michaela.97

Přečtené 86Vejce a já
listopad 2016 - květen 2021
Vejce a já 2016, Betty MacDonald

Betty uměla napsat knihu ze života tak, že vám při čtení přijde, jako kdyby psala o tom vašem. Nebo alespoň já se dokázala na příběh a autorku tak nacítit, až mi přišlo, jako bych byla ona. A moc se mi líbilo, jak vtipně je její - vlastně dost náročný - život vyobrazen. Její Láryfáry je klasika z dětství, ale když jsem kupovala její životopisné knihy, roky mi stály v knihovně bez dotčení. Z nějakého důvodu jsem si o nich myslela, že budou nudné a nebudou mě bavit, ale jak já se u čtení nasmála! Zároveň byla kniha zajímavou sondou do života na slepičí farmě. Už se těším, až rozečtu další! A veliká škoda, že autorka nedostala v životě víc času - víc let - pro napsání dalších, takhle skvělých knih.


Suchej únor
? - únor 2021
Suchej únor 2021, Johana Růžková

Kniha, na jejímž vzniku jsem se podílela a dala bych za ní ruku do ohně, protože se povedla a vidím v ní veliký potenciál :) Tahle žlutá publikace vás provede vtipně, lidsky a odlehčeně všemi možnými tématy ve spojitosti s alkoholem (zejména u nás). Najdete v ní nejen zajímavá fakta, ale také rozhovory s odborníky, či sušiči, kteří se nebáli sdílet svůj příběh. O to víc je to kniha plná nejrůznějších životních cest, které vzájemně spojuje myšlenka Suchýho února. V neposlední řadě stojí za zmínku grafika, která se opravdu vyvedla a díky které bude knížka #insuchoveritas na poličkách knihoven dělat velkou parádu O:) Rozhodně to není kniha určená (jen) pro pijany. Slouží všem, kteří se chtějí dozvědět o závislostech více a těm, které baví kampaň Suchej únor. Kampaň, která už spoustě lidem pomohla a pomáhat bude i dál.


O psaní - Memoáry o řemesle
? - prosinec 2020
O psaní - Memoáry o řemesle 2020, Stephen King

King je pro mě opravdovým králem literatury (a samozřejmě králem hororu), takže tuhle knížku beru jako skvost. Hodně mě bavila první část knihy, kde píše o svém dětství/životě, protože člověku dojde, že i naprosto obyčejný člověk jako on, může díky svému talentu a vytrvalosti dosáhnout svého snu a stát se někým ve svém oboru :) King je pro mě doopravdy inspirující člověk a druhá část knihy byla velkým přínosem pro mou tvorbu. Vypsala jsem si několik jeho myšlenek a budu se k nim ráda - a často - vracet!


Kuřátko a obilí
? - listopad 2020
Kuřátko a obilí 2014, František Hrubín


Bez filtru
? - listopad 2020
Bez filtru 2018, Kristýna Dolejšová

Autorku projektu mám moc ráda a ráda ji sleduju. Je to nesmírně inspirativní bytost, která si hodně prožila a místo toho, aby se sesypala a dala životu stopku, rozhodla se udělat opak - za to si jí vážím a taky za to, s jakou energií tvoří projekt #zanormálníholky. Dokáže dodat sílu a pomoci spoustě žen/dívek, ale určitě i chlapcům/mužům. Možná třeba jen v tom, že jim ukáže, co prožíváme a jak přemýšlíme - my, ženy. Bohužel, knížka mě trochu zklamala :/ Těšila jsem se na ni, ale nedostala jsem nic navíc, co bych se nedočetla už z jejích předešlých příspěvků... Knížka se moc vyvedla, co se týče obálky. Zaujaly mě statistiky, které doplňují obsah knihy a stejně tak i povídání o životě autorky. Nespisovné psaní mi rozhodně nevadilo - píšu tak i já, ale trochu mi vadil styl, jakým byla knížka napsaná. Zkrátka mám ráda, když si autor s textem vyhraje, ale na druhou stranu - Kristýna není žádná spisovatelka, takže si netroufám podle toho knihu hodnotit. To rozhodně ne. Víc mi vadilo, že kapitoly nedávaly dohromady moc smysl. Kdyby byly něčím zajímavě propojené, navazovaly na sebe nebo by kniha byla pojata trochu jinak - lépe rozdělena, lépe strukturována ... bylo by to pro mě o něco příjemnější čtení :) Věřím, že si v knížce každý najde svoje. I já si v ní našla pár vět, který je třeba si připomínat, ale bohužel v ní nebylo nic, co by se mnou nějak víc rozonovalo :/ A to se mnou rezonuje spousta autorčiných příspěvků. Zkrátka bych knížku pojala spíš jako blog. Připadalo mi, že texty v ní by stálo použít spíš v on-linu, ale zase je obdivuhodný, že si za knížkou stojí a že má být za co - na sebe - pyšná!


