michaela.97

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Betty uměla napsat knihu ze života tak, že vám při čtení přijde, jako kdyby psala o tom vašem. Nebo alespoň já se dokázala na příběh a autorku tak nacítit, až mi přišlo, jako bych byla ona. A moc se mi líbilo, jak vtipně je její - vlastně dost náročný - život vyobrazen.

Její Láryfáry je klasika z dětství, ale když jsem kupovala její životopisné knihy, roky mi stály v knihovně bez dotčení. Z nějakého důvodu jsem si o nich myslela, že budou nudné a nebudou mě bavit, ale jak já se u čtení nasmála! Zároveň byla kniha zajímavou sondou do života na slepičí farmě. Už se těším, až rozečtu další! A veliká škoda, že autorka nedostala v životě víc času - víc let - pro napsání dalších, takhle skvělých knih.

včera

Suchej únorSuchej únorJohana Růžková

Kniha, na jejímž vzniku jsem se podílela a dala bych za ní ruku do ohně, protože se povedla a vidím v ní veliký potenciál :)

Tahle žlutá publikace vás provede vtipně, lidsky a odlehčeně všemi možnými tématy ve spojitosti s alkoholem (zejména u nás).
Najdete v ní nejen zajímavá fakta, ale také rozhovory s odborníky, či sušiči, kteří se nebáli sdílet svůj příběh. O to víc je to kniha plná nejrůznějších životních cest, které vzájemně spojuje myšlenka Suchýho února.

V neposlední řadě stojí za zmínku grafika, která se opravdu vyvedla a díky které bude knížka #insuchoveritas na poličkách knihoven dělat velkou parádu O:)

Rozhodně to není kniha určená (jen) pro pijany. Slouží všem, kteří se chtějí dozvědět o závislostech více a těm, které baví kampaň Suchej únor. Kampaň, která už spoustě lidem pomohla a pomáhat bude i dál.

O psaní - Memoáry o řemesleO psaní - Memoáry o řemesleStephen King

King je pro mě opravdovým králem literatury (a samozřejmě králem hororu), takže tuhle knížku beru jako skvost. Hodně mě bavila první část knihy, kde píše o svém dětství/životě, protože člověku dojde, že i naprosto obyčejný člověk jako on, může díky svému talentu a vytrvalosti dosáhnout svého snu a stát se někým ve svém oboru :) King je pro mě doopravdy inspirující člověk a druhá část knihy byla velkým přínosem pro mou tvorbu. Vypsala jsem si několik jeho myšlenek a budu se k nim ráda - a často - vracet!

25.12.2020

Bez filtruBez filtruKristýna Dolejšová

Autorku projektu mám moc ráda a ráda ji sleduju. Je to nesmírně inspirativní bytost, která si hodně prožila a místo toho, aby se sesypala a dala životu stopku, rozhodla se udělat opak - za to si jí vážím a taky za to, s jakou energií tvoří projekt #zanormálníholky. Dokáže dodat sílu a pomoci spoustě žen/dívek, ale určitě i chlapcům/mužům. Možná třeba jen v tom, že jim ukáže, co prožíváme a jak přemýšlíme - my, ženy.
Bohužel, knížka mě trochu zklamala :/ Těšila jsem se na ni, ale nedostala jsem nic navíc, co bych se nedočetla už z jejích předešlých příspěvků... Knížka se moc vyvedla, co se týče obálky. Zaujaly mě statistiky, které doplňují obsah knihy a stejně tak i povídání o životě autorky. Nespisovné psaní mi rozhodně nevadilo - píšu tak i já, ale trochu mi vadil styl, jakým byla knížka napsaná. Zkrátka mám ráda, když si autor s textem vyhraje, ale na druhou stranu - Kristýna není žádná spisovatelka, takže si netroufám podle toho knihu hodnotit. To rozhodně ne.
Víc mi vadilo, že kapitoly nedávaly dohromady moc smysl. Kdyby byly něčím zajímavě propojené, navazovaly na sebe nebo by kniha byla pojata trochu jinak - lépe rozdělena, lépe strukturována ... bylo by to pro mě o něco příjemnější čtení :)
Věřím, že si v knížce každý najde svoje. I já si v ní našla pár vět, který je třeba si připomínat, ale bohužel v ní nebylo nic, co by se mnou nějak víc rozonovalo :/ A to se mnou rezonuje spousta autorčiných příspěvků. Zkrátka bych knížku pojala spíš jako blog. Připadalo mi, že texty v ní by stálo použít spíš v on-linu, ale zase je obdivuhodný, že si za knížkou stojí a že má být za co - na sebe - pyšná!

