Bylo nás pět

od:


KoupitKoupit eknihu

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35558/bylo-nas-pet-8BO-35558.jpg 3.92225
Žánr:
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (280)

Přidat komentář
Jeanie
předevčírem

P.Poláček mi vždycky inklinoval jako autor spíš pro kluky, takže jsem knihu četla až dávno po shlédnutí seriálu ještě v období mého dětství. Knihu jsem četla až v rámci knižní výzvy. Knížka se čte sice dobře, občas jsem se od srdce zasmála, ALE seriál mi přišel lepší, lépe propracovaný....

karimatka1
12. listopadu

Ani já netušila, jak dlouho mi bude tahle útlá knížečka trvat, než ji dočtu.
Už jsem prostě někde jinde a styl pana Poláčka mi nesedl. Bez výzvy bych ji nečetla

Anetka24
11. listopadu

Tuhle knihu jsem dočítala s donucením... :(

1amu
10. listopadu

Hned na začátku cituji "železňáka", který se diví jak uboze je geniální dílo Karla Poláčka hodnoceno. Píši to proto, poněvadž zase nemám tolik knih, které jsou mou srdeční záležitostí . Autorovi v nebi udělal nepochybně velkou radost Karel Smyczek svým úžasným seriálem. Tato kniha je něco jako lék v těžkých životních situacích. Pohladí.
Patřím mezi ty šťastné, kteří viděli a slyšeli pana Filipovského v přímém čtení. Nezapomenutelné!
Francouzi mají Knoflíkovou válku, Američané Toma Sawyera. Ale na Péťu Bajzu a všechny kolem nikdo nemá !

Korsika
08. listopadu

Zvláštní ... jedna z opravdu mála knih, které jsem dočítala jen hodně stěží, dostala jsem se k ní přes maturitní seznam k četbě, ale pak jsem si ji k maturitě ani nezařazovala, protože jsme si nebyla jistá, co o ní vůbec povědět ...

freejazz
03. listopadu

nádhera! už som to čítal viackrát, samozrejme som videl seriál a koloniál pana Bajzy bol na výstave v Brne (hm, v ktorom to bolo roku?) perfektný.
kam sa hrabú dnešní autori detských kníh!

železňák
27. října

Jaktoze to nema 99 %!? Ukazte mi nekdo knihu (vyjma Maleho Mikulase od G/S),ktera by tak dokonale porozumela svetu deti a dospelych zaroven! K tomu dokonala CJ,charakter malomesta by nikdo nepopsal dukladneji v 1000strankove bichli. Pane Polacku,pane spisovateli,dekuji Vam za ni.

stefinam
26. října

Musím říci, že K. Poláček nepatří mezi mé favority a po knize jsem sáhla jen díky výzvě, i když jsem ji už kdysi dávno četla. Mám radši televizní seriál, který knihu celkem pěkně obsáhl.

DommiP
15. října

Tahle knížka nikdy nezklame. Jak kniha tak sériálové zpracování je naprosto úžasné. Nikdy mě neomrzí si v klidu sednout a jedním dechem přečíst tuhle krásnou knížku.

Aleh
13. října

Tak to je knížka, která nikdy neomrzí. V roce 100. výročí založení republiky se asi více než kdy jindy obracíme do naší historie a vzpomínáme mimo jiné, jak naší předci kdysi žili. Úžasná dobrodružství pěti kamarádů nás do života 1. republiky vrhají opravdu se vším všudy. Petr Bajza nám prostřednictvím svého deníku zprostředkovává dny všední i sváteční, radosti tehdejšího dětského světa i každodenní starosti dospělých, jak uživit rodinu a zajistit její budoucnost.Půvabné poetické dilko, skvělý čtenářský zážitek. Komu by v paměti neulpěla celá rodina Bajzova, Čeněk Jirsák, Antonín Bejval, Eda Kemlink, Pepek Zilvar, Evička Svobodová, Rampepurda rampepurďácká a další větší či menší postavy a postavičky, které nádherně doplňují kolorit té doby. A také nemůžu zapomenout na krásný seriál se skvělým hereckým obsazením, který si nikdy nenechám ujít.

