Metuje Metuje komentáře u knih

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

(SPOILER) Opět skvělá příležitost se ponořit do fiktivního současného Norska společně se starými známými. Už jsem se bál, že autor zařízne další ženu Harryho života, ale naštěstí se Ráchel dožije minimálně dalšího dílu. Konec byl na můj vkus už moc přitažený za vlasy a komplikovaný, ale tomu se zřejmě Nesbø zkrátka nedokáže ubránit. Navíc bylo docela nečekaně odhaleno, jak se bude vyvíjet další díl. Nebo to byl záměr? (:

09.09.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

(SPOILER) Jsem rád, že jsem knihu dostal zdarma v elektronické podobě od Dobrovských, možná bych litoval její koupě. První polovina mě hodně vyděsila, ne ve smyslu věcí, které se v knize odehrávají, ale v naprosto nečitelném způsobu čtení, kdy jsou osoby "on", "ten vyšší", "ten druhý" používány nadměrně a zmatečně, že jsem přemýšlel, že knihu odložím. Postupem času se však styl autorčina psaní zlepšil a díky krátkým kapitolám se mi podařilo knihu přečíst relativně rychle. Události, které se v knize dějí mě nijak nešokovaly, ale autorka jich podle mě využívá jen pro šokování slabších povah a staví na tom celou knihu. Kdyby se v knize nedělo to, co se tam děje, tak by to mohl být článek na dvoustránce časopisu :)

03.09.2023 2 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Učili jsme se o tom ve škole, několikrát zmiňované dílo definující beat generation, velmi zhruba jsem tušil do čeho jdu, nicméně po nějakých 60 stranách musím odložit, je to pro mě absolutně nezajímavé. Nejsem čtenář, který by si užíval květnaté popisy krajiny, což je v podstatě celý smysl této knihy. Popsal bych ji asi jako takový chaotický zápisník mladého kluka, co se jeden den probudil, rozhodl se, že už ho život nebaví a bude cestovat křížem krážem po Státech. Nedočteno, nehodnoceno.

30.08.2023

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Úplně mě to neurazilo, ale nostalgicky jsem si knihu pamatoval jako zajímavější. Ilustrace obstály zkoušku časem, humor a děj však nikoli. Nicméně zajímavý návrat do dětství.

25.08.2023 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

(SPOILER) Před pár lety jsem viděl Hollywoodskou adaptaci, která byla skvělá, ale tehdy mě to ještě nemotivovalo k přečtení knižní předlohy. Už dlouho jsem po knížce pokukoval, ale až teď jsem se k ní dostal. Překvapuje mě, že už první díl disponuje 93% hodnocením, zas tak dobrý ten román podle mě není. Velmi oceňuji "propojení s realitou", kde je autor zřejmě (a velmi právem) velmi nespokojen s chováním určitých členů mužské populace k ženám. Začátek mě na rozdíl od některých čtenářů nenudil, nicméně po hlavním zvratu, kdy Harriet "zmrtvýchvstala" v Austrálii už mě kniha tolik netáhla. Chápu, že se tím chtěl autor zřejmě dotknout některých svých kolegů a vyjádřit se ke stavu Švédské ekonomiky, ale pro čtenáře už zážitek nebyl takový. Je ale pravda, že autor (nebo snad jeho žena? :)) dokáže psát tak lákavě, že i v nudnějších pasážích nechcete knihu dát z ruky. Doufám však, že další díly budou zajímavější i po detektivní stránce.

19.08.2023

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

Mám tu čest, že byla autorka mojí spolužačkou na gymnáziu a troufám si říct, že je i kamarádkou. Jakmile jsem se dozvěděl, že pracuje na knize, ani vteřinu jsem neváhal s podporou jejího vydání a mám ji tak s osobním věnováním Je pravda, že kniha možná nedosahuje literárních a jazykových kvalit "opravdové literatury", nicméně velmi přesně čtenářům přibližuje pocity člověka trpící PPP. Někteří tu zmiňují neplynulost a zmatečnost textu, to byl však věřím úmysl, jelikož v hlavách nás "nemocných" se myšlenky tak úplně neřídí obecnými pravidly. Vím, že napsat knihu není nic jednoduchého, nicméně Sáro už čekáme docela dlouho :D

