michaela.97 michaela.97 komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Stejně jako Mezi dvěma Kimy jsem i tuhle poslouchala v audio verzi a bylo to hodně znepokojivý, silný a nepříjemný. Kdo alespoň něco málo ví o tom, jak to funguje v KLDR, dá mi za pravdu.

Tahle kniha - narozdíl od Mezi dvěma Kimy byla tahle napsaná formou rozhovorů se severokorejskými uprchlíky a opět můžu doporučit.

Jednu hvězdičku jsem ubrala jen proto, že mě kniha Mezi dvěma Kimy bavila o něco víc (bavila = určitě víte, jak to myslím), ale jinak bych obě dvě rozdávala (nejen) ve školách, aby před problematikou v KLDR přestaly lidi zavírat oči. Je to smutné a jsem vděčná, že tady a teď žijeme ve svobodné zemi. Opravdu můžeme být rádi za život, jaký žijeme.

09.04.2023 4 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Asi jako všechny povídkové knížky od různých autorů, i tahle měla silnější a slabší příběhy. Obecně ale musím hodně vychválit obálku (včetně ořízky a ilustrací uvnitř), která je fakt krásná!

Zároveň jsem ráda, že u nás takové knížky vycházejí. Knížky, ve kterých se mohou předvést začínající autoři, ale i ti, jejichž jména jsou nám už dobře známá. A myslím, že si všichni autoři s tématem LGBTQ+ poradili na výbornou.

A povídky, které se mi nejvíc líbily?
Určitě: "Jak jsem šla na záchod" a "Šťastně nezamilovanej".

Určitě si ráda přečtu i další povídkové knížky, které už v téhle "sérii" vyšly.

08.04.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 3 Dívka ze země Venku 3 Nagabe

Za mě lepší jak druhý díl :) Proto 4 hvězdy. Tuhle sérii hodnotím vlastně dost jinak než bych hodnotila "běžnou"knížku, ale vlastně ji i vnímám jinak než běžné čtení. Manga je pro mě vážně něco ještě dost neobjeveného, tak nemám moc s čím porovnat. Děj se po druhém díle začíná trochu posouvat a odhaluje nám další otázky, na které bych chtěla znát odpovědi. Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat :)

08.04.2023 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tohle byla paráda. Pokud hledáte děsivý - trošku nechutný - případ s nevšedními vyšetřovateli, můžu doporučit právě tuhle sérii!

Čtení jsem si moc užila. Mou pozornost si držel hlavně hlavní vyšetřovatel Poe a jeho zvláštní, ale moc milá a - svou divností - zábavná kolegyně Tilly :) Tahle dvojka je opravdu bravurně napsaná a ta jejich "chemie" mezi nimi je prostě boží.

Klobouk dolu autorovi, že se v případu neztratil a těším se na pokračování!

27.03.2023 4 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Já zkrátka miluju tvorbu Tima Burtona a ani tady nemůžu říct nic jiného. Bylo to skvělé. Nádherné ilustrace, krásný příběh. Verše plné všeho, co na jeho tvorbě zbožňuju. Kéž by tahle knížka měla víc stránek.

23.01.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Tohle byla jedním slovem - krása.
Stránky jsem obracela jednu za druhou a příběh tak strašně hezky a přirozeně plynul, že jsem už dlouho nečetla nic takového. Podtrhala jsem si v knize hned několik krásných vět a myšlenek. Zároveň jsem se při čtení i zasmála a bylo mi vlastně hrozně příjemně.
5 hvězdiček jsem nedala prakticky jen za konec, který jsem čekala ještě o chlup dojemnější, ale vlastně jsem s ním spokojená. Takhle nějak jsem si představovala, že to dopadne.
Miluju ten námět, miluju to zpracování. Miluju ty postavy a celý příběh se mi odehrával před očima. Krásná kniha, opravdu. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

Update: nakonec jsem těch 5 dala :)

30.12.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Do audioknížky jsem se pouštěla úplně naslepo. Brzy mě zaujalo téma zaměněných dětí, což mě bavilo i v Kukačkách (viděla jsem zatím jen seriál - velký doporučení za mě!), takže jsem zajásala (i když je samozřejmě něco takového v reálném světě úplně hrozivé a už jen si o tom číst není nic příjemného a celou dobu přemýšlíte, jak byste se zachovali vy).

