Bylo nás pět

Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku kupeckého synka Petra Bajzy. Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná kníž... celý text

Klukovskýma očima viděný rok na maloměstě připomíná všechny sezónní dospělé i dětské zábavy, životní styl i hierarchii obyvatel malého města za první republiky. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35558/bylo-nas-pet-8BO-35558.jpg 3.91838
Romány, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Československý spisovatel

kilometr

Klasický klukovský evergreen.Tudíž dílo,u kterého se holčičenky nudí a nudit budou,protože to prostě nepochopí.80%.

iveta.vaisova

Když jsem tuhle knížku četla, přistihla jsem se, že se směju nahlas. Tudíž četba do vlaku to rozhodně nebyla. :)

Zuzka.K

Knihu jsem si vybrala do maturitní četby, protože už od mala zbožňuji seriál. Bohužel knížka pro mě nebyla až tak super jak jsem očekávala. Možná to bude tím, že jsem si ji měla přečíst dříve a nebo jsem to porovnávala moc se seriálem. Kniha pro mě byla i lehce náročnější na čtení.

Marůš13

Seriál jsem měla moc ráda, proto jsem se rozhodla si ji vybrat k maturitě, ale bohužel mě knížka zklamala. Možná kdybych ji četla v mladším věku, více bych si ji užila.

Byla jsem docela překvapená, že se tato klasická kniha dočkala nového načtení. A po jejím poslechu jsem doslova nadšená! Jan Zadražil totiž nejenže nezklamal, ale kniha v jeho podání dokonce získala svoje nové kouzlo.

zanetkov77

Tuhle knížku jsem si naprosto zamilovala, především díky tomu úžasnému jazyku. Jazyku, na který většina mých spolužáků nadávala a já jsem mu propadla a s radostí četla dál a dál příběhy Péti Bajzy a jeho kamarádů.

Arnapi

Lepší nez zfilmováná verze.

kní

"Můj nejmilejší přítel se nazývá Bejval Antonín, protože jsme s Tondou jedna ruka. On má plničký kufr indiánek, jako jest: Morová rána v Praze, Vpád Pasovských a Bílá paní Rožmberská."

Michalka98

Seriál podle stejnojmenné knihy zbožňuji​ již od malička, ale přesto jsem se ke knize dostala až teď v rámci povinné četby. Kniha je milá, úsměvná, plná dětské fantazie. Myslím, že je toto dílo poselstvím pro dospělé, aby se občas zastavili a zkusili svět znovu vnímat těma dětskýma očima, které zůstanou v každém z nás ať chceme či nechceme. A také je pro nás památkou na Karla Poláčka, který ji napsal během nejtěžšího období naší historie a přesto nám dokázal zanechat dílo v němž se objevuje radost ze života.

wendys120

Pro mě to byly dvě knihy v jedné.
Jedna se odehrávala v městečku, kde kluci dělali klukoviny a bylo to takové hezky poklidné, uvolňující...
Pak tady byla byla ta druhá. Ta se odehrávala v Indii, nebo ještě v městečku, které už bylo jen pouhým výplodem Petrových snů. Vůbec mě to nepasovalo k sobě. Úplně jiné roviny. Kdyby autor pokračoval v první části byla by pro mě kniha o hodně lepší.

iz67

Kniha napsaná krásným jazykem, s velkým citem co se asi klukům honí hlavě I s klukovskou logikou prenesenou do vetne stavby. Laskavé a příjemné. Snad jen poslední kus s Jumbem mohl být kratší.

An52imal

Ze začátku mě kniha nebavila a měla jsem ji chuť odložit. Po páru kapitolách jsem se vžila do příběhu a zbytek knihy mě už bavil. Jen ten konec nebyl nic moc. Taky mi dělalo problém zvyknout si na jiný druh češtiny. Ale nakonec knihu hodnotím kladně, je to jedna z nejzábavnějších knih povinné četby.

EvikU.

Povinná četba. Moc se mi líbila. Velmi jsem se u ní nasmála.

elfinkaa97

začátek dobrý, ale potom nuda za nudou, hrůza a děs. Už dlouho jsem takhle nudnou knihu nečetla.

PinkAlicorn

Tuhle knížku jsem si přečetla kvůli maturitní četbě a mile mě překvapila. Byla vtipná, čtivá a zajímavá. Hvězdičku však ubírám za to, že se půlka děje odehrávala nakonec v Petrových snech, což už zkrátka nebylo ono. Jinak doporučuji i stejnojmenný seriál! :)

stolbice

Úsměvné a humorné čtení. Líbilo se mi i filmové zpracování.

Bonnet

Jak mám Poláčka ráda, tak mi tahle kniha ne a ne sednou resp. první část ano, tam je vše, jak má být - švih, jazyk a vůbec, ale ta druhá část s halucinacemi hlavního hrdiny, to bylo zlo, které mně donutilo přetáčet, což se mi u Poláčka jaktěživ nestalo.

