Metuje Metuje komentáře u knih

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

(SPOILER) No tak 6. Harry Hole je zatím ze série asi na první pohled nejsrozumitelnější kniha. Vše se sice odehrává víceméně na jednom místě (až na pár výjimek), ale hlavně v jednom čase, dokonce jen v půlce jednoho měsíce. Díky tomu se kniha čte o dost lépe, než třeba mnou malinko neoblíbená Červenka, která dokáže při prvním čtení dost rozhodit. Aby však čtení nebylo tak jednoduché a jednotvárné, kombinuje Nesbø různé osoby a navazuje téměř “nepoznatelně” mezi jednotlivými pohledy. Při prvním čtení jsem obrečel Halvorsenovu smrt, bohužel se Nesbø s těmi postavami moc nepáře. Uvidíme, jestli ho dokáže Skarre, nebo někdo jiný nahradit. Trochu mi chyběla Ráchel s Olegem a celkově Harryho osobní stránka, prakticky celou knihu tvořilo vyšetřování nebo vraždění. Na konci jsem se bál, aby se Nesbø nebál děj zakončit správně a moje obavy se naštěstí nenaplnily a konec byl takový, jaký měl být.

09.04.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Tak podobně asi jako na většinu ostatních tady na mě Půlnoční knihovna ze všech koutů internetu vyskakovala, až jsem teda podlehnul a koupil. Záměrně si u knih nečtu anotace, takže už samotná knihovna na mě udělala dojem a zanechala ve mně hřejivý pocit. To ostatně knížka dělá celou dobu. Je to taková ta knížka, která se hrozně dobře čte, zároveň není úplně primitivní a u toho vás celou dobu tak jakoby hladí. Jasně, že konec se dal dost brzo čekat, ale já osobně jsem se nechal unášet jednotlivými životy, takže mě to nějak neomezovalo.
Úplně nejvíc jsem si asi užíval ty momenty, kdy se člověk může zasnít, jako když Nora poprvé vešla do knihovny, nebo jí Hugo vysvětloval, jak se taky občas někdy zasekne vprostřed nějaké činnosti, protože zapomněla, co chtěla původně udělat. Osobně mě teorie multivesmírů dost fascinuje, takže jsem si užíval, když Nora prošla kolem míst, která znala, ale vždy se trochu lišila, potkala lidi, které znala, ale měla k nim jiný vztah. Perlička byla, když Nora řekla bratrovi jak se jmenuje jeho budoucí manžel :)
Od Matta Haiga první knížka, kterou jsem četl, po Půlnoční knihovně ale určitě zkusím i další.

28.03.2022 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

(SPOILER) Není to tak osobní jako pozdější díly, Harry ještě nepotkal Ráchel, Ellen tu tady taky ještě není, v Netopýrovi Nesbø Andrewa zabil přiliš rychle, tady je sice Liz celý díl, ale nějaký extra vztah tu nenavážou. Ta rychlovka s radou-velvyslankyní mi tam moc neseděla. I Runa se dala podle mě víc vytěžit. Závěr příběhu vysvětlený skrze majetkové poměry jednotlivých aktérů byl možná až zbytečně složitý. Kromě samotného příběhu tak na mě kniha působila trochu ploššeji, než následující díly, proto “jen” 3 hvězdy.

26.03.2022 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

(SPOILER) Policii posílí dcera slavného kriminalisty Jørgena Lønna a seznamujeme se s Harryho bývalou láskou, která nám děj slušně zamotala. Raskol byl sympaťák, obzvlášť, když si z Ivarssona vystřelil :D Tom Waaler je čím dál, tím větší hajzl. Harryho vyzvednutí jeho vlastního klíče byl pěknej twist :)

19.03.2022 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

(SPOILER) První polovina Červenky byla pro mě napoprvé dost složitá, přece jen to neustálé střídání dějových linek není nejpřívětivější, při druhém čtení už to bylo lepší a dokázal jsem ocenit v podstatě odhalení zápletky v prvních pár kapitolách. Super je úvodní pasáž s Ellen v autě, bohužel jedna z posledních. :( Poprvé se potkáváme s Tomem Waalerem, při vraždě Ellen ve mě vypukla nehorázná zlost. Poprvé se také potkáváme s Ráchel, jejich setkání s Harrym na schodech při druhém čtení zahřálo na srdíčku. Ke konci si s námi Nesbø klasicky pohrál :) Při druhém čtení jsem se u staříkovy prohlídky luxusního apartmánu jen kysele pousmál. :)

19.03.2022 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Tiché roky (trefný název :)) jsou mojí 2. zkušeností s paní Mornštajnovou, je tu vidět určití podobnost s Listopádem, děj opět sledujeme pohledem více postav, které k sobě nakonec najdou cestu, přičemž na konci nás čeká několik zvratů. Mrzí mě, že byla kniha tak razantně ukončena, najednou je Bohdana němá, otec zkolabuje ve skleníku, přijde zpráva od Blanky a konec. Myslím, že je tu prostor pro pokračování, kdyby tam bylo alespoň o 100 stránek víc, zajímalo by mě, jak Blanka v zahraničí žila. Další knihou, která mě čeká (čtu v obráceném pořadí) je Slepá mapa, doufám, že nebude znovu psaná stejným stylem, to už by bylo trochu repetitivní.

19.03.2022 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

(SPOILER) Knihu jsem četl znovu po přečtení pěti prvních dílů a jsem nucen ubrat jednu hvězdičku z hodnocení mého bývalého já, které bylo čtenářským nováčkem a bylo z knihy uchvácené. Série netradičně začíná na druhém konci zeměkoule, než je rodná země hlavního hrdiny a neobsahuje tolik vedlejších postav, které v dalších dílech tvoří Harryho okolí. Tím patrně další díly nabývají na zábavnosti. Konkrétně mi nevyhovovalo, jak nás Nesbø tolik nenaváděl na falešné stopy a jak na můj vkus příliš rychle ukončil Andrewův život, rád bych ho viděl i v dalších dílech v nějaké zajímavé poloze.

19.02.2022 3 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

(SPOILER) Začátek trochu komplikovanější a matoucí, konec skvělý. Tenhle díl na mě působil trochu mělčeji, vraždy nebyly příliš silně motivovány, na můj vkus bylo celé "představení" příliš racionální a chladné. Ani na rodinné chvíle s Ráchel se téměř nedostalo. S Waalerem je konečně amen, občas mě sice vytočilo jeho chování k Beátě, ale na rozdíl od třetího dílu, kdy mi opravdu pil krev, mě ve 4. ani 5. díle tolik nedráždil, ikdyž musím říct, že se smrtí se Nesbø opravdu vyhrál :)

07.02.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Moje první zkušenost s autorkou, jakožto zástupce generace Z pro mne není popisovaná doba takovou nostalgií, ale i přesto jsem si děj užil a musím říct, že jsem moc rád, že jsem takovou dobu strachu a nátlaku nezažil. Možná mě ze zážitku trochu ubralo zvláštní časové zasazení jednotlivých kapitol, jelikož je příliš široké a často neodpovídá následujícímu textu a také ten fakt, že pro mne nebylo úplným překvapením, že dívka z dětského domova byla malou Lenkou, kterou sebrali jejím prarodičům jako malou.

06.02.2022 4 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

První povídka skvělá, druhá trochu dlouhá a zamotaná, ale nakonec taky pěkná, ten zbytek (až možná na naušnici) nic moc.

03.02.2022 3 z 5