Někdo cizí v domě
? - listopad 2020
Někdo cizí v domě 2018, Shari Lapena

Druhá knížka od autorky, kterou jsem přečetla a udělala jsem asi tu chybu, že jsem je četla hned po sobě. Kdybych je četla s rozestupem, možná by mi nepřipadaly tak stejné. Zkrátka a dobře - manželský pár, co má nějaké své nevyřešené problémy a skrytá tajemství. Detektiv, který v příběhu zas tak nevystupuje, protože dějem provází hlavně myšlenky/úvahy/výpovědi postav, které spojují jejich vzájemné vztahy - různě propletené, které se řeší a občas se až moc často opakují. Mám tyhle příběhy ráda, o tom žádná. Baví mě, jak je knížka napsaná - napínavě. Nutí člověka číst a nepřestat. Od začátku (nebo i v průběhu) tušíte, kdo za vším stojí a třeba měníte svoje podezření podle toho, kdo zrovna vypovídá, protože autorka hází vinu ze strany na stranu. A to je možná něco, co mi později už přišlo trochu otravné. Postavy se mezi sebou obviňují, každý si myslí o tom druhém, že je vinen ... obviňují se například i manželé, kteří byli ještě před minutou zamilovaní ... do toho všeho vstoupí detektiv, který zase svalí vinu na dalšího. A někdy na mě bylo až moc toho opakování. Moc často postavy opakovaly, co si myslí o tom a tom ... jako by nestačilo předložit to čtenáři jednou. Rozhodně knihu ani námět nehaním. Spíš jsem trochu zklamaná. I podle názvu jsem očekávala něco trochu jiného. A v tomhle případě jsem udělala chybu já, že jsem s další knihou od autorky nepočkala. Pravděpodobně bych ji tak nespojovala s tou předchozí. Ale ... opravdu nemůžu popřít to, jak je napínavá, jak je dobře napsaná!! A moc se těším na další knížku - ale nechám si ji na někdy “pak”.


Dlouhá trať
říjen - listopad 2020
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

Hodně jsem toho o téhle knize slyšela a tak jsem očekávala ještě větší psycho. Možná jsem už odolnější a tak mi to nepřišlo, každopádně povídka “Vrátíš se?” byla i na mě hooodně silná. Uronila jsem nad ní i slzu a na konci se mi udělalo až fyzicky zle. Vztahuju na sebe totiž to, co prožívají postavy - i co se týče fyzické bolesti. “Díra” byla zase nesmírně napínavá a zasáhla mě, i když přesně nedokážu popsat čím/jak. “Zbytečný člověk”, tak ten si mě získal. Já si hlavní postavu zkrátka zamilovala a vlastně ve mě konec téhle povídky vyvolával nečekaný (a neočekávaný) pocit klidu. “Pozůstalost” za mě velmi bolestnej a na jednu stranu krásnej (pokud se to tak dá říct) příběh. I další povídky mě bavily, ale tyhle ve mně doopravdy něco zanechaly. Celá knížka je napsána čtivě a nešlo mi se od ní odtrhnout, i když slabým povahám doporučuju - dávkovat. Představovala jsem si, co bych jako autorka u psaní pociťovala já, takže klobouk dolu autorce, že se poprala s tak nelehkými tématy. Za mě čtení, co má smysl. A navíc - krásná vizualizace! Nespočetněkrát jsem si už knížku prohlížela a pořád mi přijde stejně skvělá!


