Majký_ Majký_ komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po Hlasu kukačky jsem sáhla po Heřmánkovém údolí a rozhodně nelituji. Opět má kniha i přes těžký osud hlavní postavy veskrze pozitivního ducha. Autorčino psaní bych přirovnala k návštěvě zkušeného psychoterapeuta - nebojí se jít do temných hloubek a rozebrat vás na kousky, ale dá si tu práci, aby vás na konci zase dala dohromady a vy mohli pokračovat v běžném životě bez úhony.

07.12.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Bohužel stále aktuální válečné svědectví. Jak říká Paul Bäumer, kdo válku nezažil na vlastní kůži, nemůže nikdy naplno pochopit její hrůzy. Kéž by jednou lidstvo zůstalo v blažené nevědomosti...

29.03.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Přečteno za jediný večer. Velmi uvěřitelný a o to smutnější příběh...

04.01.2021 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Seriál jsem si v dětství zamilovala a přečíst si knihu proto byla milá povinnost. Hravé, jazykově vynalézavé čtení, které vás vrátí do dětství, ale rozhodně není jen pro děti. A audiokniha načtená panem Filipovským, to je tedy majstrštyk :)

12.11.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

,,Jestliže Strana dokázala vnořit ruku do minulosti a prohlásit o té či oné události, že se nikdy nestala - není to mnohem hrozivější než pouhé mučení anebo smrt?"

08.07.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Umně vystavěný příběh se skvěle vykreslenými postavami. Ač jsou osudy zobrazené v knize bolestné, celkově pro mě vyzařuje naději a pozitivní poselství. Doporučuji si vychutnat v podobě audioknihy namluvené Danou Černou. Úžasný zážitek.

04.11.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

/AUDIOKNIHA/
S beletrií o holokaustu se roztrhl pytel a nezdá se, že by tento trend ustupoval - kdyby se všechny tyto knihy pohybovaly kvalitou v hladině podobné jako Zuzanin dech, bylo by to fajn. Příběh není zbytečně romantizovaný a přikrášlovaný, sluší mu i strohý, popisný styl.

05.05.2023 4 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Srdeční záležitost. Nemůžu ani spočítat, kolikrát jsem tohle dílko přečetla/poslechla si audioverzi/zhlédla divadelní představení. Stále mě baví a věřím, že i bavit bude.

20.03.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Čtenářská výzva 2022 - Kniha z mého dětství.
Volba byla jasná. Má nejoblíbenější kniha z dětství neztrácí své kouzlo ani v dospělosti. Ani se mi nechce věřit, že až ji třeba jednou budu předčítat svým hypotetickým dětem, půjde o sto let staré dílo.

17.01.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Přečteno jedním dechem. Doporučuji!

31.07.2019 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

,,Sám zemřít, to by každý uměl; ale ztratit muže nebo syna, to byste teprve viděli, co to je, – to byste viděli –"

02.08.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Když jsem tuto knihu četla poprvé, byla jsem jí naprosto uchvácená, nemohla jsem se odtrhnout. Nyní po druhém přečtení (s odstupem cca 4-5 let) přišlo částečné vystřízlivění, ale přesto si své kvality uchovává. Teď už ale nejspíš poputuje o dům dál.

11.01.2023 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Parádní jednohubka, která se čte sama. Kdo touží po knize s napínavým dějem, zajímavými postavami, krátkými kapitolami a tudíž rychlým spádem, nebude zklamán. Do četby jsem se pustila zhruba rok po zhlédnutí seriálové adaptace, která je podle mě velmi vydařená.

27.07.2022 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Vydařená oddychovka, která velmi lehce plyne a výborně pobaví. Láká mě teď začít používat příměr ,,jako lízátko do pr*ele" :D Audioverze v podání Martina Hofmanna jednoznačně na plný počet.

22.11.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Mistrovství na pár stránkách. Zcela po právu řazeno mezi klasické tituly.

16.03.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Díky čtenářské výzvě jsem se konečně dostala ke knize, kterou nám na gymnáziu doporučila naše angličtinářka. Nyní po dočtení mám pocit, že jde o jednu z knih, jejíž četba vás svým způsobem ovlivní a pocit z ní přetrvá. Rozhodně bych ale mnoho pasáží právě přečtené knihy nečekala v díle, která nám, tehdy náctiletým, bylo doporučeno přísnou profesorkou v důchodovém věku :)

07.11.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihu jsem dočetla až na třetí pokus, nějak jsem se nemohla dostat přes hranici šesté/sedmé kapitoly... Jakmile se však objevila postava Magdaleny, kniha dostala spád. Střídání vyprávění z pohledu více osob se autorce osvědčilo už v minulosti, chápu, že tento koncept využívá i nadále, je to čtenářsky velmi přívětivé. Něco ale tentokrát příběhu pocitově chybělo. Přesto hodnotím pozitivně. Je důležité si připomínat, že svoboda není samozřejmost a je až příliš snadné ji ztratit.

04.03.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Mé první seznámení s autorkou a jejím specifickým stylem vyprávění bez použití přímé řeči. Zpočátku se mi zdálo, že postavy sledujeme příliš s odstupem, bez emocí, ale ukázalo se, že opak byl pravdou - mám dočteno už několik dní a pořád o příběhu přemýšlím. Moc se mi líbilo vykreslení sourozeneckého vztahu, kde cítíte, že i přes běžné hádky a nadávky mají mezi sebou ti dva silné pouto. Můžu jen doufat, že v osudech partnerů a později manželů se jednou nepoznám...

15.03.2023 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, ve které by se ve vyprávění příběhu střídalo tolik postav. Z počátku to může čtení lehce zkomplikovat, ale kniha si díky tomu drží napětí. Navíc brzy zjistíte, že žádné z výpovědí nelze stoprocentně věřit, což vás bude nutit číst dál a dál. Příjemné překvapení.

05.08.2022 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Je zvláštní číst příběhy, jejichž hlavní postava vám není příliš sympatická... O to víc se ukáže, jak zručný je autor, protože jsem si četbu moc užila. Vypadá to, že dám Dannymu šanci napravit si reputaci v dalších knihách, tak uvidíme :)

15.11.2021 5 z 5