Prima sezóna

Koupit

Povídky o životě středoškoláka, prožívajícího první lásky, opojení jazzovou hudbou – to vše je zasazeno do dramatických událostí 2. světové války.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16463/prima-sezona-mWd-16463.jpg 4.2659

Danny Smiřický 1.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Galaxie

Kniha Prima sezóna

dalia1769

Zpočátku jsem se nemohla moc začíst, měla jsem problém si oblíbit hlavního hrdinu a také autorův styl s dlouhými, někdy trochu šroubovanými souvětími a nepravidelným používáním hovorového jazyka i mimo přímou řeč mi trochu četbu ztěžoval. Na druhou stranu se mi líbila atmosféra knihy, kdy válečné události do děje pronikají jen nepřímo a občas, samotné prostředí Náchoda, který znám a mohla jsem si tak jednotlivá místa lépe představovat, i ty opakované jazzové motivy. Jednotlivé historky jsou navíc docela úsměvné, třeba příběh s dvojčaty nebo s překladem písňových textů do němčiny. Musím ale přiznat, že Danny je mi tou svou povrchností a věčnou nadržeností dost protivný, jinak bych dala o hvězdičku víc.

karol.cadex

Danny je aktuálně mou nejoblíbenější knižní postavou a nejspíš ho miluji. Při čtení jsem byla v jeho době, prakticky v jeho hlavě, tak moc mě Škvorecký zatáhl do děje.
U historky s Karlou Marií jsem měla chvíli pocit jako bych četla Mistra a Markétku, ale rozuzlení super.
A Dannyho “Já tě miluju!” - jak mohla ta děvčata odolat?
Velmi se těším na Zbabělce.

Kuža007

Krásný autobiografický příběh Dannyho Smiřického z období protektorátu. Krásně popsaná atmosféra doby.

LLLuky

Na knížku jsem narazil v pravou chvíli. Trefila se mi do věku, ba dokonce i ročníku na škole hlavní postavy, s níž jsem našel nějaké shodné rysy, tak do rozpoložení, a to sic zamručeného a zapšklého, na nějž bylo nejlepším lékem si přečíst něco takhle miloučkého.
Do první povídky jsem se začetl, ale ačkoli mě hned po pár řádcích zalilo nadšení z příjemných popisů až skoro idylického dětství v krásném, válkou skoro nedotčeném městečku, kde holky mají nosánky nahoru, ale přesto o to pozvání na rande stojí, jen to nedají tak jasně najevo, bral jsem ji jen jako příjemnou odlehčující tragikomickou historku.
To při druhé, Májové kouzelnici, se mi skoro zatajoval dech, protože jsem se až nepřirozeně zasnil a přenesl do těla zmateného Dannyho, který byl očarován půvabem čarokrásné Karly-Marie, jež mu tak tajemně vyznávala lásku a skutečně věřil, že jde o nadpřirozenou bytost. Potkání Kristy a skalní pád Ireny jsem opět zvesela přečetl jako příjemné milé příběhy, ale zase skutečně nadšen jsem byl až při četbě páté povídky. Chvilku jsem si připadal jak pomatená stará panna ve středním věku, která věří, že pro ni přijede miliardářský playboy, protože to četla v knížce nebo viděla ve filmu, když jsem si až skoro posteskl, že jsem takovouhle roztomilou romantiku během dospívání zatím nezažil.
Při dočítání rozuzlení málem knížka letěla o hodinu fyziky přes celou třídu, jak jsem se na pana radu naštval :-D Poslední příběh byl adekvátním ponurým ukončením těch několika nezdarů. I když bych radši, aby to skončilo dobře, jako v profláknutých bestsellerech, které ženám nalhávají, jak vypadají vztahy.

Celkově jsem asi moc nenáročný čtenář, abych knížce něco vytkl. Obzvlášť to porovnávání balení a obecně způsobů chlapců a dívek tenkrát oproti dnešní době - mému mladému okolí, pro mě bylo dost silné. Ať už jsem si někdy posteskl, že bych raději chodil na čaje než na dýzu, nebo byl naopak vděčný za větší svobodu nás mladých, kdy se nenajde moc "pánů radů" a Kristýniných otců, kteří
by za polibek hodili dva adolescenty do šatlavy.
Pane Škvorecký, za mě 5*

Ladys
04.11.2019

Nedočetl jsem.
I když se vždy snažím dočíst knihu, co jsem vzal do ruky, občas se mi stane, že to prostě nejde.
Knihu, která mě otravuje, nemá smysl dočítat.
Jak se mi Smiřický líbil ve Zbabělcích, tak tady asi prodělal úraz hlavy, protože se z něj stalo tupé pudové zvířátko, které když spustí z očí jedno děvče, tak okamžitě přeladí na to, které má zrovna v dosahu.
Čekal jsem svižnou, lehkou, sluníčkem, láskou a muzikou protkanou četbu a dostal jsem uslintané nadržené zvířátko bez mozku.
Neberu. Opravdu ne.
Omlouvám se autorovi, ale jednu hvězdu dávám pouze ze slušnosti. Dát odpad mi přišlo kruté.

WendyWriter
08.08.2019

Bylo to takové odlehčené čtení.Na hlavní postavě mi vadila jeho vlezlost,ale nešlo ho nemilovat,proto mě taky mrzelo,že mu jeho plány nevyšly.

Bublinka78
01.07.2019

Ale jo. Takové odlehčené čtení. Místy jsem se i nahlas smála, ale asi už jsem na tuhle knížku přeci jen trochu stará. Danny Smiřický mi byl trochu protivný svou touhou si za každou cenu vrznout, ale na konci už jsem mu to i dost přála a ono.... prd. ????

stoun25
06.05.2019

Tak jsem přečetl Prima sezonu a pořádně jsem se pobavil. Dan Smiřický a jeho náhled na svět... Tohle napsal sám život.. Plno okamžiků jsme zažily podobně. Nádhera jako kniha Zbabělci.
Plný počet.

Otcomilky