z toho, že nemám kam dál pokračovat. Příběh mě bavil neskutečným způsobem a možná jsem se do něj vžila někdy až příliš, protože jsem se cítila, jako bych se do něj sama teleportovala. Jeho námět se mi moc líbí a myslím, že každý musí vidět tu originalitu, která se mu nedá upřít. Hlavní postavy jsem si jednoduše oblíbila a moc se mi líbilo vykreslení jejich charakterů a to, že si prošli znatelným vývojem. Will se Stellou se vskutku krásně doplňovali. Romantická linka vás zahřeje u srdce a její postupný, pomalý a ostýchavý vývoj si vás získá. Těm dvěma to prostě nejde nepřát a štěstí by pro ně chtěl člověk tak hodně, až by z vlastního života nejradši vytrhl to svoje. Pět kroků od sebe je zároveň šíleně natřískané emocemi, které jsem musela nepřetržitě vydýchávat, protože jinak by to nedopadlo dobře. Brečela jsem, smála jsem se i zlobila. Kniha vás donutí přemýšlet. Jsou tu zakomponovaná témata jako cystická fibróza, zdraví, ztráta blízkého člověka, odcizení, bolest, láska, přátelství, nenaplněné sny, chuť do života,…což moc chválím, ale najdete tu toho i mnohem víc. Těžko se to popisuje, ale prostě neustále budete přemýšlet nad chováním postav a i když svá rozhodnutí budou měnit, úplně se se vším budete ztotožňovat, i přesto, že to tak chtít nebudete. Konec mě významně zasáhl, ale vím, že takovému vyústění se zkrátka nedalo vyhnout. Já tuhle krásku můžu doporučit všemi deseti, pokud hledáte bolestnou knížku se sympatickými hrdiny, která má zároveň velký přesah a vaše srdce nezanechá bez šrámů.

Tereza_T
Tereza_T
12.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Na světě už není moc smutnějších věcí než dva nemocní lidé zažívací první lásku a navzájem se sebe ani nemůžou dotknout. Knihu jsem četla poprvé před 3 lety a nyní podruhé a líbila se mi tehdy i teď. Je to teen romance a člověk k tomu tak musí přistupovat. Autorka se snaží nastínit těžkost situace dvou ústředních postav, v knize se rozebírá smrt, strach z nevyužitého potenciálu, z promarněného života, izolovanost nemocných od vnějšího světa a komplikované vztahy v rodinách… i přes všechny tyhle témata jsem se ale během čtení neubránila vnitřnímu pocitu ve stylu “to je krásný, že našli pravou lásku” a “to vypadá jako super zábava běhat si po nemocnici jak se ti zachce” a plno dalšího… a to je správný, kdybych očekávala drsnou realitu nemocných nebudu číst teen romanťárnu, která se sice snaží o přiblížení téhle prokleté nemoci, ale budu upřímná, spíše se na nemoci přiživuje a využívá ji k dodání té správné depresivní atmosféry. Přesně tohle jsem od knihy očekávala a taky jsem to dostala. Nejednou jsem se dojala a na konci si upřímně pobrečela. Knihu jsem četla v angličtině a četla se snadno.
Btw když si člověk spojí Willovo sen o Vatikánu a fakt, že se nakonec potkají na letišti, když Stella jede do Říma… dá se to domyslet všelijak :)

Tesseractttt
Tesseractttt
17.08.2022 4 z 5

Je fajn, že někdo napíše knihu, aby mohl svět více seznámit s onemocněním plic- cystickou fybrózou. Kniha se mi dobře četla, ale byla dost smutná což se dalo čekat- za mně lepší než film. Rozhodně doporučuji přečíst.

Teopa
Teopa
16.07.2022 1 z 5

Ocitla jsem se v chatě, kde nebyla jiná kniha. Přivezla si ji tam má patnáctiletá neteř. Když jsem si s ní chtěla o knize popovídat, řekla mi, že ji popatnácti stránkách odložila, protože jí připadala pitomá. Já to přečetla celé a říkala si, že takovéhle klišé snad dnes mladí ani nechtějí číst, ne? To je jak literatura pro náctileté z roku 1995... Jestli vás dojímají nemocné děti či lidé obecně, tak se podívejte na stránky některé z nadací, které těmto lidem pomáhají. Příběhů jsou plné, navíc to jsou příběhy reálně, které někomu mohou pomoct a jsou bez zbytečných keců okolo. :-)

andulka767
andulka767
16.07.2022 4 z 5

Další z knih, kterou jsem četla z důvodu, že jsem viděla film, který mě zaujal. Stejně pozitivně hodnotím i knižní předlohu. Bohužel jsem se připravila o napětí, když jsem z filmu již znala děj, ale i tak se mi kniha velmi líbila. Trošku mi připomínala Hvězdy nám nepřáli, ovšem zde se ještě k smrtelné nemoci přidává nemožnost pro zamilované se sebe jakkoliv dotknout, což je až neuvěřitelné, když se člověk při čtení snaží vcítit do jejich situace.

