Metuje Metuje komentáře u knih

(SPOILER) Po super pátém dílu mě tento bavil míň. Je v něm hodně popisu při výletech do minulosti Voldemorta, neobsahuje tolik dialogů, což mám radši. Že by byl díl nějak extrémně hororový mi nepřišlo, konec byl na rozdíl od předchozích dílů zfouknutý rychle, což mi vyhovovalo. Co mě teda trochu vykolejilo, byl "rozchod" Ginny a Harryho, jakože cože? Doufám, že to byla jen nějaký zkrat a v sedmé díle budou zase spolu.

29.10.2022 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Za mě zatím nejlepší díl z prvních pěti. Je sice nejdelší, za to se ale dozvíme spoustu informací o universu Harryho Pottera, a já každou z nich absolutně hltal. Je zde hodně velký dějový posun a táhlý prolog, než se dostaneme do Bradavic. Překvapila mě intenzita politických témat (cenzura, utlačování autoritou ze strany Ministerstva atd.), opravdu mě to dokázalo namíchnout. Ministerstvo kouzel si také prohlédneme zevnitř, a to hned dvakrát. Snape dostal větší prostor a tak se ukázalo, že on vlastně nebude úplně bad guy. Finální souboje mě teda ale vůbec nebavily.

23.10.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tak po za mě horším třetím díle jsem byl příjemně překvapen. Je teda docela tlustá, ale četla se jak po másle. Potěšilo mě, že byl Quidditch "vyměněn" turnajem, i když ani o ten jsme tak úplně nepřišli díky světovému poháru. Na závěr nepřišel žádný extra twist, ale konec byl pro mě zatím nejzajímavější. Asi tím, že byl nejpropracovanější a akorát tak dlouhý. Hezky se taky ukázala Harryho povaha, vztahy byly taky více rozpracovány. Spokojenost. Už otevírám další díl.

16.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Za mě tedy z první trojice zatím nejslabší díl. Větší děsivost jsem nepociťoval, konec druhého dílu byl pro mě děsivější. Twist s Peterem byl tak nezajímavě udělaný, celkově konec knihy byl nic moc. První tři čtvrtiny super, obvyklý život v Bradavicích, famfrpálové zápasy chytlavé. Lupina je škoda, Siria se snad ještě dočkáme.

05.10.2022 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Logické pokračování, pan Lockhart byl otřesnej, ale vývoj postav super. Paradoxně mě asi víc baví první polovina (dvě třetiny) knihy, která je víc pohodová, než to drama ve zbytku. Plot twist na konci mě úplně dostal. Člověk čeká pohádkovou knihu pro děti a na konci takovej šok. Wau. Miluju knihy, který ve mě dokážou tenhle pocit vyvolat. Bez okolků jdu na další díl.

29.09.2022 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Tak ve svých jednadvaceti letech jsem poprvé zažil svět Harryho Pottera. Ze začátku mě to moc nechytlo, Harryho "druhá rodina" byla vyloženě otřesná, jsem zvědavej, jak bude popisovat prázdniny ve druhém díle. Po Hagridově návštěvě začla knížka utíkat, je prostě skvěle napsaná. Ten ideální mix humoru, napětí, přátelství atd. Nejlepší je, že si knihu užijí jak děti, tak dospělí. Čteno v originále, hned otevírám druhý díl.

25.09.2022 4 z 5

Hry špionů Hry špionů Adam Brookes

Tak pokračování o poznání slabší, chyběl mi Burák :(

14.09.2022 2 z 5

Noční dravec Noční dravec Adam Brookes

Začátek byl krapet náročnější, ale člověk se do toho celkem začte. K postavám si člověk nevybuduje takovej vztah, jsou takový plošší. V příběhu se také žádný zvrat nevyskytl, ale poslední třetina byla tak napínavá a chytlavá, že jdu hnedka na druhý díl.

09.09.2022 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Můj problém asi je, že mám rád knihy se zvratem a napínavým příběhem. Tady není ani jedno. Nebo možná je, ale v tak malé míře, že jsem to ani nezaregistroval. Doufal jsem, že zápletka nebude v tom, že je O´Brian ve skutečnosti nastrčenej agent, ale že půjde kniha hlouběji, a Strana nechá tyhle "odpůrce" v klidu rebelovat, přičemž je však bude mít neustále pod kontrolou. Knihu jsem četl v originále, což asi zážitku taky nepřispělo, jelikož není nejčerstvější, použitá angličtina je z dnešního pohledu spíš Oldspeak :) Za mě v současné době jednoznačně overrated, z dobového pohledu nejspíš přelomová.

