Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy

Kdo má rád filmové fantazie Tima Burtona, nebude rozhodně zklamán ani jeho příběhy v knižní podobě. Soubor 23 básní zavádí čtenáře do tragikomického světa absurdity, chytrého humoru a nezapře autorskou věrnost podivuhodným postavičkám trudného vzezření i údělu. Burton jednoduchým, nehledaným a rytmickým jazykem, jenž není nepodobný říkadlům, představuje zranitelnou existenci těchto přinejmenším zvláštních a rozmanitých outsiderů, jejichž životy vyvolávají úsměv i rozpaky. Všechny bytosti zpodobňují nezaměnitelné Burtonovy ilustrace — třeba Ústřičného chlapečka, Toxíka Roye, Mnohoočku, Fleka, kteří zvou čtenáře-diváka aby se stal svědkem i účastníkem jejich bizarních zrození, osudů a "konců"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183525/big_ustrickova-smutna-smrt-a-jine-pribe-669-183525.jpg 4.6766
Literatura světová, Fantasy, Poezie

Vydáno: , Dybbuk

The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories, 1997

Kniha Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy

verciss

Miluju tvorbu Tima Burtona a tahle sbírka básní rozhodně nebyla zklamáním. Četla jsem ji už několikrát dokola a nemíním s tím přestat :D Burtona prostě nejde nemilovat. Krásné, morbidní, geniální!

Miškus

Byla jsem velice překvapená, jak se mi tato kniha líbila. Moc hezky morbidně napsané.

Fortuna7

Tohle byla pecka! Kniha si mě získala od první stránky a já se k ní určitě ještě vrátím :-) A hlavně musím pochválit překlad, protože ten je opravdu skvělý.

TimetoStyle

Knížka si mě získala hned od první stránky, hrozně se mi zalíbila grafika a taky rýmovaný text. Bylo to až chvílemi morbidní, prostě klasický Tim Burton.
Knížka se skládá z celkově dvaceti tří básní plných černého humoru, který mám sice ráda, ale párkrát to bylo moc i na mě. Snad každou postavičku jsem si zamilovala díky jejímu podivínství a taky díky obrázku. Nejvíc se mi líbila Vúdúholka, Královna Jehelnička a taky Robotík.
Tahle sbírka je podle mě ta nejpodivnější sbírka básní, jakou kdo kdy napsal. Mám v plánu číst více poezii, protože donutí zamyslet se nad textem jinak než próza.
Nejdřív mi moc nešlo čtení příběhu v rýmech, ale zvykla jsem si na to hned během první básně. Potom to krásně plynulo, pomáhaly tomu i ilustrace, které byly moc povedené.
Jedna báseň mě rozesmála nahlas, a to byla tahle:

Roch, toxický hoch
Zoufale vzlyk – a dokonal.
Kdo ale mohl mít tuchu, že se dá nadobro umřít
následkem čerstvého vzduchu?

Knížku jsem měla z knihovny, ale určitě si ji koupím domů. Dám si ji hned vedle knížky Můra noční, předvánoční. Budu doufat, že přeloží i další autorovy knihy, protože si to zaslouží.

AlčaH

Filmová tvorba Tima Burtona se mi líbí a tak jsem se na doporučení kamarádky pustila i do jeho knižní prvotiny. :) Je to taková jednohubka přečtená za chvilku u dobré kávy. A je to vskutku osobité dílo - někdy melancholické, někdy jen krásně bláznivé a prostě... zvláštní. Jednotlivé básně doplňují nádherné ilustrace v burtonovském stylu a ty jsem si tedy užila maximálně. :) Neměla jsem možnost číst originál, takže nemohu srovnávat, ale v češtině některé básně vyznívaly tak trochu kostrbatě, což mi lehce kazilo celkový dojem...

Mezi moje favority patří básně Zíralka, Toxík Roy a Hlavounek Melounek.

Dija

To bylo tak krásně morbidní. Prostě Tim Burton.

evelýny

Čteno ze zvědavosti. Ale zřejmě v mojí knížce byl vyměněn text.
Zvláštní verše, které rozhodně nejsou pro každého, morbidní snad, s pointou určitě.
Pro mě však skřípající, kostrbaté, drhnoucí a zmírající.
Neuchopitelné.
A možná jenom špatný překlad.
A možná chtějí jenom čas...

Ovšem ,,Toxík Roy" je pro mě dokonalý na první nadechnutí.

Naposledy Toxík vydechnul.
Dal vale životnímu pnutí,
nemocí čpěl a zoufalstvím vládnul,
jak směšné, zemřít od nadechnutí.

Tiše se za něj modlíme,
pro duši není v těle míra,
Roy odešel do nebe,
zbyla jen ozónová díra.

Fantazie pracovala, trochu mi to připomnělo film Jana Svěráka ,,Ropáci" :-)))

P.S.: Po druhém nadechnutí jedna hvězda navíc...

Heyhey

Pošahaně úžasné.