Postupem času se začaly objevovat další a další okolnosti, které mě držely v napětí. Musím říct, že jsem od začátku tak nějak tušila, že "ta druhá" rodina bude trochu mimo (něco mi na nich tak říkajíc "smrdělo"), ale pořád jsem netušila, jakým způsobem. To, co jsem dostala mi vyrazilo dech.

Maličko mi sem tam přišlo, že se některé postavy zachovaly jinak, než by se v příběhu dle mého měly zachovat (zkrátka takové autorovy loutky, které dělaly, co on zrovna potřeboval, i když to tam bylo tak nějak navíc), ale obecně mě nic z toho nerušilo, takže dobrá práce a celkově jsem z knížky nadšená! :)

Velké ocenění patří autorovi také za to, jak bravurně umí vystavět napětí! S každou další stránkou potřebujete víc a nevěříte, co se ještě dokáže zkomplikovat.

Audioknížka byla dobře načtená (zamilovala jsem si hudební přechody - hrozně příjemně nepříjemná melodie, která skvěle sedla k příběhu), ale víc mi seděl hlas Matouše Rumla. Také bych víc souznila s tím, kdyby Matouš načetl mužské postavy a Marie Štípková ženské. Jak se střídaly po kapitolách, občas mě to trochu mátlo.

28.12.2022 4 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

Nevím, jestli je to překladem, ale tahle sbírka mi tak úplně nesedla - zřejmě se mi netrefila ani do nálady. Ne, že by mě nebavila, ale našla jsem v ní opravdu málo textů, které mě něčím zaujaly a chytly. Škoda. Asi jsem i čekala něco krapet jiného - dle názvu. Mléko a med u mě tedy stále vede a ráda bych si tuhle přečetla někdy v originále. Například Mléko a med mě baví jak česky, tak anglicky. Třeba mě tahle sbírka chytne víc, když nepůjde o překlad. Kdo ví.

18.12.2022 3 z 5

Dívka ze země Venku 2 Dívka ze země Venku 2 Nagabe

První díl mě docela dost bavil a těšila jsem se na pokračování. Ale to mě trochu zklamalo. Dala bych mu tak 2,5 hvězdičky z 5ti, ale nevzdám to a jsem zvědavá na další díly.

U tohohle dílu jsem měla problém s tím, že jsem se hodně ztrácela v ději. Občas mi nebylo jasné, co se tam děje a někdy jsem nedokázala rozluštit ani ilustrace. To se mi malinko dělo i v prvním díle, ale nebylo to tak časté a minimálně mě první díl víc chytil svou atmosférou a asi ani kvůli tomu mi ty chaotické ilustrace nevadily.

Jsem na rozpacích, ale uvidíme. Dvojka končí otevřeně, zajímavě … :)

18.12.2022 3 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

*Audiokniha*

Úvod knihy podle mě nenechá žádného čtenáře chladného a při poslechu jsem navíc cítila sílu textu i napětí skrz báječně mluvené slovo.

Knížka je vyprávěná lehce netradičně, což mě ale bavilo a z části i udržovalo mou pozornost. Líbilo se mi to téma. Opravdu hodně. Přijde mi, že všude čteme o tom, jak je mateřství přirozené a krásné, ale tady čteme příběh z trochu jiného úhlu pohledu. Já tenhle nápad cením a myslím si, že by mělo vznikat víc knih, které tahle témata rozebírají.