čuřil
11. října

Krásná knížka, plná nádherných příběhů a dobrodružství, nejen těch co šli a bylo jich pět. A samo i Rampepurd rampepurďáckých. Určitě doporučuju, všem.

IvaKo
04. října

Notoricky známý klasický příběh. Nádherné hrátky s češtinou. Při čtení jsem v duchu slyšela hlas Františka Filipovského a mé vizuální představy se odvíjely od zdařilého tv seriálu. Přiznám se ale, že jsem knihu musela prokládat jiným čtením, protože její druhá část mě tolik nebavila.

EvaFialova
22. září

Knížka ve mně vyvolává krásné pocity nostalgie a vzpomínky na mé dětství. Jako malá jsem se společně s tátou koukala v televizi na seriál “Bylo nás pět“ a po skončení jednoho dílu jsem se nemohla dočkat, až budou dávat další.

U klobouku bylo horko a slunce svítilo. Já mám rád, když slunko svítí, protože když přivřu víčka, tak se dělají duhové balónky. Když jsem byl malý, tak jsem je chytal, chtěl jsem je zavřít do šuplete, protože jsem neměl rozum. Dnes už mám rozum, ale přece jsem rád, když se dělají duhové balónky.

Bavilo mě si znovu projít všemi dobrodružstvími společně s hrdiny a dívat se na svět opět dětskýma očima.

Bejval Antonín pravil, ať už toho necháme, že jsme oba volové. Tak jsme toho nechali

Dokonce se mi i líbí knižní mluva a archaismy, které se v díle objevují opravdu hojně. Také oceňuji, jak autor krásně popsal různé zvyklosti v odlišných ročních obdobích.

Jenom Zilvar z chudobince nekřičel, on nikomu nic neřekl a skočil do touně. Nýbrž plaval pod vodou a šmátral kolem sebe, vynořil se, kašlal vodu a pravil: „Už ho mám, už ho držím za vlasy!“
Všichni jsme křičeli: „Nepusť ho!“
On odpověděl: „Nepustím, neboť ho držím pevně.“
Pomohli jsme mu vytáhnout Vendu na břeh, a když byl na břehu, tak Zilvar pravil: „Herdek filek!“ a vysmrkal se.

Nemám ke knize žádné výtky, je to zkrátka oddechová a nenáročná četba pro zpříjemnění odpoledne a zavzpomínání si na dětství.

A kdyby se mne naši opravdu ptali, co bysem si přál, tak bysem doopravdy musil říci, že nejradši ze všeho bych chtěl dřevěnou nohu, jako má pan Zilvar, jelikož by mně to všichni záviděli a nejvíce Bejval Antonín. A kdyby mně nedali pod stromeček nohu, tak bysem si přál, abych už nemusil chodit do houslí, a když ani to ne, tak alespoň album cizozemských známek.

eva198
13. záříodpad!

Stara dobra klasika, ma vylosovana maturitni otazka, knizka se mi libila :-)

jiri77
12. září

No hodnotit tuhle knihu je pro mě oříšek. Začátek příběhu mě začal bavit ,ale jak se přišlo k cirkusu a pak ke spále Péťi a jeho snovému vyprávění ,tak se příběh stal pro mě až nudným ,a dočetl jsem ho silou vůle. Za mě lepší průměr.

Vilma232
11. září

četla jsem letos ... po několikáté, když jsme si v našem Klubu milovníků knih připomínali nejoblíbenější knihy z dětství. A určitě se k ní zase někdy vrátím a ještě se znovu podívám i na seriál...

Hakem
10. září

Jsem na tom jako většina posledních komentářů. Přečteno podruhé kvůli výzvě. Za mlada mě to vůbec nebavilo a část s nemocí byla hrozná nuda. Teď se mi kniha líbila mnohem víc, i tu část s nemocí jsem dala a nebyla to taková hrůza.. asi jak stárneme, tak se chceme víc vrátit do těch mladých, bezproblémových let.. Každopádně seriál je podle mě pořád lepší než předloha.

nai.ivka
09. září

Knížka jako pohlazení, archaický jazyk. Ale nevím jestli by to četli dnešní školáci.

