Matka

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/167/matka-bsb-167.jpg 4.41135
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur

Arte
včera

Úžasné dílo. Čte se velmi lehce a příjemně, jde-li tohle říci o takto negativním tématu. Na konci hry jsem se neubránila slzám. Obdivuji, jak dokonale Čapek vystihl emoce ženy, která ztrácí své děti. Je to dílo, které mě naprosto dostalo.

domino1701
30.12.2017

Motiv mateřské lásky a války. Přečteno jedním dechem.

Adele02
27.12.2017

Zde si dovolím jen citovat z jednoho filmu - „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem."

DejnaDee
16.11.2017

V tomto díle je fenomenálním způsobem ztvárněná obrovská, nezměrná a dechberoucí mateřská láska. Příběh ženy, která "vyšším principům" obětovala naprosto vše.

hroneczek
30.10.2017

Kniha se mi velice líbila, dává člověku spoustu prostoru na přemýšlení o mateřské bezmezné lásce. Naše češtinářka říkala, že ji ještě více pochopíme, až budeme matkami. Tak uvidíme.

pinsosák
03.10.2017

Po rozpačitém začátku knihy, kdy se mi to hůře četlo, protože je toto dílo psáno jako divadelní hra, mne děj uchvátil natolik, že jsem ji přečetl během jednoho večera před spaním. Úžasné!

Pitbullka
30.09.2017

Dílo, které prostě nemá chybu!

katulinek99
16.09.2017

Dvě hodiny po dočtení knihy sedím, dívám se do zdi... a pořád nemám slov. Bez nadsázky. Je to dechberoucí, srdceryvné a já jsem se celou dobu utápěla v slzách.
Karel Čapek je spisovatel s velkým S.

AbiesAlba
14.08.2017

Geniální.

Klarka251
09.06.2017

Skvělá kniha, která mě bavila asi nejvíc.

Brunnetka
14.05.2017

Za mě rozhodně lepší než Čapkovo R.U.R.
Jsou zde skvěle vyzobrazené pocity matky, ale tak nějak mi to zavání schizofrenií... Ta matka nebyla rozhodně normální, už jenom s jakým klidem brala smrt svých blízkých...
Je to sice příběh k zamyšlení, ale za mě má jedno velký ALE.

nikikostadinova
21.04.2017

Tato kniha zasáhne a nechá čtenáře zasaženého

EvikU.
09.04.2017

Jsem asi jediná, ale já to na 5* nemám. Jinak celkem zajímavý.

dancadragneel
08.04.2017

Dojemný nadčasový příběh, který nese velmi zajímavou myšlenku. Rozhodně jsem si příběhy a dramata od Karla Čapka oblíbila. Je to jeden z autorů, od kterého bych mohla přečíst cokoliv a bavilo by mě to.

IchLiebeLesen
29.03.2017

Tahle kniha byla ohromně dojemná. Doopravdy zaútočila na moje city. Takových knih moc není.
Je to takové protiválečné podobenství. Ale Čapek psával drsnější protiválečná díla. Proč napsal takové drama ? Protože mu tu myšlenku dala jeho žena. Ale i tak tato knížka byla velice čtivá a bez problémů jsem ji rychle přečetl.
Všem moc doporučuji !

mirektrubak
09.03.2017

V této hře je na mě prostě příliš mnoho patosu a také mi příjdou všechny postavy nepřirozené - ne jako reálné postavy, ale jako figurky, které schématicky naplňují Čapkův dramatický záměr.
Mám Karla Čapka ve velké úctě, rozumím i tomu protiválečnému zaměření hry. Považuji za správné, že tenhle typ děl vzniká (a v roce 1938 to bylo dvojnásob důležité). Takže jsem měl divný pocit z toho, že se mně hra nelíbí, říkal jsem si, že by se mně to líbit mělo, že by bylo tak nějak správné, abych byl zasažen a možná i dojat.
Ale to bych lhal sám sobě.

Michaelka29
11.02.2017

Na konci mi bylo maminky líto... Ale co dá dělat, takhle to dříve bylo. Jinak opět Čapek nikdy nezklame.

catherinee94
07.02.2017

Hra mě zaujala svou nadčasovostí a donutila mě k zamyšlení.

-Pečivo-
29.01.2017

Božínku, to bylo dojemný. Bez ironie. Stárnu. Zatím nejlepší Čapek, ještě tendle tejden pošlu mámě smsku!

Jediný co bych vytknul, je to, že se matka nakonec nechá zviklat a pošle svýho posledního syna taky do války. Trochu to celý připomíná Sartra pro nenáročný, což ale neni nic špatného. 9/10

angloumene
05.01.2017

Snad až přespříliš vyhrocené drama o matce, jejíž synové neodvratně kráčejí vstříc jisté záhubě. Je mi jasná autorova myšlenka, ale přesto jsem se nemohla zbavit pocitu, že tentokrát byl Čapek explicitní až moc.

