Matka

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/167/matka-bsb-167.jpg 4.41232

Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur

mewmew

Závěr mě tedy dostal, ale jinak mi to prostě nesedlo. Postavy mi byly nesympatické, ponejvíc právě Matka.
Ráda bych viděla divadelní provedení, třeba bych to potom docenila lépe..nevím.

Leenah

Skvost české literatury! Nechápu, že mi na střední škole tahle kniha unikla, bohužel zaniká v dalších textech Karla Čapka, ačkoli námět je srdceryvný, bolestivý, prostě ze života ženy, která žije v období války. Tomuto tématu se málokdo věnuje, svět je plný hrdinů a jejich životů, ale životy jejich matek už nikoho moc nezajímají. Čapek tady vystihl bolest ženy, která ztrácí po manželovi i své syny, její pochybnosti, za co vlastně zemřeli a touhu uchovat pro sebe život aspoň toho nejmladšího, ačkoli v hloubi tuší, že na to nemá nárok. Geniální, hodně se mě to dotklo...

Papaja1

Žalostné naříkání Matky nad tím, jak se celá její rodina, od manžela až po všech 5 synů, nechá postupně dobrovolně "zbytečně" zabít pro své hodnoty a dobro vlasti. Velice kouzelné mi přišlo setkávání zesnulých s živou Matkou, která je jako jediná viděla a rozprávěla s nimi. Sami občas mírně zalitovali, že nestihli udělat, co mohli, ale stejně by teď do války šli opět, zabít se znovu. Ke konci mi vyhrkly slzy.

LadyAnn

Při čtení tvorby génia Čapka mám pokaždé husí kůži a zůstávám jimi trvale zasažena. Zde tomu není jinak. Matku zároveň řadím mezi nejlepší divadelní hry s válečnou tematikou. Hlavní hrdinka je - stejně jako celek - neobyčejně silná, což ještě vygraduje v samotném závěru. Dílo nezapomenutelné zejména díky svému poselství, atmosféře a nadčasovosti.

KURACHJO2018

Statečný muž - manžel , stateční , moudří a odvážní synové, kteří zahynou na poli vědy, výzkumu a spravedlivé revoluce. Ruce skoro prázdné a jediné co zbývá je poslední syn- co zbývá matce, která přivedla na svět 5 synů? Vydat i toho posledního? V tom případě byla ONA nejstatečnější z celé rodiny.
Jako výstraha před fašismem určitě dokonale napsané a aktuální do dnešních dnů. Není to hrůza- pořád aktuální kniha? V době kdy létáme do vesmíru a chceme zkoumat vesmír se pořád bojí člověk člověka???

Chajda69

Silné drama, a to i na papíře. V divadelním provedení musí být ještě silnější.

Ocenil jsem zejména posun názorů hlavních postav ve chvíli, kdy byly naživu a poté v záhrobí, postavy měly svůj psychologický vývoj a všechny byly prototypem určitého ideálu, ve který věřily a šly za ním (a u toho také zemřely). Čapek také minimalisticky, leč výstižně ukázal, jak mohou ideologické a politické rozpory rozhádat dva bratry na smrt.

Měňavka

Nemohu nic vytknout a jen chválit!Doporučuji!

aardvarka

OTEC: Inu, vždycky se za něco umíralo, kdopak ví už zač; asi to jinak nejde. Ale někdy si myslím... kdybych byl teď plukovníkem nebo generálem na pensi a žil tady s vámi a s maminkou — psal bych své paměti a zrýval půdu na zahradě... Nebylo by to špatné, hoši. Nechtě to být, život je život; člověk aspoň může něco dělat. Já vím, vy všichni jste položili život za něco velikého: tuhle Ondřej za vědu a Jirka za pokrok techniky, a Petr — zač jsi vlastně zemřel, Petříčku?
PETR: Za rovnost a svobodu, tati.
OTEC: Aha. A já za krále, vlast a za čest praporu. Nebo proto, že jeden plukovník dal pitomý rozkaz, ale to už je jedno. Samé krásné a veliké věci, jenom že... víte, já jsem z vás nejdéle mrtev a řeknu vám, — nebylo by k zahození ještě trochu žít. Já byl moc rád na světě, děti. Hrozně rád. A když se dívám na vás, myslím si, třeba by někdo z těch kluků opravdu dokázal něco kloudného... nebo i velikého. A zatím jsme samý hrdina. Je to bída, mládenci.

stanza

Známé drama velmi silné a emotivní, mateřská láska versus válka.

Kiisaki

"My matky, synáčku, jsme nikdy žádnou válku nevedly; my jsme na ni jen doplácely svými dětmi." Ach, muži, vy idioti. No nebudu lhát, probrečela jsem to celé od začátku až do konce.

ollalla

Kniha byla poutavá. Rychle se četla. Text byl srozumitelný. A byla sranda počítat, kolik lidí tam za celou hru zemřelo. Takže pokud nestíháte, např. s povinnou četbou, vřele doporučuji. :)

janadibelkova

Čtení, u kterého se mi udělalo skoro špatně, možná proto, že mám tři děti..každopádně jsem ráda, že jsem si pana Čapka přečetla a rozhodně si brzy přečtu další jeho dílo. Přemýšlím, jak může muž tak skvěle popsat pocity matky, zvlášť na začátku dramatu, je to prostě hluboké, skvělé čtení.

