Můra noční, předvánoční

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 4.7453
Horory, Poezie, Pohádky
Vydáno, Argo

Tim Burton´s Nightmare Before Christmas, 1993

Kniha Můra noční, předvánoční

MamaKnihomolka
dnes

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

Jane23
dnes

Pro fanoušky a řekla bych že i nefanoušek by se mohl zamilovat. Absurdní, bláznivé, cynické, a i trochu vánoční. Ilustrace jsou skvělé.

sgjoli
předevčírem

Tahle kniha je neuvěřitelný bizár, který si ale podle mne dokáže užít jak mladší čtenář, tak dospělý. Skvělý nápad, provedený ve verších, a ještě doplněný o krásně fantaskní, lehce makabrózní ilustrace - to vše jsem si tady užila. Určitě nečekejte typickou (před)vánoční pohádku. Typicky poklidná a ducha povznášející moc není, jak by člověk u vánočních příběhů typicky mohl čekat. Autor jde až do absurdna, ale přes tu temnou stránku vlastně dokázal dát dohromady svým způsobem hezký příběh, který je svižný a u kterého se člověk pobaví. Asi to nebude úplně čtení pro každého, člověk musí být tomuto druhu příběhů aspoň trochu nakloněn a otevřen, aby si je dokázal užít a ocenit je. Ale já jsem nadšená. Tohle je tak děsně divné, až je to strašně krásné!

Padfoot

Veršovaná klasika s geniálně jednoduchými ilustracemi, které si chci pověsit úplně všude.

Dominika_a

Miluji tvorbu Tima Burtona, takže nebylo překvapením , že knihu jsem musela mít doma. Krásná kniha, a nádherné ilustrace. :)

pidalka777

Můj velký oblíbenec Tim Burton. Tato knížka je krásná a krásně namalovaná.

Orange8knihomol
01.11.2019

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

annes
25.06.2019

Ta ilustrace!!!

animovaný film Halloween Vánoce

Tim Burton
americká, 1958

Kniha Můra noční, předvánoční je v

Právě čtených1x
dalších seznamech6x