Velkým tématem v knize je mimo jiné vztah matky s dcerou. Opět lehce netradičně pojatý, ale věřím, že takových je na světě spousta a je třeba o nich mluvit.

Zhruba od poloviny to byla vážně jízda. Trochu jsem se bála, jestli mě hlavní postava a její problémy nezačnou nudit, ale autorka ji napsala skvěle. Uměla jsem si ji dobře představit a nebylo na ní nic, co bych jí nevěřila.

Super jsou za mě i krátké kapitoly. Ideální čtení třeba do metra.

A konec?! Ano, byla jsem přesvědčená, že vím jak to dopadne - což se mi i potvrdilo, ale nečekala jsem, jakým způsobem to “odhalíme”. Musím říct, že jsem si poslech maximálně užila a i když je to pár dní, stejně si čas od času na děj vzpomenu a přemýšlím, co mě vlastně na té knize dostalo nejvíc. Těch silnějších a “aha” momentů tam bylo několik. Ale který mě dostal nejvíc? To opravdu nevím. Všechny byly super!

16.12.2022 4 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Knihu jsem poslouchala jako audio a zhltla jsem ji jedním dechem. Asi jako některé čtenáře, tak i mě trochu zaskočil začátek knihy, ve kterém autorka popisuje své první zkušenosti se sexualitou. Vím, že malé děti zkoumají svá těla a poznávají se, ale v tomhle případě jsem i přesto byla trochu zaskočená a bála jsem se, co od zbytku knížky dostanu. Nakonec jsem se ale do poslechu tak zabrala ….

Jsem ráda, že někdo otevřel tohle téma. A že autorka sebrala odvahu a vrátila se skrz psaní zpátky do minulosti. Přijde mi dobře, že autorka ukázala přesně to, co mi na tomhle celém přijde nejhorší. Že i když má někdo poměr s nezletilou osobou (v tomhle konkrétním případě teprve s dítětem), tak se to tomu dítěti nejeví jako hrozba. Zvlášť, pokud je vyspělejší (asi jako autorka). Ale následně, v pozdějším věku, ji taková zkušenost velmi ovlivňuje. Negativně. Ať už ve vztazích partnerských, tak třeba i ve vztahu k sobě samé.

Velmi mě navíc fascinuje ten fakt, že muž (spisovatel G.M.) dělal malým dětem takové věci, psal o nich knihy a ještě za to, co napsal, byl společností chválen a obdivován. I když každému bylo jasné, že jde o skutečnost, že jeho knihy nejsou fikcí. Lidi ho zbožňovali.

A co autorčina matka? Na tu jsem byla celkem naštvaná, i když se na její postoje a rozhodnutí snažím nedívat jen černobíle.

Knížku můžu rozhodně doporučit, ale není to příjemné čtení/poslech. Minimálně ale čtenáře přivede k zamyšlení nad tématem, před kterým dost možná ne–chtěně zavíráme (jako společnost) oči.

07.12.2022 4 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Knížka to byla milá - někdy trochu smutná, jindy mírně nechutná. Autorka velmi živě popisuje některé ze zákroků, které jako veterinářka musí během své praxe provádět, což není vždy nejpříjemnější.

Líbilo se mi, že nešlo o nějaký “přeslazeně pozitivní deníček jedné veterinářky”, ale že nám bylo ukázáno i to ne-hezké.

I přesto všechno mi ale knížka asi úplně nesedla do nálady. Poslouchala jsem ji jako audioknihu a někdy jsem se trochu nutila do poslechu. Někdy mě tak úplně nebavila a celý děj mi přišel trochu plochý. Nevím ale, jestli by se nějaké “zvraty” daly u takového typu příběhu čekat. Mně tam bohužel něco “navíc” chybělo.

A taky bych si v audioknize pohrála s hudebními přechody, protože mě zamrzelo, když skončilo smutné vyprávění a mé emoce přerušila veselá znělka s bučením krav. Kdyby se tam bývaly střídaly nějaké jiné přechody, mohly by vždy podtrhnout emoci, kterou v nás ta daná kapitola měla vyvolat. Je to detail, ale bylo by to příjemnější.

