Půlnoční slunce

kniha od:

Půlnoční slunce https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276518/bmid_pulnocni-slunce-wOc-276518.jpg 3.8 1248
Koupit Koupit eknihu Bazar

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Desetiletý Knut a jeho krásná, čerstvě ovdovělá matka Lea, zastávající funkci kostelníka a zvoníka, nedostudovaný teolog Mattis a šamanka Anita. Záhadný cizinec Ulf, který tvrdí, že sem přijel z Osla na lov bělokurů, ale na lovce vůbec nevypadá, dokonce ani nemá pořádnou pušku. Nechce se mu ovšem nikomu prozrazovat, že jedinou kořistí, na kterou se tu bude pořádat hon, je on sám. Těžko totiž odhadnout, na čí straně budou místní stát a zda mu pomohou lovce setřást.... celý text

Série:

Krev na sněhu 2.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Mere blod , 2015


více info...

Komentáře (276)

Komentáře 276 Recenze 7

Metuje
Metuje
22.07.2023 3 z 5

Nesbøidně čtivý děj, nicméně na můj vkus až příliš romantický a i na kvalitě příběhu je vidět, že autorovi více sluší temnější a ostřejší témata. Těším se, až se zase vrátím do staré dobré HH série.

Jellus
Jellus
06.04.2023 5 z 5

Tohle se mi libilo..mam rad chlad, co obepina sever. Kratke, ale na druhou stranu, obcas mene je asi lepsi, nez vice.... jinak scena se sobem.... nejdriv jsem myslel, ze to je cele? Citil jsem se zklaman, ale byl jsem oklaman! Skvela kniha


Timkim
Timkim
07.02.2023 5 z 5

Rozhodně lepší než díl první. Postavy v podstatě kladasove, až na tu promiskuitní mrchu. A scéna se sobem? Sakra, mám bujnou fantazii, málem jsem vrhnul. Bylo to super a bál jsem se, aby to nakonec nedopadlo tragicky. Dobrá jednohubka.

Gabri-88
Gabri-88
18.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Lepší než první díl! Nepřestávám žasnout, jak Jo dokáže dát hrdinovi naději, nafoukne to jako balónek a pak do něj píchne špendlíkem :D aneb pěkně mu vymáchat hubu v blátě.. no pro tentokrát s dobrým koncem, což mě překvapuje!
Ulf byl super postava, Knut taky boží - budeš se smažit v pekle... jojo:)) a Mattis byl bezvadně napsanej. Soba mi bylo sakra líto,ale pak jsem pochopila, že ho prostě Jo musel obětovat, aby splnil svůj další účel :D parádička. Dala bych si další, prosím

janina66
janina66
28.11.2022 4 z 5

Taková příjemná oddychová krimipovídka.
Nemohu se rozhodnout, zda se mi více líbila 1 nebo 2. Každá má své pro i proti.

Hakate
Hakate
27.11.2022 4 z 5

Druhý díl, této zvláštní krimi povídky.
V něčem lepší než 1. díl, v něčem se mi naopak 1. díl líbil více.
Nicméně nestejně tak, jako u první dílu nevím, úplně jak knihu hodnotit. Nejde srovnávat s jinými díly Nesba.
Konec pěkný. Tyto díla jsou velmi povedené, leč poněkud zvláštní. Nesbo však opět dokazuje, že je to opravdu autor s velkým A.

derminator
derminator
13.11.2022 3 z 5

Sice slabší než první díl, ale knihy od Nesba jsou vždy velmi čtivé! Kniha se mi líbila, má dobrý konec. Hodnotím 65%.

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
08.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil více než první. Hlavní hrdina byl sympatičtější a více pochopitelný. A hlavně - SPOILER - to dopadlo dobře. To mi u prvního dílu chybělo. Jinak to bylo napínavé, dobře se to četlo, pár hezkých zvratů.
Dle komentářů některých to bylo moc křesťanské, no mně to první půlku knihy připadalo spíš jako sranda ("Budeš se smažit v pekle!") a pak už mi to vůbec nepřišlo tak šílené. Po dočtení knihy mám takový krásně hřejivý pocit, že to dopadlo přesně, jak mělo. A postava Knuta je prostě boží :D

AndelkaZoubek
AndelkaZoubek
05.10.2022 2 z 5

Příběh mě nijak nepohltil, k hlavnímu hrdinovi jsem necítila větší sympatie. První díl byl výrazně lepší, chytlavější. Asi záleží, jak komu sedne zvolená tématika, pro mě kombinace náboženství spolu s prodejem drog atd. nebylo to pravé. Kladně hodnotím konec knihy.

