Můra noční, předvánoční

kniha od:

Můra noční, předvánoční https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/bmid_mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 4.7 566
Koupit Koupit eknihu Bazar

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou.... celý text

Žánr:
Horory , Poezie , Pohádky

Vydáno: , Argo
Originální název:

Tim Burton's Nightmare Before Christmas , 1993


více info...

Komentáře (116)

Komentáře 116 Recenze 8

Fortuna7
Fortuna7
27.06.2023 4 z 5

Úžasné ilustrace, zajímavý příběh a krásný styl psaní. Takové klasické dílo Tima Burtona :-).

kkouzlo
kkouzlo
20.04.2023 5 z 5

WAU :)
Ilustrace, verše, zvrácenost......
četla jsem 2x za sebou a budu znova.


Králíczek
Králíczek
23.02.2023 5 z 5

Můra noční, povánoční

Rok za rokem minul v městečku Halloween,
každý z nich temnější než černý stín.
Zas výkřiky děsu jsou pouhou rutinou
a Jack je znuděn každou děsuplnou vteřinou.
Zlákal ho příslib dobrodružství,
hupky šupky lesem, až listí šustí.
Už u druhých dveří strašák stojí.
Klika, vrznutí a je v loji.
Valí bulvy, ječí, vříská,
po Halloweensku se mu stýská.
Tohle je noční můra, hrůza, děs.
Kams to Jacku, kams to vlez?
Strašlivý svět jedné odpudivé barvy.
Jak na uleželé mrtvole, svíjející se larvy.
Ne, na tyhle hrůzy Jack není stavěný.
Má rád noční můry, ale tohle je moc slazený.
Utíká zpět k dýním, rakvím, pochodním.
Už nikdy nenavštíví město Valentýn…

michaela.97
michaela.97
23.01.2023 5 z 5

Já zkrátka miluju tvorbu Tima Burtona a ani tady nemůžu říct nic jiného. Bylo to skvělé. Nádherné ilustrace, krásný příběh. Verše plné všeho, co na jeho tvorbě zbožňuju. Kéž by tahle knížka měla víc stránek.

Velekněžka
Velekněžka
20.01.2023 5 z 5

Tak tohle mě opravdu vyděsilo, vracím se k Hitchcockovi :-)

Anastazie0810
Anastazie0810
18.12.2022 5 z 5

V tento vánoční čas, je tento příběh ideální číst. Tvorba Tima Burtona je skvělá, jeho ilustrace stejně jako filmy a texty v sobě mají vždy nějakou pointu. Miluju tuto knihu stejně jako její filmové zpracování. Dokonalé, nic víc k tomu se říct nedá:)

dufkys
dufkys
15.12.2022 5 z 5

krásné, vánoční atmosférou prosáklé verše uchvátí i toho, kdo zarytě nesnáší poezii. vřele doporučuji :)

Baru16
Baru16
11.12.2022 5 z 5

Nádherné jak pro děti tak dospělé. Překladateli klobouček.

kopeceli
kopeceli
28.11.2022 5 z 5

Dokonalé. Výborný překlad obsahující perly typu : hrom na obloze hudroval.
Musím doporučit!

Kni-holka
Kni-holka
31.10.2022 5 z 5

Nádherné ilustrace, kouzelný příběh. Měla jsem to přečtené asi během 15 minut :-D

Iva095
Iva095
14.10.2022 5 z 5

Absolutně dokonalá, krásná knížka z moc pěknými ilustracemi. Naprosto zbožňuji.
Moc a moc doporučuji.

86_luca
86_luca
13.10.2022 5 z 5

Tohle je kniha MUST HAVE, a přestože ji mám, klidně bych si ji koupila znovu. K Vánocům patří stejně neodmyslitelně jako pečení cukroví nebo zdobení stromečku. Neznám originál, ale verše jsou za mě velmi čtivé, humorné, ta hra se slovy a když k tomu přidáte ilustrace, děj, vznikne koktejl, kde nezůstanete u jedné sklenky. A samozřejmě Burtonovy počiny miluju, takže toto je tuplem subjektivní komentář. Jestli jste nečetli...vaše škoda.:-)

midone
midone
13.04.2022 5 z 5

To je tak geniální! Já Buortona prostě žeru. Kniha je rozhodně na 100 000% lepší než film, který mě bohužel neoslovil.

holkazbrooklynu
holkazbrooklynu
22.03.2022 5 z 5

Brilantní veršované a ponuré dílo nejlepšího režiséra všech dob. Kniha je krásně ilustrovaná pro lepší vykreslení hlavních postav. Námět je opět něco nového / inovativního, což je osvěžující. Baví jak děti tak i dospělé čtenáře.