05.12.2022 3 z 5

Dívka ze země Venku 1 Dívka ze země Venku 1 Nagabe

Tohle byla moje první manga. Se čtením jsem problém neměla, rychle jsem se zorientovala. Někdy ale byly zmatečné bubliny s textem.

Hned na začátku knihy jsem se trochu ztratila. Nepochopila jsem ho. Ale když jsem se k němu po dočtení příběhu vrátila, byla jsem v obraze.

Obsah: Jde o lehce tajuplný, ale velmi melancholický a citlivý příběh, který po jeho dočtení zanechá řadu otázek a otevřených témat. I proto se těším na pokračování a jsem zvědavá.

Ilustrace: Jsou krásné, neobvyklé. Občas ale nejsou (v mých očích) 100 % čitelné, což je škoda, ale čtenář si alespoň potrénuje představivost.

Knížku jsem proletěla rychle. Jde o takovou milou záležitost na večer. Na hodinku, na dvě. Záleží, jak moc si její obsah vychutnáte. Rozhodně jsem ale při čtení narazila na pár hezkých myšlenek, ke kterým se dost možná ještě vrátím.

11.11.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Audiokniha: Audio má (i na můj vkus - a to audioknihy nikdy nezrychluju) pomalé tempo. V prvních minutách jsem si připadala, jako bych seděla proti svému dědečkovi a poslouchala jeho vyprávění. Ale nakonec jsem potřebovala, aby mi děj utíkal rychleji. Ať už kvůli času, kterého mám(e) omezené množství, tak i kvůli obsahu, který byl chvílemi tak nepříjemný, že mi vůbec nevadilo, mít ho rychleji za sebou.

Vím, že se v ne úplně pozitivních recenzích mluví o tom, že jde o další knihu z mnoha takových. Z mnoha takových - na tohle téma. Ale já si myslím, že přesně takových není (a nebude) nikdy dostatek.

Eddie se dožil úctyhodného věku. Svůj příběh napsal, když mu bylo 100. O rok později zemřel. Jedna z jeho myšlenek (a z myšlenek, které doprovází celou knihu) je - poselství. Předat dalším generacím příběh, který se skutečně stal. Uvědomění - si, že to ale není příběh jedince. Je to příběh masy. Je to příběh milionů lidí, kteří trpěli, přišli o život nebo do konce života (když měli to “štěstí” a přežili) trpěli dál, protože ty hrůzy, které se děly za druhé světové války, ty byly a jsou zkrátka nezapomenutelné. A podle mě je dobré si takové příběhy udržovat v paměti a předávat je dál. Protože i v dnešní době se najde řada těch, kteří nevěří, že se něco takového kdy dělo. A z toho je mi smutno.

Myslím si, že síla knížky je především v jejím obsahu. Ani ne tak v její formě. Eddie totiž napsal svůj příběh formou “reportáže”. Nejde o kdovíjak - do detailu - promyšlený text, který vás sám o sobě nadchne. Jde o obsah. I přesto si ale myslím, že si Eddie s textem poradil moc dobře. Poslouchalo se to hezky. Věty plynuly. Nenašla jsem žádná krkolomná místa. Ale i přesto jsem měla potřebu na formu knihy upozornit.

Upozornění: Název knížky je dost zavádějící. Sama jsem věděla, že nepůjde o veselé čtení, ale velmi dlouho jsem hledala, co přesně se vztahuje k samotnému názvu. Proč by měl být Eddie nejšťastnějším mužem, když si prožil takové zlo? Pokud i vy nebudete vědět hned na začátku, dejte tomu čas. On vám to Eddie sám ukáže. A vám dojde spousta věcí. Vůbec ne převratných. Naopak. Naprosto jednoduchých. Ale budete rádi. Že vám je zas jednou někdo připomněl. A třeba i vy budete alespoň v tu chvíli tím nejšťastnějším člověkem. Protože si uvědomíte, co máte. A co je skutečně důležité.

