Můj brácha se jmenuje Jessica

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na svého staršího bratra Jasona se Sam Waver mohl vždycky ve všem spolehnout. Sam ho zbožňuje, zdá se totiž, že Jasonův život je perfektní – je přátelský, oblíbený, skvěle hraje fotbal a holky se můžou přetrhnout, aby s ním mohly chodit. Ale jednoho večera svolá Jason celou rodinu a svěří se jim s tajemstvím, se kterým se potýká už nějakou dobu. Tajemstvím, které hrozí je všechny rozdělit. Jeho rodiče si před tím zacpávají uši a Sam to nedokáže pochopit. Protože co byste dělali vy, kdyby vám váš bratr řekl, že ve skutečnosti vůbec není vaším bratrem? Že je ve skutečnosti... vaší sestrou? Nový silný román oceňovaného spisovatele Johna Boyna, autora bestselleru Chlapec v pruhovaném pyžamu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418335/big_muj-bracha-se-jmenuje-jessica-KFX-418335.jpeg 3.9168
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab, Slovart (ČR)
Originální název:

My Brother's Name is Jessica, 2019


více info...
Nahrávám...

Komentáře (57)

Kniha Můj brácha se jmenuje Jessica

Snoopi
20. března

Kniha, která transgender tematiku zachycuje z neobvyklého úhlu pohledu - z pozice mladšího sourozence.
Je psaná retrospektivně a pro větší působivost autor zvolil ich-formu. Příběh vypráví 13iletý chlapec Sam, který má 17iletého bratra Jasona. Oba pochází z bohaté a dobře zajištěné rodiny, jejich rodiče jsou angažováni v politice, matka je dokonce ministryně zahraničí. Děj se odehrává v Anglii a vrcholí během napjaté volební atmosféry.
Jejich rodina působí navenek soudržně, ale Sam postupně odkrývá problémy, které bublají pod povrchem: jeho starší bratr je poněkud "jiný" - a ke své "jinakosti" se otevřeně hlásí. Autor dovedně zachytil rozporuplné pocity dospívajícího chlapce, který najednou nerozumí tomu, co se kolem něj děje. Sám kvůli bratrově přeměně zažívá šikanu ve škole a potýká se s posměchem. Čím dál víc si všímá toho, jak rodiče Jasona silně omezují: ze všech sil se snaží jeho přesvědčení zvrátit, jeho projevy považují jen za jakési extravagantní manýry, přechodné pominutí smyslů či provokace, za něž je potřeba ho trestat. Navíc ho nutí mlčet, neboť matka kandiduje na významný post a ze všeho nejvíce se bojí skandálu. I samotný vztah sourozenců se mění, Sam nechápe, co je špatně, ale v dobré víře bratra ostříhá /motiv mi připomněl podobný z povídky Zmizet od Petry Soukupové/.
Spolu s ním procházíme veškerými fázemi vývoje takových vztahů, od prvotního šoku přes odmítání a zákazy, pokus o nápravu po konečné smíření.
Autor se zřejmě inspiroval románem Kdo stojí v koutě od Chboskyho, na rozdíl od něj však nejde tolik do hloubky, i když cíleně míří na teenagery. Děj není nijak komplikovaný, situace jsou téměř modelové, postavy typizované a nijak hluboce prokreslené, každá zde hraje svou roli: nechápavý Sam, který se musí vyrovnat s novou situací, vzdorující Jason, ambiciózní matka, které až příliš záleží na mínění ostatních, netolerantní otec, svobodomyslná, volnomyšlenkářská a benevolentní teta Rose, navíc nechybí ani postava "úhlavního nepřítele", s níž Sam válčí. Jejich obraz si postupně skládáme sami, nebo rovnou ze Samových pozorování.
Závěr však působí až příliš přeslazeně a uhlazeně, berme však v potaz, že kniha je určena převážně dospívající mládeži. V některých bodech se jí blíží i výše zmíněná kniha "Zmizet" od Petry Soukupové, ovšem ta se mi zdá daleko více propracovanější, možná díky tomu, že není určená jako žánr "young adult".
PS: zajímavé je, že jedna z postav zmiňuje i Kafkův Proces a Prahu.

"Nemá Facebook, Twitter, Instagram ani Snapchat, protože nesnáší, jak všichni pořád chodí s obličejem v mobilu a dělají věci jen proto, aby se u toho mohli vyfotit, a nic z toho si nedokážou doopravdy užít."
"Neřekneme to nikomu," řekla máma a postupně se upřeně zahleděla na každého z nás. "Vůbec nikomu. Budeme se chovat, jako kdyby Jason někoho zabil." "Ale já přece nikoho nezabil," zaprotestoval. "Ovšemže ne. Asi to vyznělo špatně. Ale pamatuj si, že kdybys byl někoho zabil, pak bychom jako tvoji rodiče udělali všechno proto, abychom tě ochránili."