Manželé odvedle
? - říjen 2020
Manželé odvedle 2017, Shari Lapena

Na Shari Lapenu jsem slyšela samou chválu a rozhodla jsem se číst její knížky tak, jak je vydávala (to je u mě zvykem), takže první byla právě tahle. Moc mě bavila. Děj hezky plynul a docela mě udivovalo, jak ho autorka dokázala natahovat, aniž by to bylo do očí bijící a otravné. Už od začátku jsem tušila, kdo by mohl za zločinem stát, ale nebyla jsem si jistá až do poslední chvíle. Navíc - případ byl ještě o malinko zamotanější, než se mohlo na první pohled zdát, což mě potěšilo. Zároveň mi přišlo neobvyklé, že v případu nedominoval vyšetřovatel, jak to tak většinou bývá zvykem. Za mě povedená knížka, která se čte sama! :)


Vztahy a mýty
? - říjen 2020
Vztahy a mýty 2020, Jan Vojtko

Velmi nápomocná knížka. Pan Vojtko je profík, na kterého nedám dopustit. Jeho smysl pro humor a vystupování je mi hodně blízké, nemluvě o jeho talentu, se kterým předává informace/fakta. Člověk se dozví spoustu nových věcí, které se v každodenním životě hodí a u čtení se ještě navíc nenudí! S myšlenkami autora souzním, takže jsem si při čtení knihy připadala jako na posezení s kamarádem, který mi má co předat. Doporučuju tuhle knížku všema deseti a tak trochu ji považuji za nutnost v dnešním zmateném a bláznivém světě.


Chci spát
? - září 2020
Chci spát 2017, Harriet Griffey

Knížka mě dostala hlavně svým příjemným zpracováním, pěknými ilustracemi a barvami. Je malá, skladná a sympatická. Informace v ní jsou napsané jednoduše, srozumitelně a přehledně, za což má body navíc. Málo které knížky na takto obsáhlé téma jsou takhle příjemně zpracované. Zároveň to nejsou informace nijak zvlášť nečekané, ale myslím si, že pro někoho, kdo třeba tolik nečte a má problémy se spaním, je to knížka dobrá - pro začátek.


Příliš mnoho Kateřin
červen - září 2020
Příliš mnoho Kateřin 2015, John Green

Začala bych tím lepším - obálkou. Je krásná. Jednoduchá, ale krásná. Fotogenická .... Co mě ale tolik neoslovilo byl samotný děj. A to já knížky Johna Greena tak miluju - proto jsem docela smutná, že tahle ve mně nic nezanechala. Téma - zajímavé, originální ... ale zpracování. Vím, že je knížka zaměřená na úplně jinou věkovou skupinu, ale i kdyby to měla být "jen" příjemná oddechovka, tahle to nebyla. Byla poměrně nudná, utahaná. Vlastně se v ní nestalo nic převratného. Takové čtení lehce o ničem. Ani ty hlavní hrdiny jsem si pořádně neužila - pořádně jsem je neznala. Zároveň nemůžu říct, že by to knížka byla špatná. To zase ne. Jenom - za mě - podprůměrná.


Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím)
? - červen 2020
Rychleji mluvit nedokážu - Od Gilmorových děvčat ke Gilmorovým děvčatům (a všechno mezi tím) 2017, Lauren Graham

Raději jsem od téhle knížky moc nečekala, ale těšila se na ni, jelikož Gilmorky miluju a postava Lorelai je úžasná osobnost! :) nakonec jsem byla mile překvapena. Hlavně tím, jak rychle se četla. Lauren popisuje moc hezky svůj život, i když občas byl text zmatený - zajímal by mě originál. Občas skákala sem a tam a někdy odbíhala od tématu - osobně mám raději “uhlazenější” texty, ale snažila jsem se je vnímat “ve stylu Lorelai”, která taková víceméně je. Moc mě bavily části, týkající se seriálu (jak jinak) a úplně se mi po Gilmorkách zastesklo! Myslím si, že má Lauren jako herečka se svou postavou hodně společného a myslím, že musí být stejně úžasná a zajímavá! Alespoň tak na mě působila. Připadalo mi, jako bych četla knihu mojí kamarádky nebo osobnosti, kterou mohu jednoho dne jednoduše potkat - a mrzí mě, že asi nikdy nepotkám!


Fáma
? - květen 2020
Fáma 2020, Lesley Kara

Četla jsem spoustu různorodých recenzí, takže i když jsem se na Fámu moc těšila, byla jsem raději opatrná, abych potom nebyla moc zklamaná, ALE ... byla jsem z ní nadšená! Autorka si vybrala zajímavé téma - vcelku originální, i když úplně jednoduché a nesnažila se vytvářet zapeklité situace - ani nevymýšlela zbytečně moc - zbytečných - postav, s čímž má spousta knížek tohohle žánru, problém. Byla nesmírně čtivá - možná proto, že jsem před ní četla opak (naprosto nečtivou knížku), ale vždycky jsem se těšila, až se do ní zase pustím :) Děj se hezky rozvíjel a práce s napětím byla skvělá. Podezíráte všechny a vlastně do poslední chvíle netušíte - až když vám ty kousíčky začnou v hlavě zapadat do sebe - a to až na téměř úplném konci. Mně se Fáma moc líbila a neměla jsem s ní sebemenší problém! :)


Příběh Christophera
? - květen 2020
Příběh Christophera 2019, Radek Hraba

Knížka mi přišla ke zrecenzování a v první řadě bych chtěla říct, jak úžasný je, když mladí (čeští) autoři vydávají knihy! Je za tím hromada práce, takže cením každého jednoho z nich! :) Každopádně z knihy mám rozporuplné pocity. Čte se rychle, ale trochu mi vadil jazyk a stylizace. Přišlo mi, že některé postavy říkali věty, které by v opravdovém životě neřekli a nebyl jim přizpůsobený styl vyprávění. Občas jsem narazila na chybku v gramatice (nebo někde špatný slovosled, slovíčko navíc apodobně). Když opomenu mluvu, občas se postavy chovaly vážně zvláštně a ani k jedné z postav jsem si nevytvořila speciální vztah, což mi chybělo. Co se týče tématu, tak za mě dobrý, chápu, o co autorovi šlo, akorát se najednou v průběhu děje vytratila původní myšlenka, kterou jsem tam hledala - marně - a objevila se zas až na konci. Přišlo mi, že si autor vymyslel hooodně dějových linek a tím pádem se všechny dřív nebo později překřížily a nešlo je ukočírovat. Příště bych si vybrala jednu, které bych se věnovala, jelikož LGBT + slavný zpěvák + čaroděj + smrtelník + zazobanec + student + léčebna + dva (nebo kolik světů) + všechno to ostatní (nechci spoilerovat), to mi přišlo jako velká slátanina - bohužel :/ Občas jsem se sama ztrácela a trochu hledala, čeho se chytit. Za mě tedy bohužel ne a moc mě to mrzí, ale věřím, že psaní autor nevzdá a zkusí napsat něco dalšího - jednoduššího - promyslenějšího a dotaženějšího :)


Nultá hodina
únor - duben 2020
Nultá hodina 2009, Agatha Christie

Moje první setkání s Agathou (když nepočítám filmová zpracování) a jsem nadšená! Sice jsem si hned na začátku knížky tipla, kdo bude asi hlavní podezřelý, ale nečekala jsem souvislosti, natož tu "zamotanost" ke konci příběhu, kde si autorka se čtenářem dost dobře hrála, takže vlastně můžete mít tipy, ale do poslední chvíle nevíte, na čem jste. To mám ráda a v moderních detektivkách tohle dost často (bohužel) chybí.