Upozornění 2: Jde o opravdu bolavé čtení. O opravdu silný příběh. Ale čtěte mezi řádky. Tam, kde to půjde.

11.11.2022 5 z 5

Pamatuju se na to, když knížka vyšla. Hned jsem všude viděla pozitivní recenze a každý, kdo knihu četl, dával obdiv autorce za to, jak skvěle ji napsala, ale i za to, jak odvážná v KLDR byla. Mě knížka nechávala chladnou, protože i když mě dění v KLDR fascinuje, je to téma, které jde tak trochu mimo mě. Respektive tahle - nemám potřebu si sama něco zjišťovat. To jen v případě, že se ke mně dostane něco zajímavého, a tak si k tomu dohledávám víc. U téhle knížky (a tohohle tématu) jsem se navíc bála toho, že půjde o hodně politickou knihu, která bude rozebírat tamní situaci z tohohle úhlu. Bála jsem se, že nebudu rozumět, o co v ní jde, protože v tomhle směru zkrátka nemám tolik informací.

Nedávno jsem si ale knížku koupila ve formě audioknihy, protože jsem už opravdu chtěla zkusit, jaká je a vystoupit tak trochu ze své komfortní zóny. Teď - po poslechu - jsem zklamaná, že už ji mám za sebou! Nečekala jsem, že mě bude takhle bavit!

1) Audio je úplně skvěle načtený. Fakt jo!
2) Audio má naprosto perfektně zvládnutou zvukovou stopu. Veškerá hudba a hudební doprovody jsou jednoduše perfektní.
3) Nina (autorka) umí psát.
4) Povedlo se text napsat jednoduše, stravitelně. A to i pro nás. Pro lidi, co čtou úplně jiné žánry. I pro nás, kteří o KLDR něco víme, ale ne nějak do hloubky. Řekla bych, že se to formou podobá vyprávění od kamarádky. A to mi bylo sympatické.
5) Bylo mi vysvětleno hned několik zajímavých pojmů. Dozvěděla jsem se víc o tom, jak to v KLDR funguje. Od vztahů, přes školství, až po převýchovné tábory, které mi nahání hrůzu.

Místy jsem se upřímně zasmála. Občas jsem byla smutná. Většinu času jsem nechápala, jak se může někde něco takového dít. Ať už ta jejich bizarní pravidla, tak i všechny ty další věci.

Zároveň i obdivuju autorku za její odvahu. Za to, že tam vůbec odjela. Za to, že tak trochu posouvala hranice a riskovala. I díky tomu nám poskytla velmi jedinečnou výpověď o životě a studiích v KLDR. Smekám.

02.11.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fantasy jsem nikdy moc neholdovala, ale pak přišla chuť, zkusit ho. Sáhla jsem proto po Naslouchači, o kterém jsem už dloooouho slýchávala samou chválu. Taky mi přišlo super, že budu mít na seznamu “přečtených” další českou autorku. A taky jsem si vybrala poslech (audioknihu), protože ty jsou pro mě stravitelnější a udělala jsem nejlíp, jak jsem mohla!

Audioknížka je bravurně načtená a hrozně skvěle zpracovaná - po “hudební” stránce. Moc mě bavily přechody mezi jednotlivýma kapitolama.

Co se týče děje: Líbí se mi, že hlavní hrdinkou je dospívající dívka. Mohlo jít o průser, ale nešlo. Autorka si s dětskou postavou poradila velmi dobře. Ilan se choval/a, že jsem mu/jí to věřila.

Zbylé postavy byly taky moc fajn. Některé víc, některé míň. Víc prostoru možná mohla dostat “pětadvacítka”, ale nečetla jsem pokračování, tak třeba v dalších dílech nebudou tak na pozadí, ale zase rozumim, proč to tak ne-bylo.

