Metuje Metuje komentáře u knih

Policie Policie Jo Nesbø

(SPOILER) To, že v komatu leží Harry, jsme si mysleli vzhledem k dramatickému konci minulého dílu zřejmě mysleli všichni. Překvapilo mě, jak poutavá kniha je, i přes to, že si hlavní hrdina v klidu vyučuje na policejní akademii. Po delší odmlce jsme se zase aspoň na chvíli téměř kompletního týmu s lehkou obměnou členstva. Bohužel to moc dlouho nevydrželo (RIP Beáta), ale alespoň už je tam nahoře s Jackem. Její smrt byla asi jediná věc, která se mi na knize nelíbila, protože jí Nesbø tak trochu odbyl. Pamatuju si, jak jsem u 6. dílu řval, když umřel Halvorsen, tady to bylo jen takový šup šup, další kapitola, jedem. Zároveň je tu už tolik postav a narážek na minulé knihy, že si myslím, že znalost minimálně posledních 2 je klíčová. (viz Sigurd Altman, Mikaelova nová terasa, atd...) Konec, kdy je svatba nejdřív napsaná jako pohřeb je už Nesbøho klasika.

08.04.2023 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(SPOILER) Nápad skvělej, hrozně rád bych si přečetl nějakou poutavou knihu (spíš sérii) z prostředí post-apo metra. To však tahle teda není. Svět je vybudovanej celkem solidně, nicméně stejně to působí tak trochu prázdně. Spousta stanic byla opuštěných, jednotlivé komunity byly příliš stereotypní a ploché, stejně jako většina postav. Nevyhovovalo mi časté snění hlavního hrdiny, stejně jako všudypřítomné mýtické náměty. Trochu asi chápu, co chtěl autor říct "šokujícím" zvratem, a že vztah lidí a ďáblů má symbolizovat ten mezi "východem" a "západem" ale že by to na mě nějak zapůsobilo se říct nedá. Jelikož mi dalo práci dočíst i první díl, do dalších se radši pouštět nebudu, přesto jsem rád, že jsem si otevřel bránu do světa post-apo. Četl jsem vydání z roku 2022, které obsahovalo několik chyb a samotný překlad byl místy trochu divný.

31.03.2023 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Moje první pěti(šesti)hvězdičkové hodnocení. Už první dojem z knihy byl díky originální a pohledné obálce velmi dobrý, potvrzen byl po prvních pár kapitolách. Ze začátku jsem si, zblblý všemi těmi detektivkami, připadal jako hroznej frajer, když jsem odhalil, že Jaroslav bude autorčin pradědeček, pak mi ovšem došlo, že se jednalo o zcela přiznané a nepodstatné odhalení. Knihu jsem četl na dvě poloviny, netušil jsem, že bude její čtení tak veselou záležitostí a tak mi bylo během zhruba tříhodinové cesty vlakem stydno před ostatními cestujícími, když jsem se nad knihou smál jako blázen. Už po první polovině na mě působila jako vhodný adept na plné hodnocení, tak jsem ji na 4 dny odložil, abych dal stranou emoce a měl na druhou polovinu čistou hlavu. Dneska ráno jsem ji opět otevřel a jako bych ji zavřel před půl hodinou. Do děje jsem se opět bleskově dostal, tentokrát jsem se smál nahlas, protože jsem se neměl před kým stydět, na straně 200 přišel nečekaný zvrat hodný severských detektivek a na konci jsem musel kvůli dojemnému konci uronit slzu. Moc příjemný objev a určitě si do příští objednávky od autorky zase něco přidám.

18.03.2023 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

(SPOILER) Tak po hrozných Lovcích hlav jsem si spravil náladu, překlad KK opět skvělý. Vzhledem ke stylu se u Šimona nabízí srovnání s HH, HH je mi určitě bližší, nejen hloubkou charakteru, což je ovlivněno počtem knih o každém z hrdinů, ale i zásadami a povahou. Harry alespoň většinu času ubližuje jen sám sobě, Šimon byl mnohem větší záporák. Zabít svého nejlepšího přítele, to už chce pořádnej žaludek. Líbilo se mi kreativní využití Markuse, díky kterému jsme nenásilnou formou mohli nahlédnout do Sonnyho soukromí. Konec nebyl tak napínavý, jak jsme zvyklí od druhého vrchního komisaře, první polovina knihy pro mě byla zábavnější. Nakonec pro mě bylo možná větším šokem odhalení pohlaví Sam, než samotného leváka. Easter egg v podobě Siverta Falkeida potěšil.

