Bylo nás pět

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35558/bylo-nas-pet-8BO-35558.jpg 3.92148
Žánr:
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (259)

Přidat komentář
JaneDoe
09. srpna

Moje nejoblíbenější knížka! Četla jsem už jako dítě, pravda, tenkrát mě zas tak moc nebrala, ale čím jsem starší, tím víc ji oceňuji. :) A pořád se k ní vracím. Do seriálu se jim povedlo převést tu krásnou atmosféru, kterou kniha má, ale spousta skopičin je tam jinak anebo tam nejsou anebo jsou místo nich jiné a to prostě není ono. :)

omgjako
07. srpna

Seriál jsem měla jako dítě strašně ráda! Pak když jsem četla knihu, někdy asi na 2. stupni ZŠ, tak mě to vůbec nebavilo...přečetla jsem pár stránek a absolutně mě to nechytlo.
Knížku jsem otevřela zase až teď, když už mi nemilosrdně táhne na třicet, a strašně mě to bavilo! Asi jsem do té knižní podoby potřebovala dospět :)
...
"...všecko čtu, nejvíce krváky, abych byl vzdělaný."
"Ve chlívku u kozy rozjímal a shledal, že velice zhřešil, jelikož vosy utiskoval..."
:D

gonegirl
04. srpna

Jazyk, kterým je kniha psaná, mi skutečně sedl. Kombinace rozverné hantýrky a knižních spisovných výrazů vložená do úst malého chlapce je zkrátka geniální. Sama jsem měla při čtení chuť se vrátit do dětství a prožívat všechna ta dobrodružství s Péťou.

Barbora216
31. července

Nádherná kniha v jakémkoliv věku, taková, co pohladí po duši. Miluju samotný příběh, při čtení této knihy mi bylo krásně a cítila jsem se bezstarostně. Navíc jakým jazykem pan Poláček píše - přesně proto miluju češtinu, jak je barvitá a každý může slova používat jinak... Moc hezké.

regulax
27. července

coppacabana za mne 30. května napsala komentář :-) DĚKUJI!

RMarkéta
23. července

Čeština je krásný jazyk a Karel Poláček to touto kouzelnou dětskou knihou krásně dokazuje. Skloubení hovorového a spisovného jazyka mě dostává do kolen, stejně tak, když se Péťa snaží napodobit dospěláckou mluvu. To je humorné samo o sobě i bez těch klukovin, co s dalšími dětmi prožívá. Výraz pročež a načež už určitě nikdy nezapomenu. Příběh je sice popisován dětskýma očima, ale i dospěláci si zde najdou svoje,jako jsem si našla já. Je to osobitá oddechovka a hezká vzpomínka na dětství.

zdenaR
19. července

Klasika, která se dá číst, poslouchat i sledovat jako seriál :-)))

Edith_17
12. července

Když jsem tuto knihu četla na druhém stupni základní školy, vůbec mě nebavila a nemohla jsem pochopit, jak ti kluci mohli vymýšlet takové nesmysly, teda hlavně ten slavný vynálezce Bejval Antonín. Dnes jsem se k ní vrátila i díky čtenářské výzvě a maturitní četbě. Musím říct, že jsem to viděla přece jen trochu jinak. Vtipným situacím a těm klukovinám jsem se s chutí zasmála a teď jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst znovu, určitě to stálo za to.

Péťa1950
11. července

Poslouchali jsme v rádiu, televizi jsme ještě dlouho neměli. Hezké podvečery s touto knihou. Četla jsem ji až později,vybavovala jsem si poslech.

KlariN
03. července

Krása krás. Klasika literatury o dětech. Mark Twain a Karel Poláček by si rozuměli.

ivana5410
03. července

Mela jsem ji v povinné četbě k maturitě. Ale nijak me neoslovila.

Dagros
11. června

Klasika, kterou jsem četla už na základní škole v rámci povinné četby :) Už tehdy se mi knížka moc líbila a mám v plánu se k ní někdy v blízké době vrátit a znovu si ji užít.