Bája89
Bája89
23.02.2022 5 z 5

Co k tomuhle napsat? Je to skvost. Naprostá dokonalost ve 46 stránkách. Tim Burton je prostě BŮH!

leleia
leleia
03.02.2022 5 z 5

Na film koukám pravidelně každé Vánoce, ani jsem nevěděla, že existuje i knížka... Byla jsem z ní nadšená i lehce zklamaná zároveň. Známý příběh je krásný, překlad dobrý a ilustrace famózní. Zklamala mě délka knihy. Je to opravdu kratičké, přečteno máte za pár minut, potkáte se pouze s Jackem, Nulíkem a Santou, pro další milované postavy už není prostor.

JitulHa
JitulHa
26.12.2021 5 z 5

Grandiózní. Famózní. Nevídaný. Takto jednoduše by se dal shrnout tento jedinečný počin Tima Burtona!! Na filmové provedení, které jsem kdysi dávno viděla, už si vzpomínám jen matně, ale tato knížka mi ty mezery v paměti, jaksi vynahradila. Tenhle človíček prostě musel stát hned vpředu, když se rozdávala fantazie a kreativita, jinak to zkrátka není možné! Kdoví, kam na všechny ty neuvěřitelné nápady, prapodivná stvoření a neotřelé příběhy asi chodí - důležité je, že se s námi o ně podělí. Pravý poklad v knihovně!

ComicGuy899
ComicGuy899
25.12.2021 5 z 5

Klasický príbeh pre dospelých z pera Tima Burtona. Od filmu sa líši okrem absencii množstva postáv len minimálne, no jedná sa o zaujímavý pohľad na svet Jacka Skellingtona z očí jeho nezvyčajného tvorcu v dobe, kedy bol Burton len prepracovaným ilustrátorom v Disney.

Akiko_.chan
Akiko_.chan
31.10.2021 5 z 5

Tim Burton je moje srdcovka. Knížka se čte sama. Krátký, ale přesto nádherný příběh, který je lehce morbidní, pochmurný a strašidelný. Navíc dokonalé kouzelné ilustrace.
Příběh Vás pobaví a zároveň Vás chytne za srdce.

Naraca
Naraca
11.09.2021 5 z 5

Burton.
To mi připadá jako dostačující komentář za mě. Neznam od něj nic, co by se mi nelíbilo.
Trochu mě překvapilo a velice potěšilo, že se přiběh a ilustrace líbí i mé tříletce, pro kterou je Noční můra jejím prvním setkáním s tímto autorem.

zuzca.h
zuzca.h
27.07.2021 5 z 5

Nádherné ilustrace provázející krásnou veršovanou "pohádku". Prostě Tim Burton v plné parádě.

Andrée
Andrée
30.06.2021 5 z 5

Je to skvost. Škoda jen, že je to tak krátké. Ale krásné.

eliska2126
eliska2126
17.12.2020 5 z 5

Skvost! Tima Burtona miluju, takže tohle pro mě byla nutnost. Je to sice záležitost tak vás 10 minut, ale těch 10 minut si užijete úplně na max. ❤️ A ty ilustrace? Ty mi vyrazily dech. Prostě nádhera.

meluzena
meluzena
16.12.2020 4 z 5

Typický roztomile morbidní Tim Burton. Povedené kresbičky a jednoduchý příběh s rýmy, které pravda trochu kulhají.
---
"Milý pane Klausi, dle mého je zločinné,
že můžete být Santa - zatímco my ne!
Teď já rozvezu dárky a přání radostná.
Zkrátka... si to měníme. Letos jsem Santa já.
To já letos všem popřeju: Veselé Vánoce!
Vy si tu třeste kostmi a seďte na hrobce."

Andynka
Andynka
02.12.2020 5 z 5

Tuhle knihu miluji a každý rok se k ní moc ráda vracím.
Ty božské ilustrace a ty rýmy! Dokonalost sama.

