Bylo nás pět

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35558/bylo-nas-pet-8BO-35558.jpg 3.92256
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Československý spisovatel

mia.com
včera

Dětská klasika. Knížku jsme četli ve škole, ale už předtím jsem totálně milovala seriál. Srdcovka.

Calucifer13
02. prosince

Vtipně napsaná kniha.

dagsvob
01. prosince

Poetické a milé čtení. A ta stará čeština mě taky bavila.

Jelen51
25. listopadu

Za mě žádná sláva. Moc se mi do knihy nechtělo, protože co jsem si pamatovala ze seriálu bylo jen řezání dítěte paskem. No a kniha tedy taky zklamani. začátek dobrý,ale druhá polovina je vyprávění snu. Tak to za mě nuda. Možná kdybych byla 10ti letý kluk, bralo by mě to víc. Takhle jen splnění výzvy.

Disinka
24. listopadu

Celkovy pribeh o petici kluku je dobry, jen v podani knihy jazykove velice krkolomny... v tomto pripade si osobne troufam rict ze serial byl mnohem povedenejsi a zabavnejsi...
Jinak je to samozrejne klasika, kterou bych nezavrhovala ale spis doporucovala k precteni...

Šíša
23. listopadu

Ke knize jsem se dostala kvůli maturitní četbě. Je to klasika, kdybych se k ní dopracovala jinak, možná by mě i více nadchla, ale takhle... Holt povinná četba, no :)

Kobinka
22. listopadu

klasika

bobo7592
21. listopadu

Přečetl jsem si i komentáře, protože jsem se celkem divil, že má tak málo v hodnocení. Pro mě jednoznačně jedna ze základních knížek, které je záhodno si přečíst. A na rozdíl od některých se k ní vrátím klidně i ve svém už dávno ne dětském věku. Podle hodnocení zde, asi mladá generace nezvládá Poláčkův styl a hlavně krásnou - i když pro ně možná zastaralou - češtinu se kterou si hraje. Ale je fakt, že já se zase občas nechytám s paskvily co produkují někteří uživatelé diskuzních fór. I když už o češtinu ani nejde.
Jednoznačně stojí za přečtení.

Sarah01
20. listopadu

Tak jsem měla obavy, že se dle zdejších reakcí u této knížky moc bavit nebudu, naštěstí se tak nestalo a bavila jsem se celou dobu, jen včera večer jsem při líčení Vánoc usnula.....to ovšem jen svědčí o tom, jak je tato knížka nádherně poetická a milá.
Na některé příhody nezapomenu zrovna tak, jak na některé památné věty :-)

Ty kluku pitomá, kdybych nebyl po svaté zpovědi, tak bych ti vynadal. Počkej ty moulo, až budu po svaté zpovědi, tak ti rozbiju frňák.

A když se mne tatínek porád ptal, tak jsem porád lhal, že jsem byl v houslích, ale lhal jsem málo, pročež tatínek odepnul pásek a já jsem dostal velice, abych podruhé nevrdlouhal.

Tohle už přestává všecko. Já nejsem nikomu za tajtrlíka, neboť nikdo si nebude ze mne dělat frňousy a daně mám v pořádku.

Šéfová007
18. listopadu

Je to hezká kniha, ale více dětská, s typicky klukovskými dobrodružstvími. Jak mi četba ve starší čestině nevadí, tady mě to na konci už opravdu štvalo. Doporučuji ji číst spíše mladším klukům, teď už se mi to nelíbilo.
Tři hvězdičky to ode mě má, ale jinak to není nic závratného.