Lenka40

Tak co na to říct . Kniha Matka byla docela zjímavá . Komunikace Matky se zemřelými muži z její rodiny bylo velice zvláštní a pro mě i čtivé .

mahdal

Čapka mám velmi rád a tato kniha mou lásku k němu jen potvrdila. Silný příběh o matce a její mateřské lásce k synům je vykreslen realistickým pohledem a děj je podestlán tesklivým tónem války. Čapek v této knize poukázal na hrůzy války z jiné strany, a to z pohledu matky, která je svými syny upozaďována před údajnou povinností svých synů bránit vlast. Tesklivý tón příběhu je posílen i tím, že mrtví synové se za matkou vracejí jako přízrak a matčin pláč i stesk se snaží utěšovat. I když od počátku knihy víte, jak příběh skončí a nezvratný osud synů vám může připadat až úsměvný, nese kniha neobyčejný nádech strachu z hrůzné doby. Knihu doporučuji.

Arte

Úžasné dílo. Čte se velmi lehce a příjemně, jde-li tohle říci o takto negativním tématu. Na konci hry jsem se neubránila slzám. Obdivuji, jak dokonale Čapek vystihl emoce ženy, která ztrácí své děti. Je to dílo, které mě naprosto dostalo.

domino1701
30.12.2017

Motiv mateřské lásky a války. Přečteno jedním dechem.

Adele02
27.12.2017

Zde si dovolím jen citovat z jednoho filmu - „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem."

DejnaDee
16.11.2017

V tomto díle je fenomenálním způsobem ztvárněná obrovská, nezměrná a dechberoucí mateřská láska. Příběh ženy, která "vyšším principům" obětovala naprosto vše.

hroneczek
30.10.2017

Kniha se mi velice líbila, dává člověku spoustu prostoru na přemýšlení o mateřské bezmezné lásce. Naše češtinářka říkala, že ji ještě více pochopíme, až budeme matkami. Tak uvidíme.

pinsosák
03.10.2017

Po rozpačitém začátku knihy, kdy se mi to hůře četlo, protože je toto dílo psáno jako divadelní hra, mne děj uchvátil natolik, že jsem ji přečetl během jednoho večera před spaním. Úžasné!

Pitbullka
30.09.2017

Dílo, které prostě nemá chybu!

katulinek99
16.09.2017

Dvě hodiny po dočtení knihy sedím, dívám se do zdi... a pořád nemám slov. Bez nadsázky. Je to dechberoucí, srdceryvné a já jsem se celou dobu utápěla v slzách.
Karel Čapek je spisovatel s velkým S.

AbiesAlba
14.08.2017

Geniální.

Klarka251
09.06.2017

Skvělá kniha, která mě bavila asi nejvíc.

Brunnetka
14.05.2017

Za mě rozhodně lepší než Čapkovo R.U.R.
Jsou zde skvěle vyzobrazené pocity matky, ale tak nějak mi to zavání schizofrenií... Ta matka nebyla rozhodně normální, už jenom s jakým klidem brala smrt svých blízkých...
Je to sice příběh k zamyšlení, ale za mě má jedno velký ALE.

nikikostadinova
21.04.2017

Tato kniha zasáhne a nechá čtenáře zasaženého

EvikU.
09.04.2017

Jsem asi jediná, ale já to na 5* nemám. Jinak celkem zajímavý.

dancadragneel
08.04.2017

Dojemný nadčasový příběh, který nese velmi zajímavou myšlenku. Rozhodně jsem si příběhy a dramata od Karla Čapka oblíbila. Je to jeden z autorů, od kterého bych mohla přečíst cokoliv a bavilo by mě to.

IchLiebeLesen
29.03.2017

Tahle kniha byla ohromně dojemná. Doopravdy zaútočila na moje city. Takových knih moc není.
Je to takové protiválečné podobenství. Ale Čapek psával drsnější protiválečná díla. Proč napsal takové drama ? Protože mu tu myšlenku dala jeho žena. Ale i tak tato knížka byla velice čtivá a bez problémů jsem ji rychle přečetl.
Všem moc doporučuji !

mirektrubak
09.03.2017

V této hře je na mě prostě příliš mnoho patosu a také mi příjdou všechny postavy nepřirozené - ne jako reálné postavy, ale jako figurky, které schématicky naplňují Čapkův dramatický záměr.
Mám Karla Čapka ve velké úctě, rozumím i tomu protiválečnému zaměření hry. Považuji za správné, že tenhle typ děl vzniká (a v roce 1938 to bylo dvojnásob důležité). Takže jsem měl divný pocit z toho, že se mně hra nelíbí, říkal jsem si, že by se mně to líbit mělo, že by bylo tak nějak správné, abych byl zasažen a možná i dojat.
Ale to bych lhal sám sobě.