Dietwithstyle
Dietwithstyle
11.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Tohle byl úplně jiný typ thrilleru, než jsem čekala, ale vůbec mi to nevadilo. Dozvěděla jsem se nové věci o Norsku a ocenila jsem, že narozdíl od prvního dílu to s hlavním hrdinou neskončí tragicky. O trochu méně poutavé než první kniha, ale tři hvězdičky si zaslouží.

milary
milary
22.07.2022 5 z 5

Žádný tupý thriller, kterých se směsná do tuctu dvacet...
Tahle kriminálka o útěku před pomstou i sebou samým je napsaná stejně napínavě jako poeticky, malá lestariánská komunita kdesi v severním Norsku vyzařuje stejnou drsnost jako nehostinná krajina kolem, nároky a rivalita se ohánějí "pravou" vírou, ale tak jak to většinou bývá, "pravidla" určují ti nejsilnější.
Stejně jako v prvním víceméně samostatném příběhu tu neexistují jiné než zajímavé postavy a jiné než dobré dialogy.
A - možná víc než v první části - je tu možné se občas nad něčím zamyslet, a zdaleka ne jen nad tím, jestli je vrah zahradník... :)

Četl Václav Neužil. Výborně.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Ale jo, i drsňák Nesbø má právo napsat si knížku, která je... zkrátka pravý opak příběhů o HH, tedy pohodová, svým způsobem prosvětlená, knížka, co si jen tak plave po povrchu a hlavně knížka co má (opravdu má) happy-end jak vystřiženej, pořád jsem čekal, kdy se zas něco pokazí, ale ono ne, Jo to tentokrát uzavřel vyloženě sluníčkově. Což mi nakonec sedlo o mnoho lépe, než kdyby měl být v závěru zas nějaký dramatický twist. Odpočinkové čtení pro všechny, kdo u knížky nechtějí nijak zvlášť přemýšlet a jen se bavit. A to je přesně tento případ.

jan7760
jan7760
08.04.2022 3 z 5

Na mňa veľmi málo akcie a napätia. Zaujal ma opis života v odľahlej časti sveta, vykreslenie postáv. Síce som iba Nesbov začiatočník, ale očakával som trochu viac. Možno som na neho ešte nedorástol...

TomHr
TomHr
26.10.2021 5 z 5

Tentokrát se ocitáme v trochu jiných kulisách, než na jaké jsme u Nesba zvyklí. Ale i daleko na severu autor bravurně splétá osudy antihrdiny – zabijáka, který vlastně zabijákem tak úplně není. Nechybí napínavé okamžiky a nečekaná pointa, milostný vztah na nečekaném místě, to vše v přízračné krajině a ve zvláštní atmosféře bílých nocí.

asam
asam
28.08.2021 5 z 5

Tak toto bylo o mnoho lepší /oproti I. dílu této série Krev na sněhu/.
Napínavé, dobře prokreslené postavy - opět Nesbø jak ho známe.
Doporučuji.

helusa2
helusa2
09.08.2021 5 z 5

Podruhé jsem si tuto jednohubku dala “skz uši” - a stejně jako Krev na sněhu se mi tentokrát líbila víc než napoprvé. Úžasné! Sobí býk zůstane navždy v mé paměti jako hrdina :-D A závěr mě snad až dojal k slzám :-)

F22Falcon
F22Falcon
29.07.2021 4 z 5

Musím uznat, že tato minisérie byla velmi příjemná změna od klasických "bichlí". Příjemné čtení, svižný děj, zajímavá změna prostředí.

SedllY
SedllY
23.07.2021 5 z 5

Ještě lepší jak 1.díl.
Ideální knížečka takhle v létě na pár podvečerních chvilek.

andrea7191
andrea7191
12.07.2021 2 z 5

Budu rebelovat, ale tenhle díl se mi nelíbil. Přišlo mi to utahané, akce nic moc nula, napětí se nekonalo. Možná to byl záměr, ale tahle kniha šla naprosto mimo mě.

