Bylo nás pět

kniha od:


Koupit

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bylo-nas-pet-8BO-35558.jpg 3.92616
Žánr
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (348)

Kniha Bylo nás pět

Přidat komentář
Ava365
09. srpna

Úsměvná klasika :)

Luigi1
22. června

Málem bych zapomněl na klasiku od Karla Poláčka"Bylo nás pět".Při této knize jsem se moc bavil i smál.Zajímavý je sloh který Poláčk použil,je to úplně totožné s tehdejší realitou,opět jsem se místama nacházel na stejné vlně jako Petr Bajza.Jeho vyprávění a sloh ,nechtěl bych mladým křivdit,ale se asi líbit nebude a nepochpí,že si děti dovedly hrát bez mobilů a počítačů,to byla náherná doba,škoda,že se nevrátí,to bylo DĚTSVÍ.


Marty13
15. června

Od knihy jsem čekal více. Přišla mi, že ji naprosto chyběl nějaký ,,šmrnc” a nutkání si přečíst další kapitolu.

martin09
13. června

Vlastně bych si tuto knihu nikdy nepřečetl, kdyby to nebylo prototypové dílo k maturitě, které by si chtěl skoro každý vytáhnout pro svůj velmi jednoduchý děj.
První část, ve které autor popisuje klukoviny a dobrodružství dětí z první republiky, se mi líbila mnohem více než „snová“ druhá část, která se odehrává v Indii. Trochu mi přišlo, že autor nevěděl, jak má román zakončit, tak tam zasadil náhlou nemoc hlavního hrdiny a výpravu do Indie ve snu.
Druhá část dost možná metaforicky popisuje pocity Karla Poláčka před transportem do Osvětimi. Jeho život také visel na vlásku (stejně jako Petrův), tak raději odcházel do snového světa (v realitě vzpomínal na dětství). Příběh nakonec skončil dobře. Škoda, že se to stejné nedá říct o osudu Karla Poláčka...

Zdeniczka
12. června

Další z pokladů v knihovně rodičů. Ani nevím, kolikrát jsem ji jako dítě četla, tahle kniha mě prostě bavila. Nenechala jsem si ujít ani filmové zpracování. Zilvar z chudobince je první, co se mi vybaví, asi už jen díky tomu slovnímu spojení. :) No a rampepurda rampepurďácká, to je další, na co si hned vzpomenu. Rampepurda je přezdívka i pro naši dceru Mínu. Už se těším, až si knihu přečte sama, aby věděla, kdo že to ta rampepurda byla. :D

m_martina
27. května

Kniha je docela dobrá, až na indickou část. Ta se v naší rodině nelíbila nikomu.

Nočnípták
13. května

Právě jsem zjistila, že jsem ještě nenapsala komentář na moji oblíbenou knihu. Nevím kolikrát jsem ji už přečetla, ale vždy mám ze čtení radost. Jako kdybych ji četla poprvé.
Ještě větší radost mám z toho, že se líbí i našemu desetiletému vnukovi. Ke čtení si ji vybral sám a já myslela, že to vzdá. Přece jen to není současná čeština. Hodně archaických a nezvyklých slov a obratů.
Tak mne to docela udivuje, když je tady tolik komentářů mladých čtenářů, že se jim kniha nelíbila,nebo nedočetli.
Mám radost. Z vnuka, z Karla Poláčka, z Péti Bajzy. 5*mě zase nestačí.

PanTydlitát
01. května

Klasika, která neomrzí.

1 ...

Doporučujeme

Potížistka
Potížistka
Klub divných dětí
Klub divných dětí
Školák Kája Mařík 1. díl
Školák Kája Mařík 1. díl
Cirkus Humberto
Cirkus Humberto