10.11.2020

Někdo cizí v doměNěkdo cizí v doměShari Lapena

Druhá knížka od autorky, kterou jsem přečetla a udělala jsem asi tu chybu, že jsem je četla hned po sobě. Kdybych je četla s rozestupem, možná by mi nepřipadaly tak stejné.

Zkrátka a dobře - manželský pár, co má nějaké své nevyřešené problémy a skrytá tajemství. Detektiv, který v příběhu zas tak nevystupuje, protože dějem provází hlavně myšlenky/úvahy/výpovědi postav, které spojují jejich vzájemné vztahy - různě propletené, které se řeší a občas se až moc často opakují.
Mám tyhle příběhy ráda, o tom žádná. Baví mě, jak je knížka napsaná - napínavě. Nutí člověka číst a nepřestat. Od začátku (nebo i v průběhu) tušíte, kdo za vším stojí a třeba měníte svoje podezření podle toho, kdo zrovna vypovídá, protože autorka hází vinu ze strany na stranu. A to je možná něco, co mi později už přišlo trochu otravné. Postavy se mezi sebou obviňují, každý si myslí o tom druhém, že je vinen ... obviňují se například i manželé, kteří byli ještě před minutou zamilovaní ... do toho všeho vstoupí detektiv, který zase svalí vinu na dalšího. A někdy na mě bylo až moc toho opakování. Moc často postavy opakovaly, co si myslí o tom a tom ... jako by nestačilo předložit to čtenáři jednou.

Rozhodně knihu ani námět nehaním. Spíš jsem trochu zklamaná. I podle názvu jsem očekávala něco trochu jiného. A v tomhle případě jsem udělala chybu já, že jsem s další knihou od autorky nepočkala. Pravděpodobně bych ji tak nespojovala s tou předchozí.

Ale ... opravdu nemůžu popřít to, jak je napínavá, jak je dobře napsaná!! A moc se těším na další knížku - ale nechám si ji na někdy “pak”.

05.11.2020

Dlouhá traťDlouhá traťViktorie Hanišová

Hodně jsem toho o téhle knize slyšela a tak jsem očekávala ještě větší psycho. Možná jsem už odolnější a tak mi to nepřišlo, každopádně povídka “Vrátíš se?” byla i na mě hooodně silná. Uronila jsem nad ní i slzu a na konci se mi udělalo až fyzicky zle. Vztahuju na sebe totiž to, co prožívají postavy - i co se týče fyzické bolesti.

“Díra” byla zase nesmírně napínavá a zasáhla mě, i když přesně nedokážu popsat čím/jak.

“Zbytečný člověk”, tak ten si mě získal. Já si hlavní postavu zkrátka zamilovala a vlastně ve mě konec téhle povídky vyvolával nečekaný (a neočekávaný) pocit klidu.

“Pozůstalost” za mě velmi bolestnej a na jednu stranu krásnej (pokud se to tak dá říct) příběh.

I další povídky mě bavily, ale tyhle ve mně doopravdy něco zanechaly. Celá knížka je napsána čtivě a nešlo mi se od ní odtrhnout, i když slabým povahám doporučuju - dávkovat.
Představovala jsem si, co bych jako autorka u psaní pociťovala já, takže klobouk dolu autorce, že se poprala s tak nelehkými tématy.
Za mě čtení, co má smysl. A navíc - krásná vizualizace! Nespočetněkrát jsem si už knížku prohlížela a pořád mi přijde stejně skvělá!