Znedla
08. června

Taková klasika na chlapecké téma...
Přečteno jako Výzva 2018 - Kniha, podle níž byl natočen seriál. I když seriál je o fousek jinší než kniha viděla jsem všechny postavy dost jasně - maminka jako Dagmar Veškrnová tatínek jako Oldřich Navrátil a celou knihou mne provázel hlas Péťi - Adama Nováka :-).
Četla jsem vydání od Albatrosu z roku 2016 (Knihovna pro děti 21. století) a Doslov docela zklamal - Karel Poláček se narodil 22. ledna 1982.... vymanění ze životních strázní.... :-( Ale kniha nestojí na nějakém Doslovu, příběh je to naprosto úžasný a milý, ani se nechce věřit v jak těžké době byl napsán.

evickakyticka
05. června

Klasika, kterou je škoda nepřečíst. Kniha je odlišná od seriálu, proto je radost si přečíst "nové" podání. Některé příhody se ve skutečnosti staly trochu jinak, ale to podstatné zůstává. Péťova mluva a přemýšlení dodává nezaměnitelné kouzlo. Díky za obě ztvárnění.

coppacabana
30. května

Názory na tuhle knížku se mi měnily jako bych byla na horské dráze. Nejprve jsem zápasila s nářečím a celkovým stylem, kterým to je napsaný. Pak jsem se přes to dostala a jo, začalo mě to bavit, začala jsem si ten styl a příběh vyloženě užívat, těšit se na něj. Kdyby knížka pokračovala v podobném duchu, asi bych ji ohodnotila pěti hvězdičkami. Bohužel ale jsem se potom dostala k té snové části, kdy Péťa blouznil a přestože vyprávění bylo vtipné, čtení tolikastránkového snu jsem si opravdu neužívala, spíš mi to připadalo zbytečné a chvílema jsem to chtěla přeskočit. To pro mě asi celou knihu naprosto zabilo.

Mahuleno
22. května

My hoši, co spolu mluvíme....půvabné vyprávění o pěti kamarádech na malém městě. A nejen o nich. Ve vyprávění Péti Bajzy jsou zakomponovány i postavy dospělých se svými přednostmi, zlozvyky a převážně maloměšťáckým přístupem
k životu. Vyjadřování malého Péti, který je zde vlastně v úloze vypravěče, je prokládáno zvláště v přímé řeči spisovnými výrazy, často v legračním spojení se slovníkem oblíbených klukovských knih ("sharkovky, kliftónky").
Dobrodružství a rošťárny pěti kamarádů - Tonda Bejval, Čeněk Jirsák, Éda Kemlink, Pepek Zilvar z chudobince a já. Tak jsme šli a bylo nás pět...

raty
18. května

Úsměvné a milé čtení o dětství z doby, kdy dětství bylo dětstvím. Autor skvěle vystihl uvažování malého kluka.

Melanka
16. května

Geniální! K textu se můžu vracet do nekonečna a vždycky se bavím. A taky trnu, když si uvědomím, v jaké době a životní situaci Poláček knihu napsal.

LuciNka93
11. května

Podle mě je to nejlepší česká kniha od Karla Poláčka. Díky knize "Bylo nás pět" si spousta lidí připomene své dětství, a ti kteří tu dobu nezažili mohou nahlédnout do dětství pěti kluků. Pětici chlapců zažívající maloměstské příběhy. Tato kniha by neměla chybět v žádné knihovně. Mě se moc líbilo, když se Bajzovi snažili schovat před tetičkou a strýčkem pečenou husu, a snažili se jim namluvit, že budou mít k jídlu jen brambory..

KrYtikLsdDxz
06. května

...Tak snad už z povinnosti ne?

Lucie Pfeifer.
04. května

seriál → kniha

Doemit
24. dubna

Zajímavé a příjemné čtení, jen ta část s nemocí mi přišla dlouhá a na to navazující rychlý konec. Dávám knize 4*

Kyta
17. dubna

Karel Poláček mi v tomto díle ukázal, že byl skvělý vypravěč, do děje jsem se dokázala snadno vžít a vcítit se do života malého Petra Bajzy. Kniha se mi ale po jazykové stránce popravdě nečetla ani trochu snadno. Bylo těžké začíst se do zastaralé češtiny a silného nářečí; občas jsem měla potíže s významem určitých slov, ani častá inverze tomu nepomáhala. Když však přehlédnu problémy s jazykem a zaměřím se jen na samotný příběh, určitě dokážu ocenit ten děj, samotné myšlenky a poselství, které kniha přináší. Kniha přibližuje maloměstský život a máme možnost podívat se do doby první republiky a zjistit, jak vypadal život v obyčejném českém městečku, jejich tradice a způsob žití.

Líbil se mi námět knihy, kdy jsou hlavními hrdiny malí kluci, kteří prožívají všelijaké klukoviny a příhody. Na všechno se díváme očima malého Petra, který vnímá ten dospělácký svět po svém a všímá si věcí, kterých si dospělí nevšímají. Je tu kladen důraz na rozdíl mezi generacemi. Je tu znázorněn onen kontrast mezi malými dětmi a dospělými - jejich myšlení, rozdílné starosti a povinnosti, ale třeba i odlišné vlastnosti - děti jsou naivní, upřímné a přátelské, zatímco dospělí užívají přetvářky a upřímní tolik nejsou. Je tu také rozdíl ve vnímání života; děti mají své touhy, sny a přání a myslí si, že jim stačí málo, aby jich dosáhli, zatímco dospělí vědí, že to s ničím není tak snadné. Je tu vidět také psychický rozvoj dětí, kteří si zpočátku moc dovolují a jsou drzé, ale postupně si začínají uvědomovat, jak se správně chovat, co je v životě důležité a poučují se ze svých chyb.

