lost.in.books lost.in.books komentáře u knih

Jen jedna bude královnou Jen jedna bude královnou Philippa Gregory

Hodnocení: knihy od této autorky mám moc ráda , ani tato nebyla špatná a celkem mě i bavila- historické romány -to je moje . Na to že se jednalo o historický román, tak byla kniha napsána srozumitelným a ne zbytečně složitým jazykem.
Byly zde jisté pasáže, které nebyly tak čtivé a někdy jsem raději projížděla Instagram, ale jakmile jsem se dostala k 2. půlce , tak se zde již vyskytovala větší akce a napětí a knihu jsem přečetla za 4 dny -samozřejmě s přestávkami . U historických knih mám většinou problém s tím si zapamatovat všechny postavy a jejich příbuzenské vztahy,ani tato kniha nebyla výjimkou a někdy jsem v tom měla chaos -kdo je na čí straně, kdo ke komu pratří atd. - snad mě chápete co tím myslím . Jinak mi byla nesympatická postava Isabely a naopak jsem si velice oblíbila Annu z Wavricku ,ostatní postavy mi byly vcelku lhostejné .
Vyskytovaly se zde různé zvraty a tím více mě celá kniha bavila ,nemohu říci ,že jsem knihu doslova hltala, ale v rámci možností byla fajn. Od autorky jsem už četla lepší kousky ,ale nemohu říci,že by mě kniha nudila.
Pokud máte rádi historické romány a zajímáte se o historii ,tak si knihu klidně přečtěte

Královský slib Královský slib Philippa Gregory

Hodnocení: opět mě autorka nezklamala a čtení jsem si moc užila! Dokonce i více ,než předchozí knihu Jen jedna bude královnou. Kniha se mi četla moc dobře a moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku -Kateřinu Aragonskou,která si šla za svým a byla cílevědomá, inteligentní a jen tak neustoupila a nevzdávala se ,takovéto hlavní hrdinky mám velice ráda. Autorka píše doopravdy čtivě a dokáže čtenáře zaujmout a vtáhnout do děje. Měla jsem opět menší problém se zapamatováním všech jmen a názvů sídel,kam se postavy stěhovaly. Opět se zde vyskytovaly nějaké pasáže,které byly zdlouhavé-jednalo se hlavně o jednotlivé bitvy ,ale opravdu jsem si čtení užila a těším se na další autorčinu knihu,protože to s tou historií doopravdy umí-klobouk dolů! Zase mám v anglických dějinách větší pořádek.

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Hodnocení: ze začátku ,když jsem si všimla,že nějaký takovýto titul existuje mě od četby odradil název knihy ,ale jakmile jsem knihu spatřila na webu naší knihovny,tak jsem si řekla že jí dám přece jen šanci . A udělala jsem dobře.
Jeho banán je román plný sarkasmu, romantiky a dvojsmyslů-jedná se o takové odlehčené letní čtení na pár dní ,ne-li na jeden den pokud čtete rychleji než já . Zároveň se zde vyskytuje ne taky komplikovaná zápletka a člověk má tušení,jak kniha skončí ale pokud chcete něco nenáročného a máte rádi sarkasmus a dvojsmysly ,tak Jeho banán je kniha pro Vás .
Musím říci,že hlavní hrdinka Nataša mi celkem lezla na nervy a trvalo mi déle ,než jsem si na její osobnost zvykla. Za to Bruce jsem si oblíbila ihned od začátku - mám celkově ráda takové ty postavy ,které jsou ze začátku uzavřené okolnímu světu a působí nevrle, ale později se o nich dozvídáme věci ,které by nás někdy ani nenapadly . Celkový nápad s tím banánem byl skvělý . Co se týče stylu psaní, tak ten mi celkem vyhovoval, kniha byla psána nenáročným nespisovným jazykem,který se ke knize strašně moc hodil. Autorka to s humorem
doopravdy umí , pokud hledáte něco odpočinkového a vtipného s ne tak výraznou zápletkou,tak je to kniha pro Vás!