14.08.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Knížka nabízí velmi cenné pohledy do tehdejší i relativně současné Severní Korei, autorka nabídla výpovědi dostatečně odlišných uprchlíků, každý nabídne trochu jiný úhel pohledu, ale dohromady tvoří celkem stabilní obraz o život tam. Poslední výpověď se mi četla asi nejhůř, ale je vidět, že mezigenerační souboj a mentálně křehcí lidé jsou po celém světě, S. Koreu nevyjímaje. Plný počet hvězd dávám, protože se domnívám, že lépe téma být zpracováno nemohlo, a protože jsem knihu téměř nemohl dát z ruky. Určitě budu mít autorku v hledáčku a rád si od ní zase přečtu něco podobného.

05.08.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Jsem rád, že jsem jako první četl Pandu v nesnázích, i když tato kniha je rovněž dobrá. Neřechtal jsem se u ní jako u výše zmiňované, ale moc se mi líbilo její vřelé zobrazení tématu smrti a posmrtného "života". Jako věrný posluchač Chumelenice v textu místy Markétu poznávám a čtení tak pro mě bylo mírně osobnější. Nevím, do jaké míry je to Markétina zásluha, ale naprosto zbožňuju, jak mají její knihy stejný styl a hardcover, který se obejde bez přebalu. Rušivé však trochu je, že na rozdíl od Pandy v nesnázích má prohozené jméno autorky a díla, to bude ale jen můj OCD problém. Okamžitě letím do knihkupectví pro InTyMně ;)

29.07.2023 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbøidně čtivý děj, nicméně na můj vkus až příliš romantický a i na kvalitě příběhu je vidět, že autorovi více sluší temnější a ostřejší témata. Těším se, až se zase vrátím do staré dobré HH série.

22.07.2023 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

(SPOILER) Krátkej kousek, konec klasicky Nesbøidní, jsem zvědavej, jak bude v jeho souvislosti navazovat druhý díl.

17.07.2023 3 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

(SPOILER) Brenda is the real villain.

15.07.2023 4 z 5

Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky Francis Scott Fitzgerald

Knížka skvěle zpracovává život FSF a jeho dílo, líbí se mi, jak jsou jednotlivé povídky komentovány, doplněny o původní texty, a že se čtenář dozví spoustu informací o autorově životě. První čtyři povídky mě svým dějem nezaujaly, zkusím knihu odložit a vrátit se k ní po nějaké chvíli, určitě ale zatím v knihovně zůstane, jelikož je opravdu pěkně zpracovaná.

02.07.2023 3 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

(SPOILER) Koukám, že někteří měli podobnou zkušenost, přílet Případu X a následné rozmluvy v nemocnici vypadaly zajímavě, v postupných retrospektivních hádáních už však můj zájem klesal, u básníkova dopisu opadl úplně. Souhlas, jasnovidec a vysvětlování jeho metod bylo asi nejzajímavější.

17.06.2023 1 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

(SPOILER) Krátké nahlédnutí na venkov, kde hloupí lidé dělají hloupé věci. Hordubal naivně doufal v nesmyslnou věrnost své ženy, těžko říct proč se vlastně rozhodl odjet do Ameriky, když měli malé dítě a byl to takový nadšenec do práce na poli. Vyšetřování a soud bylo značně komické, ale to byl zřejmě záměr. Jdu na zbytek Noetiky.

11.06.2023 2 z 5

Novinářky Novinářky Linda Bartošová

Moje první zkušenost s rozhovorovou knihou, bohužel ne úplně dobrá. Na to, že je od novinářky obsahuje pravopisné chyby (a teď nemyslím v odpovědích, kde je zřejmě záměrně ponechán prostor originalitě), což by snad na tomto rozsahu stran neměl být takový problém (hlavně, když jde jen o otázky autorky). Výběr jednotlivých zpovídaných je zajímavý, nicméně jak tu už někdo zmiňoval, zejména u starších novinářek je patrný dost velký nátlak na znevýhodňování žen, které je zbytečně tlačeno i přes záporné odpovědi respondentek. Doporučit knihu lze maximálně samotným novinářkám studentkám, běžné populaci úplně moc neřekne. Nejzajímavější rozhovory asi Klímová a Šmuclerová, jelikož jsem dámy neznal.

