Matka

Koupit

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167/big_matka-vEL-167.jpg 4.41755

Kniha Matka

ujira

Silné a aktuální téma. Chápu matku a její odpor proti zbytečným obětem, matky by válku nikdy nerozpoutaly, a chápu potřebu obrany vlasti.

vladka321

Neuvěřitelně autentické drama, které spojuje všechny matky světa. Dilema lásky, pocitu štěstí a naplnění stojí proti ideji života, touhy něco po sobě zanechat v rozhodnutí obrany vlasti či boji za svobodu. Stát se hrdinou je snad přáním každého muže. Rozpor lásky, štěstí, ochrany zde stojí proti vlastenectví, sebeurčení a snu stát se velikým - být za cenu nejvyšší.

Knihy_nad_zlato

Nevím moc jak hodnotit povinnou četbu, ale tahle se mi líbila. Mám ráda prózu, mám ráda poezii, ale drama ne. Navíc já blbá jsem si přečetla anotaci. Anotaci, která v tomhle případě vyspoileruje prakticky celou knihu. Ale tak stejně jsem se pustila do čtení, knihu už jsem měla doma a navíc mi důvěryhodný zdroj řekl, že mě by se tahle knížka líbit mohla, ke všemu má tak málo stránek, že bych s ní stejně neztratila zrovna mnoho času.
K postavám se asi pořádně vyjádřit nedokážu, protože bych asi vyspoilerovala jednu zásadní věc. No, a k ději taky ne, ze stejného důvodu.
Každopádně pokud máte Matku v povinné četbě a máte chuť na pořádně smutný příběh (mě jen tak něco nerozesmutní, ale tady mi málem i slza ukápla), pak velmi, velmi doporučuju.

n.ezn.amy

Čapkovo protiválečné drama v době španělské občanské války, kdy matka z počátku odmítá synovu iniciativu jít se přihlásit jako dobrovolník, ovšem následující události její názor změní. Čapkovo literární umění spočívalo, že dokázal napsat nadčasové hry, které jsou aktuální i v dnešní době

Ainyska

Velmi silný příběh, velmi silné ženy.
Nadčasové dílo.

Prostě pan Čapek je jen jeden a nevěřím, že by se našel český autor, který ho kdy překoná. Je fascinující, jak dokázal svá díla napsat tak, aby bylo možné je aplikovat do každé doby.

andrejci

Matka mě moc bavila. Bylo zajímavé vidět válku očima matky. Vždy se podle mě rozebírá válka atd. Ale jak to vidí třeba rodiče to už se moc nepopisuje. Tohle se mi líbilo mnohem víc než Bílá nemoc. K maturitě ideální.

theDagger

Vydáno při schylujíci se německé invazi do Čech. Čteno na počátku ruské invaze na Ukrajinu.

Nepříjemně aktuální, velice čtivé dílo. Smutné a varovné. Kdybych to četl jindy, asi by mi přišlo přehnaně emotivní, ale v kontextu doby je to zcela pochopitelné.

mybrave

Jedno z posledních děl Karla Čapka, dokončil ho těsně před druhou světovou válkou. Z počátku mi přišli mužští hrdinové lehkovážní, obětovali svůj život za svoje ideály. Své smrti vůbec nelitovali, zejména když pomohli své komunitě, vědě, výzkumu atp. V závěru knihy, kdy se hlavní hrdinka - matka - snaží uchránit svého posledního syna, se odehrávají události, které již nelze přehlížet a je potřeba bojovat.