02.11.2020

Manželé odvedleManželé odvedleShari Lapena

Na Shari Lapenu jsem slyšela samou chválu a rozhodla jsem se číst její knížky tak, jak je vydávala (to je u mě zvykem), takže první byla právě tahle.
Moc mě bavila. Děj hezky plynul a docela mě udivovalo, jak ho autorka dokázala natahovat, aniž by to bylo do očí bijící a otravné. Už od začátku jsem tušila, kdo by mohl za zločinem stát, ale nebyla jsem si jistá až do poslední chvíle. Navíc - případ byl ještě o malinko zamotanější, než se mohlo na první pohled zdát, což mě potěšilo.
Zároveň mi přišlo neobvyklé, že v případu nedominoval vyšetřovatel, jak to tak většinou bývá zvykem. Za mě povedená knížka, která se čte sama! :)

30.10.2020

Vztahy a mýtyVztahy a mýtyJan Vojtko

Velmi nápomocná knížka. Pan Vojtko je profík, na kterého nedám dopustit. Jeho smysl pro humor a vystupování je mi hodně blízké, nemluvě o jeho talentu, se kterým předává informace/fakta. Člověk se dozví spoustu nových věcí, které se v každodenním životě hodí a u čtení se ještě navíc nenudí! S myšlenkami autora souzním, takže jsem si při čtení knihy připadala jako na posezení s kamarádem, který mi má co předat. Doporučuju tuhle knížku všema deseti a tak trochu ji považuji za nutnost v dnešním zmateném a bláznivém světě.

08.10.2020

Chci spátChci spátHarriet Griffey

Knížka mě dostala hlavně svým příjemným zpracováním, pěknými ilustracemi a barvami. Je malá, skladná a sympatická.
Informace v ní jsou napsané jednoduše, srozumitelně a přehledně, za což má body navíc. Málo které knížky na takto obsáhlé téma jsou takhle příjemně zpracované. Zároveň to nejsou informace nijak zvlášť nečekané, ale myslím si, že pro někoho, kdo třeba tolik nečte a má problémy se spaním, je to knížka dobrá - pro začátek.

27.09.2020

Příliš mnoho KateřinPříliš mnoho KateřinJohn Green

Začala bych tím lepším - obálkou. Je krásná. Jednoduchá, ale krásná. Fotogenická ....

Co mě ale tolik neoslovilo byl samotný děj. A to já knížky Johna Greena tak miluju - proto jsem docela smutná, že tahle ve mně nic nezanechala. Téma - zajímavé, originální ... ale zpracování. Vím, že je knížka zaměřená na úplně jinou věkovou skupinu, ale i kdyby to měla být "jen" příjemná oddechovka, tahle to nebyla. Byla poměrně nudná, utahaná. Vlastně se v ní nestalo nic převratného. Takové čtení lehce o ničem. Ani ty hlavní hrdiny jsem si pořádně neužila - pořádně jsem je neznala.

Zároveň nemůžu říct, že by to knížka byla špatná. To zase ne. Jenom - za mě - podprůměrná.

27.09.2020

Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)Lauren Graham

Raději jsem od téhle knížky moc nečekala, ale těšila se na ni, jelikož Gilmorky miluju a postava Lorelai je úžasná osobnost! :) nakonec jsem byla mile překvapena. Hlavně tím, jak rychle se četla. Lauren popisuje moc hezky svůj život, i když občas byl text zmatený - zajímal by mě originál. Občas skákala sem a tam a někdy odbíhala od tématu - osobně mám raději “uhlazenější” texty, ale snažila jsem se je vnímat “ve stylu Lorelai”, která taková víceméně je. Moc mě bavily části, týkající se seriálu (jak jinak) a úplně se mi po Gilmorkách zastesklo! Myslím si, že má Lauren jako herečka se svou postavou hodně společného a myslím, že musí být stejně úžasná a zajímavá! Alespoň tak na mě působila. Připadalo mi, jako bych četla knihu mojí kamarádky nebo osobnosti, kterou mohu jednoho dne jednoduše potkat - a mrzí mě, že asi nikdy nepotkám!

