Bylo nás pět

Bylo nás pět https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35558/bmid_bylo-nas-pet-U1j-35558.png 4 3354 443

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.... celý text

AndrewTheJUA
AndrewTheJUA
včera 5 z 5

Kniha to je skvělá a namluvení p. Filipovským je bezkonkurenční. Vřele doporučuji!

Koty7
Koty7
14.03.2024 4 z 5

Stará česká klasika, podle které byl natočen krásný seriál s dobrým obsazením.

Kristy.Seb
Kristy.Seb
14.02.2024 4 z 5

Začátek knihy mě bavil, zdlouhavá Indie už tolik ne.

Emik87
Emik87
13.02.2024 4 z 5

Z povinné četby na základní škole se vyklubala sympatie na celý život. Nádherný příběh o přátelství psaný v šílené životní situaci. Ráda si čtení zopakuju. :)

Ema22
Ema22
11.01.2024 4 z 5

Velmi mě těší hra se slovy a kontrast mezi různými vrstvami. Spousta scén byla věrně převedena do filmové podoby a já se nemůžu ubránit úsměvu, když si vybavím domácké prostředí rodiny Bajzových a pečlivou maminku, půtky mezi Peťou a Rampepurdou. Snové epizody jsou trochu chaotické, ale pobavilo mě, jak jeli hoši vlakem a Petr doběhl pro rodiče, aby viděli svatbu.

ninano
ninano
09.12.2023 5 z 5

Úžasná klasika, která bohužel - podle hodnocení tady - v dnešní době příliš neboduje.

18LenkA12
18LenkA12
25.11.2023 5 z 5

Toto dílo patřící mezi českou klasiku, je oddychové, plné dobrodružství klučičí party popsáno očima hlavního hrdiny. Knihu můžu jen a jen doporučit. Rozhoden si ji ještě přečtu.

Kaja_H
Kaja_H
22.11.2023 5 z 5

Vzpomínka na dětsví a trochu taky sonda do minulosti pro porovnání, jak se venkov i město ve vztahu k aktivitám dětí proměnily. Prostě vzpomínky a odpočinek.

milovnice_knih_
milovnice_knih_
18.11.2023 3 z 5

Po knížce jsem sáhla díky maturitní četbě a musím říct, že za mě je to průměrná knížka.
První polovina knížky, kde pětice kluků zažívá dobrodružství a provádí lumpárny v jejich městě mě bavila a dobře se četla. Pak ale přišla druhá polovina knížky, ve které je popsán sen hlavního hrdiny, kde prožívají dobrodružství v Indii a to mě bohužel už nebavilo a spíš jsem se u čtení nudila a musela jsem se do čtení nutit.
Takže za mě je to průměrná knížka, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Nathally
Nathally
06.11.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala díky povinné četbě a předtím jsem znala příběh pouze ze seriálu. Nicméně, musím říct, že mě kniha stejně tak pohltila jako seriál a dokonce mi dodala motivaci znovu si ho přehrát. Petr Bajza je rošťák a moc se mi líbilo, že to bylo vyprávěné z jeho pohledu, nejvíc se mi asi líbila část, když byl Petr nemocný a zdálo se mu o Indii.

janturecek2001
janturecek2001
20.10.2023 3 z 5

Nevím proč ale tohle mě hodně sr*lo už v TV.. Zkusil jsem přečíst a nic moc... Není důvod se ke knize vracet. Zakázal bych to jako povinnou četbu - děti může tohle dílo právě naopak od čtení dalších knih odradit protože si řeknou, že takové jsou knihy všechny. Učitelé by opravdu měli používat mozek a jít s dobou...

karel2700
karel2700
19.10.2023 4 z 5

První polovina byla báječné čtení. Toulky Indií mě už nebavili.

Zemlja
Zemlja
04.10.2023 5 z 5

Výlet do prvorepublikového městečka, vztahů mezi různými obyvateli; náhled do rodiny maloobchodníka, rošťáren partičky kluků. Vtipná, citlivá knížka.

cerseyi
cerseyi
01.10.2023 5 z 5

Klasika mého mladí.

markulina711
markulina711
30.09.2023 4 z 5

Klasika neomrzí. Tuhle kouzelnou knížku jsem zdědila spolu s Knoflíkovou válkou a Rychlými šípy po kmotrovi. Když zrovna pršelo a nedalo se dělat lumpárny venku, zašila jsem se někde s tímhle dobrodružstvím. Dnes čtu sem tam z nostalgie. Ale pořád mi to dělá stejnou radost.

pam225
pam225
25.07.2023 3 z 5

Mám rada tuto klasiku. Pobaví a dobře se čte.

Lele61
Lele61
24.07.2023 4 z 5

Karel Poláček nám ve svém čtivém románu přináší řadu dobrodružství party pěti kluků v čele s Petrem Bajzou, které zažívají v prostředí malého českého městečka. Knížka je určena zejména pro dospívající mládež. Dobře známé je potom i filmové zpracování.

sajanka
sajanka
18.07.2023 3 z 5

Je to jedna z dalších krásně laděných knížek mého dětství. Člověk dnes pomalu zapomíná na kouzlo jednoduchosti těch dob. Ráda se k nim vracím aspoň v knížkách a filmech.

tittanie
tittanie
29.06.2023

Miluji tohle období a hlavně ten seriál, který byl podle této knihy natočen.
Líbí se mi atmosféra knihy.

Radimka
Radimka
23.06.2023 4 z 5

Přečteno už hodně dávno. Několikrát jsem viděla seriál, i ten byl super. Rozkošná knížka o světě viděném dětskýma očima.