DeKo1996
02. září

Nádherný čtivý příběh.

Jana283
17. srpna

Já jsem tuhle knihu v dětství vůbec nepochopila a vrátil mě k ní až nezapomenutelný přednes pana Filipovského. A seriál se také moc povedl.

Nicolka77
16. srpna

Knihu jsem si zvolila k maturitní zkoušce, ale je prauda, že jsem nestíhala knížku přečíst tak sem si ji přečetla až teď. A nemůžu litovat. I díky seriálu Bylo nás pět jsem se do knížky zacetla s větší chuti, díky tomu, že jsem seriál viděla jsem měla skvělou představivost ohledně postav! A pro mě je kniha "pokladem" ČESKÉ literatury! :)

JaneDoe
09. srpna

Moje nejoblíbenější knížka! Četla jsem už jako dítě, pravda, tenkrát mě zas tak moc nebrala, ale čím jsem starší, tím víc ji oceňuji. :) A pořád se k ní vracím. Do seriálu se jim povedlo převést tu krásnou atmosféru, kterou kniha má, ale spousta skopičin je tam jinak anebo tam nejsou anebo jsou místo nich jiné a to prostě není ono. :)

omgjako
07. srpna

Seriál jsem měla jako dítě strašně ráda! Pak když jsem četla knihu, někdy asi na 2. stupni ZŠ, tak mě to vůbec nebavilo...přečetla jsem pár stránek a absolutně mě to nechytlo.
Knížku jsem otevřela zase až teď, když už mi nemilosrdně táhne na třicet, a strašně mě to bavilo! Asi jsem do té knižní podoby potřebovala dospět :)
...
"...všecko čtu, nejvíce krváky, abych byl vzdělaný."
"Ve chlívku u kozy rozjímal a shledal, že velice zhřešil, jelikož vosy utiskoval..."
:D

gonegirl
04. srpna

Jazyk, kterým je kniha psaná, mi skutečně sedl. Kombinace rozverné hantýrky a knižních spisovných výrazů vložená do úst malého chlapce je zkrátka geniální. Sama jsem měla při čtení chuť se vrátit do dětství a prožívat všechna ta dobrodružství s Péťou.

Barbora216
31. července

Nádherná kniha v jakémkoliv věku, taková, co pohladí po duši. Miluju samotný příběh, při čtení této knihy mi bylo krásně a cítila jsem se bezstarostně. Navíc jakým jazykem pan Poláček píše - přesně proto miluju češtinu, jak je barvitá a každý může slova používat jinak... Moc hezké.

regulax
27. července

coppacabana za mne 30. května napsala komentář :-) DĚKUJI!

RMarkéta
23. července

Čeština je krásný jazyk a Karel Poláček to touto kouzelnou dětskou knihou krásně dokazuje. Skloubení hovorového a spisovného jazyka mě dostává do kolen, stejně tak, když se Péťa snaží napodobit dospěláckou mluvu. To je humorné samo o sobě i bez těch klukovin, co s dalšími dětmi prožívá. Výraz pročež a načež už určitě nikdy nezapomenu. Příběh je sice popisován dětskýma očima, ale i dospěláci si zde najdou svoje,jako jsem si našla já. Je to osobitá oddechovka a hezká vzpomínka na dětství.

zdenaR
19. července

Klasika, která se dá číst, poslouchat i sledovat jako seriál :-)))

Edith_17
12. července

Když jsem tuto knihu četla na druhém stupni základní školy, vůbec mě nebavila a nemohla jsem pochopit, jak ti kluci mohli vymýšlet takové nesmysly, teda hlavně ten slavný vynálezce Bejval Antonín. Dnes jsem se k ní vrátila i díky čtenářské výzvě a maturitní četbě. Musím říct, že jsem to viděla přece jen trochu jinak. Vtipným situacím a těm klukovinám jsem se s chutí zasmála a teď jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst znovu, určitě to stálo za to.

Péťa1950
11. července

Poslouchali jsme v rádiu, televizi jsme ještě dlouho neměli. Hezké podvečery s touto knihou. Četla jsem ji až později,vybavovala jsem si poslech.