Home Body: Mé tělo, můj chrám

Home Body: Mé tělo, můj chrám https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475061/bmid_home-body-me-telo-muj-chram-2sY-475061.jpg 4 214 55

Autorka bestsellerů Mléko a med a Květy slunce představuje svou dlouho očekávanou třetí básnickou sbírku, Home Body. Kniha je intimní pozvánkou do básnířčina nitra, reflexí návratů i přítomnosti a příběhem sebepoznání a osobního růstu. Rupi Kaur zůstává stejně bezprostřední a otevřená jako v předchozích sbírkách. Svým nezaměnitelným způsobem vypráví o lásce, o rodině, o svém původu i směřování a přijetí sebe sama. Jako obvykle knihu doprovodila svými kresbami.... celý text

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Omega

Home Body , 2020

Komentáře 55 Recenze 0

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
31.12.2023 5 z 5

Hezké zápisky, jako básně nebo poezii bych to nenazývala. Začátek byl dost krušný, postupem knihy jsem se v něčem viděla i já sama. Něco se mne i dotklo, k něčemu se vrátím, něco jsem si chtěla zvýraznit..a něco šlo mimo mne.
Mimochodem, nevím proč, v knihkupectví Luxor byly knihy od autorky zařazeny mezi "česká", což mne dost překvapilo, ale kdyby tam nebyla, neměla bych ji :-).
"kdo se neocitl
na úplném dně
a nemusel porazit své běsy
ten si nikdy

Opět skvělé.

klaraj093
klaraj093
21.08.2023 3 z 5

Nejsem zrovna velký čtenář poezie, ale tohle mělo něco do sebe. Básně mají hloubku. Je vidět, že je tam hodně zlého.

kristyna.havlov
kristyna.havlov
26.06.2023 4 z 5

Ze začátku se musím přiznat, že se mi to dobře nečetlo. Člověk na to musí být opravdu naladěn. Jsou to celkem smutné texty, avšak v hodně se jich vidím (zrovna mám špatnou náladu tak možná proto:). Každopádně doporučuji přečíst. Je to krátké, ale člověk to nezhltne hned, pokud se opravdu nad tím chce zamyslet.

1Booklover
1Booklover
16.06.2023 4 z 5

Krásná sbírka básní - doporučuji přečíst v angličtině.
Některé básně mají hlubší význam, jiné jsou velmi krátké a jednodušší.
Kniha se mi velmi líbila, ale řekla bych, že v porovnání se dvěma předešlými knihami je nejslabší.

Bětuu
Bětuu
03.04.2023 4 z 5

Knih se mi líbila. Byla pěkná, ke konci se mi líbila většina básní, ale předešlé autorčiny knihy jsou ještě lepší. Moc pěkné a milé čtení.

nakavusterezou
nakavusterezou
22.02.2023 5 z 5

Nejlepší sbírka poezií od autorky.
Četla jsem všechny, ale takhle se mi líbila opravdu nejvíc.

Citáty, které kniha obsahuje mi byly blízké.
Některé mi připomněli krásné období, jiné zas smutnější a temnější část mé minulosti.

Určitě se k ní v budoucnu vrátím.

Elsasbooks
Elsasbooks
19.02.2023 3 z 5

Nic moc. Nechápu, co na Rupi Kaur všichni tak vidí. Nepřijde mi to ani jako básně, ale spíše jako myšlenky sepsané do knížky. Četla jsem od autorky i další dvě sbírky vydané v ČR a už si ani nepamatuji, o čem vlastně byly. Toto ve mně zanechává tvorba Rupi Kaur – absolutní nic. Ve sbírce Home body byly nějaké dobré básně, ale většina jich byla naprosto pro mě prázdná, i když chápu, že pro autorku byly hodně osobní. Upřímně bych ale takové ,,bláboly" nevydávala. Nemá to kontext, ani hlavu a patu.

veverrka11
veverrka11
18.02.2023

Bohužel, pro mě šlo o velmi zvláštní čtení, které mě skoro až odrazovalo. Kromě toho, že stále žiju v tom, že báseň by se měla rýmovat, v textu chybí interpunkce a celá první polovina má opravdu temný depresivní nádech. Ve druhé polovině se pak už autorka věnuje „veselejším“ tématům sebelásky a sebe přijetí, ale i zde jde najít pár momentů, které jsou smutnější. A zde přichází právě ten kámen úrazu – autorka mi občas přišla, jako by po nějakém rozchodu úplně zanevřela na muže, vztahy i lásku. Chápu, že pro ni psaní může být terapie, ale některé básně dle mého měly zůstat v šuplíku.
Díky svému zpracování je knížka také velkou ztrátou papíru, je spousta míst, kde je na straně jedna řádka textu (někdy i jen pár slov) a malá ilustrace. Kdyby se některé texty zcukly do menšího prostoru, ušetřila by se možná i polovina knihy.

