Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy

Kdo má rád filmové fantazie Tima Burtona, nebude rozhodně zklamán ani jeho příběhy v knižní podobě. Soubor 23 básní zavádí čtenáře do tragikomického světa absurdity, chytrého humoru a nezapře autorskou věrnost podivuhodným postavičkám trudného vzezření i údělu. Burton jednoduchým, nehledaným a rytmickým jazykem, jenž není nepodobný říkadlům, představuje zranitelnou existenci těchto přinejmenším zvláštních a rozmanitých outsiderů, jejichž životy vyvolávají úsměv i rozpaky. Všechny bytosti zpodobňují nezaměnitelné Burtonovy ilustrace — třeba Ústřičného chlapečka, Toxíka Roye, Mnohoočku, Fleka, kteří zvou čtenáře-diváka aby se stal svědkem i účastníkem jejich bizarních zrození, osudů a "konců"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183525/big_ustrickova-smutna-smrt-a-jine-pribe-669-183525.jpg 4.5912
Literatura světová, Fantasy, Poezie

Vydáno: , Dybbuk

The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories, 1997

Kniha Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy

SSTknihy

Zdánlivě absurdní, místy až hororově krvelačné říkanky a krátké příběhy, které však pod svým povrchem skrývají smutné osudy outsiderů, otloukánků a podivných bytůstek. Nepochopených, nechtěných a nemilovaných, toužících ale docela jednoduše po uznání, lásce a přátelství. Jako ostatně všechny ať už literární nebo filmové postavičky Tima Burtona. Ve skvělém překladu Richarda Podaného a s autorovými ilustracemi je tahle knížečka lahůdka, po které kdykoliv sáhnu znova.
P. S. Pozor – první vydání má překlad natolik zoufalý a nepovedený, že se pohybuje téměř na hranici absurdity!

lazarus

Velice nekritických pět hvězd. Za co? Za provedení knížečky od Dybbuku. Je to mrňavé, milé, příjemné do ruky, krásné, je to od Burtona, je to plné kresbiček, je to s malovanou ořízkou, z čehož si ucvrká... ehm. OK, ořízka je prostě super.
Ale! Je to plné blboučkých básniček a zhruba polovina je opravdu hodně infantilních a pitomých.
Ale... Stupidita básniček je kompenzována kresbičkami od pana autora a bez nich by polovina dojmu byla v čudu.
Ale! Proč je na obálce rohový text "limitované 3.vydání"?
O.K. je to asi třetí limitované vydání, ale proč ta informace hyzdí obálku? Něco ve stylu těch hnusných zlatých metálů na bestsellerech jiných knížek, jež nejdou odlepit? Proč to tam proboha dáváte? Serete mě s tím! Nechci to tam!

Baru16

Černý humor, podivnosti, morbidnosti, ...
Ale přesně jak je psáno v komentáři pode mnou - nádherné přesahy jednotlivých básní, které se věnují palčivým tématům každodenního života. I když prostě Burtonovským způsobem.

KájaKoxík

Knížka básniček, které máte za půl hodinky přečtené.
Mohou se někomu zdát i dost naivní nebo morbidní, ale mají i pěkný přesah.
Pokud se chcete nad jednotlivými postavami z básní zamyslet, najdete motivy všechního života.
Burton vlastně popisuje vyloučení ze společnosti, šikanu, fakt, že partnerské problémy dítě nevyřeší a taky to, že si máme dávat pozor na to, co si přejeme.

Nakonec hodnotím 4 z 5.

Knihomolka2009

Protože Tim Burton režíroval většinu mých oblíbených filmů, rozhodla jsem se přečíst si jeho básničky o tragických životech těch nejzvláštnějších postav, co jsem kdy viděla. Autor se vše snaží podat s trochou toho černého humoru, který ke sbírce výborně sedí. Líbily se mi snad všechny básničky, a musím jak Tima Burtona tak překladatele moc pochválit. I přes to si myslím, že kniha rozhodně není pro všechny, jelikož je celkem morbidní. Co se týče ilustrací, úplně nejsou můj styl, ale ke knize se hodí.

medvídě
31.12.2022

Na knihu jsem narazila díky Radši knihu a moc jí za to děkuji.
Upřímně jsem od příběhu čekala úplně něco jiného, než jsem ihned po otevření dostala.
Tohle není knížka, ve které dostanete příběh, jak se dá podle názvu očekávat. Příběhů je tam mnoho, každý je originál, ke kterému máte i zajímavé ilustrace. Místy jsem koukala s otevřenou pusou, místy jsem se smála. Tohle jsem ještě neviděla, takže pokud máte chuť na originální jednohubku s temným humorem, tahle kniha je ta pravá.

red_marionette
30.12.2022

Nádherné ilustrace! Příběhy jsou drastické a zároveň vtipné. Už se těším až si knížečku přečtu znovu.

jitka3027
24.12.2022

Moje první kniha poezie... Asi to nebude úplně můj šálek kávy, ale uznávám, že je to originální, černý humor mi není úplně cizí... :)