Jeanie
14. listopadu

P.Poláček mi vždycky inklinoval jako autor spíš pro kluky, takže jsem knihu četla až dávno po shlédnutí seriálu ještě v období mého dětství. Knihu jsem četla až v rámci knižní výzvy. Knížka se čte sice dobře, občas jsem se od srdce zasmála, ALE seriál mi přišel lepší, lépe propracovaný....

karimatka1
12. listopadu

Ani já netušila, jak dlouho mi bude tahle útlá knížečka trvat, než ji dočtu.
Už jsem prostě někde jinde a styl pana Poláčka mi nesedl. Bez výzvy bych ji nečetla

Anetka24
11. listopadu

Tuhle knihu jsem dočítala s donucením... :(

1amu
10. listopadu

Hned na začátku cituji "železňáka", který se diví jak uboze je geniální dílo Karla Poláčka hodnoceno. Píši to proto, poněvadž zase nemám tolik knih, které jsou mou srdeční záležitostí . Autorovi v nebi udělal nepochybně velkou radost Karel Smyczek svým úžasným seriálem. Tato kniha je něco jako lék v těžkých životních situacích. Pohladí.
Patřím mezi ty šťastné, kteří viděli a slyšeli pana Filipovského v přímém čtení. Nezapomenutelné!
Francouzi mají Knoflíkovou válku, Američané Toma Sawyera. Ale na Péťu Bajzu a všechny kolem nikdo nemá !

Korsika
08. listopadu

Zvláštní ... jedna z opravdu mála knih, které jsem dočítala jen hodně stěží, dostala jsem se k ní přes maturitní seznam k četbě, ale pak jsem si ji k maturitě ani nezařazovala, protože jsme si nebyla jistá, co o ní vůbec povědět ...

freejazz
03. listopadu

nádhera! už som to čítal viackrát, samozrejme som videl seriál a koloniál pana Bajzy bol na výstave v Brne (hm, v ktorom to bolo roku?) perfektný.
kam sa hrabú dnešní autori detských kníh!

železňák

Jaktoze to nema 99 %!? Ukazte mi nekdo knihu (vyjma Maleho Mikulase od G/S),ktera by tak dokonale porozumela svetu deti a dospelych zaroven! K tomu dokonala CJ,charakter malomesta by nikdo nepopsal dukladneji v 1000strankove bichli. Pane Polacku,pane spisovateli,dekuji Vam za ni.

stefinam

Musím říci, že K. Poláček nepatří mezi mé favority a po knize jsem sáhla jen díky výzvě, i když jsem ji už kdysi dávno četla. Mám radši televizní seriál, který knihu celkem pěkně obsáhl.

DommiP

Tahle knížka nikdy nezklame. Jak kniha tak sériálové zpracování je naprosto úžasné. Nikdy mě neomrzí si v klidu sednout a jedním dechem přečíst tuhle krásnou knížku.

Aleh

Tak to je knížka, která nikdy neomrzí. V roce 100. výročí založení republiky se asi více než kdy jindy obracíme do naší historie a vzpomínáme mimo jiné, jak naší předci kdysi žili. Úžasná dobrodružství pěti kamarádů nás do života 1. republiky vrhají opravdu se vším všudy. Petr Bajza nám prostřednictvím svého deníku zprostředkovává dny všední i sváteční, radosti tehdejšího dětského světa i každodenní starosti dospělých, jak uživit rodinu a zajistit její budoucnost.Půvabné poetické dilko, skvělý čtenářský zážitek. Komu by v paměti neulpěla celá rodina Bajzova, Čeněk Jirsák, Antonín Bejval, Eda Kemlink, Pepek Zilvar, Evička Svobodová, Rampepurda rampepurďácká a další větší či menší postavy a postavičky, které nádherně doplňují kolorit té doby. A také nemůžu zapomenout na krásný seriál se skvělým hereckým obsazením, který si nikdy nenechám ujít.

čuřil

Krásná knížka, plná nádherných příběhů a dobrodružství, nejen těch co šli a bylo jich pět. A samo i Rampepurd rampepurďáckých. Určitě doporučuju, všem.

