Ruské kolo

Hlavní hrdina předchozího Cummingova románu Cizí země, agent britské tajné služby Thomas Kell, je poslední měsíce bez práce. Volný čas tak tráví přemítáním nad minulostí a pravidelnými návštěvami blízkého baru. Zdá se, že jeho nedobrovolná „dovolená“ nebude mít konce, když se z úst bývalé nadřízené Amelie Leveneové dozví, že o smrti svého kolegy a vynikajícího špiona Paula Wallingera, s nímž se nad Tureckem za nevyjasněných okolností zřítilo letadlo. Kell odjíždí do Turecka, aby záhadnou smrt svého kolegy vyšetřil, a dostává se tak opět do labyrintu špionských intrik a kamufláží plného bezprostředního ohrožení života. Záhy zjišťuje, že za zpackanými operacemi SIS v regionu je něco jiného, než pouhá shoda náhod – všechny neúspěchy totiž musejí být dílem člověka zevnitř. A právě na Kellovi je, aby zjistil, kdo je pro západní informační služby tím tolik nebezpečným krtkem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308363/big_ruske-kolo-SFX-308363.jpg 3.913

Thomas Kell 2.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Vyšehrad

A Colder War, 2014

Kniha Ruské kolo

soukroma
18.10.2017

Líbilo se mi to, protože to nebyl úplně klasický špionážní thriller: hodně soukromých vášní, mezilidských vztahů, na pomezí mezi oficiální špionáží a jinými zájmy, líbivé prostředí Turecka (a okrajově Oděsy), ne zrovna černobílí hrdinové, současnost... I když se to celé jmenuje Ruské kolo, hlavní roli hrály tajné služby britské a americké (prostě problémy s "bratránky").
I když bylo na můj vkus přespříliš (nakonec asi účelově) červené knihovny a trochu moc lidí, celkově kniha spěla slušně rychle k vířivému finále (kde si autor zase nechal otevřeno pro další pokračování - nepříjemný zlozvyk, podobně jako vracení se k tématu dílu předchozího).
Ocenila jsem zejména okamžiky skutečné zpravodajské akce, na niž opravdu jeden dva supermani v černém nestačí a je třeba hodně různorodých agentů i špičková koordinace, a i tak zkušený agent protistrany může vše prokouknout a třeba proklouznout.

alzbeta4340
14.03.2017

Britský špion havaruje s malým letadlem nad Tureckem a Thomas Kell opět vyšetřuje. Napínavá kniha, která se mi moc líbila. Nikdo nebyl takový, jak se na první pohled zdál, nic nebylo černobílé a děj zdařile gradoval ke konci knihy. Navíc autor velmi trefně charakterizuje tureckou státní politiku, což je v dnešní době docela aktuální.

Enxinka
27.12.2016

Bezvadné, napínavé čtení, do kterého se člověk zakousne a nechce pustit. Složitost operací, při kterých neexistuje opomenutí jakéhokoli drobného detailu, si běžný člověk nedovede představit.
Nemůžu si pomoci, ale chvílemi mi Tom Kell hodně připomínal Harryho Holea.. to mě asi jako jediné vadilo. Jen těžko určit, zda je podobnost čistě náhodná nebo účelně směřovaná.

TeaPeter
15.12.2016

Vynikající špionážní román. Bylo v něm všechno, co má klasické dílo tohoto žánru mít. Hlavně se mi líbilo, jak autor pracoval s tím, že není všechno černé nebo bílé, ale že agenti tajných služeb žijí převážně v šedé, kde jen málo co je tím, čím se zdá. Kvalitu knihy podtrhuje i její konec, který nemá s Hollywoodem nic společného - autor je Skot a plně tomu dostál.

Hella
15.10.2016

Oproti Cizí zemi trochu zklamání, především v nepřehlednosti jednotlivých akcí a postav. Ale i tak nadprůměrná špiónovka!