07.03.2023 3 z 5

Tulák Tulák Nick Petrie

Knížka překvapila, obával jsem se nějaké nudné záležitosti, ale celkem to ubíhalo a párkrát jsem byl i napjatej. Postavy nebyly úplně výrazný, téma veteránů možná až moc protlačovaný. Překvapilo mě, že autor nemá s válkou osobní zkušenost, což u knih podobnýho typu bejvá.

28.02.2023 3 z 5

Temná komora Temná komora Susan Faludi

Nemohu hodnotit, protože jsem knihu nedočetl, nicméně mě extrémně nebavila. První pětina je v podstatě jen popis maďarských a židovských reálií, doplněný o velmi povrchní příběh trans osoby. Nemám nic proti trans lidem ani židům, ani Maďarům, ale tohle je prostě těžká nuda. Kdyby to byl film, použil bych název dokument. Škoda, ale četlo se mi to tak těžce, že se čtením pokračovat nebudu.

19.02.2023

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Bezva, po první povídkové sbírce jsem se trochu obával, nicméně tahle je mnohem lepší. Nejlepší jsou asi Cikády a Černý jezdec, obzváště ten se velmi přibližuje stylu série s Harrym. Je znát, že se Nesbø snaží pouštět do sci-fi, ale zatím mu to úplně nevěřím, zrovna zmíněné Cikády futuristické prvky značně poškozují. Jinak kniha uteče jako voda, nicméně samozřejmě člověku nepřiroste k srdci.

09.02.2023 4 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

(SPOILER) Podobně jako ostatní komentující se mi mnohem více líbila první polovina knížky, čekal jsem buď nějaké hromadné (náhodné či ne) setkání všech nostitelů nebo konec do ztracena. Nedočkal jsem se ani jednoho, ale zvláštní druhé poloviny, hutně spoléhající se na tehdejší politické prostředí a opírající se o umělecké znalosti. Přečteno má člověk rychle, nijak zásadně v paměti nezůstane.

27.01.2023 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

(SPOILER) Musím souhlasit s těmi, kteří také slyšeli na knihu nesmírnou chválu a následně byli ze čtenářského zážitku zklamáni. Nechápu srovnání s HH ve smyslu, že jsou Lovci knih lepším dílem. HH je podle mě úplně jiná liga. V pozitivním slova smyslu. Tady je ze začátku relativně zajímavý úvod do života hlavního hrdiny, nicméně celá akce mě nechávala těžce chladnou. Možná je to tím, že už jsem rozmazlen zbylými Nesbøho díly. Scéna v latríně mě nijak nepobavila, ani nepohoršila. Za mě trochu zklamání, vyvolané zbytečnou chválou, nicméně vyloženě špatné to není.

22.01.2023 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jediná zajímavá část bylo soudní líčení, jinak je to taková babička 2.

19.01.2023 2 z 5

Organon Organon James Smythe

(SPOILER) Tak zezačátku jsem byl spokojenej, text příjemně utíkal, Lauřino dospívání/dětství mě bavilo, přestože mi obvykle ich-forma moc nesedí. Čím víc jsme se však ocitali v budoucnosti, tím víc mě kniha začala nudit. Kéžby byla kniha časově zasazena max do přelomu tisíciletí, to by mě bavilo. Případně i později, ale třeba ve více dílech. Tím, že se autor snažil všechno nacpat do jedné knihy jsou pak desetileté skoky příliš "hrubé" a strohé. Autorova nepříliš kvalitní fantazie o budoucnosti a zkáze lidstva byla taky velmi neuvěřitelná a kvůli tomu nudná. Konec byl pro mě doslova utrpení, tolik zbytečných okrasných vět, které absolutně nic neříkají, ani nijak nerozvíjejí děj. Určitě půjde z domu.

12.01.2023 2 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Jednoznačně nejuniverzálnější kniha–⁠dárek. Každý protiargument, který čtenáře napadne je v zápětí vyvrácen a každý, kdo není úplný magor si může všechno ověřit na všudypřítomných datech a grafech. Nemůžu říct, že by mi kompletně změnila pohled na svět, ale podstatně ho vylepšila a slouží jako takové optimistické pohlazení a uklidnění. Vzhledem k tomu, kolik čísel, dat, grafů a údajů kniha obsahuje, jsem si samozřejmě po prvním přečtení většinu nezapamatoval, takže určitě v knihovně zůstane pro občasné nahlédnutí.

