Matka

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/167/matka-bsb-167.jpg 4.41198
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur

aardvarka

OTEC: Inu, vždycky se za něco umíralo, kdopak ví už zač; asi to jinak nejde. Ale někdy si myslím... kdybych byl teď plukovníkem nebo generálem na pensi a žil tady s vámi a s maminkou — psal bych své paměti a zrýval půdu na zahradě... Nebylo by to špatné, hoši. Nechtě to být, život je život; člověk aspoň může něco dělat. Já vím, vy všichni jste položili život za něco velikého: tuhle Ondřej za vědu a Jirka za pokrok techniky, a Petr — zač jsi vlastně zemřel, Petříčku?
PETR: Za rovnost a svobodu, tati.
OTEC: Aha. A já za krále, vlast a za čest praporu. Nebo proto, že jeden plukovník dal pitomý rozkaz, ale to už je jedno. Samé krásné a veliké věci, jenom že... víte, já jsem z vás nejdéle mrtev a řeknu vám, — nebylo by k zahození ještě trochu žít. Já byl moc rád na světě, děti. Hrozně rád. A když se dívám na vás, myslím si, třeba by někdo z těch kluků opravdu dokázal něco kloudného... nebo i velikého. A zatím jsme samý hrdina. Je to bída, mládenci.

stanza

Známé drama velmi silné a emotivní, mateřská láska versus válka.

Kiisaki

"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi." Ach, muži, vy idioti. No nebudu lhát, probrečela jsem to celé od začátku až do konce.

ollalla

Kniha byla poutavá. Rychle se četla. Text byl srozumitelný. A byla sranda počítat, kolik lidí tam za celou hru zemřelo. Takže pokud nestíháte, např. s povinnou četbou, vřele doporučuji. :)

janadibelkova

Čtení, u kterého se mi udělalo skoro špatně, možná proto, že mám tři děti..každopádně jsem ráda, že jsem si pana Čapka přečetla a rozhodně si brzy přečtu další jeho dílo. Přemýšlím, jak může muž tak skvěle popsat pocity matky, zvlášť na začátku dramatu, je to prostě hluboké, skvělé čtení.

Lenka40

Tak co na to říct . Kniha Matka byla docela zjímavá . Komunikace Matky se zemřelými muži z její rodiny bylo velice zvláštní a pro mě i čtivé .

mahdal

Čapka mám velmi rád a tato kniha mou lásku k němu jen potvrdila. Silný příběh o matce a její mateřské lásce k synům je vykreslen realistickým pohledem a děj je podestlán tesklivým tónem války. Čapek v této knize poukázal na hrůzy války z jiné strany, a to z pohledu matky, která je svými syny upozaďována před údajnou povinností svých synů bránit vlast. Tesklivý tón příběhu je posílen i tím, že mrtví synové se za matkou vracejí jako přízrak a matčin pláč i stesk se snaží utěšovat. I když od počátku knihy víte, jak příběh skončí a nezvratný osud synů vám může připadat až úsměvný, nese kniha neobyčejný nádech strachu z hrůzné doby. Knihu doporučuji.

Arte

Úžasné dílo. Čte se velmi lehce a příjemně, jde-li tohle říci o takto negativním tématu. Na konci hry jsem se neubránila slzám. Obdivuji, jak dokonale Čapek vystihl emoce ženy, která ztrácí své děti. Je to dílo, které mě naprosto dostalo.

domino1701
30.12.2017

Motiv mateřské lásky a války. Přečteno jedním dechem.

Adele02
27.12.2017

Zde si dovolím jen citovat z jednoho filmu - „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem."

DejnaDee
16.11.2017

V tomto díle je fenomenálním způsobem ztvárněná obrovská, nezměrná a dechberoucí mateřská láska. Příběh ženy, která "vyšším principům" obětovala naprosto vše.

hroneczek
30.10.2017

Kniha se mi velice líbila, dává člověku spoustu prostoru na přemýšlení o mateřské bezmezné lásce. Naše češtinářka říkala, že ji ještě více pochopíme, až budeme matkami. Tak uvidíme.

pinsosák
03.10.2017

Po rozpačitém začátku knihy, kdy se mi to hůře četlo, protože je toto dílo psáno jako divadelní hra, mne děj uchvátil natolik, že jsem ji přečetl během jednoho večera před spaním. Úžasné!

Pitbullka
30.09.2017

Dílo, které prostě nemá chybu!

katulinek99
16.09.2017

Dvě hodiny po dočtení knihy sedím, dívám se do zdi... a pořád nemám slov. Bez nadsázky. Je to dechberoucí, srdceryvné a já jsem se celou dobu utápěla v slzách.
Karel Čapek je spisovatel s velkým S.

