Šepot z lesa

Šepot z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488693/bmid_sepot-z-lesa-5nL-488693.jpg 4 992 992

Mezi stromy číhá zlo… Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo – nebo co – za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách… Mysteriózní thriller, který si oblíbí čtenáři Jozefa Kariky nebo C. J. Tudor!... celý text

janina66
včera 3 z 5

Hodnotím mezi 3-4*.
Knihu jsem vyslechla audio se skvělou četbou Vasila Fridricha.
Hlavní hrdina Petr byl velký sympaťák i se svým psím kamarádem. Líbil se mi krásný popis přírody a lidí tam žijících.
Ovšem mytologické až hororové pojetí už mě tak nesedělo.
Původně jsem od knihy čekala napínavý thriller.
Ale určitě si od autorky zas něco přečtu či vyslechnu.

Zuzka#happy
11.07.2024 5 z 5

Poslouchala jsem tentokrát audioknihu (fyi skvěle namluvenou Vasilem Fridrichem).

Aniž bych si ke knize dopředu cokoliv zjišťovala, příběh mě od začátku absolutně pohltil a prakticky jsem nemohla přestat poslouchat! Kniha se mi líbila úplně ve všem. Mám ráda mysteriózní příběhy s prvky thrilleru/hororu, přičemž zde se k tomu přidala ještě slovanská mytologie, takže za mě úplně geniální kombinace. Tak akorát zde byl dle mého nakombinován náš reálný svět s tím nadpřirozeným.

Jak jsem si přečetla tady v komentářích, souhlasím s tím, že určitě se kniha bude líbit všem, kteří mají rádi Jozefa Kariku - v něčem je to podobné. Navíc, autorka píše knihu krásnou češtinou. Metaforickými výrazy a neobvyklými slovními spojeními se to opravdu bohatě hemží. To mě bavilo neskutečně, byla to pro mě super přidaná hodnota k už tak dost zajímavému čtení a příběhu samotnému !!! Možná si koupím i knihu, abych si také očima mohla přečíst všechna ta slovní spojení, nad kterými jsem se při poslechu usmívala a přemýšlela nad nimi.

I přesto, že má tato kniha od autorky nejlepší (červené) hodnocení, přečtu si určitě i nějaké další knihy. Musím. A věřím, že mě nezklamou.

Doporučuji, doporučuji, doporučuji.

Forrest
06.07.2024

Docela slučné a poutavé čtení. Na můj vkus bych řekl, až trochu moc metafor. Kvalitních, ale hodně.
Každopádně zkusím ještě další

tonysojka
04.07.2024 5 z 5

Zajímavý nápad napsat horror s motivy slovanského pohanského náboženství o pátrání po ztracených dětech a děj umístit do vesnice s perfektně popsanými charaktery obyvatel.Bylo to velmi čtivé,hororové scény "nepřepálené"jako v poslední době u Kariky a není tam taková velká hromada "vaty" jako u Kinga; i když jí v poslední třetině knihy mohla trochu "ubrat".Napětí udržováno na nízké úrovni, ale za to stále, s občasnou nečekanou dechberoucí hororovou scénou.
Konec "useknut",škoda,rád bych trochu delší epilog.Přesto dávám plný počet, protože jsem se u horroru po dlouhé době trošku "pobál"a navíc se dozvěděl pár zajímavých věcí o lidových zvycích a slovanském pohanství.

tereez
01.07.2024 3 z 5

Já nechci, aby to vyznělo nějak urážlivě, autorka umí psát čtivě, dávkovat napětí, vytvořit zápletku… ale asi bych u knížek tohoto typu potřebovala zkrácenou verzi pro matky v poklusu, protože ten příběh člověka chytne, chce to mít co nejdřív přečtený a záhadě přijít na kloub, než se děcka vzbudí a budou něco chtít, ale u pátýho popisu vůně/barvy/zvuku lesa, které se děly, když hrdina házel míček psovi, ty květnaté zbytečné popisy začnou být trochu frustrující.

olga8832
24.06.2024 5 z 5

Programově se vyhýbám hororům. Tuto knihu jsem začala poslouchat na doporučení v domnění, že se jedná o detektivku. NAštěstí tio nebylo příliš hororové. Příběh mne chytil od začátku. Skvělý vývoj příběhu, super vyprávění. Za mne naprosto skvělá kniha.
Moc mne bavilo to nahlížení z pozice dítěte.