04.01.2023 4 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

(SPOILER) Začíná to být trochu repetititvní, líbilo se mi, že jsme víc nahlédli do situace unesených, možná bych ocenil knihu jenom o tom. Využití STEM dívek v kombinací s neodstranitelnými vlastnostmi teenagerů bylo super a paradoxně mě bavilo snad víc, než tentokrát pomalé vyšetřování Sayer. Jak se většinou podivuju ostatním komentujícím, že odhalili zápletku mnohem dříve, tady jsem asi 50 stran četl se zoufalstvím, že kdy konečně tý Sayer dojde, že to je Lukův bratr. Linka se zmrtvýchvstáním Jakea mě upřímně moc nezaujala, poslední věta knihy se taky dala čekat. Kniha se ale četla svižně a upřímně jsem zvědavý, kam se posuneme v dalším díle.

04.01.2023 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Rozhodně lepší, než první díl, napínavější, začátek však opět slabší, prvních 150 stran jsem četl tři dny, dalších 250 3 hodiny. Jsem zvědav na 3. díl, těžko říct, jestli poslední.

02.01.2023 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Za začátku mě přemohla lehčí nuda, první polovina/třetina byla nic moc, taková utahaná, pak už se to rozjelo a vlastně jsem to nemohl dát z ruky. Samozřejmě, Sayer se nemůže vyrovnat komplexitě HH a jeho kolektivu, nicméně na prvotinu to není špatné. Bál jsem se ukvapeného konce, ale ten byl taky důstojný. Myslel jsem, že se vyšetřování roztáhne na víc dílů, ale autorka si zřejmě pokračováním nebyla jistá a tak ho ukončila už tady. Mám doma celou (zatím) trilogii, takže určitě budu pokračovat. Negativní poznámku mám také k českému překladu, který nezvládnul americkou verzi tykání/vykání. Když pak postava pronesla: “Ahoj, vy jste…” trhalo mi to oči a rušilo mě to v soustředění.

19.12.2022 3 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Knížka mě prvotně zaujala názvem a obálkou, nicméně po přečtení této "jednohubky" musím říct, že mě zklamala. V podstatě si stačí přečíst doslov Jana Sýkory a budete mít knihu shrnutou na 3 stránkách. Myšlenka na pozadí je zajímavá a do určité míry i realistická, nicméně na těch 120 stránkách se v podstatě nic neděje a stále je omílána jedna a tatáž myšlenka dokola. Posední třetina románu je pak velmi přitažená za vlasy, ale to je prostě možná symbol japonské literatury.

04.12.2022 2 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Klasicky pecka, od první chvíle zábavné a lákavé, člověk, co už je v sérii od začátku je v 9. díle jako doma, potká staré známé, vrátí se do oblíbeného lokálu. Už jsem Nesbøho podezříval z předvídatelného konce, nicméně to bylo samozřejmě jenom zdání a nakonec se malý šok přece jen dostavil. Ten otevřený konec je v rámci série novinkou, nicméně vzhledem k přítomnosti dalších dílů mě nijak zvlášť neznervózňuje.

01.12.2022 4 z 5

Dcera války Dcera války Sara Nović

Kratší, ale velmi čtivá knížka, přečteno za pár dní, neustále jsem v knize hledal, jestli náhodou nebude někdo hluchý, podle autorčina hendikepu. Děj byl poutavý, bohužel však krátký a nepříliš rozpracovaný, konec otevřený. Myslím, že by bývalo stálo za to knihu o nějakých 200 stran prodloužit a dějové linky doplnit. Jinak se mi ale líbila a zřejmě zatím doma zůstane.

22.11.2022 3 z 5

Krása je stigma Krása je stigma Eka Kurniawan

(SPOILER) Magický realismus zřejmě není pro mě... Bylo mi nepříjemné, jak jsem neustále musel nahlížet do rodokmenu, který je tak podivně nepřehledně zpracován, skákání v čase a prostoru mě ze začátku hrozně rozhazovalo. V první třetině knihy jsem jí chtěl zahodit a nechat nedočtenou. Pak se ale děj rozjel, zůstalo se v +/- stabilním časovém období a posloupnost byla tak akorát, takže události odsýpaly. Kapitoly 15 a 16 měli zajímavé twisty, nicméně ten úplný konec byl zase mindfuck ve stylu Murakamiho, takže mě to nechalo v takovém podivném rozpoložení. Co se týče českého vydání, obsahuje několik chyb, nechápu, proč nebyla spousta slov přeložena, musel jsem si neustále něco překládat.

17.11.2022 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Do háje, ta Rowlingová fakt umí psát. 10 let psaní jsem zfouknul ve dvou měsících. Poslední kniha, hlavně její druhá polovina je informačně ohromě bohatá, což mi u knížek vyhovuje. Skvěle to zakončilo celou sérii. Jo, ke konci byly i slzy.. ;)

05.11.2022 5 z 5