Můra noční, předvánoční

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/200679/mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 4.7410
Horory, Poezie, Pohádky
Vydáno, Argo

Tim Burton´s Nightmare Before Christmas, 1993

Kniha Můra noční, předvánoční

Orange8knihomol
01. listopadu

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

annes

Ta ilustrace!!!

haha_ja

Velice rychle přečtená kniha, u které se človek zasměje. Ano, typický humor Tima Burtona. Tento styl psaní a kresby je prostě jeho a je nezaměnitelný. Škoda, že toto dílo je tak krátké, ale zase lepší než kdyby bylo uměle natáhnuté. Ilustrace jsou prostě skvělé, ale člověk musí být na takový styl naladěn :-D .

ThePeace135

Záležitost na jedno odpoledne, ba co, spíš na jednu půlhodinku :) o nic to ale neubírá na tom, že je to dokonalé. Tim Burton je mistr svého řemesla, ať už jde o jeho filmy či knihy. Miluju jeho styl :)

agatha2

Toto byla sice a bohužel jednohubka, ale na kvalitě jí to rozhodně neubralo. Pro ty, kdo znají Burtona, tak vědí, nedá se to popsat, je třeba si to přečíst, pak pochopíte.

jarabr

Navštívil světničku
Zuzky a Josky,
a dal jim plyšáčky
a vyhřezlými mozky.
K Janičce Nováků
zaskočil nahonem,
a dal jí panenku posedlou démonem.

Chce tohle ještě nějaký další komentář? :-D

adorjas

Milá rozprávka s morálnym koncom- aj keď niekto koná v najlepších úmysloch, nemusí to vždy dobre vypáliť.

Adellll

Skvělá knížka. Jen konec mi příšel trochu useknutý...

animovaný film Halloween Vánoce obrázkové čtení

Tim Burton
americká, 1958

Kniha Můra noční, předvánoční je v

Právě čtených3x
dalších seznamech8x