TheMelorry
13.11.2016

Čapek je prostě pan spisovatel a jeho díla ani nejde hodnotit. Mě se Matka moc líbila, i děj mi přišel velice zajímavý. Je to jedno z těch lepších děl, co jsem zatim četla.

Terry11
27.09.2016

Už opravdu poté, co jsem si přečetla různé komentáře, nemám co dodat, vše bylo řečeno. Snad jen to, že Čapek je prostě fantastický autor a já bych si moc přála, aby žil v dnešní době. Zajímalo by mě, jakým směrem by se jeho tvorby ubírala, jak by se změnil styl jeho psaní.

Nikki.Jukki
01.09.2016

Zase utvrzení, že Čapkovy knížky se mi prostě líbí, ať už je to próza či drama. Pěkná ukázka nesmyslnosti války, do které se musí zapojit i ten, který je vyloženě proti ní a tím se stává její součástí. Dále srážky mužského a ženského myšlení, které v něčem prostě shodu najít nemohou (rodina=všechno x větší zájmy ve prospěch státu a národa), a do toho mateřský cit, neopětovaný v takové míře, v jaké by si zasloužila.

Kratičká knížka, která má spoustu do sebe.

Jack93
31.08.2016

Kromě Války s mloky jsem na gymplu Čapkovi nevěnoval moc pozornosti, i když návštěva jeho domu ve Strži u Dobříše mě nadchla. Pokud jde o Válku s mloky, moc se mi líbila. O pár let později jsem se dostal k Hordubalovi, se kterým to bylo o trochu horší. A pak asi po dva roky nic... Až najednou jdu do knihovny, plánuju si půjčit nějaké věci, a najednou narazím na hry. A tak si naprosto nečekaně odnáším domů Othella, Jindřicha V. a Matku. Othello byl super, k Jindřichovi se teprve dostanu a Matka... Úžasná!

Čapek se plným právem může pyšnit přídomkem "světově uznávaný autor". Nebojím se Matku označit za geniální dílo hodné velkého spisovatele. To, jak Čapek vylíčil pocity matky, je až neuvěřitelné. Přestože mi do rodičovství ještě několik let zbývá, dokáže se člověk neuvěřitelně vcítit do děje a myšlení jednotlivých postav, zejména matky. Matčiny rozhovory s jejími mrtvými syny, manželem a posléze i otcem jsou dechberoucí, plné patosu a filozofie (v pozitivním slova smyslu), ale vůbec ne kýčovité. Člověku až nahání husí kůži.

V tomhle díle se objevuje tolik zajímavých výroků. Nejpamátněji se mi do paměti vryl ten, ve kterém matka praví, že válka není pouze "mužskou záležitostí", ale i "ženskou" a "mateřskou". Je cosi vznešeného na sousloví "padnul za vlast", ale zajímají někoho pocity rodičů zemřelých?

Dílu na atraktivnosti dodává i doba, kdy spatřila světlo světa. Čapek tušil, co jednou přijde. Podle mě se spousta rodin v době všeobecné mobilizace a Mnichova najednou ocitla ve stejné situaci jako matčina rodina. A každý rodinný příslušník se mohl identifikovat s určitou postavou.

Napínavé, deprimující, úchvatné, děsivé, vizionářské = to je Matka. Pane Čapku, smekám před Vámi. Brilantní dílo!

baty
25.07.2016

Naprosto mě ta kniha uchvátila. Nemohla jsem přestat číst, dokud jsem to nedočetla. Absolutně mě to vtáhlo do děje. Úplně jsem se cítila v nelehké roli té matky.

zlatka2001
02.06.2016

Tak já nevím. Sice Čapek vložil matce do úst spoustu ženských argumentů, ale stejně se nakonec zachoval jako muž. Troufám si tvrdit, a to sama ještě děti nemám, že JÁ bych tedy svého posledního syna určitě nikam nepustila. Mezi náma, já bych nepustila už toho druhýho.

Michal1999
29.05.2016

Hra se mi moc líbila, i když v trojce Bílá nemoc - Matka - R.U.R. je u mě Matka až na třetím místě.

Aleh
26.05.2016

K tomuto dramatu jsem se vrátila po 37 letech po maturitě. Po uplynutí dlouhých let a získání bohatých životních zkušeností mohu říct, že plně rozumím tomu, proč toto dílo patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby. Hovory matky s mrtvým mužem a mrtvými syny, snaha ochránit nejmladšího syna před válkou a její závěrečné gesto je vyvrcholením obrovské vnitřní proměny jejího chápání světa a touhy po míru bez válečných konfliktů a nesmyslného utrpení i za cenu pro matku nejvyšší.

Bumeso
03.05.2016

Smutná, strhující, ale velmi povedená

Crimble
01.05.2016

Krásné, smutné, patetické, pravdivé, lidské, kruté.