Lejčís
01. března

Tuhle knihu jsem měla ve své knihovně asi rok a dost mě překvapilo, jaký poklad to tam vlastně mám. Od autora jsem četla jeho opěvovaného Chlapce v pruhovaném pyžamu a i když k němu jako historik mám pár výhrad, jako amatérský kritik literatury pro děti a mládež jsem to zkrátka nemohla hodnotit jinak než pozitivně. V případě této knihy tomu nebude jinak - je to patrně první kniha, která se svým tematem o transgender lidech nezaměřuje přímo na ně, ale na jejich okolí. Na to, jak se cítí rodiče, sourozenci nebo kamarádi translidí a právě v tom tkví výjimečnost tohoto příběhu. Autor velmi citlivě vypráví zkušenost malého Sama, který se musí srovnat s tím, že "jeho brácha chce být najednou jeho ségra". Každý, kdo má trans sourozence se v něm alespoň místy najde. Situace je tu znásobena postavením maminky, která kandiduje na britskou premiérku a rodina je tak na očích veřejnosti. Jedná se o knihu pro mládež, takže rozhodně čekejte pár klišé, ale ten konec mě zkrátka nesmírně pohladil po duši. Není to příběh o transgenderu, je to příběh o dospívání, o poznávání sebe sama, o přijímání nových neznámých věcí, ale hlavně je to příběh o rodině, která by tu pro Vás měla být, ať jste jacíkoli.


achjozaseživot
27.12.2021

První věc, co bych rád řekl: Jako jeden z asi mála lidí v téhle komentářové sekci jsem trans, jen tedy opačně než Jessica, narodil jsem se jako dívka. A rád bych řekl: TAHLE KNIHA JE SKVOST.
A je mi jedno, že Jessica (pro nedovtipy tady v komentářích: ne Jason, JESSICA. přesně o to v té knize jde!) se polovinu knihy neobjevuje. Protože kniha není příběh Jessicy a její tranzice. Je to příběh jejího mladšího bratra, jeho úhel pohledu na celou situaci a ukázka, že má i jiné problémy a že jeho život se netočí kolem toho, že jeho sestra je transgender. Kniha mi obrovsky pomohla pochopit pohled mé sestry a toho, jak se s celou mou situací vypořádává. I když jsem byl rozhodně na Jessicině straně, Samovu zmatenost a snahu věci řešit, i když ne nejlépe, jsem vážně chápal. Navíc je tu konečně příběh, kde se celý svět netočí kolem toho, jak trans osoba nesnáší své tělo a svůj život - celá ta věc se přeskočí do části, kdy se konečně věci hýbou kupředu, Jessica už má své místo ve společnosti a nakonec pořád má i milující rodinu (což hodně trans lidem nezůstane a musí si rodinu budovat novou) a skvělou budoucnost - to je to, co trans lidé chtějí. Takže abych tuhle pasáž shrnul, je to asi spíše kniha pro trans lidí, kteří potřebují pochopit, jak jsou na tom jejich blízcí, hodně věcí ohledně Jessičiny tranzice a pocitů jsou vynechány, nehledě k tomu, že velká část chování Jessičiných rodičů vážně... není v pořádku. Ale je na to dost náznaků na to, aby si to čtenář uvědomil. No a takovéhle knihy jsou také potřeba.
Na celé knize je vidět, že John Boyne si dal obrovskou práci s tím, aby ztvárnil všechno co nejrealističtěji. Mimochodem, moc se mi líbí ten detail, jak Sam pokaždé mluví o Jessice stylem "můj bratr Jason", jako by se pořád ujišťoval "je to můj BRATR.", a jak se z toho pak stane běžné oslovování "Jessica" a "ségra", když to přijme. A pak ta scéna na konci s novináři... měl jsem v očích slzy, protože obětovat vlastní štěstí a rozhodnout se pro takové utrpení, abyste ušetřili problémy někomu jinému, asi není něco, co bych byl já ochoten udělat (a přijetí její matky způsobilo, že všechny ty slzy tekly, protože kéž bych já měl takové štěstí. Moc to Jessice přeji a jsem rád, že jsme dostali happyend). Jessica je úžasná postava, má obrovské srdce a doufám, že si pak našla nějakou skvělou přítelkyni.