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hodnocení:
Jednoduše nemám slov.. Tato kniha si mě získala hned po několika prvních stránkách a neustále jsem příběh hltala a přála si vědět více a více . Autorka to umí výborně se slovy,každé slovo do příběhu zapadalo,mělo tam svou funkci a i díky stylu psaní autorky jsem se do knihy začetla již od samého začátku a knihu jsem nechtěla pustit z ruky do té doby,než se dozvím celý srdcervoucí příběh této rodiny. Celý příběh byl neskutečně procítěný, opravdový a smutný a knihu by si měl přečíst každý,protože je zde moc pěkně a srozumitelně popsáno jak to v té době fungovalo a co se vše odehrálo . Co se týče obálky,tak ta je jednoduchá,nádherná a hlavně výstižná - má hlubší spojitosti s osudy postav a se zvraty v příběhu,takže zde hraje též podstatnou roli - dobře se bílkové věnečky zapamatujte-budou v příběhu hrát důležitou roli. Postavy jsou skvěle vykreslené . Oblíbila jsem si hlavně Hanu a Miru a na některé postavy jsem v průběhu děje změnila názor. Též se mi líbilo,že se v příběhu prolíná minulost a přítomnost a kniha je rozdělena na 3 části- nejvíce jsem si oblíbila část 3. s názvem Hana,která byla též nejvíce srdcervoucí a bylo zde plno podrobných informací z té doby . Tuto knihu by si měl přečíst doopravdy každý ,smekám před autorkou.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Hodnocení: Alena Mornštajnová mě opět nezklamala ,naopak opět mě velice příjemně překvapila. Hana pro mě byla přece jen o kousek lepší knihou ,ale čtení Tichých roků jsem si také velmi užila.
Jak už jsem se zmiňovala v předchozí recenzi ,tak to autorka s jazykem výborně umí. Umí příběh učinit čtivým a to se mi neskutečně líbí . V tomto románu musím opět vyzdvihnout výbornou psychologii všech postav,která byla promyšlena doopravdy do hloubky. Mezi postavami jsem neměla žádného oblíbence ,na všechny jsem pohlížela stejně ,protože se za každou postavou skrýval příběh,který jsem postupným čtením poodhalovala . Velice se mi též líbil nápad prolínání minulosti a přítomnosti ,které příběhu přidalo grády. Jediné co mi v příběhu vadilo bylo na můj vkus moc časté poukazování na dřívější politickou situaci. Příběh postupem čtení nabíral grády a na konci se čtenář dozvěděl vše co toužil o minulosti těchto postav vědět .
Autorka má doopravdy neuvěřitelný talent a určitě plánuji přečíst i jiná její díla .

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Autorka si mě získala knihou Námi to končí. Ani tato kniha mě nezklamala , byla neskutečně čtivá-autorka doopravdy umí čtenáře vtáhnout do děje . Opět se zde vyskytuje velice důležité téma a tím je minulost a budoucnost . Moc se mi líbilo ,že se příběh prolíná s přítomností jedné postavy s minulostí druhé z postav , zatím v žádné z knih jsem se s tímto systémem nesetkala ale doopravdy jsem si ho oblíbila,příběh byl o to zajímavější . Jediné co bych knize vytkla bylo na můj vkus až moc milostných scén,které mi tam někdy už vadily .
Co se jazyku týče,tak ten autorka nepoužívá nějaký speciální ,ale i přesto mi vyhovuje a kniha se čte jedna báseň.
Co se postav týče,tak jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny a postupem příběhu jsme se do nich dokázala vcítit a někdy mi jich bylo i líto. A zakončení bylo nádherné! Obdivuji autorku,že dokázala skvělým způsobem zkombinovat radost ,smutek , beznaděj a mnoho dalších pocitů do 1 díla .
Neskutečně čtivá záležitost ,kterou Vám všem doporučuji a těším se na další knihu od autorky.