Líbil se mi opravdu skvěle propracovaný děj. A svět. A to všechno, co v knize zaznělo. Přišlo mi, že autorka zvládla ukočírovat slova. Nikde jich nebylo zbytečně moc. Žádná omáčka kolem. Zápletky přinášely otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. Celý příběh byl protkaný napětím. Obzvlášť poslední 3 hodiny knížky byly neskutečný. Trošku i nechutný. Strašidelný. Temný.

A skončilo to moc hezky. Otevřeně. Těším se na další díl(y).

01.11.2022 5 z 5

Sama sobě majákem Sama sobě majákem Kateřina Rezková

Kate mám ráda. Její tvorba mě baví a tahle knížka byla moc fajn :) Ilustrace krásný, texty taky. Některý mě bavily víc, jiný zase míň. Svým stylem mi připomíná víc blogové zápisky než "klasickou" knížku. Tok myšlenek. Upřímně jsem čekala něco trošku jiného, ale čtení jsem si užila :)

16.10.2022 3 z 5

Na základě recenzí jsem sbírku sháněla po všech čertech, až jsem na ni skoro zapomněla, a objevila ji až úplnou náhodou v jedné kavárničce v centru Tábora, kde jsem byla s přáteli na útěku z Prahy. Sehnala jsem tam krásné 3.vydání, které jsem tam nemohla nechat!

Když opomenu ilustrace a naprosto úchvatnou obálku, zhltla jsem ji na prosezení, protože tuhle sbírku nejde odložit. Jde o básničky smutné a morbidní, někdy ale směšné (směšně morbidní). U většiny z nich jsem si řekla, že jsou opravdu zvrácené a geniální. Našla jsem si svých pár oblíbených, ke kterým jsem se už několikrát během dne vrátila. Přemýšlím si nad nimi… něčím mě uchvátily. A ráda bych si jednou tuhle sbírku přečetla i v originále.

16.10.2022 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Koralinu jsem poslouchala jako audioknihu. Kristýna Podzimková má příjemný hlas a zvukové doprovody byly v tomhle příběhu super ozvláštněním :)

Co se týče hodnocení, tak dávám 3 hvězdičky z 5, protože jednoduše nejsem cílovka, takže jsem knihu nedocenila tak, jak bych bývala mohla. I když! Knížka rozhodně není jenom pro děti a dospívající (to se mi na ní líbí). Chvílemi mi bylo až nepříjemně, takže věřím, že se u ní nejedno dítko bude bát. Na to možná pozor :)
Bohužel jsem se chvílemi trochu nudila (šlo to jedním uchem tam a druhým ven). Konec se možná za mě zbytečně natahoval. I proto nemůžu dát vyšší hodnocení.

Film jsem viděla před pár lety a ten mě bavil moc!

11.10.2022 3 z 5

Taková normální rodinka Taková normální rodinka Fan Vavřincová (p)

Poslouchala jsem jako audio knihu a v podání Terezy Bebarové naprostá paráda! :) Humorný příběh, skvěle vykreslené postavy a zápletky ze života. Líbí se mi autorčiny slovní obraty. Ani na okamžik jsem se nenudila. Nečekala jsem, že by mě zrovna tahle knížka tolik bavila a teď bych si ji dala znovu :) Doporučuji všema deseti!

Jediné, čeho jsem si všimla, že se hodně opakovala jedna a ta stejná zápletka - někdo něco řekl a formou „tiché pošty“ se k poslednímu člověku doneslo něco zcela opačného. To mě sice moc bavilo, ale když už to tam bylo poněkolikáté, říkala jsem si, že by to chtělo změnu, ale nic, co by mě při poslechu rušilo. Kdybych knihu četla klasicky, asi bych si toho ani nevšimla :)

25.03.2022 5 z 5