Home Body: Mé tělo, můj chrám

Autorka bestsellerů Mléko a med a Květy slunce představuje svou dlouho očekávanou třetí básnickou sbírku, Home Body. Kniha je intimní pozvánkou do básnířčina nitra, reflexí návratů i přítomnosti a příběhem sebepoznání a osobního růstu. Rupi Kaur zůstává stejně bezprostřední a otevřená jako v předchozích sbírkách. Svým nezaměnitelným způsobem vypráví o lásce, o rodině, o svém původu i směřování a přijetí sebe sama. Jako obvykle knihu doprovodila svými kresbami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475061/big_home-body-me-telo-muj-chram-2sY-475061.jpg 4.1118
Literatura světová, Poezie

Vydáno: , Omega

Home Body, 2020

Kniha Home Body: Mé tělo, můj chrám

Sisssi

Byly opravdu některé básně už v předchozích sbírkách, nebo se mi to jen zdá proto, že jsou všechny stejné? Ufňukané nebo naopak rádoby přehnaně sebevědomé, tuctové a velmi mainstreamové. Na wiki píší, že autorka studovala rétoriku a odborné psaní - udivující. Sice je to bestseller, ale to nic nemění na tom, že je to škvár.

WeirdoAnne

Od Rupi jsem čekala otevřenost ohledně tématu znásilnění, které bylo nastíněno i ve sbírce Květy Slunce (Mléko a med jsem ještě nečetla), a ta mě posadila na židli.

Čekala jsem upřímnost, ale tak procítěně vyjádřená tendence k sebenenávisti a výčitky ze záležitostí které jí osud uštědřil, se mi dostaly hluboce pod kůži, jako se Květům nepodařilo.

Rupi to se slovy umí, předává světu své přízraky i lásku. Dávám 5* za krásné ilustrace, příjemný překlad a drsnou zpověď.

Roscata

Opakuji se, ale miluju otevřenost s jakou Rupi Kaur píše. Mám pocit, že tentokrát se mi její básně dostali mnohem hlouběji pod kůži než kdy dřív. Možná za to mohla ta správná nálada, možná ne. Jedno vím jistě, Rupi Kaur umí léčit slovy, probouzí duši a učí milovat. Samu sebe především.

IG: zrzi_cte

Marekh

Od autorky jsem v minulosti již četl 2 knihy – MLÉKO A MED a KVĚTY SLUNCE – a líbily se mi.

Kniha HOME BODY: Mé tělo, můj chrám se mi rovněž líbila a knihu doporučuji i pro čtenáře, kteří poezii běžně nečtou. Poezie je pochopitelná, autorka otevírá své srdce, píše o zneužívání, o láskách, o tátovi, o právech žen, o rasismu a dalších tématech. Kniha je rozdělena do 4 částí: Zapomínání, Objevování, Smíření, Probuzení.

Pěkné jsou autorčiny ilustrace.

Budu zvědavý na další autorčinu knihu.

Citáty:

nic netrvá věčně
ani to nekonečné
ubíjející trápení
a proto stojí za to žít
/naděje/

Když nemáš ráda sama sebe
Nic tím nezískáš
/zkus to změnit, vyplatí se to/

adevis

Po přečtení Atticuse, který mě díky své moderní poezii uchvátil jsem se rozhodla konečně vyzkoušet i tuto vychvalovanou indicko-kanadskou spisovatelku, ilustrátorku a především básnířku. Překvapil mě autorčin věk (ročník 1992).

Bohužel mě tato kniha zas tak neuchvátila, ale kdo ví, možná jsem měla jen začít jinou knihou z pera této exotické ženy. Oceňuji ale autorčinu otevřenost, kterou vlévá do svých textů a především cením to, že knihy doplňuje svými vlastními, jednoduchými a velice decentními ilustracemi.

I přes mé neuchvácené srdce se některé texty neobešly bez lepíku.
A tyhle se mi líbily úplně nejvíc.

„jsem jaká jsem
díky ženám
které mi byly vzorem“

„žádný muž mi nemůže dát víc
než si můžu dopřát sama“
- kéž bych to věděla dřív

Autorku rozhodně nezatracuji a vím, že časem určitě pořídím i její dvě předchozí knihy, Mléko a med a Květy slunce.

FejKýý

Tahle sbírka mi sedla ze všech jejich knih nejméně. Stále za mě vede Mléko a med a strašně mě sedla první třetina knihy Květy slunce. Určitě ale sbírku mohu doporučit. Věřím, že někomu může sednout více. Strašně se mi ale líbí u této knihy její obálka. 3,5*

LittleRebelle6

Knihu jsem v plánu číst neměla. Ale zjistila jsem že to byla chyba. Moc mě náhodou bavila. Mela jsem přečteno hned. Nedala se odložit. Příjemně jsem byla překvapená.

Janinkniznisvet

Opět krásná sbírka básní. Tahle byla pro mě víc citlivá než první sbírka autorky.