01.06.2023 2 z 5

Ruské kolo Ruské kolo Charles Cumming

Pěkně napsaná špionážní akce, bez zbytečných přestřelek a dalších akčních nesmyslů, svým způsobem připomínala seriál Homeland. Skutečnost, že se jedná o druhý díl trilogie vůbec nevadila, kniha je i sama o sobě dobře čtivá. Určitě budu mít v merku první díl, třetí bude případně třeba sehnat v originále.

21.05.2023 3 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Názorná ilustrace současné podoby Ruské federace, jejíž reálnou podobu tak nějak všichni tušíme, tato kniha ale vše pěkně shrnuje a kompletuje. Kniha obsahuje obrovské množství údajů a dat, orientace v nich byla pro mě občas dost složitá, ale hlavní idey kniha komunikuje dobře. Je zde patrná především autorova osobní zkušenost a léta profesionální novinářské práce, obojí je však kombinováno s vhodným stylem jazyka a přívětivějším přístupem ke čtenáři. Hlavně je důležité se nesnažit RF za současného stavu neustále omlouvat a doufat v její demokratizaci.

09.05.2023 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Krátká exkurze do života během 1. světové (a teoreticky vlastně jakékoli) války, na pouhých 90 stranách můžeme být součástí počínající lásky mladého páru, která je na konci (trochu očekávatelně) stižena tragédií. Na můj vkus příliš romantické, ale některé pasáže byly fajn. :) Jen mě ze čtení trochu vytrhávalo poněkud pomalé tempo sbližování obou protagonistů, ale zřejmě to byl tehdejší standard.

01.05.2023 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

První opravdová zkušenost s Kunderou dopadla lépe, než jsem se možná obával. Začátek knihy mě překvapil svojí filozofičností, Kundera však plynule přešel do románového stylu, který je bezpochyby čtenářsky přívětivější. Autorův cynismus mi ohromě vyhovoval, byly pasáže, u kterých jsem se srdečně zasmál, tenhle styl psaní mi vyhovuje. Je až fascinující, jak Kundera skoro až zneužívá postavy svého románu, vystupuje v knize sám za sebe a používá román jako nástroj svých úvah. Je mi líto některých zdejších spolučtenářů, kteří jsou zřejmě slabší povahy a přišel jim tak autorův styl psaní jako příliš drsný. Není to nic než zcela racionální zamýšlení se nad životem ze všech možných úhlů pohledu, bez zbytečné autocenzury. Z tohoto pohledu se mi kniha velice líbila, nicméně politická agitka, přítomná zejména v kapitole 6. mi dojem krapet kazila. Bez těchto velmi čtenářsky náročných pasáží bych hodnotil o hvězdičku lépe. První zkušenost dobrá, určitě se pustím minimálně do Žertu a Směšných lásek.

25.04.2023 3 z 5

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

(SPOILER) Základní myšlenka samozřejmě skvělá, nicméně zpracování mi těžce nesedlo. Vzhledem k tomu, jak se to zdejšímu publiku líbilo to bude zřejmě moje vina, ale téma by podle mě mohlo být zpracováno daleko přívětivěji. Nejvíc mě asi bavily pasáže ze současnosti a vězení, vyťukávaná komunikace byla napínavá, i procházky po place. Politickou stránku věci jsem ještě taky pobral. Ale to filozofování, úryvky z bible, metonymie, metafory a spousta dalšího mi dělalo velký problémy. Vzhledem k tomu, že je knížka relativně krátká to však nebylo nic, co by bránilo v dokončení knihy, z mého pohledu však tyto pasáže hlavní myšlence textu nikterak neprospívaly. Stejně jako u 1984 je podle mě hodnocení knihy (která není nic moc) ovlivňováno myšlenkou a důvodem k jejímu napsání (který je boží).

13.04.2023 2 z 5