Akinimod25
Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Krásný romantický příběh. Kniha je mnohem lepší než její filmové zpracování.

E.T.007
E.T.007
30.06.2022 2 z 5

Vôbec ma to nechytilo. Čítala som knihu Pieseň zajtrajška, ktorá je tiež o cystickej fibróze - a tá ma úplne dostala. Toto bol slabý odvar. Akoby si autorka povedala, že vystavia príbeh na ochorení, ktoré hlavným hrdinom doslova dýcha na krk, nech je to zaujímavé, nech je to wow dramatické, ale mňa osobne sa to vôbec nedotklo. A ani romantická linka ma akosi nebrala. Miestami mi Stella a Will dokonca neskutočne liezli na nervy.

VéjaTarabová
VéjaTarabová
30.06.2022 3 z 5

Nevím proč mě kniha ani tolik neuchvátila, možná kvůli příliš primitivní romantické lince. Také se mi vše zdálo moc narychlo, nedokázala jsem to pořádně procítit. Hlavní postavy dost ohrané, ale aspoň měly každý svou osobnost. Rozšiřovat informace o cystické fibróze je určitě jedině k dobru. Příběh velice jednoduše či srozumitelně psán. Nejlepší část byla konec, ten skvěle vrcholil s dojemným podtextem – slzička ukápla. Vyzdvihnout by se také dala nádherně propracovaná obálka. Ráda se podívám na filmové zpracování, snad se povedlo trochu více. Závěrem kniha není špatná, jen už osobně preferuji vyspělejší a propracovanější čtení.

„‚Jestli je tohle všechno, co kdy od života dostaneme, tak si to vezmeme. Chci být nebojácná a svobodná,‘ říká, a když se na mě podívá, je v tom pohledu výzva. ‚Je to jenom život, Wille. Skončí dřív, než se naděješ.‘ “

zdenicka586
zdenicka586
18.06.2022 3 z 5

Upřímně? Nevím. Vážně nevím. Tato knížka ve mně zanechala rozporuplné pocity.
Ze začátku mě příběh nebavil, nemohla jsem se začíst. Přišlo mi to moc rychlé a nereálné, Stella i Will mě chvilkami opravdu štvali. Největší grády to začalo mít až ke konci a ze všeho nejlepší byl právě konec. Některé části byly dojemné, některé zase nudné. Chápu, proč se Stella chovala tak, jak se chovala, ale její chování bylo někdy na facku. Stejně tak Will - nevím, nemohla jsem se do hlavních postav vcítit.
Na druhou stranu musím říct, že je dobré, že vznikla knížka o cystické fibróze. Aspoň trochu nám přiblížila život lidí s touhle nemocí, za což rozhodně palec nahoru.

girdi
girdi
18.06.2022 5 z 5

Bylo to přesně takové, jak jsem čekala. Pěkně jsem si pobrečela, dojala se, prožila si romantiku s hlavní hrdinkou a ten konec mi udělal fakt radost. Ale taky tam bylo hodně zajímavých myšlenek a komplikovaných vztahů a emocí. Takže výborný koktejl, který rozhodně v rámci žánru rozhodně stojí za přečtení.

Štěpánka_010
Štěpánka_010
12.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Hned na začátku musím říct, že mě kniha uchvátila. Celkově se zajímám o knihy s tématikou nemocí, ale tuto považuji za jednu z nejpovedenějších.

Pojednává o dívce (Stelle) s cystickou fybrózou, zcela přesnou a s jasným cílem, dostat se na pořadníku dárcovství plic, dopředu, tento její cíl, však může narušit nový pacient (Will). Je přesným opakem Stelly, svou léčbu nebere vážně a jediné po čem touží je odejít z nemocnice. Stella a Will se spolu sblíží, avšak zároveň vědí, že jsou pro sebe vzájemně rizikem.