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Hodnocení: Tak tahle knížka mě bavila od první do poslední knížky -vážně nekecám! Když jsem knihu spatřila u nás v knihovně v rubrice novinky ,tak jsem po ní hned musela sáhnout - ta obálka je úžasná a hlavně nápaditá - na 1. pohled jsem se do ní zamilovala. K přečtení mě lákala nejen obálka , ale i anotace . A toho ,že jsem si knihu přečetla nelituji ani v nejmenším .
Jako první věc musím vyzdvihnout úžasný nápad spojit minulost s přítomnosti ,který se doopravdy povedl!
Musím také vypíchnout skvěle a velice věrohodně popsanou vizi budoucnosti ,která by mohla reálně nastat.
Co se postav týče, tak jsem si oblíbila hlavní hrdinku - Báru a Michala ,kdo mi naopak lezl trochu na nervy byla Magda a Lucie -v každé knize musí být i někdo protivný ,jinak by to nebylo ono . Líbil se mi i vývoj postav v průběhu příběhu,pak jsem si zvykla i na Magdu ,která ke konci knihy také přišla k rozumu .
Autorka ode mě má doopravdy velký obdiv a knihu mohu jen a jen doporučit! Autorka skvěle spojila 2 časová období a vznikla z toho skvělá oddechová kniha s vážnějšími a někdy i s vtipnými částmi . Jedno velké ANO!

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Hodnocení: na tuto knihu jsem se strašně moc těšila a moc mě potěšilo,když jsem jí měli u nás v knihovně .
Kniha mě chytila hned na první straně a už mě do konce nepustila , neustále mě to nutilo přemýšlet kdo za zmizením Sáry vězí . Při čtení jsem byla napnutá jako kšandy a přečetla jsem ji jedním dechem .
Autorčin styl psaní mi doopravdy sedl a i díky použitému jazyku se mi kniha četla úplně sama a neuvěřitelně rychle .
Strašně se mi líbila ta pošmourná atmosféra ,která ve knize byla famózní a strašně se do celého příběhu hodila .
A co se týče spojení detektivního příběhu a trošku i fantasy , tak to se doopravdy povedlo a díky tomuto velice zajímavému spojení mě to ještě více bavilo ,než kdyby to byla jen detektivka????. A to prostředí metra se mi k celému příběhu velice hodilo a přidávalo to celému příběhu na tajemnosti a záhadnosti -to já prostě můžu!
Děj byl doslova naplněný zvraty a akcí a záhadami a upřímně takovýto konec,jaký ve knize byl mě i celkem překvapil.
Postavy jsem si v průběhu děje oblíbila a postupně jsem rozuměla důvod, proč se zrovna tak chovají . Asi nejvíc jsem si oblíbila Klaudii , která mi přišla jako neskutečně tajemná,záhadná a nečitelná postava plná tajemství a takové postavy já prostě můžu! A to ještě nesmím opomenout že byl příběh doplněn o mnoho symbolů a detailů a to je také něco pro mě-čím více záhad-tím lépe.
Doporučuji všem ,co mají jako já rádi knihy s ponurou atmosférou a naplněné záhadami . Za mě jedno velké doporučení.