Katarzyny
Katarzyny
15.01.2023 3 z 5

Spíš takové oddechové čtení. Od autorky jsem četla tři sbírky a všechny se mi docela líbily

Knihotyna
Knihotyna
12.01.2023 5 z 5

Mé první setkání s autorkou.
Stihla jsem mezitím přečíst ještě Květy slunce, ale tahle sbírka u mě jednoznačně vede.
Začetla jsem se hned, ponořila do textů, myšlenek, vzpomínek.
Skvělé jako pomoc, jak sama autorka naznačuje "vypiš se z toho". Připadala jsem si, jako bych četla heslovitý deník dívky/ženy, která si prožila mnohá traumata, je stigmatizovaná i svým původem, vše ji vede k sebenenávisti a učí se naopak projevit sama sobě lásku.
Výborná sbírka, výborný pohled do duše jedné ženy, která má rozhodně obrovskou sílu!
Oceňuji i to, že autorka neřeší jen "svou situaci", ale např. i situaci rodičů, snaží se nám svými postřehy přiblížit život jedné generace a jejich trápení a trable.
Bonusem pro mě je náhled do vzdálené kultury, která se od té naší velmi liší.
Skvělé!

vlkove
vlkove
21.12.2022 4 z 5

t komu aby byl člověk spokojený
nepotřebuje víc
než pár přátel
smích a vzájemné souznění

- nic víc nic míň
(str. 112)

michaela.97
michaela.97
18.12.2022 3 z 5

Nevím, jestli je to překladem, ale tahle sbírka mi tak úplně nesedla - zřejmě se mi netrefila ani do nálady. Ne, že by mě nebavila, ale našla jsem v ní opravdu málo textů, které mě něčím zaujaly a chytly. Škoda. Asi jsem i čekala něco krapet jiného - dle názvu. Mléko a med u mě tedy stále vede a ráda bych si tuhle přečetla někdy v originále. Například Mléko a med mě baví jak česky, tak anglicky. Třeba mě tahle sbírka chytne víc, když nepůjde o překlad. Kdo ví.

murielkaa
murielkaa
04.12.2022 1 z 5

Od autorky jsem četla všechny tři sbírky básní a bohužel musím říci, že tato kniha mi vůbec nesedla a vůbec nevím proč. Mnohem víc mohu doporučit květy slunce nebo mléko a med

Leniii
Leniii
17.11.2022 4 z 5

Zapomeňte na všechno, co víte o lásce s začněte nanovo od slova laskavost. Rozdávejte ji. Sdílejte ji.

AkiB
AkiB
04.11.2022 5 z 5

MILUJU TO.

jsou dny
kdy plamen světla sotva plápolá
tehdy si vzpomenu
že jsem sama tím světlem
vejdu dovnitř
a rozsvítím

Tilte
Tilte
01.11.2022

(SPOILER) nemam zajem o feminismus
jestlize si mysli ze je pokrokem
postavit zenu do cela
nespravedliveho systemu

-nejsem vase loutka
____
nevim co si pocit s muzem
ktery je ochotny
vydrzet to se mnou cely zivot

Anie94
Anie94
12.08.2022 4 z 5

Jak si mozna nekdo z vas vybavi, kdysi jsem tu zverejnila recenzi na Mleko a med a ta mi uplne nesedla, ale z Home body jsem byla nadsena. Je to o sebeprijeti, o melancholii, depresy o vztahu ke svemu telu a k sobe same. A pokud mate s nekterou touto vasi strankou problemy, tak se v te knizce urcite poznate a mozna vas nektere myslenky zahreji u srdce a uvedomite si, ze v tom nejste sami.

Knizka je krasne zpracovana, ma jednoduche ale vystihujici ilustrace a prectete ji za chvilku. Nektere pasaze jsou zajimavejsi nez jine, ale i tak za me doporuceni.

AlčaH
AlčaH
07.08.2022 4 z 5

Po přečtení dvou předchozích knih od Rupi Kaur jsem sáhla i po té třetí. A byla to vlastně autorka přesně tak, jak ji známe - servírující skrz své texty a kresby otevřenou zpověď, velice osobní prožitky, myšlenky, vzpomínky… Tento styl mi sedí a ráda se k němu sem tam uchyluji, takže není překvapením, že i tato kniha se mi líbila. Nejvíce se mě dotkly básně popisující její kořeny a rodinnou historii, ale i ty věnované právě tělu a hledání vztahu k němu (od čiré sebenenávisti až po přijetí a vděčnost). Ráda se ke knize budu vracet a jen tak si jí listovat.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
21.07.2022 3 z 5

"It's easy to love
the nice things about ourselves
but true self-love is
embracing the difficult parts
that live in all of us."
Tímto už třetí sbírka od Rupi mi ze všech tří přišla nejméně povedená. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že jsem se do básní pořádně začetla až od druhé poloviny knihy, což mě mrzelo, protože její verše jsou pro mě balzám na duši. Jelikož je tato kniha zatím poslední z autorčiných výtvorů, neubrání se sbírky porovnání. Dílo Mléko a med se mi zdálo, i když to je v rozporu s hodnocením uživatelů na DK, nejlepší. Následovaly Květy slunce, které na tom byly jen o stupeň hůře, a na poslední místo bych bohužel zařadila Home body.

Autorovy další knížky

Rupi Kaur