Šepot z lesa

Šepot z lesa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488693/bmid_sepot-z-lesa-5nL-488693.jpg 4 925 294

Mezi stromy číhá zlo… Před dvaceti lety v hlubokých lesích Orlických hor beze stopy zmizel jeho nejlepší kamarád. Teď se investigativní novinář Petr vrací do rodné vesnice, aby se vyrovnal s rozvodem a dal dohromady dům, který zdědil po matce. Z hlubin minulosti se vynořují nejen staří známí, ale i děsivé vzpomínky. Navíc zjistí, že kamarád nebyl ani zdaleka jediným, kdo se v okolí ztratil. Začne na vlastní pěst pátrat po tom, kdo – nebo co – za zmizeními stojí. A stopy, jež nachází, ho pomalu vedou do míst, jaká si nedokázal představit ani v nejhorších nočních můrách… Mysteriózní thriller, který si oblíbí čtenáři Jozefa Kariky nebo C. J. Tudor!... celý text

drakamena
26.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Petra i jeho čoklíka Imbuse jsem si moc zamilovala, takže to, čím si Petr nakonec musel projít, mi dost lámalo srdce. Když jsem viděla, jak se obyvatelé vesnice chovali, tak jsem se začala ptát, jestli je Veles netrestal právem, ačkoli jsem nesouhlasila s jeho výběrem obětí. Nesmírně se mi líbilo i Petrovo přátelství s Květou a taky to, jak moc ho měla ráda paní Urbánková, že mu obě ani na okamžik nepřestaly důvěřovat. Všichni ostatní ve vesnici si zasloužili skončit v řopíku namísto dětí.

Bylo mi trochu líto, že jsme se nedozvěděli, jestli se Petrovi nakonec podařilo se z celého toho maléru vysekat. Jasně, měl přiznání skutečného pachatele, ale policie si na něj zasedla do té míry, že jsem se musela ptát, jestli ho vůbec budou poslouchat, jestli se mu nepokusí přišít i tu poslední smrt u řopíku. A taky lidé ve vesnici a hlavně Helena. Změnili názor? Nebo nepřestali prosazovat "na každém šprochu pravdy trochu"? Škoda, že autorka konec víc nerozvedla, chyběl mi tam takový nějaký pocit... satisfakce.

Přesto je to výborně napsaná kniha a hlas Vasila Fridricha v audio podobě jí dodal ještě něco navíc!

Deia
25.01.2024 4 z 5

Na túto knihu som sa veľmi tešila, ani neviem prečo. Ale konečne som sa k nej dostala a asi kvôli tým vysokým očakávaniam som trošku sklamaná. Ale príbeh sa čítal veľmi dobre, autorka krásne pracuje s jazykom, samotné čítanie som si veľmi užívala. Len mi prišlo, že väčšinu času sa príbeh nehýbe z miesta, že Petrovi trvá veľmi dlho, kým príde na nejaké nové veci a že sa to celé točí v kruhu. Bolo to na mňa až príliš pomalé a tentokrát som s tým mala problém. Taktiež postavy som si nemohla nejak obľúbiť, aj keď zas dostali sa mi pod kožu, to nie že nie, len väčšina ženských postáv bola príšerná a liezlo mi to na nervy. Takisto som väčšinou nemala nejaké nutkanie sa ku knihe vracať, nevadilo mi prestať čítať, bolo to na mňa málo napínavé. Lenže keď už som sa k čítaniu dostala, tak ma to bavilo - to prostredie zasneženej dedinky, životy ľudí, atmosféra bola väčšinou veľmi dobrá, aj tá nadprirodzená a bola som zvedavá, ako to dopadne, len podľa mňa sa príbeh k tomu rozuzleniu blížil fakt pomaličky :D. Ale posledných sto strán som sa od knihy odtrhnúť nemohla, tam sa to tak rozbehlo, že som to musela hneď dočítať, aj keď s niektorými Petrovými rozhodnutiami som nesúhlasila. A chýbala mi tam nejaká záverečná kapitola, že čo sa dialo potom, ja mám rada, keď je všetko pekne uzavreté. Ináč musím povedať, že aj keď do knihy som nebola až tak pohrúžená, tak príbeh mi po dočítaní stále leží v hlave, čo som, úprimne, nečakala. Určite skúsim aj ďalšiu knihu od autorky.