Do vody
? - únor 2020
Do vody 2017, Paula Hawkins

Dívku ve vlaku jsem nečetla, takže nemůžu porovnat, nicméně do knížky jsem se začetla rychle a děj mě vtáhl (a i bavil), bohužel ale postav bylo ze začátku hodně a nemohla jsem se v nich - až do konce knížky - zorientovat, což mě občas rušilo, když jsem se snažila (marně) hledat souvislosti. Atmosféra byla ale skvělá. Co se týče stylu vyprávění, ten mi trochu vadil. Moc jsem si nedokázala představit, že by některé z postav mluvili, jak mluvili. Někdy mi věty přišly "odfláknuté", ale za to by mohl i překlad (?). A od konce jsem čekala víc. Celou dobu se těšíte, jak to celý dopadne, a pak .... Každopádně knížku jsem si užila a možná se k ní někdy ještě vrátím, abych si utřídila postavy a víc si užila děj. Nápad super, provedení horší, ale stejně bych knížku doporučila, protože ta atmosféra a tajemno, který příběh doprovází za přečtení stojí :)


V pasti
? - únor 2020
V pasti 2016, Josh Malerman

Někdy před rokem jsem viděla film, hned jak vyšel. Byl skvělej, i když mi v něm něco málo chybělo. Ovšem knížka, ta nepostrádala vůbec nic. Přečetla jsem ji jedním dechem a hltala každou stránku. Bála jsem se, byla napnutá a to i přesto, že jsem si matně vybavila, o čem vlastně obsahově je. Nenudila jsem se ani chvilku. Rozhodně doporučuju lidem, co se rádi bojí a přitom třeba úplně nemusí hororový příběhy. I když. Tenhle příběh je snad ještě děsivější, protože se může klidně stát - a já se svou fantazií jsem se do děje i postav hodně vciťovala a bude mi ještě dlouho trvat, než se oklepu!


Zelená míle
? - únor 2020
Zelená míle 2001, Stephen King

Úžasná, napínavá knížka, která je úplně jiná než ty ostatní (od Kinga). Možná by si ji měl každý za život přečíst. Je totiž lidská a zároveň bezcitná. Tak, jak bývá i život. Těším se na film.


Jen aby, řekla moje žena
? - leden 2020
Jen aby, řekla moje žena 2017, Michael Třeštík

Pana Třeštíka miluju (a obdivuju za to, jak umí psát), takže jsem tuhle knížku četla všude, abych si zlepšila náladu (nebo klidně celý den)! A upřímně jsem nechtěla, aby skončila. Už hledám další, které by mi do knihovny přibyly, protože jedna nestačí.


Policejní stanice Brooklyn
? - leden 2020
Policejní stanice Brooklyn 2017, Lawrence H. Levy

Odpočinkový čtení, při kterém se čtenář dozví něco málo z historie a zároveň se nejedná o čistě historický příběh, jelikož je prolnutý s fikcí, což se mi líbí. Knihu jsem sehnala v létě čistě náhodou ve velké slevě (za 29,-), takže jsem ji vzala spíš tak na zkoušku a kvůli době, ve které se její děj odehrává. Mile mě překvapila :)


To
? - prosinec 2019
To 2016, Stephen King

Na Kingovi mi nevadí jeho prodlužování a omáčka kolem, ale u takhle dlouhé knížky to bylo chvílemi i na mě moc - posledních cca 200 stran jsem už nemohla dočíst. Příběh (za mě) skončil a začala další kapitolka o (za mě) nepodstatných lidech - osudech. Stejně tak moc nerozumím, proč do všech příběhů vkládá sprosťárny, což v případě malých dětí není zrovna příjemné čtení, ale budiž :D .... jsem hodně na vážkách, ale čekala jsem asi něco trochu jiného z mých předchozích zkušeností a po filmových adaptacích.


