NikolaJ. NikolaJ. komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Po knížce jsem sáhla kvůli četbě k maturitě a vůbec by mě nenapadlo, jak mě zasáhne. Věděla jsem samozřejmě, že je o válce, ale na tohle mě nemohlo nic připravit. Po přečtení mám pocit, že už se asi nikdy nevzpamatuju. Neuvěřitelně silné čtení.

28.01.2022 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Když jsem knihu četla poprvé, vůbec mě neuchvátila tak, jak jsem čekala. Možná to bylo tím, že jsem ji četla přeloženou nebo tím, že jsem do ní prostě potřebovala "dorůst." Teď jsem knihu zkusila přečíst znovu v originále a zamilovala jsem se do toho příběhu tak, jako když člověk usíná. Nejdřív pomalu... Jasně, ten citát už všichni známe, jdeme dál. Jen málokdy se mi stane, že se nějakému vtipu v knize zasměju nahlas. Tady jsem se upřímně zasmála hned několikrát. Zároveň mi kniha zlomila srdce. Donutila mě přemýšlet. Ale ten humor je pro mě důvodem, proč dávám pět hvězd a proč si mě kniha naplno získala. Číst knihu nepřeloženou byl pro mě zážitek, musela jsem si spoustu slov překládat, ale na druhou stranu bylo skvělé číst přímo to, co napsal autor. Angličtina nebyla těžká nějak výrazně, většinou jsem nerozuměla jen nějakým neobvyklým slovům. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, měla jsem ji přečtenou během dvou dnů (a to jsem ji četla v jazyce, který zdaleka neovládám plynule. Tak moc mě to uchvátilo.). Rozhodně se chystám na další autorovy knihy v angličtině, protože tohle bylo opravdu skvělé.

08.09.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Knížku jsem četla podruhé, poprvé jsem ji četla asi před těmi dvěma lety, když vyšla. Podruhé mě zasáhla snad ještě více než poprvé. Jedna z nejlepších knih, které jsem zatím četla. Doporučuju.

14.06.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Originální kniha, jedna z nejlepších, jaké jsem zatím četla. Zamilovala jsem si postavy, jazyk, kterým je kniha napsána, atmosféru a vše kolem toho. Tohle je skvělý počin a přesvědčil mě o tom, že si toho od autorky rozhodně přečtu více.

23.10.2021 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Nádherně napsaná knížka plná skvělých myšlenek, ke které se určitě ráda budu vracet

16.12.2021 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Často si lidi stěžovali, že v knize nenajdete moc akce, důraz je kladen hlavně na pocity, což mně ale vůbec nevadilo. Ráda se ke knížce vrátím, dá se v ní najít spousta krásných myšlenek a při každém přečtení si z ní odnesete něco jiného.

06.05.2021 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Měla jsem od sbírky přílišná očekávání, protože byla všemi vychvalována, nakonec mě ale tak neuchvátila. Některé části byly v pohodě, s jinými to bylo horší.

18.02.2021 2 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Zajímavá a krásně napsaná kniha, která se mi ale nečetla vůbec snadno. Jazyk je poetický, ale když jsem objevila souvětí o jedenácti větách, dělalo mi potíže se soustředit. Můžeme zde najít spoustu krásných myšlenek, ale to je tak všechno. Hlavní hrdina mi nějak "nesedl" a během některých pasáží jsem se vyloženě nudila. Jako četba k maturitě to ale není špatné, je to poměrně krátké a svým tématem určitě přitažlivé dílo.

24.10.2021 3 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Probrečela jsem posledních asi dvě stě stran! Na začátku mi to přišlo celé chaotické a už jsem si říkala, že je to asi první kniha od SJM, která se mi nebude líbit. Ale po nějaké době jsem si zvykla na svět i na postavy a zamilovala jsem se do ní skoro stejně jako do Skleněného trůnu.

18.02.2021 5 z 5

Láska na první přečtení, často se k ní vracím.

18.02.2021 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

První sbírka se mi líbila více, ale i přes to je Tma mezi hvězdami moc krásná

18.02.2021 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Láska na první přečtení, často se k ní vracím. Všechny sbírky od autora jsou krásné, ale tahle byla moje první a nejvíce srdcová.

Bella a Sebastián Bella a Sebastián Nicolas Vanier

Moc mě to dostalo udělám si na to referát do školy :-)

08.02.2016 4 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Isaac a Sawyer jsou můj nejoblíbenější pár této série, doporučuji

07.03.2022 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Dawn a Spencer jsem si oblíbila v prvním díle asi nejvíc a pokračování jsem si užila. Je to nenáročné vtipné čtení, u kterého se člověk zároveň zasměje a zároveň se najde v některých hlubších myšlenkách :)

05.03.2022 5 z 5

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Skvělá oddechovka na léto, líbila se mi možná o kousíček více než Kudy ke hvězdám

12.09.2021 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Třetí autorova sbírka je úplně úžasná, není jen o lásce, mluví i o dalších tématech, která mi učarovala. Těším se na další autorova díla.

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, krásně napsané a zajímavé téma

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Miluji celou sérii :)

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

I přesto, že jsem četla Grišu, mi dělalo prvních asi sto stran problém se zorientovat v prostředí, ději, postavách a celkově se začíst. Potom se to ale nějak rozjelo a nakonec je to super a rozhodně stojí za přečtení. Musím asi jako většina uznat, že je to o něco lepší než Griša. Je to kniha plná napínavých zvratů.... Pokaždé jsem si myslela, že už mají vyhráno, a najednou BUM - komplikace. Potom to vyřešili a potom ještě větší BUM a ještě větší komplikace. Tohle čtení jsem si náramně užila, postavy jsem si nakonec zamilovala a shipuju úplně všechny páry, co tam jsou :) Tohle se povedlo.

03.04.2021 4 z 5