namornice namornice komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velice poutavě napsaná kniha o méně známých historických událostech z našich dějin.
Velmi dobře vystavěné charaktery.
Silný příběh obyčejných lidí z Karvinského regionu, na kterém je vidět, kolik práce si autorka dala s přípravou a studiem tématu. Ty roky rešerší jsou ma tom vidět! Je až neuvěřitelné, že tohle je autorčin debut.

25.10.2021 4 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Už ani nevím jak jsem přišla na Jamese Rollinse, ale asi ho zařadím do mé knihotéky i v budoucnu. Jeho Sigma Force mě baví a určitě mě budou bavit i další díly ze série.
A ano, podobnost s knihami Dana Browna tady podle mě určitě je, i když Sigma Force je rozhodně o dost akčnější než doktor Langdon. Klíč soudného dne je akcí nacpaný thriller, který kombinuje historii a konspirační teorie, ale funguje to skvěle a zatraceně dobře se to čte.
Tady mě navíc dost bavilo, jak autor zahrnuje pravdivé historické a vědecké události do svého díla fikce. Jestli jste příznivcem konspiračních teorií - a kdo by si je čas od času neužil - tak se vám tahle kniha určitě líbit bude.
Co mě taky potěšilo je i doslov na konci knihy s autorovými rešeršemi. Rollins se zde vyjadřuje k tomu, co je v jeho knize pravda a co fikce, jsou vysvětlena všechna fakta, události a teorie a to od historických symbolů a proroctví přes vědecké postupy až po problematiku přelidnění  (i s odkazy na odborné publikace nebo zeměpisná místa) a to jsem velice ocenila.
Co se děje týče, ten je správnou měrou napínavý i akční zároveň a donutil mě kvapně  otáčet stránku za stránkou. I postavy jednotlivých členů Sigmy jsem si oblíbila a i když byla tohle moje první kniha, nijak mi nevadilo, že je už asi šestá v sérii. Určitě se pustím do dalších.

24.10.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Hořkoskadká, ale překvapivě zábavná oddechovka. Takový Sex ve městě po chlapskou, kde se místo plastik ňader a nových bot řeší varlata a nová auta. Čtení je to zábavné i když se dotýká i vážnějších témat. Poslouchala jsem jako audioknihu a interpretace Martina Hofmanna byla velmi zdařilá.
Příběhy čtyř kamarádů jsou z velké části velice úsměvné a místy naopak dost neradostné, ale za mě určitě doporučuji.

06.10.2021 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Tohle byla od autorky moje první kniha. Humorná i sarkastická a velice čtivá.
V rámci žánru určitě jedna z lepších.
Zpracování toho jak funguje nebe a peklo se mi líbilo. Skvělá oddechovka, určitě doporučuji.

05.10.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Okamžitě po dočtení Faji jsem se pustila i do  Nastarey.
Třetí díl mi přišel o malinko slabší než předchozí díly, ale i tak to byla jízda!
Začátek se trochu táhl, naštěstí se to po pár kapitolách rozjelo. Děj se dost zamotal, přibylo dalších hádanek a záhad -  až jsem se v tom trošku ztrácela. Naštěstí velká část knihy byla totálně nervydrásající a mělo to tu neopakovatelnou atmosféru prvních dvou dílů. Trochu mi vadilo upozadění pětadvacitky, doufala jsem v prohloubení vztahů mezi Ilan a bojovníky a chyběla mi i interakce mezi ní a kapitánem. Jsem zvědavá jak to všechno bude pokračovat a doufám, že se to celé někam pohne. Z té matematiky a všech těch pětek a devítek jsem měla trochu zmatek v hlavě a tak doufám, že příští díl nebudu muset číst s kalkulačkou. Ale i když to byl nejslabší díl z celé série, nedokázala jsem se od stránek odtrhnout. Teď mi nezbyde, než přemýšlet, co to všechno má znamenat a čekat na další díl. Ch jo.