Ran

Tato kniha se mi četla báječně. Líbila se dobrodružství Péti Bajzy a popis děje očima děti, ale také i popis tehdejšího života na maloměstě.

Freedomova

Knížku jsem četla jako malá u babičky a moc mě bavila. Mám na ni hezké vzpomínky spojené s prázdninami, tak snad i proto k ní mám tak kladný vztah.

Peťulka8

Knihu jsem četla v rámci povinné četby a vůbec mě neoslovila. Děj mi přišel nudný a zdlouhavý.

Briv

Málokdy se stane, že se mi seriál (nebo film) líbí víc než kniha. Což se v tomto případě stalo. Knížka mě vůbec nebavila a dělalo mi problém se začíst až to dopadlo tak, že jsem ji nedočetla, což je mi líto. Zřejmě to bylo slohem, kterým je psaná.

Claudius

Seriál je srdcovka a je určitě lepší než kniha, ale ani tohle nebylo špatné. Sice bych osobně zkrátil linii halucinace, ale i ta měla něco do sebe. Překvapivě stravitelné a rozhodně velmi vítaný titul v seznamu povinné četby.

MartinaSladkova

Kniha mě zaujala více než seriál. Je to zajímavé dílo a možná jsem do něho musela dospět. Přečetla jsem si ho tenkrát kvůli maturitě a moc se mi líbilo, takže i přes dřívější dětský a pubertální odpor k seriálů, jsem si Bylo nás pět zamilovala se vším všudy.
P.S: ke konci jsem měla vážně slzy v očích kvůli pohnutému osudu K.P.

kulanekstorm

No, když bych neviděl seriál, možná bych hodnotil výš. První část knihy nepostrádá nápad, humor, ikdyž některé pasáže jsou právě oproti seriálu méně vypointované.Druhou část jako by snad psal někdo jiný a já už netrpělivě vyhlížel konec. Škoda. Jako celek dost rozporuplné. Ale za přečtení určitě stojí.

dreamhex

Jedna z prvních knih, kterou jsem četl, pokud nepočítám dětské pohádky a blbiny o dinosaurech. Z osobních důvodů je to na 3*, jinak spíše 2* . První část byla zajímavá, druhá mě ovšem nudí už jen při té vzpomínce. Na další přečtení si netroufám a raději si uchovám hezkou vzpomínku.

Tadam.120

Knihu jsem četla v rámci povinné četby. Po takových kalibrech jako Nana (Èmile Zola) nebo Jméno růže (Umberto Eco) to byl pro mě dost velký skok.
Pokud bych knihu nutně nemusela číst asi bych ji odložila už po první straně, což by byla škoda.
Je to moc pěkná kniha na odreagování. Taková ta co čtete, když máte chuť na něco jednoduchého.
Po jazykové strance se ale jedná o knihu dosti náročnou. Vyskytuje se zde dost archaizmů, místních výrazů a zkomolenin (To se vr!, prouda), které mají doplnil pohled malého chlapce na svět. Nejnáročnější je asi dostat se přes četné inverze (záměrně spřeházený slovosled).
Celkově jeto však pěkné vyprávění jednoho útočníka, které mě vedlo k úvaze nad rozdílem dětství s moderními technologiemi a bez nich. Myslím si, že je to vhodná knížka na rozšíření slovní zásobu a čtení dětem před spaním. (Jeden oddíl má okolo tři stran písma vel. 16)

tatafa

krásná kniha plná zajímavých příběhů, bohužel napsaná velice specifickým stylem, který se mi velice špatně četl a tím pádem mne kniha ani příliš nezaujala (oproti seriálu). Nicméně docela příjemná kniha v povinné četbě.

Horselen
22.12.2016

Myslím, že čtenáři téhle knihy se dělí na dvě skupiny: ti, kteří s knížkou vyrůstali, bavila je a mají k ní osobní vztah a ti, kteří museli přetrpět dvou set stránkové vyprávění malého kluka. Osobně se řadím spíše ke skupině druhé. Začátek a konec mě opravdu už nebavily - zpočátku jsem měla problém si zvyknout na styl psaní a ke konci už jsem si přála, aby ty stránky zmizely.
Nicméně kniha sama o sobě není špatná. Jen je psána jinak, než jsme v současné době zvyklí a místy bývá zdlouhavá. Myslím, že autor vyzdvihuje slovo "hrdý" v - pro mě - novém světle.
Možná bych byla radši, kdyby v knize byly alespoň nějaké kapitoly, nerada čtu text v celku.
Hodnotím průměrnou známkou.

Klárai
21.12.2016

Tuhle knížku miluju už asi od třetí třídy. Těžko bych spočítala, kolikrát jsem ji četla. Zajímavé je, že ji Poláček napsal pro něj v tak těžké době, když čekal na odsun do koncentračního tábora. V návratu do dětství asi hledal útěchu a aspoň na krátkou dobu chtěl zapomenout na strach.