Karenina967
21.06.2024 3 z 5

Tak já nevím. Poslouchala jsem audioknihu. Přednes v podání Vasila Fridricha byl naprosto skvělý. Jenomže....jako bych slyšela kombinaci tří autorů. Květnatý až poetický popis všeho - Kateřina Tučková
Motiv příběhu - Strach od Jozefa Kariky
Námět a celá nálada knihy - To Stephena Kinga
Každopádně si s tím autorka pohrála i když se evidentně nechala hodně inspirovat výše zmíněnými spisovateli. Narozdíl od Karikova Strachu to aspoň mělo nějaký konec. Trochu podobný, jako když se díváte na horor a už se těšíte, až tu potvoru někdo odstraní a vám se uleví, že už je dobře :D . V tom závěru už chyběly jenom z dálky houkající sirény přibližujících se policejních aut :D

Sova15
18.06.2024 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a líbilo se mi to. Napínavé, tajemné. Postavy dobře vykreslené. A konec mě překvapil, jak už to tak bývá.

Maki21
10.06.2024 5 z 5

Nádherně napsaná kniha, jsem ráda že jsem se po dlouhé době vrátila k českým autorům. Neuvěřitelně napínavé do poslední stránky, nádherně vykreslené prostředí českých hor a k tomu prvky záhad a tajemna. Za mě naprostý top.

ostranka
24.05.2024

(SPOILER) Čekala jsem od knihy něco jiného (detektivku), ale určitě po jejím přečtení nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Krásně se tu snoubí reálná rovina běžného života (Petrův návrat do rodné vsi, jeho profese novináře) s tou nadpřirozenou, prvky hororu a dusivého temna. Příběh je hodně dlouhý, ale pro mě byl čtivý, návraty do minulosti mi nevadily, mysteriózní linka mě chytla a když jsem někdy ve 3/4 zjistila, co za vším je, bylo mi až líto, že už je po tajemnu... Zato začalo hledání řešení a původců tragédií v obou rovinách (reálné i nadpřirozené) a knihu nešlo odložit. Příběh mě i vede k zamyšlení, jak se lidé chovají k přírodě a jak jim to ona může vracet, i když to asi nebylo záměrem autorky. Stejně děsivé jako hlavní motiv je pro mě i chování některých obyvatel vesnice. Jen bych možná uvítala propracovanější konec - dočetla jsem včera a stále mi leží v hlavě, co bylo dál. Co je jisté - pokud někdy nahlédnu nebo dokonce vlezu do řopíku, příběh se mi ihned vybaví.

Ísačop
23.05.2024 4 z 5

(SPOILER) Mno...

Asi takhle - řekla bych, že autorka má ráda Kinga.
Řekla bych, že Pennywise a jeho záliba v dětech byla trochu inspirací.
Řekla bych, že Gary Jonesy z Pavučiny snů a jeho " skladiště v hlavě se šuplíkama" byla trochu inspirací.

A taky bych řekla, že by knize slušelo méně stran.

Jinak bylo to čtivé, ale musím se přiznat, že některé pasáže jsem prostě přeskakovala.

Ale hlavně, jako, kde je konec? To jako Péťa vylezl z řopíku, sbalil Imbuse a vše bylo zalité sluncem?

WaN635
22.05.2024 3 z 5

Obrovský potenciál knihy byl pro mě bohužel nevyužit. Chvílemi to mělo strhující tempo,ale proložilo se to pasážemi, které byly zdlouhavé a zbytečné. Párkrát získal Petr stopu, a já si říkala, teď nás to posune, jenomže to se nestalo a hlavní hrdina se vydal v pátrání jinou cestou.
Pokud by to mělo cca o 150-200 stránek méně, hodnotila bych jinak.
Jo a abych nezapomněla, ten konec, ten byl na prd ....

Gilnien
18.05.2024 4 z 5

Výborný příběh. Přečetla jsem na doporučení kamarádky a původně čekala úplně něco jiného, spíš detektivku. Strašně jsem hltala dějovou linku, Petr byl sympatická postava. Přesto jsem knihu četla neúměrně dlouho. Těším se na další příběh autorky.

Dolik13
06.05.2024 3 z 5

Tak tohle byla horská jízda! No... Problémem ale je, že ta nejlepší část, tedy jízda dolů byla jen krátká na to, abych řekl, že jsem si tu jízdu užil.

Začneme od začátku. Námět naprosto skvělý, mě samotného fascinují záhady a mysteriózních thillerů je dle mého málo, navíc od českých autorů. Začátek knihy vypadal slibně, neskutečně rychle jsem se začetl a knihu hltal, ale pak....

Obrazy do minulosti a do Kačerova dětství mě naprosto iritovaly až jsem protáčel oči. Skončilo to nakonec tak, že jsem tyto části jednoduše přeskakoval a myslím si, že jsem o nic nepřišel.