Zamlouvalo se mi vykreslení toho měšťáckého života. Ty děti prakticky žily venku, hrály si, rozvíjely se, měly svou svobodu, volnost a mohly si dělat, co chtěly. Když to porovnám s dnešním světem a dnešními dětmi, je to úplně něco jiného a přijde mi škoda, že taková doba už je za námi.

Co se týče postav, velmi jsem si oblíbila vypravěče Petra Bajzu, který mi byl sympatický svou inteligencí a humorem a uvažoval rozumně. Měl své sny o cestování. Téměř polovina knihy tu byla věnována jeho snění o návštěvě Indie, kam si přál se vydat. Vidím tu kontrast reality a snu a skutečnost, že když si člověk svůj sen nesplní nebo si ho nemůže splnit, nezbývá mu než snít. Tato část knihy se mi ve finále líbila a oživila celou knihu. Petrovi přátelé měli každý svůj charakter a každý byl v něčem výjimečný. Jediné záporné postavy se špatnými vlastnosti tu byli Vařekovi, Petrovi teta a strýc, kteří druhým nic nepřáli, dokázali jen kritizovat a nezáleželo jim na nikom jiném než na sobě samých.

Když to shrnu, bylo to příjemné a pohodové čtení, které mě dokázalo vtáhnout do děje.

tygřík2
14. dubna

Nádherný dětský jazyk snažící se vypadat dospěle a moudře. Úžasný humor plný pochopení pro lidské slabosti. Krásné příhody malých uličníků, které mi připomínají dětství, jaké prožil můj ze všech nejlepší manžel a které mu závidím.
I když jsem četla až jako dospělá, dokázal mne autor přenést do jeho vlastního dětského světa. Milé a pohodové. Ale také způsobující mrazení, když si člověk uvědomí, jak autor, potažmo hlavní hrdina a jeho rodina, skončili.
Seriál, který vznikl podle knihy, má trošičku odlišnou atmosféru. Pokud bychom si nepustili vánoční díl, nebyly by to Vánoce. Protože křesťané oslavují Vánoce zpěvem, cukráři řevem...

Aerine
31. března

První polovina knížky je moc fajn, čtenář ne náctiletý zavzpomíná na svá dětská dobrodružství, když jsme se proháněli od východu do západu slunka venku a díky fantazii jsme prožívali spoustu dobrodružství. Druhá polovina je až trochu smutná. Držte pěsti ;-)

Venny345
19. března

Opět povinná četba, do které se mi vůbec nechtělo...
Ale to by byla chyba, kniha se mi moc líbila, na to, že podobné knihy vůbec nečtu.
Takže velký palec nahoru!

Scathia
09. března

Díky čtenářské výzvě jsem si mohla opět přečíst jednu naši srdcovku. Kniha je psána o městě Rychnov nad Kněžnou - moje město. Je strašně fajn číst o různých částech našeho města a o typech lidí, kteří tam tehdy žili, z klukovského pohledu. Další fajn záležitost je čtení našeho východočeského nářečí, které pomalu zaniká, ale ještě náš děda s babičkou na vesnici s ním mluvili úplně běžně.

Netopyr07
08. března

Tak mám za sebou "povinnou školní" a musím říct, že mě mrzí, že jsem ji nečetla již dříve, i když druhá polovina knihy se z mého pohledu trochu táhla - nicméně vzhledem ke "stavu" vypravěče (ať neprozrazuji děj) chápu... Je to vtipné :-)

Sabinaski
07. března

Bylo nás pět byl vždycky můj oblíbený seriál, když jsem byla malá. Byla jsem zamilovaná do Petra Bajzy a tak jsem si musela přečíst i knihu :D Ano, možná je seriál lepší než kniha, ale i tak je to krásná kniha dětství. Rošťácké neplechy se čtou vždycky dobře.

essterkaa
05. března

Mně se kniha opravdu líbila. Co si budeme povídat, je to prostě česká klasika. Viděla jsem i seriálovou adaptaci, ale jak jsem zjistila, tak se to nedá srovnávat. Kniha a seriál jsou totiž velmi rozdílné. Strašně se mi líbila jednouduchost chlapců, krása prostředí a celkově ta doba, kdy si spolu kluci hráli na ulicích a dělali všelijaké neplechy.