04.10.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Návrat k tomuto epickému příběhu plnému
pradávných poselství jsem si dala okamžitě po přečtení prvního dílu. A jsem docela ráda, že jsem se k této sérii dostala o něco později, a můžu tak přečíst hned několik dílů najednou.
Dvojka Naslouchačské série rozhodně není žádnej vycpávkovej druhej díl. Naopak se mi líbil snad víc než díl první.
Faja je opět plná akce a nepředvítatelných zvratů a je trochu víc akční než Naslouchač.
Některá tajemství se pomalu odkrývají, ale další se zase objevují.
Ilan se spolu s pětadvacítkou dostává do  nížin, kde je všechno jiné, moderní až scifi na rozdíl od téměř středověkého Duvalského pohoří. Charakter vztahů mezi Ilan a Kapitánem i dalšími bojovníky se víc prohlubuje a ukazují se další tajemství minulosti pětadvacítky. Vše graduje k nervydrásajícímu konci.
Jsem tímto příběhem naprosto fascinovaná a nadšená. Oba díly jsem zhltla téměř okamžitě a nutně musím další. Úžasně zábavné!

29.09.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pane jo! Tak tohle dílko naprosto překročilo veškerá má očekávání.
Úžasně originální svět a ty postavy! Čtení bylo neuvěřitelně napínavé a celý svět přímo rostl s každým dalším odstavcem. Četla jsem doslova ve dne v noci. Stránku za stránkou a kapitolu za kapitolou jsem hltala další fakta o sklenářích, o jejich městech a dávných legendách a poselstvích, o tom, co vlastně znamená být naslouchač...no a co si budem hlavně o pětadvacítce, že jo? Ta rozmanitost a pestrost vztahů mezi Ilan a jednotlivými bojovníky mě hrozně bavila stejně jako objevování dalších tajemství a záhad světa sklenařů. A třeba zakomponování zmizení Ďatlovovy expedice do děje mi přišlo naprosto geniální.
Naslouchač je neskutečně dobrá kniha a já jsem z ní naprosto nadšena. Hned se vrhám na Faju a určitě si dám i audioverzi.

29.09.2021 5 z 5

Bez bontonu, bez konvencí Bez bontonu, bez konvencí Marcela Mlynářová

Bylo to trochu jako turistická příručka webu Kudy z nudy, ale čtení mě bavilo. Asi spíš právě ty cestovatelskě části, ty z osobního života mi tak zábavné nepřipadaly. Suma sumárum taková oddechovka na víkend..

20.09.2021 3 z 5

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Námět celkem slibný, ale nějak se to celé strašně táhlo a čtení mi trvalo hrozně dlouho.
Předvídatelný děj a hlavní hrdinka mi dost lezla na nervy. Líbily se mi odkazy na knihy, ale ke konci už jsem se těšila až to bude za mnou.

20.09.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Víkendový pobyt v útulném hotýlku v horách uprostřed lesů. Skupina různých hostů a vražda nebo dvě. No, Agatha Christie to určitě nebyla, ale hodnotím určitě lépe než jiné autorčinz knihy

20.09.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hrůzostrašně fascinující!
Je neomluvitelné nevědět, co se děje v Severní Korei a tato kniha je skvělým přínosem v dotvoření si obrazu o tomto "komunistickém ráji na Zemi".
Čtení to není nijak jednoduché. S každou přečtenou stránkou se jen umocňuje zděšení nad podmínkami ve kterých se žije v SK a po přečtení cítíte vděčnost, že žijete v zemi a kultuře, která dovoluje svobodně se rozhodovat, nepoznat hladomor nebo si přečíst jakoukoliv knihu se vám zachce.
Forma rozhovorů s uprchlíky je velice unikátní a neuvěřitelně čtivá.
Severní Korea žíje v té nejizolovanější bublině odtržená od okolního světa, kde vláda určuje i to jak se můžete nechat ostříhat až po to s kým uzavřete manželství. Proto jsou kniha jako tato tak hrozně důležité! Po právu  oceněná Magnesia literou. Určitě doporučuji.

18.08.2021 5 z 5

Noc v Orient expresu Noc v Orient expresu Veronica Henry

Až jsem byla sama překvapená, jak mě bavilo to číst. Taková pohodová milá četba, romanťárna s předvídatelným koncem, oddechovka na dvě odpoledne. Moc mě bavily Benátky.
Navíc cesta Orient expresem je na mém cestovatelském seznamu už dlouho, takže škoda, že to byla jen jedna noc a že se nejednalo aspoň o zpáteční cestu, protože právě ta část z vlaku mě bavila asi ze všeho nejvíc.