IvaKo

Notoricky známý klasický příběh. Nádherné hrátky s češtinou. Při čtení jsem v duchu slyšela hlas Františka Filipovského a mé vizuální představy se odvíjely od zdařilého tv seriálu. Přiznám se ale, že jsem knihu musela prokládat jiným čtením, protože její druhá část mě tolik nebavila.

EvaFialova

Knížka ve mně vyvolává krásné pocity nostalgie a vzpomínky na mé dětství. Jako malá jsem se společně s tátou koukala v televizi na seriál “Bylo nás pět“ a po skončení jednoho dílu jsem se nemohla dočkat, až budou dávat další.

U klobouku bylo horko a slunce svítilo. Já mám rád, když slunko svítí, protože když přivřu víčka, tak se dělají duhové balónky. Když jsem byl malý, tak jsem je chytal, chtěl jsem je zavřít do šuplete, protože jsem neměl rozum. Dnes už mám rozum, ale přece jsem rád, když se dělají duhové balónky.

Bavilo mě si znovu projít všemi dobrodružstvími společně s hrdiny a dívat se na svět opět dětskýma očima.

Bejval Antonín pravil, ať už toho necháme, že jsme oba volové. Tak jsme toho nechali

Dokonce se mi i líbí knižní mluva a archaismy, které se v díle objevují opravdu hojně. Také oceňuji, jak autor krásně popsal různé zvyklosti v odlišných ročních obdobích.

Jenom Zilvar z chudobince nekřičel, on nikomu nic neřekl a skočil do touně. Nýbrž plaval pod vodou a šmátral kolem sebe, vynořil se, kašlal vodu a pravil: „Už ho mám, už ho držím za vlasy!“
Všichni jsme křičeli: „Nepusť ho!“
On odpověděl: „Nepustím, neboť ho držím pevně.“
Pomohli jsme mu vytáhnout Vendu na břeh, a když byl na břehu, tak Zilvar pravil: „Herdek filek!“ a vysmrkal se.

Nemám ke knize žádné výtky, je to zkrátka oddechová a nenáročná četba pro zpříjemnění odpoledne a zavzpomínání si na dětství.

A kdyby se mne naši opravdu ptali, co bysem si přál, tak bysem doopravdy musil říci, že nejradši ze všeho bych chtěl dřevěnou nohu, jako má pan Zilvar, jelikož by mně to všichni záviděli a nejvíce Bejval Antonín. A kdyby mně nedali pod stromeček nohu, tak bysem si přál, abych už nemusil chodit do houslí, a když ani to ne, tak alespoň album cizozemských známek.

eva198
13. záříodpad!

Stara dobra klasika, ma vylosovana maturitni otazka, knizka se mi libila :-)

jiri77

No hodnotit tuhle knihu je pro mě oříšek. Začátek příběhu mě začal bavit ,ale jak se přišlo k cirkusu a pak ke spále Péťi a jeho snovému vyprávění ,tak se příběh stal pro mě až nudným ,a dočetl jsem ho silou vůle.

Vilma232

četla jsem letos ... po několikáté, když jsme si v našem Klubu milovníků knih připomínali nejoblíbenější knihy z dětství. A určitě se k ní zase někdy vrátím a ještě se znovu podívám i na seriál...

Hakem

Jsem na tom jako většina posledních komentářů. Přečteno podruhé kvůli výzvě. Za mlada mě to vůbec nebavilo a část s nemocí byla hrozná nuda. Teď se mi kniha líbila mnohem víc, i tu část s nemocí jsem dala a nebyla to taková hrůza.. asi jak stárneme, tak se chceme víc vrátit do těch mladých, bezproblémových let.. Každopádně seriál je podle mě pořád lepší než předloha.

nai.ivka

Knížka jako pohlazení, archaický jazyk. Ale nevím jestli by to četli dnešní školáci.

DeKo1996

Nádherný čtivý příběh.

Jana283

Já jsem tuhle knihu v dětství vůbec nepochopila a vrátil mě k ní až nezapomenutelný přednes pana Filipovského. A seriál se také moc povedl.