Kniha mě zcela fascinovala svou bezprostředností. Závěr byl pro mě velmi emotivní. Rozhodně doporučuji.

ZuzullaM
ZuzullaM
04.06.2022 4 z 5

Veľmi pekná kniha. Príjemné romantické čítanie, miestami smutné, na konci som už neudržala slzy. Som veľmi rada, že som knihu, vďaka čtenárskej výzve objavila. Mňa nesklamala. :-)

Starmoon
Starmoon
27.05.2022 4 z 5

Bežne nevyhľadávam ani knihy z nemocničného prostredia, ani literatúru pre mládež (česť výnimkám), román Na pár krokov mal však veľmi sľubnú anotáciu, príťažlivú obálku a dobré recenzie, a hlavne ma k nej ťahal môj čitateľský inštinkt, a tak sa stalo, že som pár dní strávila v prítomnosti Willa a Stelly. Kde sa hrabú Rómeo a Júlia, ktorých delila „len“ rodina; hrdinovia tejto knihy majú pred sebou dramatickejšiu voľbu než tú, či ich vzťah stojí za rozoštvanie rodičov: zblížiť sa (v rôznych zmysloch tohto slova) a riskovať nákazu, ktorá eventuálne vedie k rýchlejšej smrti, alebo ostať od seba... aspoň na pár krokov?

Téma je sľubná, avšak trochu príliš na hrane; možno v podaní iného autora by príbeh vyznel pateticky, Lippincottová však podľa mňa celkom ustriehla mieru (aj keď smerom k záveru prišlo pár klišé scén). Obe hlavné postavy na mňa pôsobili vierohodne, nemala som problém veriť, že niekde existuje ich reálny predobraz. To sa však nedá povedať o vykreslení pomerov v nemocnici – pacienti si chodia, kde a kedy chcú (vrátane iných oddelení), prevážajú sa na skejte po chodbe, nechávajú si od sestričky nosiť pudingy, sami si dávkujú lieky a s personálom sa bavia ako s rovesníkmi, tomu by som ešte ako-tak uverila, ale že Will a Stella sa celú noc túlajú po nemocnici, plávajú si v nemocničnom bazéne, a nikomu za tých X hodín nechýbajú ani ich nikto nevyruší, to už zaváňalo nereálnosťou. A scéna, keď Will prepožičal svoju nemocničnú izbu kamarátom na koitus, pričom na to nikto z personálu neprišiel, to hádam nie je možné ani v Amerike.

Sklamalo ma, že aj tu sa vpašovala LGBTI vsuvka, pričom pre dej by bolo totálne fuk, či Stellin kamarát je na chalanov alebo na baby. Mať však v diele aspoň jedného gaya či lesbu je v dnešnej dobe asi niečo podobné ako proletársky pôvod v budovateľských dielach alebo čo.

Celkovo ma však kniha milo prekvapila a osviežila mi môj čitateľský záber; a som presvedčená, že byť správna veková kategória, zaujme ma ešte viac.

MinervaB
MinervaB
07.05.2022 5 z 5

TOHLE JE SKVĚLÁ KNÍŽKA. Mohla bych tímhle tu recenzi prostě ukončit, ale dobře... uvedu více důvodu, proč si knížku přečíst. :D

* Nevím, čím to je, ale tenhle typ knížek u mě dost boduje a baví mě číst. A zrovna tahle byla neskutečně dobře a čtivě napsaná (no, možná dam nakonec šanci i té Hvězdy nám nepřály, i když tam jsem se s autorovým stylem psaní moc nesešla). Stella a Will jsou jedni z nejsympatičtějších hlavních knižních postav, které jsem měla to štěstí skrz řádky poznat. A i když se celý příběh odehrává v nemocnici, tak vývoj jejich vztahu a vývoj jich samotných ve spojitosti s jejich nemocí, byl dostačující na to, aby mě knížka nadchla.

* Vždycky ráda čtu o takové té ryzí lásce, kterou nám tady autorka naservírovala. Jasně, u téhle knížky nejspíš uroníte nejednu slzu, ale taky obsahuje spoustu pěkných myšlenek, za které stojí si ji přečíst. A taky možná zjistíte, jako málo někdy stačí ke štěstí. Někdy je to i jediný dotek.

* Abych taky neopomněla obálku! Protože ta je NÁDHERNÁ. Takže si tu knížku prosím přečtěte, dejte šanci těm 250 stranám, které vás rozloží.