Susan94
Susan94
29.06.2021 5 z 5

Nemůžu si pomoci, mě se tato série od Nesba vážně líbí. Ačkoliv se motiv drog atd. opakuje, mě to pořád dokáže bavit číst. Uznávám, že konec, stejně jako v předchozím dílu nebyl moc logický, bylo to dost přiražené za vlasy. I přesto jsem tuto knihu přečetla během chvilky a hodnotím velmi dobře.

DvěTéčka
DvěTéčka
18.05.2021 2 z 5

První díl mi přišel malinko lepsi , ale i tak tahle serie je hodně slabá...

Hall3006
Hall3006
19.04.2021 4 z 5

Druhý díl "Krev na sněhu" se odehrává na dalekém severu Norska. Čtvrtá kniha co jsem četl od autora a opět jsem dostal skvělý příběh, komplexnější než první díl této série. Krásné popisy drsneho kraje a zápletka která na konci i dojala.

Terata
Terata
03.04.2021 5 z 5

Knihu jsem kdysi dřív četla ve fyzické podobě a už tenkrát jsem se do knihy zamilovala. Jo Nesbo je můj spisovatelský hrdina a na jeho knihy nedám dopustit.

Tentokrát jsem se rozhodla, že si Půlnoční slunce poslechnu jako audioknihu. A bravo. Václav Neužil, který knihu čte, se toho zhostil bravůrně. Audiokniha mě bavila tak moc, že jsem poslední dva dny nedělala nic jiného, než že chodila do práce, spala a ve zbylých volných hodinách poslouchala audioknihu.

Opravdu skvěle načtené. Kapitoly jsou krátké, takže děj ubýhá opravdu rychle.

Říká se, že knihy druhé ze série jsou slabší. V tomto případě tomu tak není. Druhý díl je stejně tak dobrý jako díl první.

Nesbo je král.

soukroma
soukroma
02.04.2021 3 z 5

Slaďák, aneb sladkobolný příběh (chudáka) dealera, zloděje, vraha a podvodníka, kterého zachrání láska na první pohled, v zapadlé norské Finnmarce (jen jako chudičká kulisa), na útěku před okradeným a podvedeným šéfem. Podstrkovaný protiklad ateisty a laestadiánky (luteránky, křesťanky) nebyl v daném kontextu moc účinný, koneckonců ona se principiálně prohřešila skoro stejně závažně jako on, a její víra samotná na něj neměla pražádný účinek.
Neuvěřitelná pohádka, neužitečné čtení, ještěže to bylo krátké - dočetla jsem do konce, abych nepřišla o nějaký překvapivý konec (který nám autor většinou nejen ve své sérii servíruje), ten se ale nekonal. 50%

"Všichni pochybují. A nikdo víc než věřící. ... Právě proto se tomu říká víra a ne vědění. ... Věřím dneska? Věřím dostatečně?"

jaHanicka
jaHanicka
30.03.2021 5 z 5

Zatím oba díly Krve na sněhu jsem přečetla během jednoho týdne. A jsem nadšená. Jediné, co mě mrzí, je, že už není napsáno dalších aspoň dvacet dílů :-) Za mě asi nejlepší Nesboovy práce.

šipek
šipek
18.02.2021 5 z 5

Mě se kniha líbila a moc dobře se četla a rychle. Tyto dva díly je takové oddechové pohodové čtení.

georginaa
georginaa
11.02.2021 3 z 5

Tak jako první díl, je to čtivé, ale nějak tohoto autora nepokládám za mého favorita. Možná až zkusím přečíst další knihu, mu dám šanci, ale zatím je to nerozhodné.

Tessia
Tessia
09.02.2021 3 z 5

Nikdy jsem si nemyslela, že budu romantiku číst zrovna od Nesbø. Dobře. Lehce pokroucenou a zvrácenou romantiku, ale i tak.
Četlo se to úplně samo, taková jednohubka na jedno odpoledne. První díl se mi líbil o něco víc.

