Můra noční, předvánoční přehled

Můra noční, předvánoční
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200679/bmid_mura-nocni-predvanocni-Wer-200679.jpg 5 606 606

Seznamte se s Jackem Skelingtonem, pánem Halloweenska! Po více než dvaceti letech od prvního vydání vychází také u nás legendární Můra noční, předvánoční kultovního režiséra Tima Burtona. Bizarní královstvíčko, kterému Jack vládne, se každoročně stará o „hladký“ chod Halloweenu. Ale co dělat, když jedinečný večer skončí? Když Jack objeví Vánoční město, dostane fantastický nápad, jak zahnat nudu: letos ušetří Santovi práci. Ale může vzejít něco dobrého z toho, když si slavný červený oblek natáhne kostlivý hubeňour? To se dočtete v Můře noční, předvánoční. Filmu Tima Burtona, který český divák zná (většinou) jako Ukradené Vánoce, předcházela tato báseň, již autor sepsal v šerém dávnověku, kdy ještě otročil jako animátor u Disneyho, někdy kolem roku 1982. Je jiná než film, který zachoval hlavní postavy, přidal fůru dalších a rozvinul zápletku, aby bylo o čem 76 minut animovat. Ze samotného textu v něm ale nezbylo skoro nic, texty filmových písniček se psaly znovu a o něčem jiném, takže původní Burtonova báseň vám přináší spoustu nových, avšak neméně makabrózních a strašidelných písmenek, která z filmu neznáte. A sám autor jako bonus k vlastním původním ilustracím s dvacetiletým odstupem připojil pár dalších, stejně pěkných. Výsledkem je knížka hravá i dravá a sršivá i děsivá... prostě burtonovská. Spousta hrobečků, příšer a něžných citů. Burtonův text, který se dnes dostává českému čtenáři do rukou, vznikl před dvaceti lety. V té době měl v českých zemích stále ještě monopol na rozdávání vánočních dárků zcela jednoznačně Ježíšek a o dušičkách se prostě jen chodilo oprášit hroby zesnulým, zapálit svíčičky a případně se pomodlit. Halloween a legrace s ním spojené byly věcí známou jen hrstce zasvěcených. Kdyby překlad, který držíte v ruce, byl pořízen tehdy, málokdo by u nás vůbec pochopil, oč běží a co že je tak zábavného na tom, že jakési halloweenské strašidlo pojalo nápad vyměnit si roli se Santou. Jak ten čas letí... Uplyne dvacet let a české děti ve školách koncem října pod vedením svých učitelek pilně vydlabávají dýně, převlékají se do strašidelných hábitů a halloweensky se baví a o vánocích jsou zas obchody plné zavalitého vousáče v červeném odění a legrační čapkou – jinými slovy, bezmála každé malé dítě už dnes u nás velmi dobře tuší, oč tu se Santou a Halloweenem běží. Co se nepodařilo komunistům s jejich z východu importovaným Dědou Mrázem, se zkrátka bez problémů podařilo... komu vlastně? Neviditelné ruce trhu? Každopádně díky tomuto posunu ve vnímání Vánoc a Dušiček, je u nás dnes půda připravena pro tuto navýsost zábavnou knihu, navíc navýsost zábavně přeloženou.... celý text

Horory Poezie Pohádky
Vydáno: , Argo
Originální název:

Tim Burton's Nightmare Before Christmas , 1993


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Můra noční, předvánoční. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (122)

Georgee
04.01.2024 5 z 5

Musím k tomu něco říkat? První knížka od Tima Burtona, absolutní masterpiece. Jsem fungirl a je mi to jedno, miluju to.

Barakoudel
30.12.2023 5 z 5

Přečteno v angličtině.

Příběh jako by obrátil naruby romantické pojetí Amerických Vánočních svátků. Jako kdyby chtěl ukázat také možné chmurné a temnější stránky těchto dní. A přitom tak milou, roztomilou a poutavou formou, pestrou slovní zásobou a osobitými ilustracemi.


Tebby
24.12.2023 4 z 5

Burtona miluji a knížku jsem si schválně nechávala na Vánoce. Trošku mě zamrzela jeho délka a taky chybějící Sally. Ale jinak boží verše i ilustrace. Už se nemůžu dočkat jeho výstavy v Praze.

všechny komentáře

Související novinky (2)

Na Plovárně s Timem Burtonem

16.05.2014


Knižní novinky (20. - 27. 3.)

19.03.2014


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Můra noční, předvánoční v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených843x
ve Čtenářské výzvě291x
v Doporučených69x
v Knihotéce246x
v Chystám se číst207x
v Chci si koupit107x
v dalších seznamech8x

Štítky knihy

prvotina Vánoce animovaný film Halloween

Autorovy další knížky

Tim Burton
americká, 1958
2013  90%Ústřičkova smutná smrt a jiné příběhy
2014  94%Můra noční, předvánoční
2014  100%The world of Tim Burton / Tim Burton a jeho svět