* Jo! A kdyžtak je i filmové zpracování, které se za mě náramně povedlo (včetně hereckého obsazení, které bylo boží)!

Makůvka
Makůvka
02.05.2022 5 z 5

Krásný a místy hodně smutný příběh dvou mladých lidí, nemocných cystickou fibrózou. Will a Stella se seznámí v nemocnici, kde se oba léčí a čtenář je nenásilnou formou seznámen s touto nemocí a její léčbou. To, co považuje člověk se zdravými plícemi za samozřejmost, je pro ně někdy nedosažitelné. Třeba objetí od člověka, kterého milujete.

Kristy.Seb
Kristy.Seb
18.04.2022 5 z 5

Nakonec všechno dobře dopadne.

Pro duši čas neexistuje.

Lidé přicházejí a odcházejí a tahají za sebou těžká zavazadla.

Naprosto skvělý příběh! Přečetla jsem jedním dechem... Jako četba pro mladistvé mi to přijde dost náročné.
Jedním slovem, skvělé!

MollyCornelia
MollyCornelia
08.04.2022 4 z 5

4*/5*
Vybrala jsem si dobře, zrovna jsem totiž měla na heavy contemporary náladu. Kniha mi sedla do vkusu.
Pět kroků od sebe se rychle četlo, styl psaní je jednoduchý, málo popisů a díky tomu děj ubíhá. Krásné vygradování ke konci. Postavy mě několikrát srdečně dojaly svým laskavým chování, což se týká hlavně oslavy narozenin. Jak Stella, tak i Will mi byli sympatičtí.
První polovina mě velmi bavila. Hodně se týkala cystické fibrózy, a protože jsem před čtením téhle knihy ani nevěděla, že nějaká taková nemoc existuje, hodně mne to téma zaujalo. Trošku mě mrzí, že druhou půlku knihy šlo hlavně o romantickou linku, a o té čtu v téměř každé young adult knize, která se mi dostane do ruky - kdyby se romantika utlumila, vůbec by mi to nevadilo. Také je mi proti srsti, že je kniha tak rychlá, odehrává se během dvou týdnů, a má necelých 250 stran. Nestihla jsem si vytvořit pořádný vztah k postavám a tím pádem mě vyústění děje nějak zvlášť nezasáhlo.
Shrnutí: Pět kroků od sebe je milá a čtivá knížka, do které má cenu se pouštět. Předává informace o závažné chorobě, která ve společnosti není příliš častá, a tudíž se o ní mnoho neví. Kromě toho najdete na stránkách příjemné hrdiny a romantickou linku.
Doporučuji mladistvým cca od 12-ti let.

lucisa.n
lucisa.n
07.04.2022 4 z 5

Tohle bylo takové milé čtení :) Byť je příběh poměrně jednoduchý a rychle plyne, stejně jsem na konci zamačkávala slzu dojetí. Stella a Will jsou borci, moc jsem si je oblíbila! Navíc si čtenář rozšíří obzory ohledně cystické fibrózy.

speciale88
speciale88
03.04.2022 5 z 5

Krásný film a kniha ještě krásnější. Nemám co dodat tuhle knihu doporucuju přečíst.

Elsa14
Elsa14
28.03.2022 4 z 5

Nejsem příliš velkým fanouškem zamilovaných knih, ale v tomto případě to byl velmi zajímavý příběh s příjemným a čistým milostným pozadím. Nebo popředím? Asi záleží, jak se na to kdo dívá. Pro mě rozhodně byla ústředním tématem cystická fibróza, se kterou jsem nikdy osobně nepřišla do styku, tedy hlavně s lidmi, kteří jí trpí. A tak bylo zajímavé se k této nemoci přiblížit alespoň na stránkách této knihy, která má spád, svou podstatu a příjemně se čte, přestože její obsah vypráví o závažném tématu. Jednoduchý styl psaní bych asi nechala stranou, přeci jen je to příběh o mladých dospívajících lidech a kdyby se vyjadřovali jako vyspělí sofistikovaní lidé s uspořádaným životem, působilo by to zřejmě dost kostrbatě a neuvěřitelně. Hodnotím tedy velmi kladně za hezký nápad, příjemné čtení a také za krásnou obálku :).

Terr00
Terr00
28.03.2022 4 z 5

Uf, už dlouho jsem nečetla tak emotivní knihu. Někde na první straně by mělo být varování, že kniha není pro slabší povahy, protože tento příběh vás zasáhne. Film jsem neviděla a ani jej prozatím vidět neplánuji.