EliBla
EliBla
25.12.2020 4 z 5

Čekala jsem, že bude kniha více navazovat na první díl. Musela jsem si připomenout, jak to v prvním díle skončilo a kdo byl hlavní hradina. Nakonec jsem se do příběhu začetla, ale přišel mi více romantický, než bych od knihy očekávala.

e-Čtenář
e-Čtenář
19.12.2020 3 z 5

Za mě o trošku slabší odvar prvního dílu, se kterým kromě pár postav, jenž jsou hodně okrajové nemá nic společného. Opět pohodové čtení bez větších dramat.

playada
playada
06.12.2020 5 z 5

To bylo pěkný a na severskou detektivku překvapivě milý.

Mišátko
Mišátko
26.11.2020 2 z 5

Druhý díl jsem vnímala spíše jako romantickou vsuvku... romantický příběh "zlého" hrdiny .... ale všechna čest pohnutkám díky, kterým se do svízelné situace dostal. Je to zabiják nebo dobrák od kosti? Tak to jsem od Nesba opravdu nečekala, místy jsem měla pocit, že jsem sáhla po "Steelovce".

lencin
lencin
29.09.2020 4 z 5

Volné pokračování Krve na sněhu.
Výborné,jen moc krátké.
(2015)

Booksaddict
Booksaddict
21.09.2020 4 z 5

Mně se styl psaní v těchto dvou knihách od Nesba moc líbil. Charakter hlavních postav opět nerozklíčujete hned na začátku příběhu, hlavní hrdina chlap s velkým CH a knížka přečtená za den. Spokojenost.

JanaO118
JanaO118
24.08.2020 4 z 5

Takový romantický příběh jsem vůbec nečekala! Sympatický hlavní hrdina - zabiják, který neuměl vůbec zabít a milá krásná vdova. Mezitím nějaká akce a dobrý konec. Já jsem s knihou spokojená.

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 4 z 5

Toto pokračovanie krvi na snehu ma až tak neupútalo. Dej sa rozbiehal pomalšie, avšak posledných 50 strán už malo svoj spád. S novým menom "Ulf" sa hrdina dostane medzi lastediánsku cirkev a jeho snaha uniknúť nájomným vrahom bývalého šéfa sa zdá byť márna. Či zmení hrdinu láska alebo nové priateľstvo, uvidíte. Knihu fanúšikom JO NESBA odporúčam.

Jack93
Jack93
12.04.2020 5 z 5

Přečteno za jediný den, což je jasný důkaz toho, jak moc mě příběh chytl. Půlnoční slunce nemůžu porovnávat s prvním dílem, protože ten jsem četl v prosinci 2015 (což vím díky tomu, že si pečlivě na této stránce označuju, kdy jsem co četl). I bez zpětného čtení svého komentáře si pamatuji, že se mi moc líbil. A nejinak tomu bylo i u Půlnočního slunce. Zkrátka paráda. Pořád platí, že ze samostatných Nesbových knih je mou neojblíbenější Lovci hlav, ale také Půlnoční slunce jsem si užil.

mazlak
mazlak
18.02.2020 4 z 5

Pěkný příběh, dosti podobný tomu prvnímu dílu, ale jsou i daleko lepší. Něco mi v tomto ději zase chybělo.

MartinProtschke
MartinProtschke
25.01.2020 4 z 5

Po Krvi na sněhu,moje druhá knížka od Nesba. A musím říct, že je skvělá. Nesbo umí skvěle vyprávět příběhy. Hlavní hrdina vlastně není hrdina, nájemný vrah,který nikoho nezabil, odsouzený na smrt.. Nakonec najde lásku na místě,na kterém ji nehledal a s ní i nový život.

hana.hanigerova
hana.hanigerova
22.01.2020 3 z 5

Druhý díl série Krev na sněhu se mi líbil o něco víc, než první, byť hodnotím stejně. Odehrával se v zajímavějším prostředí a byl opět plný zvratů a naprosto šílených (někdy nechutných) událostí. Postava hlavního hrdiny byla mnohem uvěřitelnější, než v dílu prvním. Bylo tak pro mne jednodušší s ním sympatizovat. Stále je to však ze severské krimi spíše slabší dílo. Jako jednohubka opět dostačující.