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Hodnocení: Colleen Hooverová mě opět velice příjemně překvapila ! Hned od 1. stránky mě příběh vtáhl do děje a nepustil . Knížka se mi četla neskutečně rychle a stránky se mi otáčely samy ,za 2 dny jsem měla knihu přečtenou. I když jsem měla tušení ,jak kniha dopadne ,tak jsem si čtení doopravdy užila.
Autorka používá ne zbytečně komplikovaný jazyk, který mi velice sedl a přidává knize na čtivosti .
Co se týče zvratů, tak ty někdy přišly doopravdy nečekaně a někdy nebyly vůbec předvídatelné. Konec knihy jsem odhadla , ale i tak jsem si čtení dokázala užít naplno .
Co se postav týče ,tak jsem si hned po pár přečtených stránkách oblíbila 2 hlavní hrdiny příběhu ,kteří byli inteligentní, upřímní a jednali rozumně, čehož si vždy na knižních postavách velice vážím .
Příběh byl psán z perspektivy obou hlavních postav a díky tomu jsem mohla zjistit o postavách mnohem více a seznámit se lépe s jejich myšlenkami a jednáním. Vždy mám raději,když se příběh odvíjí z pohledu obou postav,člověk pak postavy lépe pozná.
Všechny knihy,které jsem zatím od autorky četla měly základy položené na upřímnosti a ani tato kniha nebyla výjimkou. Upřímnost vždy v knihách ocením na prvním místě. Autorka píše přirozeně, snaží se vyhnout falešným pocitům a člověku se poté kniha lépe čte . Upřímnost v této knize hraje velikou roli, ne-li úplně tu nejpodstatnější roli.
Autorka si získala velký obdiv též tím,že dokáže dostat tolik upřímných pocitů do jedné knihy -u knihy se zasmějte, posmutníte si ,protože se zde vyskytují i vážnější témata.
Pokud chcete odpočinkovější čtení na léto ,u které vystřídáte mnoho pocitů,tak Vám knihu mohu vřele a s čistým svědomím doporučit.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Hodnocení: rozhodla jsem se tedy začít filmovou adaptací Pýchy a předsudku,tu jsem si moc užila ,poté jsem navázala samotnou knihou ,jenž mě velice příjemně překvapila kromě pár drobností.
Začnu dle mého velice podstatným bodem,což je styl psaní autorky. Styl psaní se mi moc zamlouval, já osobně vždy ocením,pokud je kniha napsána spisovným a vznešeným jazykem ,tato kniha moje očekávání co se jazyka týče maximálně naplnila a až na pár zastaralejších výrazů bych jazyku nic nevytknula ,ke knize se mi strašně moc hodil- spisovnou ,vznešenou a zdvořilou češtinu mám moc ráda a upřednostňuji ji před tou hovorovou a nespisovnou.
Děj ze začátku nebyl tolik napínavý a plný zvratů,ale to mi vůbec nevadilo ,protože mě strašně bavilo pročítat hovory mezi postavami,je pro mě strašně zajímavé se dozvědět,o čem lidé v té době rozmlouvali a musím též vyzdvihnout velice zajímavé a inspirativní myšlenky ,jenž někdy postavy pronesly. Ke 2.půlce už byl děj o poznání akčnější a zvratů zde bylo na můj vkus dost .
Pro mě byla kniha čtivá již od začátku a i přes méně počáteční akce jsem si užívala všechny myšlenky obsažené v knize.
Co se postav týče ,tak jako skoro každá dívka,která si tuto knihu přečte jsem si oblíbila a zamilovala pana Darcyho a našla jsem mezi ním a mnou celkem dost podobností . Poté mi byla sympatická Elizabeth ,která uvažovala velice logicky a byla chytrá ,bystrá a takové postavy já prostě mohu ,poté jsem si ještě oblíbila Jane a pana Benetta . Celkově postavy byly moc pěkně vykresleny a jsem ráda,že se v každém díle od autorky vyskytují velice rozumné a inteligentní postavy ,které mám o poznání raději.
Jediné v čem jsem měla chaos byly rodinné vztahy v knize ,někdy jsem nevěděla kdo ke komu patří.