Honzíkova cesta
? - prosinec 2019
Honzíkova cesta 1998, Bohumil Říha

Honzíkova cesta = moje dětství ♡. Neumím si představit, že bych svoje (budoucí) děti o tohle čtení ochudila a doufám, že ji budou v té smršti moderních knížek milovat stejně, jako jsem ji milovala já.


Atlas budoucnosti - Objevte svět zítřka
? - prosinec 2019
Atlas budoucnosti - Objevte svět zítřka 2018, Enrico Passoni

Knížku jsem kupovala k letošním Vánocům jako dárek dětem a sama jsem z ní byla nadšená - jak z ní budou nadšené děti, to se ještě uvidí :D Ilustrace jsem naprosto úžasné a co se týče obsahu, tak jsem ráda, že se konečně začínají vydávat i knížky, které si hrají s dnešní - moderní dobou :) Myslím, že je to třeba. Elektronika a vymoženosti už tady jsou - a budou, takže to není nic, od čeho bychom měli děti držet dál (alespoň v jejich povědomí). Jsem zvědavá na další podobné atlasy. Všechny vypadají skvěle.


Úsměvy smutných mužů
? - listopad 2019
Úsměvy smutných mužů 2014, Josef Formánek

Knížku jsem kupovala tátovi a přečetla ji taky, jelikož jsem viděla film v kině a ten mě chytl za srdce. Knížka je na mě docela dost zmatená (i táta říkal, že chvilkama nevěděl, o čem je řeč), ale když umí číst člověk mezi řádky a brát každý text samostatně, pak to ničemu moc nevadí. Líbí se mi, že autor píše naprosto upřímně a bez příkras. Doufám, že knížka někomu pomůže nebo minimálně otevře oči. A držím palce lidem, kteří bojují proti "černým drakům".


14 000 důvodů ke štěstí
? - listopad 2019
14 000 důvodů ke štěstí 2017, Barbara Ann Kipfer

Mám ji v angličtině - už několik let - a občas ji otevřu, abych si zlepšila náladu nebo si připomněla všední maličkosti, který jsou v životě důležitý a hezký. Nikdy nezklame a všem ji můžu s klidným svědomím doporučit! ♡


Ukaž, co děláš!
? - srpen 2019
Ukaž, co děláš! 2014, Austin Kleon

Další skvělá knížka od Austina. První knížka "Kraď jako umělec" se mi líbila o něco víc, ale i tak jsem se zasmála a uvědomila si pár věcí, o které se chci do budoucna více zajímat. Jsem ráda, že tvůrci jako Austin jsou a dělají, co je baví :)


Povídání o pejskovi a kočičce
? - červenec 2019
Povídání o pejskovi a kočičce 1956, Josef Čapek

Moje dětská - asi nejoblíbenější pohádka (společně s Honzíkovou cestou) ♡


Kraď jako umělec
? - červenec 2019
Kraď jako umělec 2012, Austin Kleon

Stejně jako u "Konec prokrastinace" miluju to zpracování. Jsem vizuální typ a tyhle knížky mě vážně baví. Jako člověk, co se do budoucna živit uměním chce a umění studoval jsem nadšená. Samozřejmě vám obsah nepředá moudro světa, ale nenásilnou a mnohdy humornou formou dokáže zprostředkovat a předat myšlenky, které dají víc než 200 stran A4 odborného textu. Autor dal dohromady několik obyčejných rad ze života, která by (alespoň nám začínajícím) umělcům mohla podat pomocnou ruku :) A já jsem pro. Rozhodně se k jejímu obsahu budu vracet. Ráda.


Hypnotizér
? - červenec 2019
Hypnotizér 2010, Lars Kepler

Manželé Alexandra a Alexander opět nezklamali! Když už to vypadá, že by mohl příběh skončit, rozvine se nová zápletka, změní se souvislosti a kniha se tak znovu vydává po napínavé cestě k jejímu rozhřešení. Styl autorů mě baví a mám ráda jejich postavy. Ať už ty kladné, tak i ty záporné. Každá má něco do sebe a občas žasnu nad jejich životními příběhy. Za mě zas a znovu napínavé čtení, které je naprosto ideální do chladných zimních večerů, ale i do letních bouřkových nocí.


