Můra noční, předvánoční

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 4.7453
Žánr
Horory, Poezie, Pohádky
Vydáno, Argo
Orig. název

Tim Burton´s Nightmare Before Christmas, 1993

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (91)

Kniha Můra noční, předvánoční

Přidat komentář
MamaKnihomolka
dnes

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

Jane23
dnes

Pro fanoušky a řekla bych že i nefanoušek by se mohl zamilovat. Absurdní, bláznivé, cynické, a i trochu vánoční. Ilustrace jsou skvělé.


sgjoli
předevčírem

Tahle kniha je neuvěřitelný bizár, který si ale podle mne dokáže užít jak mladší čtenář, tak dospělý. Skvělý nápad, provedený ve verších, a ještě doplněný o krásně fantaskní, lehce makabrózní ilustrace - to vše jsem si tady užila. Určitě nečekejte typickou (před)vánoční pohádku. Typicky poklidná a ducha povznášející moc není, jak by člověk u vánočních příběhů typicky mohl čekat. Autor jde až do absurdna, ale přes tu temnou stránku vlastně dokázal dát dohromady svým způsobem hezký příběh, který je svižný a u kterého se člověk pobaví. Asi to nebude úplně čtení pro každého, člověk musí být tomuto druhu příběhů aspoň trochu nakloněn a otevřen, aby si je dokázal užít a ocenit je. Ale já jsem nadšená. Tohle je tak děsně divné, až je to strašně krásné!

Padfoot
08. července

Veršovaná klasika s geniálně jednoduchými ilustracemi, které si chci pověsit úplně všude.

Dominika_a
03. července

Miluji tvorbu Tima Burtona, takže nebylo překvapením , že knihu jsem musela mít doma. Krásná kniha, a nádherné ilustrace. :)

pidalka777
04. ledna

Můj velký oblíbenec Tim Burton. Tato knížka je krásná a krásně namalovaná.

Orange8knihomol
01.11.2019

Co k této knize dodat?! No, myslím, že všichni víme, že se jedná o naprostý skvost, který je vtipný, neotřelý, nápaditý a skvěle propracovaný svými dechberoucími a osobitými ilustracemi. Tim Burton je prostě výtečný básník, ilustrátor, animátor i režisér, který má vskutku bohatou fantazii a hlavně smysl pro humor. DOPORUČUJI všem bez ohledu na věk, knížka se čte sama, kor pokud je před Vánocemi.

annes
25.06.2019

Ta ilustrace!!!

1

Štítky

animovaný film Halloween Vánoce

Autor a jeho další knihy

Tim Burton
americká, 1958

Kniha Můra noční, předvánoční je v

Právě čtených1x
Přečtených653x
Čtenářské výzvě278x
Doporučených55x
Knihotéce168x
Chystám se číst176x
Chci si koupit95x
dalších seznamech6x