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Hodnocení : jako Marilynova veliká fanynka jsem si nemohla tuto knihu nechat ujít a ani v nejmenším nelituji toho ,že jsem si jí přečetla. Nebýt naší knihovny,tak se ke knize ani nedostanu ,protože je v knihkupectvích již nedostupná. Budu jí s těžkým srdcem vracet do knihovny ..
Byla to má první autobiografie ,kterou jsem kdy četla a byla jsem doopravdy nadšená. Marilyn je doopravdy velice zajímavá osobnost . V období ,kdy nastal nouzový stav a s ním koronavirus, tak jsem se začala více zajímat o hudbu a Marilynovu tvorbu jsem si zamilovala,prakticky jsem neposlouchala nikoho jiného. Kniha je plná sarkasmu ,který já prostě mohu . Marilyn zajisté není někdo , kdo by měl “nudný” život - jako skoro každá metalová hvězda okusil nespočetněkrát drogy,alkohol a další věci ,které se Vám automaticky s metalovou hvězdou spojí . Mnoho lidí si o této kontroverzní hvězdě myslí že jde o blázna, ale on je to naopak velice inteligentní člověk a s některými jeho názory souhlasím . Ne,že bych schvalovala všechny jeho akce a činy -to ne, některé byly doopravdy přehnané ,ale nějaké jsem chápala a rozuměla jsem tomu,proč tak činí. Kniha je založená hlavně na upřímnosti kterou mám v knihách ráda , neskreslenosti - Marilyn doopravdy vše popisuje tak ,jak to bylo , některé skandály ,které o něm kolovaly též nejsou pravdivé ,což jsem v této knize pochopila . Též jsem pochopila, jak Marilyn uvažuje a tím,že jsem pochopila jeho názory,s některými jsem i souhlasila, tak mi to pomohlo pochopit co svými texty písní chce říci . Mám raději písně s hlubším významem ,což ty Marilinovy splňují a to jest další věcí,které si na něm vážím. V knize se vyskytují velice zajímavé fotky z autorova života a strašně se mi na tom všem líbilo to,že je kniha inspirována Dantovým peklem což dělalo knihu ještě zajímavější z vizuální stránky a strašně se mi to k ní hodilo-přidávalo to na temné atmosféře knihy. Ocenila jsem též ukázky autorových básní, povídek a korespondence s vydavatelstvími , které knihu činily ještě zajímavější. Kniha umožňuje nahlédnout do jeho myšlenek a možná pokud si o něm nemyslíte nic dobrého, tak se Váš pohled na něj třeba trochu změní. Knihu nedoporučuji slabším/citlivějším povahám, kterým by mohla obzvlášť 1. část být nepříjemná.
Pokud jste fanoušky rocku/metalu , nebo samotného Marilyna, tak si knihu pokud se k ní dostanete přečtěte.

Emma Emma Jane Austen

Hodnocení: protože mě 2 již přečtené knihy od Jane Austenové velice příjemně překvapily ,tak jsem se rozhodla přečíst i další kousek z autorčiných děl.
Emma mě neodradila ani svou tloušťkou, co se stran týče ,tak měla přes 500 stran. Na knihu jsem neměla tolik času ,tak jsem jí přečetla až za týden .
Za mě to byla nejslabší kniha od Jane Austenové, ale přesto jí nemohu považovat za špatnou nebo nepovedenou,pár věcí mi na ní ale vadilo.
Opět musím vyzdvihnout velice inteligentní postavy , které v autorčiných románech zbožňuji narozdíl od těch naivních ,které se též v některých knihách vyskytují. V této knize jsem si nejvíce oblíbila Emmu, Jane a pana Knightleyho .
Velice se mi líbila postupná vývoj hlavní postavy- Emmy ,která se ke postupem děje měnila k lepšímu . A naopak mi hrozně vadila postava paní Eltonové,která na mě působila strašně arogantním dojmem a měla jsem chuť ji přerazit.
Některé pasáže mi přišly až moc zdlouhavé a zbytečné-moc zdlouhavých pasáží s návštěvami. Na můj vkus se dlouho nic nedělo a chvílemi mě kniha přiváděla do menší čtecí krize,ale druhá polovina knihy mě již ze čtecí krize dostala a byla o poznání akčnější a občas přišly i nějaké zvraty.
Kniha byla opět plná skvělých myšlenek, které nabádají čtenáře k zamyšlení a moc se mi líbily.
Opět jsem měla chaos v postavách jako u skoro každého historického románu.
Jinak nebyla kniha jako celek vůbec špatná a pokud máte rádi klasiky ,tak jí určitě zkuste.

Vévodkyně lucemburská Vévodkyně lucemburská Philippa Gregory

Hodnocení: od autorky jsem již přečetla hodně knih , tato byla jedna z těch průměrnějších, ale že by byla špatná,to se vůbec říci nedá.
Velice se mi líbil styl psaní autorky - nepíše zbytečně komplikovaně , přesto celkem spisovně a vždy pochopím ,co chce tou danou pasáží textu říci.
V knize jsou velice dobře vykresleny historické události a člověk z toho pochopí, co se událo .
Některé pasáže mi přišly moc zdlouhavé a nemusely v knize vůbec být,protože dle mého nebyly ani podstatné pro posun děje. Občas jsem knihu odkládala a prozkoumávala jsem místo toho raději Instagram, ale i přesto se mi četla celkem dobře a rychle na to,že se jednalo o historický román .
Opět jsem měla menší chaos v jednajících postavách - ke komu patří , na jakou stranu a do jakého rodu atd.. Jinak jsem mezi postavami neměla žádného oblíbence,ale postavy nebyly špatné.
Pokud máte rádi historii a rádi se o dějinách dozvídáte více, tak si knihu klidně přečtěte .