05.06.2020

FámaFámaLesley Kara

Četla jsem spoustu různorodých recenzí, takže i když jsem se na Fámu moc těšila, byla jsem raději opatrná, abych potom nebyla moc zklamaná, ALE ... byla jsem z ní nadšená! Autorka si vybrala zajímavé téma - vcelku originální, i když úplně jednoduché a nesnažila se vytvářet zapeklité situace - ani nevymýšlela zbytečně moc - zbytečných - postav, s čímž má spousta knížek tohohle žánru, problém. Byla nesmírně čtivá - možná proto, že jsem před ní četla opak (naprosto nečtivou knížku), ale vždycky jsem se těšila, až se do ní zase pustím :) Děj se hezky rozvíjel a práce s napětím byla skvělá. Podezíráte všechny a vlastně do poslední chvíle netušíte - až když vám ty kousíčky začnou v hlavě zapadat do sebe - a to až na téměř úplném konci.

Mně se Fáma moc líbila a neměla jsem s ní sebemenší problém! :)

31.05.2020

Příběh ChristopheraPříběh ChristopheraRadek Hraba

Knížka mi přišla ke zrecenzování a v první řadě bych chtěla říct, jak úžasný je, když mladí (čeští) autoři vydávají knihy! Je za tím hromada práce, takže cením každého jednoho z nich! :)

Každopádně z knihy mám rozporuplné pocity. Čte se rychle, ale trochu mi vadil jazyk a stylizace. Přišlo mi, že některé postavy říkali věty, které by v opravdovém životě neřekli a nebyl jim přizpůsobený styl vyprávění. Občas jsem narazila na chybku v gramatice (nebo někde špatný slovosled, slovíčko navíc apodobně). Když opomenu mluvu, občas se postavy chovaly vážně zvláštně a ani k jedné z postav jsem si nevytvořila speciální vztah, což mi chybělo.

Co se týče tématu, tak za mě dobrý, chápu, o co autorovi šlo, akorát se najednou v průběhu děje vytratila původní myšlenka, kterou jsem tam hledala - marně - a objevila se zas až na konci. Přišlo mi, že si autor vymyslel hooodně dějových linek a tím pádem se všechny dřív nebo později překřížily a nešlo je ukočírovat. Příště bych si vybrala jednu, které bych se věnovala, jelikož LGBT + slavný zpěvák + čaroděj + smrtelník + zazobanec + student + léčebna + dva (nebo kolik světů) + všechno to ostatní (nechci spoilerovat), to mi přišlo jako velká slátanina - bohužel :/

Občas jsem se sama ztrácela a trochu hledala, čeho se chytit. Za mě tedy bohužel ne a moc mě to mrzí, ale věřím, že psaní autor nevzdá a zkusí napsat něco dalšího - jednoduššího - promyslenějšího a dotaženějšího :)

01.05.2020

Nultá hodinaNultá hodinaAgatha Christie

Moje první setkání s Agathou (když nepočítám filmová zpracování) a jsem nadšená! Sice jsem si hned na začátku knížky tipla, kdo bude asi hlavní podezřelý, ale nečekala jsem souvislosti, natož tu "zamotanost" ke konci příběhu, kde si autorka se čtenářem dost dobře hrála, takže vlastně můžete mít tipy, ale do poslední chvíle nevíte, na čem jste. To mám ráda a v moderních detektivkách tohle dost často (bohužel) chybí.

03.04.2020

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Dívku ve vlaku jsem nečetla, takže nemůžu porovnat, nicméně do knížky jsem se začetla rychle a děj mě vtáhl (a i bavil), bohužel ale postav bylo ze začátku hodně a nemohla jsem se v nich - až do konce knížky - zorientovat, což mě občas rušilo, když jsem se snažila (marně) hledat souvislosti. Atmosféra byla ale skvělá.

Co se týče stylu vyprávění, ten mi trochu vadil. Moc jsem si nedokázala představit, že by některé z postav mluvili, jak mluvili. Někdy mi věty přišly "odfláknuté", ale za to by mohl i překlad (?). A od konce jsem čekala víc. Celou dobu se těšíte, jak to celý dopadne, a pak ....