27.08.2022 2 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

(SPOILER) Za mě velmi overrated kniha. Dobře se četla, příběh mě ze začátku chytil, skutečně mě zajímalo, co se tenkrát v lese dětem stalo, proč Kafku opustila matka se sestrou, co se stalo malému Nakatovi, díky čemu se pak schopnost mluvit s kočkami a balvany přenesla i na Hošina. Vůbec mi nevadilo nadpřirozené rozmlouvání s kočkami, ani s kameny, ani přechody do jiných světů, ale kdyby to autor vysvětlil, byl bych šťastnější. Poslední třetina knihy na mě působila jako náhodně vygenerované věty zařazené za sebe do odstavců. Sexu bylo dost, jeho množství by mi však ani tolik nevadilo, jako jeho použití a styl viz sex ve snu, který není ve snu (nebo je?, to už se však nedozvíme :() Z postřehů na internetu jsem zjistil, že jde o Murakamiho nejvíce WTF dílo, na další autorovy knihy se rozhodně nechystám.

19.07.2022 2 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

(SPOILER) Já nevím… Určitě jeden ze slabších dílů, zvrat cca 200 stran před koncem knihy mě klasicky dostal, souboj oddělení vražd s KRIPOSem mě nějak extra nebral, Bellman mi nebyl dostatečně nepříjemný a mezilidské vztahy mezi postavamy byly na můj vkus až příliš složité. Díky tomu si to vlastně ani pořádně nepamatuju, kdo byl čí přítel, bratranec, syn, vrah, jakou trpěl nemocí, jestli měl rovnátka atd. Kaja je dost jednoduchá, ale fajn, chybí mi víc Beáty, mezi ní a Harrym je lepší chemie. Ráchel si Nesbø nechal hezky v záloze, jsem zvědavý, pod jakou podmínkou ho budou z Hongkongu dostávat podruhé.

13.07.2022 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

(SPOILER) No… Tak to mám za sebou. Jedna z nejopěvovanějších knih posledních let mě dala teda dost zabrat. Neděsila mě její tloušťka, ba naopak jsem se chtěl “začíst” do toho úžasného světa, který prý skrývá. Tušil jsem, že bude její čtení náročné, proto jsem sáhl po českém překladu, ale i tak se mi četla opravdu obtížně. Nejvíce mě asi bavila část, kdy Paul s mamkou utíkají pouští a když se Paul později učí fremenským zvykům. O tom bych si klidně ještě přečetl, nebo například o realizaci Kynesova snu – přeměny Arrakis na zelenou planetu. Jinak je kniha ale kniha v podstatě hodně “středověká”, sledujeme panovníky, souboje velkorodů, intriky, války, polygamii, předem domluvené sňatky za vidinou věna a bohatství, a to já prostě nemusím. Sice se to odehrává na úplně od Země odlišných planetách, ale jsou jen kulisy. Doufám, že druhá filmová adaptace mi děj trochu utřídí a pomůže uchopit, na knižní pokračování se, alespoň prozatím, nechystám. Vzhledem k velmi vysokému hodnocení jak zde, tak na ostatních portálech se k Duně možná za pár let znovu vrátím.

06.07.2022 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Doplňuju si vzdělání, zážitek ze čtení byl pro mě trochu ponížen znalostí hlavní zápletky a "zvratu", ale i tak tam byly momenty, při kterých mě zamrazilo. Ani se nedivím její stálé aktuálnosti, lidé jsou zkrátka pořád stejní.

05.06.2022 3 z 5

Klub Klub Takis Würger

Zajímavá knížka z prostředí vysokoškolského boxu, zápletka je dost jednoduchá, až nezajímavá, napětí téměř žádné, ale dobře se čte, přepínání postav vůbec nevadí, člověk se v tom po chvíli poměrně jednoduše orientuje. Jak už tu bylo napsáno, neurazí ani nenadchne, předpokládám, že za pár měsíců si ji ani pamatovat nebudu.

27.05.2022 3 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

(SPOILER) Užil jsem si to o poznání víc, než Marťanskou kroniku, líbilo se mi, jak Bradbury dal nesouvisející povídky do kontextu. Ale jako s každou sbírkou povídek jsou tu skvělé a hrozné kousky. Nejvíc se mi líbily Marionety a Liška a les (to bylo opravdu skvělý, musím si přečíst i nějaký knihy o cestování časem) a Raketa byla taková milá. Jinak zbytek byl relativně nezajímavý nebo nudný, ale vzhledem k tomu, že nemám rád nedočtené knihy, donutil jsem se až ke konci. Nakonec jsem udělal dobře, protože ty lepší povídky jsou paradoxně až na konci.