Slečna Nebezpečná Slečna Nebezpečná Suzanne Enoch

Hodnocení: tato kniha mi už strašně dlouho ležela v poličce a moc se mi do ní nechtěla, dostala jsem se k ní až nedávno a úplně mě nenadchla ..
Ze začátku byla kniha čtivá,četla se mi celkem rychle a neměla jsem problém s tím se začíst, ale postupně mě kniha začala nudit,dlouho se tam nic nedělo, děj stál takřka na místě a neustále se tam odehrávalo to samé což jsou návštěvy klubů atd.. Poté se opět kniha nepatrně rozjela a k 2. polovině začala být opět celkem zajímavá a konečně tam byla nějaká ta akce.
Co se postav týče, tak jsem si celkem oblíbila obě hlavní postavy - Kit a Alexandera ,obě postavy byly nějakým způsobem zajímavé a neokoukané a nebyly naivní a jednalo se o celkem inteligentní postavy .
Co se stylu psaní týče,tak ten mi v celku vyhovoval , akorát jsem se velice často ztrácela ve jménech vedlejších postav a uvítala bych to přehlednější.
S čistým svědomím Vám tuto knihu nemohu doporučit.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Hodnocení: Po knize Vrány jsem pokukovala již delší dobu a když jsem si všimla,že jí mají u nás v knihovně, tak jsem neváhala a dala jsem si na knihu rezervaci.
Na první pohled mě zaujala samotná obálka , která byla opravdu nádherná.
Začátek knihy je doplněn o krásné ilustrace a dělají tak knihu ještě zajímavější.
Knihu jsem zhltla za jeden den -odpoledne +večer . Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a potřebovala jsem vědět,jak to vše dopadne, též díky tomu že byly stránky menšího formátu se to četlo ještě rychleji.
Také chci říci,že tato kniha je strašně důležitá a měl by si jí přečíst snad úplně každý,protože toto téma obsažené v knize by se nemělo podceňovat.
Kniha neskutečně rychle ubíhala ,byla sice psána nespisovným jazykem ,ale musím říci,že se mi ten nespisovný jazyk do této knihy hodil a díky tomu se četla ještě o poznání rychleji.
Ihned jsem si oblíbila hlavní postavu z celé knihy - Báru a ihned jsem začala nesnášet její matku a její chovaní mi strašně lezlo na nervy a měla jsem chuť jí přerazit . Po přečtení mě přepadl smutek, byl to neskutečně smutný příběh,bylo mi Báry neskutečně líto - byla přehlížena ,bita a podceňována,přitom byla šikovnější než její sestra,kterou jsem také moc nemusela . Bára uměla nádherně kreslit a jedinou podporu nalézala v učiteli výtvarky , ale to nestačí ani zdaleka,když doma zažívá peklo.
Kniha byla psána z pohledu Báry a z pohledu matky ,která mi stránka od stránky byla tím méně sympatická . Líbilo se mi,že byla kniha psána ze 2 pohledů na věc.
Kniha Vám zabere minimum času a měli byste si jí přečíst - DOPORUČUJI!