AbiesAlba
14.08.2017

Geniální.

Klarka251
09.06.2017

Skvělá kniha, která mě bavila asi nejvíc.

Brunnetka
14.05.2017

Za mě rozhodně lepší než Čapkovo R.U.R.
Jsou zde skvěle vyzobrazené pocity matky, ale tak nějak mi to zavání schizofrenií... Ta matka nebyla rozhodně normální, už jenom s jakým klidem brala smrt svých blízkých...
Je to sice příběh k zamyšlení, ale za mě má jedno velký ALE.

nikikostadinova
21.04.2017

Tato kniha zasáhne a nechá čtenáře zasaženého

EvikU.
09.04.2017

Jsem asi jediná, ale já to na 5* nemám. Jinak celkem zajímavý.

dancadragneel
08.04.2017

Dojemný nadčasový příběh, který nese velmi zajímavou myšlenku. Rozhodně jsem si příběhy a dramata od Karla Čapka oblíbila. Je to jeden z autorů, od kterého bych mohla přečíst cokoliv a bavilo by mě to.

IchLiebeLesen
29.03.2017

Tahle kniha byla ohromně dojemná. Doopravdy zaútočila na moje city. Takových knih moc není.
Je to takové protiválečné podobenství. Ale Čapek psával drsnější protiválečná díla. Proč napsal takové drama ? Protože mu tu myšlenku dala jeho žena. Ale i tak tato knížka byla velice čtivá a bez problémů jsem ji rychle přečetl.
Všem moc doporučuji !

mirektrubak
09.03.2017

V této hře je na mě prostě příliš mnoho patosu a také mi příjdou všechny postavy nepřirozené - ne jako reálné postavy, ale jako figurky, které schématicky naplňují Čapkův dramatický záměr.
Mám Karla Čapka ve velké úctě, rozumím i tomu protiválečnému zaměření hry. Považuji za správné, že tenhle typ děl vzniká (a v roce 1938 to bylo dvojnásob důležité). Takže jsem měl divný pocit z toho, že se mně hra nelíbí, říkal jsem si, že by se mně to líbit mělo, že by bylo tak nějak správné, abych byl zasažen a možná i dojat.
Ale to bych lhal sám sobě.

Michaelka29
11.02.2017

Na konci mi bylo maminky líto... Ale co dá dělat, takhle to dříve bylo. Jinak opět Čapek nikdy nezklame.

catherinee94
07.02.2017

Hra mě zaujala svou nadčasovostí a donutila mě k zamyšlení.

-Pečivo-
29.01.2017

Božínku, to bylo dojemný. Bez ironie. Stárnu. Zatím nejlepší Čapek, ještě tendle tejden pošlu mámě smsku!

Jediný co bych vytknul, je to, že se matka nakonec nechá zviklat a pošle svýho posledního syna taky do války. Trochu to celý připomíná Sartra pro nenáročný, což ale neni nic špatného. 9/10

angloumene
05.01.2017

Snad až přespříliš vyhrocené drama o matce, jejíž synové neodvratně kráčejí vstříc jisté záhubě. Je mi jasná autorova myšlenka, ale přesto jsem se nemohla zbavit pocitu, že tentokrát byl Čapek explicitní až moc.

TheMelorry
13.11.2016

Čapek je prostě pan spisovatel a jeho díla ani nejde hodnotit. Mě se Matka moc líbila, i děj mi přišel velice zajímavý. Je to jedno z těch lepších děl, co jsem zatim četla.

Terry11
27.09.2016

Už opravdu poté, co jsem si přečetla různé komentáře, nemám co dodat, vše bylo řečeno. Snad jen to, že Čapek je prostě fantastický autor a já bych si moc přála, aby žil v dnešní době. Zajímalo by mě, jakým směrem by se jeho tvorby ubírala, jak by se změnil styl jeho psaní.

Nikki.Jukki
01.09.2016

Zase utvrzení, že Čapkovy knížky se mi prostě líbí, ať už je to próza či drama. Pěkná ukázka nesmyslnosti války, do které se musí zapojit i ten, který je vyloženě proti ní a tím se stává její součástí. Dále srážky mužského a ženského myšlení, které v něčem prostě shodu najít nemohou (rodina=všechno x větší zájmy ve prospěch státu a národa), a do toho mateřský cit, neopětovaný v takové míře, v jaké by si zasloužila.

Kratičká knížka, která má spoustu do sebe.