Dále je to styl autorky. Dialogy, budování postav a vztahů byly zmáknuté na jedničku, opravdu jsem se dokázal vcítit do postav a představit si je v reálné podobě. Jenže autorka na mě až moc zbytečně často vyplňovala text "vatou" a dlouhé popisy toho, co kdo měl na sobě, jak vypadal a zvláštní přirovnání, mě prostě nebavily. (Ale to asi proto, že jsem chlap :D)

Posledních 100 stránek bylo perfektních, opět jsem si připadal jako na horské dráze v tom nejlepším ale opět přišel náraz! Tak naivní a předvídatelný konec bez dalšího vysvětlování jsem nečekal. Přitom si člověk klade spoustu otázek na které odpovězeno nebylo. A že na těch 472 stránkách k tomu prostor byl!

Závěrem chci říct, že na to, že je to prvotina autorky, tak super. Po přečtení knihy ve mně ale zůstává pachuť toho, že se z toho rozhodně dalo vytřískat více.

PS: Imbus nejlepší postavou knihy!

Mychaela
06.05.2024 3 z 5

(SPOILER) Dočetla jsem dneska v 1:15 ráno :D a zatím to ve mně ještě pořád doznívá.

Jak se většina knihy rozvláčně táhla a vlekla, tak posledních cca 100 stránek byla docela jízda!
Ale ten konec no. On totiž není otevřený (i když ani ty nemám ráda), on je za mě nedodělaný. Přijde mi, že autorka tu mytologicko-okultně-nadpřirozenou linku (jak tu někdo hezky použil) rozjela až moc a nezvládla ji ukočírovat. Nevěděla, jak z toho nakonec ven, jak propojit nadpřirozeno s realitou, aby to úplně "nezabila"? A tak namátkou vybrala jednoho ze spolku jako naháněče a zbytek raději nechala viset ve vzduchu. A to je na prd. To mě fakt naštvalo.
Méně je někdy více. Já se chvílemi ve všem tom prolínají realit a symbolů a časových rovin a švů a božstev i docela ztrácela...

Co mě v knize děsilo paradoxně víc než Veles bylo chování lidí ve vesnici, ve spolku, když začalo jít do tuhého. (Hanu měl hned na začátku tou kronikou umlátit a hned by byla obětina pro Velese!)

A Imbus? Pokud si někdy pořídím psa, bude se jmenovat IMBUS :D

Nejdřív jsem ve své fantazii po tom všem vrátila Petra zpátky do Prahy, daleko od všech těch rádoby kamarádů, aby se ze všeho oklepal a začal nový život. Jenže pravdou je, že by se asi spíš vrátil do své chalupy v Třebovici. A napsal by knihu. A věnoval se folklóru. A Květa by ho seznámila s některou svou mladší ezo kámoškou! :D

Emma27
05.05.2024 4 z 5

Moc jsem nevědela co od kníżky očekávat.Kniha byla napínavá,zajimavá a ke konci ten zvrat a odhalení mě dost překvapil.

Baruska.ska
04.05.2024 3 z 5

Kniha se cetla celkem hezky, ale pribeh byl misty zbytecny rozvlekly. Sluselo by mu zkraceni na polovinu.
Takto je to za 3-4 hvezdy, za dobrou zapletku, pejska a bramboraky a hezkou cestinu.

SilviiM
30.04.2024 3 z 5

Bylo to dlouhé, předlouhé. Zbytečně moc okecávání a závěr byl pro mě nedotažený, nevysvětlený. I když to byl asi autorčin záměr.
Kniha určitě nebyla špatná, své fandy si určitě najde. Já se bohužel musela ke čtení trošku nutit.

Jaymay
24.04.2024 2 z 5

Já tedy půjdu proti proudu a musím napsat, že kniha byla otravná a zdlouhavá. Velice obsáhlá, zahlcena zbytečnými popisy, opakujícími se nedůležitými scénami, z postav mi nebyla sympatická ani jedna. Naivita a hloupost usedlíků mi byla trnem v oku. Chápu, že to tak někde chodí, zvlášť co se týká nějakých pověstí a legend, ale číst to pro mě bylo utrpení. Připadalo mi to, jako bych četla nějakou kroniku. Příběh nebyl ani nijak zvlášť děsivý, či znepokojující, spíše nudný a strašně se táhl. Místy sice byly scény, které mě vtáhly do děje, ale to byly jen ty, kdy hlavního hrdinu kontaktovalo záhrobí, a pak také závěr, který jsem nečekala a bylo mi líto, že umřela dotyčná (kdo četl ví).Bohužel knihu jsem četla hodně dlouho a musela se nutit, abych ji dočetla. Za mě tedy veliké zklamání.

PetK
23.04.2024 4 z 5

Úplně si nepotrpím na "nadpřirozeno", ale tady mi to nějak extra nevadilo. Vzpomněla jsem si na Ústav od Kinga... K dobrému dojmu určitě přispělo i pěkně zpracované audio, četl Vasil Fridrich.