Parwana
25.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla síla. Nejsem fanynkou Stephena Kinga, ale tphle mě fakt dostalo. Velmi povedený autorčin počin, byla jsem napjatá až do konce, místy naštvaná, zejména na ty lynčující burany, a konec mě mile překvapil. Dávám plný počet, ale čtení se mnou tak zamávalo, že znovu už bych po knize nesáhla.

jarda007
22.01.2024 1 z 5

Já jsem teda zklamanej. Koupil jsem si to jako audioknihu a mám velký problém to doposlouchat, začal jsem přeskakovat, abych chytil pointu. Je to strašně utahaný, místy dětinský, táhne se to jako smrad.
Nemám nic proti duchařině, ale tohle je fakt vyčerpávající, třeba mě ještě závěr oslní, ale obávám se, že ne.

paula1351
21.01.2024

Pokud máte rádi Orlické hory tak si určitě přečtěte tento horor/mysteriózní thriller!! Některým vadila délka knihy, mně to problém nedělalo. Aspoň jsem se mohla poradně vžít do děje a pořádně nasát atmosféru. Příběh je poutavý, nutil mě číst až do konce, abych se dozvěděla jak to dopadne. Ne každému sedne jak je příběh ukončen. Nadpřirozeno a slovanská mytologie vás bude provázet celým příběhem.

cherubinka
20.01.2024 4 z 5

Začala jsem číst včera a byla nadšená. Dneska už mi ta přišlo až moc omáčky. Jsem zvyklá číst o tomto druhu... Magie. Ale zasazené do Orlických hor, to je jiný kafe. Plnej počet nedám, od poloviny knížky jsem klouzala po řádcích pro mě nezáživných pasáží, ale celek mám a přečtu si i další.

tittanie
18.01.2024 5 z 5

Normálně horory nečtu. Moc se bojím.
Takže jsem četla jenom za světla, proto mi tak dlouho trvalo, než jsem ji přečetla, a stejně jsem se bála v noci usnout.
Za mě je to super kniha, kterou musíte číst dokud nedočtete. Já přestávala a stejně to nesplnilo předpoklad, že se budu méně bát pořád jsem na děj musela myslet.
Jsem nadšená a opravdu se mi to hodně líbilo. Možná by se mi líbily ještě dvě stránky na konci navíc.

Nunynka
17.01.2024 4 z 5

Kdybych nečetla Kariku,tak dám pět hvězdiček,ale přeci jen za mě to bylo místy zdlouhavé. Místy jsem se nemohla soustředit. Ale jinak námět super.

vivula
17.01.2024 5 z 5

Jako že - co??? Jsem strašpytel, horory nemůžu sledovat v telce, protože pak mám strach jít v noci na záchod, ale u knížek mi to nevadí. Teda nevadilo. Tahle byla napsaná tak živě, že jsem chvílemi měla pocit, že nečtu, ale koukám na film. První dvě noci se mi o tom dokonce zdálo. Někde v půlce jsem si říkala, že ji odložím na léto, protože jsem se při čtení regulérně bála. Ale zvědavost byla silnější, dočetla jsem a jsem ráda. Nechybělo mi nic, bavily mě závorky s myšlenkami hlavní postavy i její přisprostlý vyjadřování. Velká spokojenost.

scream316
15.01.2024 5 z 5

Mysteriózní thriller se špetkou tajemna od české autorky Kateřiny Surmanové mě příjemně překvapil - knihu jsem doslova pohltil jedním dechem. Hlavní postava Petr je nejen uvěřitelná, ale rychle si získá vaši sympatii. Stejně tak jsou i ostatní postavy pečlivě zpracované. Autorka věrně popisuje atmosféru Orlických hor, zachycuje místní obyčeje a pověry s precizností.
Text je velmi poutavý a příběh plynule plyne i přes jeho rozsáhlost. I přes delší délku knihy jsem si čtení náramně užil.
Celkově vzato byla kniha velmi zábavná. Přečet jsem si ji s radostí, a vřele ji doporučuji všem příznivcům mysteriózních thrillerů. Autorka umně smísila napětí a tajemno, což knize dodalo zvláštní kouzlo.

Polík
15.01.2024 4 z 5

Super kniha, nemohla jsem se doslova odtrhnout. Ale poněkud mi vadil typ výslechu a celkově obraz policie. Rozhodně si nemyslím, že by se osobně či telefonicky s podezřelým/pachatelem bavili tímto způsobem. A konec se mohl trochu rozvést.. Ukončeno dramaticky, ale bez jakéhokoliv vysvětlení, dost uspěchané, za mne velká škoda, kniha má obrovský potenciál.

Djpepper
14.01.2024 4 z 5

Ač jsem původně knihu odkládal musím říct, že je to hodně povedený kousek. Mystická tématika mi vůbec nevadila, možná v reálné podobě by byla zajímavější. Jako hlavní mínusy, jak je napsáno níže je délka, která mohla být kratší, měla by lepší spád. Hlavní mínus
je za závěr. Moc rychlý a nedokončené příběhy jednotlivých postav, škoda mohla to být špička. Přirovnání ke Kingovi na přebalu je docela na místě, hodně mi to připomínalo a tím rychlým koncem.

wikca
13.01.2024 5 z 5

Kam ty děti zmizely?
Novinář Petr se po smrti své matky rozhodne odejít z Prahy a vrátí se na rodnou hroudu do kraje Orlických hor. Krátce po návratu do vesničky se ozvou staré vzpomínky z dětství, mezi nimiž je i neobjasněné zmizení Petrova kamaráda Vojty. Petr se rozhodne propátrat minulost a s vervou se pustí do pročítání kronik vesnice, kde zjišťuje, že Vojta nebyl zdaleka jediným ztraceným dítětem a postupně rozplétá děsivé tajemství, které jeho rodiště ukrývá. Knihu jsem si vybrala ze dvou důvodů. Za prvé je od české autorky a za druhé je situována do kraje, který je mi geograficky blízký. Hodně se mi líbily podrobné popisy situací a myšlenkových pochodů a také připomenutí zapomenuté slovanské mytologie. Rozhodně doporučuji.. autorka má skvělé jazykové vlastnosti, tak se nebojte velkého počtu stran.