10.08.2021 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tohle mě bavilo. Mám ráda knihy, které mě inspirují ke čtení dalších knih, zejména takových, co nejsou zrovna můj šálek čaje, a to se tady povedlo. Mám chuť se o japonské literatuře dovědět víc.
Autorčin styl vyprávění mi sedl a hovorová řeč mi vůbec nevadila
Prolínání dějových linek se mi líbilo, hlavně ta Kawašitova mě zaujala a celou dobu působil reálně i když byl postavou smyšlenou.
I navzdory trochu uspěchanému konci svěží a velmi čtivé.

06.08.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Skvěle zachycující danou dobu, skvěle odvyprávěno. Opět mímořádně čtivé. Mornštajnová prostě psát umí a její knihy, ač  jsou si v lecčem dost podobné, jsou pokaždé sázka na jistotu a vždycky mě hrozně baví číst.

06.08.2021 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

I když opět velmi čtivá, je tato kniha spíš průměr.
První půlka mě bavila, zápletka i svým způsobem výstřední prostředí mě chytlo, ale druhá polovina už byla horší a nezachránily to ani na poslední chvíli přidané zvraty.
Spěchala jsem s dočtením abych mohla číst něco dalšího.
A ten konec jako z telenovely se teda taky moc nepovedl. Doufám, že další Lapena už bude lepší.

29.07.2021 3 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Nooo, tahle Lapena nebyla špatná, byla čtivá a celkem napínavá, ale předchozí knihy autorky se mi líbily víc.
Co mi ale hodně vadilo byl překlad. V jedné větě napsána Erica (s "c") a Erika (s "k") to - nechápu a ani výrazy  "pročs" nebo "jaks" jsem nevítala, dokonce můžu říct, že mě doslova iritovaly.
První třetina knihy mě bavila - i když ukňouraná Stephanie mi dost lezla na nervy.
Ten otevřený konec mi nevadil, ale zakončení hlavní dějové linky mezi Stephanie a Patrickem mi přišlo uspěchané a nereálné. Prostě Lapena to umí i líp.

28.07.2021 3 z 5

Záhada Sfingy Záhada Sfingy Josiah Bancroft

Pokračování této vskutku nejunikátnější fantasy série, kterou jsem kdy četla, je stejně úžasné jako její první díl.
Zatímco v Cestě do Babylonu jsme v každém patře Věže potkali novou postavu, v Záhadě Sfingy se až tolik nových postav nevyskytuje. Zato se víc rozvíjí přátelství a vztahy mezi hlavními postavami. Senlinovi souputníci dostávají více prostoru a stávají se tak v podstatě také hlavními postavami. Všechny z nich zde Josiah Bancroft skvěle rozvinul, hlavně Edith jsem si oblíbila ještě víc než v první knize. Taky míra autorovy fantazie, představivosti a humoru je úžasná a kniha se čte skoro sama. Dějově se nám to taky docela hezky zamotalo, takže je na co se těšit dál. Tak doufám, že vydání dalšího dílu snad nepotrvá dlouho, protože už teď jsem natěšená.

18.07.2021 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá spisovateka.
Slepá mapa jako generační román tří žen na pozadí historických událostí je velmi poutavě napsaná a pohltila mě od samého začátku. Líbilo se mi, že kromě osudu tří hlavních postav Anny, Alžběty a Anežky, se autorka rozepisuje také o životních osudech postav vedlejších a dokáže vypsat jejich životní příběh jen na několika stránkách.
Všechny charaktery jsou uvěřitelně vykresleny se všemi svými kladnými i zápornými povahovými rysy. Slepá mapa je kniha velmi čtivá a lidská. Určitě doporučuji.

25.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další úžasně napsaný příběh plný emocí a skvěle vykreslených postav, pocitů i doby. Opět přečteno jedním dechem.
Emotivní, velice smutné, ale moc, moc dopuručuju, rozhodně si musíte přečíst.

13.06.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

To se nedalo odložit! Další knihu od mistryně dějových zvratů Shari Lapeny jsem přečetla na jeden zátah. Úžasně čtivé a napínavé. To, že autorka píše v přítomném čase, ještě urychluje četbu - připadám si jako bych četla scénář. Napínavé a zamotané, napětí se stupňuje až do konce. Rozhodně doporučuji!

31.05.2021 5 z 5