Ovecka_Saki
01.12.2021

Určitě nejsem věková cílová skupina, možná proto mi to nepřišlo nijak extra zajímavé. První polovina knihy ještě šla, řešil se výhradně Jason, ale pak to nějak vyšumělo. Myslím, že kdybych si přečetla nějaký příběh na Wattpadu o téhle tématice, tak by to vyšlo na stejno, nebo by to možná bylo ještě lepší, protože by to pravděpodobně psal transgender samotný. Kniha mi přišla jako hrozné klišé, ale je to asi bohužel pravda, která se stále odehrává v rodinách poté, co jim člen rodiny oznámí, že tak úplně není sjednocený se svým pohlavím. Příběh nic moc rozvedený do detailů této "problematiky" ocenila bych aspoň část napsanou z pohledu Jasona.

Fanda74
18.11.2021

Asi je potřeba si uvědomit, že román je spíše pro teenagery a to já nejsem :-), možná mi pro mi připadalo, že se téma dalo uchopit lépe, že je to zkrátka hodně zjednodušené. ale je určitě dobře se tomu věnovat i z pohledu ostatních zúčastněných, kteří sice změnou pohlaví neprochází, ale přesto se pro ně hodně změní (nebo vlastně nezmění?)

Sigurd_Lesandi
07.11.2021odpad!

Od knihy jsme neměl žádná velká očekávání. Čekal jsem knihu pro lidi okolo 13 až 15 let, kteří se o daném tématu teprve dozvídají, což já nejsem, ale doufal jsem v příjemné a oddychové počtení. Bohužel jsem nic z toho nedostal.
Jeden z hlavních problémů mám se samotným zpracováním. Netuším, jak chtěl autor napsat knihu o transsexualitě bez transsexuality. Už to, že příběh nevypráví samotný Jason, mě krapet zamrzelo, ale i z pohledu mladšího bráchy to znělo slibně. Problém je, že Jason se prvních 70 stran pohybuje v knize, tak jak by se čekalo, později ale velmi málo a celou druhou polovinu knihy tam vůbec není. Tohle úplně nezvládnu pochopit. Doufal jsem, že si budu moc přečíst o průběhu Jasonovi proměny, ale nedostal jsem vůbec nic. Myslím, že jsem toho od knihy zaměřené na transsexualitu nechtěl zas tak moc.
Další problém byl Sam. Skrze jeho chování jsem si do poloviny knihy myslel, že je mu 6. I když jsem se dočetl o jeho skutečném věku, stále jsem se musel vracet k tomu, že je mu 6, protože mi kniha nedala na vybranou. Omlouvám se, ale takhle se někdo, komu je třináct, fakt nechová.
Jediné pozitivum, které jsem na knize dokázal najít, je autorův styl psaní. Přes všechny problémy, se četla hezky.
Co se týče nějakých informací, tak ani ty vám kniha bohužel nedá. Pokut se chcete něco o daném tématu dozvědět, tak si raději přečtěte články na wikipedii, nebo se podívejte na dokument. Tahle kniha vám nedá opravdu nic.
Samotná nápad měl autor dobrý, proto mě mrzí, jak celá kniha dopadla. Pro mě se nejedná o nic, co bych mohl doporučit a už se ke knize nikdy nehodlám vracet.

Pavla79
15.09.2021

Knihu jsem si vybrala do výzvy nejen pro to, že je pruhovaná, ale i pro její téma. Často čtu, že Boyne umí psát velmi citlivě, lidsky, tak jsem to chtěla zkusit a obzvlášť mě zaujalo, že je toto téma vyprávěno z pohledu třináctiletého bratra. Výběru vůbec nelituji, ba naopak. Z mého pohledu, a to si myslím, že ho mám dost blízký, je to vystiženo velmi pěkně..., ano, možná trochu dětsky, což by lidem, kteří to stále nějak nemohou pochopit, mohlo sednout. Bohužel nesouhlasím s komentářem kedlis a neodpustím si reakci...1) fušovat, když nepatří do komunity?, tzn., že i psycholog / psychiatr musí být LGBT? a za 2) nevím, zdali slečna četla poděkování, ale kdyby jo, dočetla by se, že J. B. je gay, tudíž do komunity LQBT+ patří. Jak sám píše, s "trans" osobní zkušenosti nemá, ale podobným společenským přijmutím si prošel též. A jen nakonec....Happy End..., copak tak nějak všichni nechceme, aby to dobře dopadlo? :)

LucySmile
02.09.2021

Knížka je psaná pro mladší čtenáře a četla se téměř sama. Zajímavé téma, o kterém se moc nemluví.

1