K sobě. Tobě Anie
? - červenec 2019
K sobě. Tobě Anie 2017, Anie Songe

Nejkrásnější básničkový deník s ještě krásnějšími ilustracemi! :) Je v něm spousta prostoru na vlastní tvorbu a každá si v něm najde to svoje. Miluju, doporučuju.


Terapie sdílením
? - červenec 2019
Terapie sdílením 2018, Ester Geislerová

Knížku jsem přečetla během 20 minut :D Samozřejmě to není žádná obohacující literatura, ale s tímhle si ji taky každý musí pořizovat. Pro někoho škoda papíru, ale věřím, že někomu pomůže alespoň se povznést nad některé běžné situace v životě, které prožíváme všichni, ale taky si všichni myslíme, že jsme na to sami. A myslím, že hlavně proto byla knížka vytvořena. Pro lidi, kteří berou život až moc vážně. Bojí se, že se jim dějí situace, které nikdo další neprožívá a možná si kvůli tomu připadají hloupě. Tady jde vidět, že hloupost je mnohdy na té druhé straně :D Za původní cenu bych ji nekoupila, ale z druhé ruky mne potěšila. Kupovala jsem ji jako dárek pro kamarádku, s kterou si často konverzace od Josefiny a Ester posíláme a dost často se v nich i samy nacházíme. Takže za mě jedna rada. Neberte knihu tak moc vážně. Není to o tom :)


Trny v čase
? - červenec 2019
Trny v čase 2019, Jan Tomeš

Dlouho se mi nestalo, abych si z knížky vypisovala věty (moudra, myšlenky), nad kterými se chci i v budoucnu zamýšlet a která mě nějakým způsobem oslovila. Tématem mi byla hodně blízko srdci. Knížku jsem začala číst v Amsterdamu, kam zrovna hlavní hrdinové vyjeli a vnímali ho hodně podobně jako my :D :). Možná i tím mi byla knížka bližší. Překvapilo mě, kolik jsem se toho dozvěděla od známých filozofů. Příběh hezky plynul a ke konci jsme se dočkali i zvratu, který byl nečekaný a to se mi líbilo. Navíc, co se týká slečny "Karol", je mi ve spoustě ohledech dost podobná a tím pádem jsem se s ní skvěle dokázala sžít. A obálka je nádherná! Doufám, že tohle není poslední autorův počin.


Konec prokrastinace
? - květen 2019
Konec prokrastinace 2013, Petr Ludwig

Mě knížka bavila. Četla se hezky, rychle a budu se k ní ráda vracet. Našla jsem v ní několik zajímavých pouček, které bych ráda do budoucna zužitkovala ve svůj prospěch. Zároveň mě i namotivovala a posunula vpřed. Rozhodně doporučuju v ní minimálně občas zalistovat.


Andělé tančí vždycky s lehkostí
? - květen 2019
Andělé tančí vždycky s lehkostí 2012, Thomas Brezina

Mám ráda knížky pro "teen", ale tahle se mi úplně netrefila do vkusu. Byla milá, hezky se četla a děj neurazil, ale bohužel ani nenatchl. Z recenzí, které jsem tu četla jsem čekala víc, tak třeba ty další ze série budou lepší. Za mě ale rozhodně super čtení pro mladé slečny :)


Řbitov zviřátek
? - květen 2019
Řbitov zviřátek 1994, Stephen King

Na to, jak Kinga miluju mě tahle knížka zas tak neoslnila. Nevadí mi dlouhé pasáže - popisování detailů. Spíš naopak. Píšu stejně a mám to v knížkách ráda, ale trochu mi vadilo, že jsem se moc nebála. Občas přišlo pár zvratů, kdy se mi udělalo dokonce i fyzicky zle (mám hodně bujnou představivost a dokážu se až nesmyslně silně vcítit do děje, lidí, situací,...), ale jinak se děj tak nějak táhl a nic moc se v něm neudálo. Naopak mě mile překvapilo filmové zpracování. Možná jsem od knížky měla větší očekávání (většinu jsem přečetla před tím než jsem viděla film, jen ten konec jsem dočetla až po tom, co jsem viděla film z roku 1989 a následně i ten z letošního roku), jelikož nápad je to super. Tak či tak se těším, až rozečtu další!


