O princezně, která se zachránila sama

Výherce 2016 Goodreads Choice Award Sbírka básní rozdělená do čtyř oddílů: Princezna, Vévodkyně, Královna a Ty. První tři oddíly s obdivuhodnou upřímností komentují jednotlivá stádia dospívání autorky Amandy Lovelace, zatímco závěrečná kapitola je vzkazem čtenáři. Kniha o lásce i nenávisti, o tom, jaké to je někoho ztratit, o zármutku i radosti, o síle, inspiraci a hledání sebe sama....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392357/big_o-princezne-ktera-se-zachranila-sam-rjG-392357.jpg 3.9327
Poezie

Vydáno: , Yoli

The Princess Saves Herself in this One, 2016

Kniha O princezně, která se zachránila sama

lily_maleckova
15. listopadu

Tato básnická sbírka byla hrozně moc silná.
První půlka byla dost depresivní a bylo mi autorčina osudu hrozně líto. Druhá polovina byla taková víc "motivační" a cítila jsem se u jejího čtení prostě skvěle, že jsem žena ️
Myslím si, že tato sbírka rozhodně stojí za přečtení, ačkoliv to není úplná oddechovka.
Určitě se podívám i na další knihy od autorky!
4/5⭐

Knihomolka97

Knížka byla dost depresivní. Autorka neměla vůbec lehký život, její básně byly opravdu procítěné a vyvolaly ve mě silné emoce. Měla jsem přečteno velice rychle, protože básně byly krátké. Hodně se mi líbila závérečná kapitola.
Zatím mám srovnání jenom s Atticusem, jehož knihy se mi přece jen líbily o něco víc. Takže Princezně dám 4⭐/5⭐.

Miškus

Moc se mi kniha líbila. Mám ráda moderní poezii. Tato kniha ukázala život “princezny’’ a v mnoha ohledech jsem se v tom našla. Doporučuji.

anet.myblog

O princezně, která se zachránila sama bylo moje první setkání s moderní poezií.
Já poezii obecně moc nečtu, řekla bych, že ji občas ani moc nerozumím, a tak dávám přednost beletrii (próze). Ale poslední roky jsou tyhle knížky velkým trendem, a tak jsem si řekla, proč to nezkusit.
Knížka se dělí do čtyřech částí - princezna, vévodkyně, královna, ty. Prostřednictvím krátkých básní nám autorka vypráví svůj životní příběh. Předem upozorňuji, že sbírka je celkem depresivní a narazíme tady na témata jako sebepoškozování, sebevražda ad. takže si před přečtením prosím přečtěte Trigger Warnings.
Mně se knížka líbila, v několika básních jsem se našla a založila si je lepíky (a že jich tam nemám málo!). Jen mi občas přišlo, že se nejedná o poezii, ale jen řádky, které autorka oddělila enterem.
Overall - se mi knížka líbila a myslím, že za přečtení rozhodně stojí. Taky vím, že se k ní budu určitě ještě mockrát vracet. Dávám 4⭐️, protože to byla přece jenom moje první moderní poezie, určitě jich chci vyzkoušet víc, takže si jednu ⭐️ nechám do zálohy.

NiklMint

Tuto knížku jsem četla několikrát a musím říct, že se na to koukám pokaždé jinak. Čtu jí vždycky když jsem zrovna na dně a celkem jsem pak taková klidnější nebo jak bych to popsala. Tím, že tato knížka má hlubší význam tak mi moc sedla už jen z toho důvodu, že mám ráda knížky s hlubším významem. Je to můj lék na špatné dny už i z toho důvodu, že mi je nějak ta knížka blízko.

1Booklover

K moderní poezii jsem poměrně skeptická, nicméně, když čtenář nečte pouze slova, ale hledá v nich něco hlubšího, tak je tato kniha plná myšlenek, nad kterými je dobré se zamyslet.
Některé básně mě zaujali více, některé méně, ale pokud máte rádi knihy, kde je opravdu málo textu a kterou přečtete do hodiny a nad řádky textů se pozastavíte, tak Vám tuto sbírku doporučuji.

zaba335

Amanda Lovelace
K těmto knihám jsem přišla úplně náhodou a jsem za to moc ráda. Pro někoho můžou být trochu extrémní, já jsem to nějak vypustila a užívala si řádky moderní poezie. Velmi se mi líbí jak první, tak druhý díl a velmi obdivuji obrovskou sílu autorky.

kvetinkovedny

4-5/5

Tahle knížka je první sbírkou moderní poezie, kterou jsem kdy přečetla. Obecně poezii nečtu tolik jako beletrii, ale někdy není nic lepšího než rozklíčovávat význam schovaný mezi slovy. A na tuhle autorku jsem slyšela tolik chvály, že jsem se prostě musela přesvědčit sama, zda za to stojí.

A jo. Rozhodně stojí.

Princezna je sbírka, která mě naprosto dostala. Má čtyři části - princezna, vévodkyně, královna, ty. Básně jsou velmi různorodé, některé se mi líbily více, jiné méně.

Prostřednictvím básní nám autorka vypráví svůj příběh - jak měla složitý vztah s matkou, vlastní vahou a jak vždy utíkala ke knihám. Následují první vztahové zkušenosti a několik osudových ran, které ji málem zničily. Nakonec ale všechno dobře dopadá, když nachází sebe samu a lásku.

Pokud poezii úplně nevyhledáváte, ale rádi byste jí dali šanci, s touto knihou nesáhnete vedle. ️ Zároveň vás ovšem varuji, že kniha obsahuje vážná témata jako sebepoškozování, sebevraždu a další, tak se prosím do knihy pouštějte jen v dobrém rozpoložení, místy je dost depresivní.

*Sbírku hodnotím bodovým rozmezím. S poezií tolik zkušeností nemám a tudíž je pro mě těžší ji bodově ohodnotit, i vzhledem k tomu, že básně jsou dost rozdílné.