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Hodnocení: Jednalo se o mou první přečtenou knihu s LGBT tématikou a byla jsem nadšená. Už i ta barevná nádherná obálka mě lákala si knihu přečíst co nejdříve a zajímalo mě co se skrývá pod názvem knihy.
Ihned po přečtení pár stránek jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Jansona a Sama , strašně se mi líbila Samova láska ke staršímu bratru Jasonovi a celkově tito 2 bráchové měli krásný sourozenecký vztah, který se tak často nevidí.
Na jednu stranu vtipná kniha a na druhou stranu kniha plná smutku, netolerance a nepochopení ze strany rodiny. Strašně se mi líbilo hodně vtipných zmínek ,které se týkaly známých osobností nebo filmů a někdy jsem měla co dělat abych se nezačala smát nahlas .
Oceňuji skvělé spojení super humoru, seriózních témat ,nepochopení , smutku a politiky,které se věnovali rodiče hlavních postav a které jsem měla chuť čas od čas proplesknout ,protože se někdy chovali nepřístupně... Možná by byl příběh zajímavější,kdyby byl psán ze dvou úhlů pohledu ,protože byl psán pouze z pohledu Sama,který tuto složitou životní situaci nezažíval,bylo by fajn vidět i Jasonovi trochu více do hlavy.
Sedl mi i styl psaní autora ,nebyl sice spisovný,ale i tak do celé knihy velice dobře zapadal a kniha se četla doopravdy rychle a byla ukončena happy rozuzlením se kterým jsem byla spokojena .
Pokud se chcete dozvědět jak to vůbec v LGBT komunitě chodí a co prožívají ,tak si knihu určitě přečtěte,poněvadž doopravdy stojí za to a budete jí mít přečtenou hned.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Hodnocení: jelikož mě předchozí 2 knihy od Aleny Mornštajnové moc bavily ,tak jsem se rozhodla přečíst další knihu od ní - Slepou mapu a opět jsem byla velice příjemně překvapena . Ještě mě čeká jedná nepřečtená kniha od této autorky, ale už nyní mohu Alenu Mornštajnovou titulovat na mou nejoblíbenější českou autorku ,protože si to doopravdy zaslouží.
Jako první musím vyseknout poklonu stylu psaní, který autorka ve svých knihách používá , krásný bohatý jazyk ,který se mi ve všech 3 knihách neskutečně líbil a kniha se díky tomu četla sama.
Slepá mapa mě velice bavila , ale stále u mě vede Hana ,která byla úplně bez chybičky . Kniha byla rozdělená na 2 části a více se mi líbila ta druhá -při četbě té druhé časti jsem nemohla knihu odložit.
Co se týče té první části ,tak jsem se čas od času nevyznala jaká postava je jaká a celé se mi to tak nějak míchalo dohromady , ale napsané to bylo též skvěle, akorát se mi motaly ty postavy a někdy jsem se trochu ztrácela . Jelikož zde byly 3 postavy se jménem na A,tak to bylo obtížnější, ale časem jsem si zapamatovala všechny 3 postavy.
Ale ta druhá část se mi četla o mnoho lépe a moc jsem si četbu užila - zvratky přicházely opravdu nečekaně a někdy jsem z toho co se stalo byla velice překvapená a tomu přidávám též velký plus.
Též jsem se něco přiučila z té doby,ve které se román odehrával ,protože to bylo popsáno srozumitelně a bylo to dobře zapamatovatelné a skvěle se to četlo.
Z postav jsem si nejvíce oblíbila Anežku a Alžbětu, byly mně samotné asi i trošku povahově podobné a také se hodily do příběhu.
Pokud se chcete opět něco přiučit z našich dějin, tak mohu jedině doporučit!

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Hodnocení: již delší dobu jsem si chtěla přečíst něco od Radky Třeštíkové, tak jsem začala její novinkou.
No, docela dlouho jsem byla z celkové stylu psaní celkem zmatená a někdy jsem se v samotném příběhu ztrácela a nevěděla jsem co se tam nyní odehrává. Hlavní hrdinka této knihy mi moc sympatická nebyla,místy jsem nechápala její jednání a nebylo nic čím by si mě získala. Ale postava byla napsána dobře,to ano ,akorát mi povahově nepadla do noty.
Na druhou stranu se mi líbilo že kniha byla něco úplně jiného,než na co jsem zvyklá- strašně osobitý a odlišný styl psaní doplněný o skvělé metafory -to za mě ano,ale chvilku jsem si na ten styl psaní zvykala. Líbilo se mi prolínání dvou časových rovin, díky tomu jsem měla možnost se o postavách dozvědět více a pochopit nějaké události spojené s minulostí postav.
Druhá polovina knihy mě už docela bavila a četla jsem jí s mnohem větší chutí než tu první ,kde jsem si na to vše zvykala a byla jsem trochu zmatená. U druhé části jsem potřebovala číst dále a dále abych zjistila,jak to vše dopadne. Kniha byla naplněná metaforami vzpomínkami,což se mi na knize také moc líbilo poté co jsem se sžila se stylem psaní. Určitě si něco od autorky ještě přečtu.