ViolettaCh.
13.01.2024 3 z 5

Asi nejsem úplně cílová skupina pro tento druh literatury. Celá kniha je zahalena záhadnými zmizeními dětí v hlubokých lesích Orlických hor, jimž se hlavní postava snaží přijít na kloub. No, ale musím říci, že se mu to ne zcela povedlo. Kniha má takový otevřený konec, vlastně žádný závěr o pozadí a příčinách toho, co se přihodilo, se čtenář ve finále nedozví. Už z tohoto důvodu je to zbytečně dlouhý, s táhlým dějem. Spád to má až v poslední třetině, ale ten otevřený konec se mi fakt nelíbil. Poloviční nebo maximálně dvoutřetinová délka by na takový příběh bohatě stačila. Nicméně autorka psát umí, je tu poutavě vykresleno prostředí, v němž se hlavní postavy pohybovaly, takže určitě si od ní ještě něco přečtu nebo poslechnu jako audioknihu.

SalemJohn
06.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Pri knihe Ivana Kučeru - Kozí ľudia - som na úvod recenzie použil povzdych "Keby bol každý slovenský debut takýto!" Rovnaký začiatok môžem použiť aj tu. Naozaj na začiatok je to skvelé. A určite to okrem nesporného talentu autorky chcelo aj poriadnu dávku odvahy vyrukovať s debutom hneď na 470 stranách.. Zvládla to však veľmi dobre. Karikovsky prstoklad resp. istá podobnosť, ma v začiatku dosť „vydesil“, našťastie to rýchlo prešlo a autorka si to išla pekne po svojom. Ta mystery časť a prelínanie svetov (realít) mi prišla tak trochu ako Stranger Things na náš spôsob - čo bolo tiež milé. Veles a jeho temná ríša mi pripomínal práve „týpka“ menom Vecna a jeho Obrátený svet (Upside Down). Určite kniha ktorá stojí za prečítanie a zvedavosť do budúcnosti čo si autorka pre nás pripraví. Vydarený debut má svoje úskalia – každý ďalší titul bude už bude „v žiari reflektorov“ a hlavne kritiky oproti úspešnej prvotine.

janamaluveckova
01.01.2024 4 z 5

Autorka umí psát, na debut fantastické. Škoda té mytologicko-okultně-nadpřirozené linky a nevyváženého tempa (konec je uspěchaný). Bez toho by to z fleku mohla být “česká Tana French.

jana14
31.12.2023 5 z 5

Velmi dobrý horor z Orlických hor z pera naší autorky. Líbí se mi styl psaní, popis prostředí a mentality lidí, využití prvků slovanské mytologie....Budu autorku sledovat. Určitě lepší než řada zahraničních hororových "bestsellerů", které mě v poslední době zklamaly....

Zozolle1
27.12.2023 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Je od české autorky, příběh se odehrává na českých horách a o to víc se mi ta kniha líbí. Příběh je poutavý, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Někdy byl děj až moc natahovaný a konec byl na můj vkus zase brzy ustřižený. Byli tam chvilky, kdy mi šel mráz po zádech, až jsem se i bála. Kniha je moc hezky propracovaná, děj dává smysl a příběh je moc hezký. Jistě to není jediná kniha, kterou si od této autorky přečtu.

sar.janurova
26.12.2023 4 z 5

Čekala jsem na mamku, než jí skončí směna, když na mě u nich v práci v knihobudce vykoukla tahle knížka... Tak nějak si mě přitáhla k sobě a ač nejsem úplně velká fanynka hororu i thrillerů, řekla jsem si, že to vypadá opravdu zajímavě a dám jí proto šanci. Popravdě řečeno, musím uznat, že mě tato autorčina prvotina velmi zaujala. Vytvořila si suprový styl psaní, podle kterého ji čtenář jednoznačně pozná, který je neotřelý a nepodobá se žádnému jinému českému autorovi. Celé téma je dobře pojaté, dát dohromady řopíky v Orlických horách s pohanskou mytologií je prostě velmi zajímavý a nakonec i kvalitní počin. Už jenom tím si mě celá kniha hodně získala... Popisy pohanských tradic a všeho kolem toho mě fakt bavilo a donutilo mě si to dohledávat dál mimo čtení. Kateřině se její první kniha opravdu vydařila.

Palus
25.12.2023 5 z 5

Ač to vůbec není můj šálek kávy, skvělá kniha, celkem hororová, místy jsem se i bála :-D ...doporučuji nečíst před spaním!