Každopádně knížku jsem si užila a možná se k ní někdy ještě vrátím, abych si utřídila postavy a víc si užila děj. Nápad super, provedení horší, ale stejně bych knížku doporučila, protože ta atmosféra a tajemno, který příběh doprovází za přečtení stojí :)

23.02.2020

V pastiV pastiJosh Malerman

Někdy před rokem jsem viděla film, hned jak vyšel. Byl skvělej, i když mi v něm něco málo chybělo. Ovšem knížka, ta nepostrádala vůbec nic. Přečetla jsem ji jedním dechem a hltala každou stránku. Bála jsem se, byla napnutá a to i přesto, že jsem si matně vybavila, o čem vlastně obsahově je. Nenudila jsem se ani chvilku. Rozhodně doporučuju lidem, co se rádi bojí a přitom třeba úplně nemusí hororový příběhy. I když. Tenhle příběh je snad ještě děsivější, protože se může klidně stát - a já se svou fantazií jsem se do děje i postav hodně vciťovala a bude mi ještě dlouho trvat, než se oklepu!

10.02.2020

Zelená míleZelená míleStephen King

Úžasná, napínavá knížka, která je úplně jiná než ty ostatní (od Kinga).
Možná by si ji měl každý za život přečíst. Je totiž lidská a zároveň bezcitná. Tak, jak bývá i život. Těším se na film.

10.02.2020

Jen aby, řekla moje ženaJen aby, řekla moje ženaMichael Třeštík

Pana Třeštíka miluju (a obdivuju za to, jak umí psát), takže jsem tuhle knížku četla všude, abych si zlepšila náladu (nebo klidně celý den)! A upřímně jsem nechtěla, aby skončila. Už hledám další, které by mi do knihovny přibyly, protože jedna nestačí.

11.01.2020

Policejní stanice BrooklynPolicejní stanice BrooklynLawrence H. Levy

Odpočinkový čtení, při kterém se čtenář dozví něco málo z historie a zároveň se nejedná o čistě historický příběh, jelikož je prolnutý s fikcí, což se mi líbí. Knihu jsem sehnala v létě čistě náhodou ve velké slevě (za 29,-), takže jsem ji vzala spíš tak na zkoušku a kvůli době, ve které se její děj odehrává. Mile mě překvapila :)

08.01.2020

ToToStephen King

Na Kingovi mi nevadí jeho prodlužování a omáčka kolem, ale u takhle dlouhé knížky to bylo chvílemi i na mě moc - posledních cca 200 stran jsem už nemohla dočíst. Příběh (za mě) skončil a začala další kapitolka o (za mě) nepodstatných lidech - osudech.
Stejně tak moc nerozumím, proč do všech příběhů vkládá sprosťárny, což v případě malých dětí není zrovna příjemné čtení, ale budiž :D .... jsem hodně na vážkách, ale čekala jsem asi něco trochu jiného z mých předchozích zkušeností a po filmových adaptacích.

24.12.2019

Honzíkova cestaHonzíkova cestaBohumil Říha

Honzíkova cesta = moje dětství ♡.
Neumím si představit, že bych svoje (budoucí) děti o tohle čtení ochudila a doufám, že ji budou v té smršti moderních knížek milovat stejně, jako jsem ji milovala já.

23.12.2019

Povídání o pejskovi a kočičcePovídání o pejskovi a kočičceJosef Čapek

Moje dětská - asi nejoblíbenější pohádka (společně s Honzíkovou cestou) ♡

23.12.2019

Atlas budoucnosti - Objevte svět zítřkaAtlas budoucnosti - Objevte svět zítřkaEnrico Passoni

Knížku jsem kupovala k letošním Vánocům jako dárek dětem a sama jsem z ní byla nadšená - jak z ní budou nadšené děti, to se ještě uvidí :D

Ilustrace jsem naprosto úžasné a co se týče obsahu, tak jsem ráda, že se konečně začínají vydávat i knížky, které si hrají s dnešní - moderní dobou :) Myslím, že je to třeba. Elektronika a vymoženosti už tady jsou - a budou, takže to není nic, od čeho bychom měli děti držet dál (alespoň v jejich povědomí).

Jsem zvědavá na další podobné atlasy. Všechny vypadají skvěle.