12.05.2022 2 z 5

Olin a lišky Olin a lišky Eduard Petiška

Kniha mého dětství, jako malý jsem ji četl snad i pozpátku, teď už jsem si ji ale nepamatoval. Svoji kopii jsem dostal s věnováním na rozloučení ve školce, takže k ní mám doopravdy osobní vztah. :) Je neuvěřitelný, kolik věcí stihne Petiška za tak málo řídce popsaných stran sdělit a ještě takovou formou, že ani dospělí se nemusí nudit či stydět.

28.04.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

(SPOILER) Příjemné čtení, ale v podstatě jen prosté líčení, dějovost dost malá, ti, co si chtějí vychutnat alespoň nějaké napětí, by si rozhodně neměli číst obálku, kde jsou vyzrazeny prakticky dvě třetiny děje. K postavám člověk příliš nepřilne, protože je kniha krátká, postavy mají dost těžko zapamatovatelná jména a jsou nevýrazné. Kdo očekáváte od knihy dějovost a napětí, budete zklamaní, kdo čekáte příjemné, povrchové popisování ve stylu Babičky, budete spokojeni. Knihy se tváří jako rádoby hluboká sonda do života lidí, jejich duší a snaží se čtenáře vychovávat. To však pro dospělého čtenáře působí velmi směšně, možná pro žáky základní školy by mohla plnit tento účel. Autorova záliba ve víně se nijak zvlášť neprojevuje, je zmíněna jen na pár stránkách. Čekal jsem od toho asi víc, možná chybně, konec je klišé happy end.

28.04.2022 2 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Budu si muset někdy asi znovu přečíst, jestli jsem něco nepřehlédnul. Některé povídky byly zajímavé, jedna až nápadně podobná 451 stupňům, ostatní neméně originální. No a pak tam bylo také hodně povídek, které dle mého nedávaly smysl, nenavazovaly nijak na ty ostatní a jen v knize “byly”. Jak se mi 451 stupňů Fahrenheita líbilo, toto se mi četlo daleko hůř. Uvidíme, jak na tom budou další autorova díla.

24.04.2022 2 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

(SPOILER) “Sedmý Harry”, 2. kniha v žebříčku Detektivky/krimi tady na databázi, první kniha o Harrym, která se dočkala filmu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se tedy dost bál, že to bude nuda, prvních cca 200 stran je hodně omáčky, hodně postav a člověk se v tom trochu ztrácí. Jako čtenář všech předchozích dílů to možná bylo z toho důvodu, že jsou všichni “staří známí” mrtví, na mateřské nebo v nemocnici. Posledních 100 stránek pro mě bylo teda o život, jelikož je Nesbø schopnej zabít kohokoliv, fakt jsem se o Ráchel bál. Nechápal jsem příchod nové, kyselé Katrine, která snad měla nahradit Halvorsena, naštěstí se ukázala vhodná jen pro příběh. Stejně byl podle mého zbytečný Gert Rafto. Respekt všem Sherlockům tady v komentářích, kteří “už v půlce věděli, kdo je vrah”, já jsem si jako blbeček napsal: “na straně 320 už tuším, že vrah bude Katrine – haha, to jsem ale hlavička”, no a Nesbø si se mnou klasicky vytřel… :D Myslím, že kniha utrpěla tím, že se v ní nevyskytuje příliš starých postav, nevyžaduje takovou znalost předchozích dílů, protože na ně příliš nenavazuje, a tím láká nové, nezkušené publikum, které pak knihu hodnotí jako samostatné dílo a nemají s Harrym takový vztah, jako my, kteří s ním už pár let prožili. Na 5 hvězdiček to pro mě není, zas tak dobrý díl to podle mého nebyl, Spasitel se mi líbil mnohem víc. Na druhou stranu, pokud nemá člověk srovnání s předchozími (skvělými) díly, chápu, že mu to může přijít výjimečné. Doufám, že další díl přinese víc známých postav a humoru.

18.04.2022 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Relativně krátká klasika, poslouchal jsem to už k maturitě, ale to jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, takže jsem si to teď znovu užíval pořádně. Od Bradburyho jsem četl zatím jen tohle, těším se ale i na další knížky. Možná bych ocenil méně popisnosti a více děje, především u tak malého rozsahu stran, bavilo by mě i pokračování, i když chápu, že co do abstraktnosti by to ztratilo na atmosféře. Četl jsem vydání z roku 2015 od Plusu a trochu mě zklamal doslov Františka Novotného, který takovým zastaralým a pesimistickým pohledem popisuje jak se dnešní doba řítí do záhuby (nebo už tam skoro je) a přirovnává ji k té knižní.

13.04.2022 4 z 5