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
30.11.2020 5 z 5

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

Jane23
Jane23
30.11.2020 5 z 5

Pro fanoušky a řekla bych že i nefanoušek by se mohl zamilovat. Absurdní, bláznivé, cynické, a i trochu vánoční. Ilustrace jsou skvělé.

sgjoli
sgjoli
28.11.2020 5 z 5

Tahle kniha je neuvěřitelný bizár, který si ale podle mne dokáže užít jak mladší čtenář, tak dospělý. Skvělý nápad, provedený ve verších, a ještě doplněný o krásně fantaskní, lehce makabrózní ilustrace - to vše jsem si tady užila. Určitě nečekejte typickou (před)vánoční pohádku. Typicky poklidná a ducha povznášející moc není, jak by člověk u vánočních příběhů typicky mohl čekat. Autor jde až do absurdna, ale přes tu temnou stránku vlastně dokázal dát dohromady svým způsobem hezký příběh, který je svižný a u kterého se člověk pobaví. Asi to nebude úplně čtení pro každého, člověk musí být tomuto druhu příběhů aspoň trochu nakloněn a otevřen, aby si je dokázal užít a ocenit je. Ale já jsem nadšená. Tohle je tak děsně divné, až je to strašně krásné!

Padfoot
Padfoot
08.07.2020 5 z 5

Veršovaná klasika s geniálně jednoduchými ilustracemi, které si chci pověsit úplně všude.

Dominika_a
Dominika_a
03.07.2020 5 z 5

Miluji tvorbu Tima Burtona, takže nebylo překvapením , že knihu jsem musela mít doma. Krásná kniha, a nádherné ilustrace. :)

pidalka777
pidalka777
04.01.2020 5 z 5

Můj velký oblíbenec Tim Burton. Tato knížka je krásná a krásně namalovaná.

Orange8knihomol
Orange8knihomol
01.11.2019 5 z 5

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

annes
annes
25.06.2019 4 z 5

Ta ilustrace!!!

haha_ja
haha_ja
05.06.2019 4 z 5

Velice rychle přečtená kniha, u které se človek zasměje. Ano, typický humor Tima Burtona. Tento styl psaní a kresby je prostě jeho a je nezaměnitelný. Škoda, že toto dílo je tak krátké, ale zase lepší než kdyby bylo uměle natáhnuté. Ilustrace jsou prostě skvělé, ale člověk musí být na takový styl naladěn :-D .

ThePeace135
ThePeace135
12.03.2019 5 z 5

Záležitost na jedno odpoledne, ba co, spíš na jednu půlhodinku :) o nic to ale neubírá na tom, že je to dokonalé. Tim Burton je mistr svého řemesla, ať už jde o jeho filmy či knihy. Miluju jeho styl :)

agatha2
agatha2
02.02.2019 5 z 5

Toto byla sice a bohužel jednohubka, ale na kvalitě jí to rozhodně neubralo. Pro ty, kdo znají Burtona, tak vědí, nedá se to popsat, je třeba si to přečíst, pak pochopíte.

jarabr
jarabr
27.01.2019 5 z 5

Navštívil světničku
Zuzky a Josky,
a dal jim plyšáčky
a vyhřezlými mozky.
K Janičce Nováků
zaskočil nahonem,
a dal jí panenku posedlou démonem.

Chce tohle ještě nějaký další komentář? :-D

adorjas
adorjas
20.01.2019 4 z 5

Milá rozprávka s morálnym koncom- aj keď niekto koná v najlepších úmysloch, nemusí to vždy dobre vypáliť.

Adellll
Adellll
12.01.2019 4 z 5

Skvělá knížka. Jen konec mi příšel trochu useknutý...

martina5069
martina5069
02.01.2019 5 z 5

Miluju všechny filmy od Tima Burtona. Miluju noční můru jak knižně tak film na který koukám každý rok na vánoce. Miluju jeho temnotu a ilustrace. Sem ráda, že jsem si na ni udělala konečně náladu a stala se tak první knihou přečtenou v roce 2019.

Štítky knihy

prvotina Vánoce animovaný film Halloween

Autorovy další knížky

Tim Burton
americká, 1958
2013  90%Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy
2014  93%Můra noční, předvánoční
2014  100%The world of Tim Burton / Tim Burton a jeho svět

Kniha Můra noční, předvánoční je v

Přečtených798x
Čtenářské výzvě288x
Doporučených65x
Knihotéce231x
Chystám se číst203x
Chci si koupit98x
dalších seznamech7x