Oba na konci zemřou
? - březen 2019
Oba na konci zemřou 2018, Adam Silvera

Od knížky jsem čekala malinko víc, ale stejně mě bavila od začátku do konce. Je příjemně napsaná, děj utíká a očekávání konce se stupňuje, až najednou u konce jste, pláčete a chcete, aby to nikdy neskončilo. Oba hlavní hrdiny jsem si zamilovala. Každý je jiný, ale oba mají něco, čím si čtenáře získají. A nápad s názvem "Oba na konci zemřou" mi přijde naprosto geniální, i když ho spousta lidí odsuzuje. Navíc mě bavily odkazy, které se mísí s realitou (instagramové účty hlavních hrdinů atd,...) - jen tak ze zvědavosti jsem si je hledala a opravdu je našla. To mě potěšilo, i když je to vlastně úplná blbina :) Knížku s čistým svědomím doporučuju!


Musela jsem zemřít
? - únor 2019
Musela jsem zemřít 2013, Anita Moorjani

Minulý rok jsem knížku rozečetla, ale za boha ji nemohla dočíst. Začátek mě bavil. Původem indická autorka vypráví o tom, jak se s rodiči přestěhovala do Hongkongu a vybočovala z davu, protože měla jiné životní cíle než bylo pro ženu a ještě v její v rodině zvykem. Tuhle část knihy bych doporučila si přečíst. Je to taková motivace, z které si můžeme hlavně my ženy ledaco odnést. Ale pak se autorka zamotala do kruhu. Povídala o zážitku blízkém smrti, kterým si prošla, což je téma rozhodně zajímavé a pokud máte rádi duchovno, bude vás i tahle část hodně bavit. Mě zaujala, ale pak už to bylo jedno a to stejné neustále dokola a mě přišlo unavující pokračovat ve čtení. Četla jsem jen proto, abych knížku mohla zavřít a odložit. Možná by stálo za to knihu jen tak prolistovat, vytahnout si z ní to důležité a pak ji nechat být. Za mě už znova ne - e.


Sněží, sněží...
? - prosinec 2018
Sněží, sněží... 2015, Lauren Myracle

Knížku jsem četla v období Vánoc a udělala jsem nejlíp, jak jsem mohla! Skvěle jsem se vcítila do té vánoční atmosféry, která je v knížce naprosto bravurně vykreslená a bylo to takové příjemné čtení během zimních večerů :) Chápu, že ne každý má rád tuhle směsici autorů, ale i když směřují k jiné věkové kategorii (mně teda ještě ne úplně vzdálené) já je čtu moc ráda! Zvlášť teda Johna Greena, což je můj oblíbenec. Baví mě to, jak umí popsat atmosféru společně s charaktery postav a že každý jeden příběh má co předat. "Sněží, sněží ..." rozhodně doporučuju!


Příběhy z vesMíru
? - prosinec 2018
Příběhy z vesMíru 2018, Anie Songe

Anie, jakou ji známe ♡.


Noční směna
listopad - prosinec 2018
Noční směna 1996, Stephen King

Od některých povídek jsem se nemohla odtrhnout. Včera mi zbývala dočíst polovina knížky a přečetla jsem 200 stran bez mrknutí oka! To už se mi celkem dlouho nestalo. Pro milovníky Kinga je to nutnost. Povídky nutí zamyslet se a hlavně se po nich budete bát. Pokud se rádi bojíte, nečejte na nic a do knihy se pusťte :)


1