Můra noční, předvánoční

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/big_mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 4.7514
Horory, Poezie, Pohádky

Vydáno: , Argo

Tim Burton's Nightmare Before Christmas, 1993

Kniha Můra noční, předvánoční

JitulHa
26.12.2021

Grandiózní. Famózní. Nevídaný. Takto jednoduše by se dal shrnout tento jedinečný počin Tima Burtona!! Na filmové provedení, které jsem kdysi dávno viděla, už si vzpomínám jen matně, ale tato knížka mi ty mezery v paměti, jaksi vynahradila. Tenhle človíček prostě musel stát hned vpředu, když se rozdávala fantazie a kreativita, jinak to zkrátka není možné! Kdoví, kam na všechny ty neuvěřitelné nápady, prapodivná stvoření a neotřelé příběhy asi chodí - důležité je, že se s námi o ně podělí. Pravý poklad v knihovně!

ComicGuy899
25.12.2021

Klasický príbeh pre dospelých z pera Tima Burtona. Od filmu sa líši okrem absencii množstva postáv len minimálne, no jedná sa o zaujímavý pohľad na svet Jacka Skellingtona z očí jeho nezvyčajného tvorcu v dobe, kedy bol Burton len prepracovaným ilustrátorom v Disney.

Akiko_.chan
31.10.2021

Tim Burton je moje srdcovka. Knížka se čte sama. Krátký, ale přesto nádherný příběh, který je lehce morbidní, pochmurný a strašidelný. Navíc dokonalé kouzelné ilustrace.
Příběh Vás pobaví a zároveň Vás chytne za srdce.

Naraca
11.09.2021

Burton.
To mi připadá jako dostačující komentář za mě. Neznam od něj nic, co by se mi nelíbilo.
Trochu mě překvapilo a velice potěšilo, že se přiběh a ilustrace líbí i mé tříletce, pro kterou je Noční můra jejím prvním setkáním s tímto autorem.

zuzca.h
27.07.2021

Nádherné ilustrace provázející krásnou veršovanou "pohádku". Prostě Tim Burton v plné parádě.

Andrée
30.06.2021

Je to skvost. Škoda jen, že je to tak krátké. Ale krásné.

eliska2126
17.12.2020

Skvost! Tima Burtona miluju, takže tohle pro mě byla nutnost. Je to sice záležitost tak vás 10 minut, ale těch 10 minut si užijete úplně na max. ❤️ A ty ilustrace? Ty mi vyrazily dech. Prostě nádhera.

meluzena
16.12.2020

Typický roztomile morbidní Tim Burton. Povedené kresbičky a jednoduchý příběh s rýmy, které pravda trochu kulhají.
---
"Milý pane Klausi, dle mého je zločinné,
že můžete být Santa - zatímco my ne!
Teď já rozvezu dárky a přání radostná.
Zkrátka... si to měníme. Letos jsem Santa já.
To já letos všem popřeju: Veselé Vánoce!
Vy si tu třeste kostmi a seďte na hrobce."