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Hodnocení: toto byla má 2. přečtená LGBT kniha,již delší dobu jsem si jí chtěla přečíst . Sice je tato kniha považována za pokračování hitu Já, Simon ale já jsem Simona nečetla a vše jsem ve knize pochopila.
Četbu knihy jsem si užila i když de zde vyskytly nějaké ty nedostatky.
Již od začátku se mi kniha četla strašně jednoduše a rychle , styl kterým byla kniha napsána se mi ke knize velice hodil-nebyl ničím speciální ale přece k samotnému příběhu celkem trefný. Akorát mě zbrzdila ve čtení škola-četla jsem hlavně v MHD a proto mi to trvalo déle.
Líbily se mi časté zmínky známých filmů a hudebních skupin ,hlavně mě vždy pobavily časté zmínky o HP a byla jsem ráda že je hlavní hrdinka ze Zmijozelu jako já . Celkově se zde vyskytovalo velké množství vtipných hlášek,což je též podstatné plus. Co se hlavní hrdinky -tedy Leah týče, tak mi byla celkem sympatická,ale byly chvíle kdy jsem její chování nechápala ,protože ne vždy se zachovala úplně ukázkově.
Kniha též řešila více zásadních témat řešených v této době jako je LGBT komunita a jiná témata ,která by se neměla podceňovat a přehlížet.
A za co jsem ubrala knize 1 hvězdičku? Nevyskytovala se zde úplně výrazná zápletka, ze které bych byla extra nadšená ,chyběla tomu více zamotaná zápletka a nějaké části knihy mi přišly takové nijaké- prostě bez větší akce -někdy se tam skoro nic nedělo . Ale jinak jsem knihu přečetla s chutí a pokud chcete něco oddechového,tak si jí klidně přečtěte.

Melmoth Melmoth Sarah Perry

Hodnocení: na první pohled mě kniha oslovila svou vizuální stránkou- obálkou,která je jednoduchá a zároveň moc hezká -hlavně ten styl písma ,kterým je napsán název knihy se mi moc líbí.
Kniha je napsána ve slovenském jazyce,mně jakožto Češce to nevadilo ,sice jsem párkrát narazila na slovo ,kterému jsem nerozuměla ,ale mohla jsem si ho odvodit podle kontextu,takže mi to nějaký větší problém nedělalo .
Kniha měla již od začátku skvělou tajemnou a temnou atmosféru a byla plná záhad. Ihned od začátku jsem se do atmosféry knihy zamilovala -miluji knihy s temnou atmosférou.
Co se týče postav, tak jsem si žádnou natolik neoblíbila , ale byly napsané zajímavým způsobem - to se musí nechat. Bylo zajímavé se dozvědět něco o jejich osudech a životech+hlavně temnotě,která je životem provází.
Co se týče samotného děje a příběhu , tak příběh se mi celkem líbil i myšlenky byly místy doopravdy skvělé- odhodlala jsem se i lepíkovat , ale kniha měla též své mouchy . Dlouhé kapitoly/rozdělené pasáže mi vůbec nevadily , ba naopak -přidávaly knize na zajímavosti . Někdy jsem se trochu v knize ztrácela a moc jsem nevěděla,co se tam zrovna nyní děje a chvíli mi trvalo ,než jsem se zorientovala a začala ten děj opět naplno chápat.
Jinak se mi kniha líbila, byla plná záhad,které se postupně rozplétaly,námětů , nad kterými se mohl člověk zamyslet . Určitě též oceňuji kombinaci více žánrů- ukázky ze života postav, hororové prvky - to se za mě doopravdy povedlo. I přes pár much, které kniha mě Vám ji klidně i doporučím,protože s tím faktem ,že jsem se v knize ztrácela nemusí souhlasit každý, třeba je to můj problém .