23.12.2019

Úsměvy smutných mužůÚsměvy smutných mužůJosef Formánek

Knížku jsem kupovala tátovi a přečetla ji taky, jelikož jsem viděla film v kině a ten mě chytl za srdce. Knížka je na mě docela dost zmatená (i táta říkal, že chvilkama nevěděl, o čem je řeč), ale když umí číst člověk mezi řádky a brát každý text samostatně, pak to ničemu moc nevadí.

Líbí se mi, že autor píše naprosto upřímně a bez příkras. Doufám, že knížka někomu pomůže nebo minimálně otevře oči. A držím palce lidem, kteří bojují proti "černým drakům".

24.11.2019

14 000 důvodů ke štěstí14 000 důvodů ke štěstíBarbara Ann Kipfer

Mám ji v angličtině - už několik let - a občas ji otevřu, abych si zlepšila náladu nebo si připomněla všední maličkosti, který jsou v životě důležitý a hezký. Nikdy nezklame a všem ji můžu s klidným svědomím doporučit! ♡

08.11.2019

Ukaž, co děláš!Ukaž, co děláš!Austin Kleon

Další skvělá knížka od Austina. První knížka "Kraď jako umělec" se mi líbila o něco víc, ale i tak jsem se zasmála a uvědomila si pár věcí, o které se chci do budoucna více zajímat. Jsem ráda, že tvůrci jako Austin jsou a dělají, co je baví :)

04.08.2019

Kraď jako umělecKraď jako umělecAustin Kleon

Stejně jako u "Konec prokrastinace" miluju to zpracování. Jsem vizuální typ a tyhle knížky mě vážně baví. Jako člověk, co se do budoucna živit uměním chce a umění studoval jsem nadšená. Samozřejmě vám obsah nepředá moudro světa, ale nenásilnou a mnohdy humornou formou dokáže zprostředkovat a předat myšlenky, které dají víc než 200 stran A4 odborného textu. Autor dal dohromady několik obyčejných rad ze života, která by (alespoň nám začínajícím) umělcům mohla podat pomocnou ruku :) A já jsem pro. Rozhodně se k jejímu obsahu budu vracet. Ráda.

21.07.2019

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Manželé Alexandra a Alexander opět nezklamali! Když už to vypadá, že by mohl příběh skončit, rozvine se nová zápletka, změní se souvislosti a kniha se tak znovu vydává po napínavé cestě k jejímu rozhřešení. Styl autorů mě baví a mám ráda jejich postavy. Ať už ty kladné, tak i ty záporné. Každá má něco do sebe a občas žasnu nad jejich životními příběhy.
Za mě zas a znovu napínavé čtení, které je naprosto ideální do chladných zimních večerů, ale i do letních bouřkových nocí.

19.07.2019

K sobě. Tobě AnieK sobě. Tobě AnieAnie Songe

Nejkrásnější básničkový deník s ještě krásnějšími ilustracemi! :)
Je v něm spousta prostoru na vlastní tvorbu a každá si v něm najde to svoje.
Miluju, doporučuju.

16.07.2019

Terapie sdílenímTerapie sdílenímEster Geislerová

Knížku jsem přečetla během 20 minut :D Samozřejmě to není žádná obohacující literatura, ale s tímhle si ji taky každý musí pořizovat. Pro někoho škoda papíru, ale věřím, že někomu pomůže alespoň se povznést nad některé běžné situace v životě, které prožíváme všichni, ale taky si všichni myslíme, že jsme na to sami. A myslím, že hlavně proto byla knížka vytvořena. Pro lidi, kteří berou život až moc vážně. Bojí se, že se jim dějí situace, které nikdo další neprožívá a možná si kvůli tomu připadají hloupě. Tady jde vidět, že hloupost je mnohdy na té druhé straně :D Za původní cenu bych ji nekoupila, ale z druhé ruky mne potěšila. Kupovala jsem ji jako dárek pro kamarádku, s kterou si často konverzace od Josefiny a Ester posíláme a dost často se v nich i samy nacházíme. Takže za mě jedna rada. Neberte knihu tak moc vážně. Není to o tom :)

15.07.2019