lost.in.books

Přečtené 99Nelituju ničeho
? - květen 2021
Nelituju ničeho 2020, Colleen Hoover

Hodnocení: Toto byla má 4. přečtená kniha od Colleen a opět jsem byla nadšená, autorka prostě psát umí a tato kniha je toho důkazem. U Colleen se mi neskutečně líbí že dokáže romantický příběh vždy propojit s vážnějšími tématy, tato kniha nebyla výjimkou- obsahovala mnoho myšlenek k zamyšlení a velmi výrazné poselství a dokázala čtenáře velmi zasáhnout, tedy alespoň mě. Do knihy jsem neměla nejmenší problém se začíst, začetla jsem se po první stránce a nechtělo se mi vůbec knihu odkládat, přečetla jsem jí dnes ve 2 hodiny ráno, protože jsem se prostě jednoduše nedokázala odtrhnout. Hlavní hrdiny jsem si oblíbila po pár stránkách a nemohu říci, že by mi tam nějaká postava výrazně vadila, líbilo se mi že každá postava za sebou skrývala svůj příběh a tajemství, která se postupně poodkrývala a odhalovala. O zvraty též nebylo nouze, děj obsahoval mnoho překvapení a příběh měl celkem rychlý spád a ani chvíli mi kniha nedala prostor pro nudu, s postavami jsem prožívala všechny jejich životní příhody a strašně mi přirostly k srdci, s koncem knihy jsem byla spokojená, více prozrazovat nebudu, protože kniha opravdu stojí za přečtení, moc se těším až si od autorky přečtu další knihy.


Utrpení mladého Werthera
? - květen 2021
Utrpení mladého Werthera 1999, Johann Wolfgang Goethe

Ze začátku jsem byla velice příjemně překvapená, byly zde pěkné myšlenky, příběh nebyl sice akční, ale příjemně plynul a bylo zajímavé hlavnímu hrdinovi nahlédnout do hlavy, ale po chvíli se tam neustále opakovaly stejné události, stejné myšlenky, neviděla jsem žádný moc velký posun v ději a celé to bylo takové nudné, jednotvárné a nemělo to šťávu. Po prvních asi 30 stranách, kdy mě nápad bavil, myšlenky pro mě byly zajímavé a bavilo mě nahlížet do hlavy hlavnímu hrdinovi mě to opravdu přestavilo bavit a odpočítávala jsem stránky, kdy kniha skončí, dalším minusem pro mě byl celkem dost předvídatelný konec. Musím ocenit zajímavé myšlenky a velice povedené vykreslení hlavního hrdiny, zároveň zde byl i povedený nápad neopětované lásky, ale na zadek jsem si z toho nesedla.


Romeo a Julie
květen 2020 - květen 2021
Romeo a Julie 2006, William Shakespeare

Hodnocení: Tuto knihu jsem také četla jako povinnou četbu a opět mě příjemně překvapila. Jelikož vím, jak příběh probíhá a jak končí, tak pro mě děj knihy nebyl takovým překvapením, ale přesto jsem si čtení knihy moc užila a považuji ji za velice povedenou knihu co se klasické literatury týče. Co se mi opravdu moc líbilo byla velice bohatá slovní zásoba a košaté slovní obraty a v tomto případě i oceňuji velice zdařilý překlad celé knihy. Jazyk ač není používán v běžné mluvě se k celému příběhu a prostředí velmi hodil a nedělalo mi problém se začíst i přes trochu náročnější jazyk. Romea a Julii jsem si po pár stránkách oblíbila a celkově se mi moc líbil tento tragický zamilovaný příběh i když šťastnější konec bych mimochodem uvítala více. Ale příběh byl opravdu skvěle promyšlený, ty slovní obraty a skvělé použití slov, která do sebe vzájemně zapadají, autor byl opravdu mistrem svého řemesla a i pokud máte o příběhu Romea a Julie povědomí, tak opravdu stojí zato si přečíst i knihu. Mimochodem musím říci, že poslední dobou mám celkem štěstí i na dobrou klasickou literaturu. __


Petr a Lucie
duben - květen 2021
Petr a Lucie 1984, Romain Rolland

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla jako součást povinné četby a nebyla vůbec špatná. Začátek byl za mě slabší a delší dobu jsem měla problém se do knihy začíst, po cca 25 stranách se mi kniha četla už lépe a konečně jsem byla schopná se do příběhu alespoň trochu dostat. Chvíli jsem si musela zvykat na styl psaní, který mi zas tolik nesedl, ale postupně jsem si na něj zvykla a kniha se mi četla celkem dobře. K hlavním hrdinům jsem si celkem rychle našla cestu a celkem si je oblíbila a tak to zůstalo po celou dobu příběhu. Líbilo se mi spojení lásky mezi 2 mladými lidmi s tematikou války- doba zde byla velmi dobře popsána a člověk si tak dokázal představit co se v té době dělo. Na můj vkus zde bylo málo akce a klidně bych uvítala více zvratů, ale nápad byl originální a ve výsledku se mi líbil. Konec jsem opravdu nečekala, byl to pro mě celkem šok a odhadovala jsem ho úplně jinak, než to nakonec skončilo. Pokud chcete nějakou klasickou literaturu, kde se prolíná láska a válka, tak knihu klidně zkuste, nesedla jsem si z toho na zadek, ale líbilo se mi to.


Otrávená
? - duben 2021
Otrávená 2021, Jennifer Donnelly

Ihned před otevřením knihy mě zaujala krásná obálka, která mě ještě více nalákala se do knihy co nejdříve pustit. Byl to můj první retelling nějaké pohádky- tentokrát se jednalo o retelling Sněhurky a už na úvod musím říct že velice zdařilý. __ Moc se mi líbilo to,že si autorka z té originální Sněhurky vzala opravdu jen základy a příběh předělala po svém, řekla bych že mě retelling bavil i více než původní pohádka, přece jen zde bylo několik okamžiků překvapení , které se odlišovaly od původního příběhu a autorka dala příběhu úplně jiný a originální nádech. __ Líbílo se mi též, že se nejednalo jen o povrchní pohádku bez myšlenek, kniha obsahovala velmi výrazné a moc hezké poselství, že si nemáme brát k srdci připomínky ostatních, ale jít si vždy za svým ať to stojí co to stojí. __ Hlavní hrdinka Sophie byla ze začátku taková naivní a nemohu si odpustit i výraz trošku hloupoučká,ale přesto je to hlavní hrdinka,ke které jsem si po několika kapitolách našla cestu a celkem jsem si ji oblíbila, ale štvalo mě, že se několikrát mohla poučit ze svých chyb, ale neudělala to, byla na můj vkus až moc důvěřivá. Ale postupem příběhu tato postava udělala velký krok vpřed a bylo skvělé sledovat její postupný vývoj k lepší a silnější osobnosti, kterou se poté stala- byla statečná, odvážná, laskavá. Šla si za svým a nezalekla se žádné výzvy ani klacků, které jí mnoho postav házelo pod nohy. I k ostatním postavám jsem si našla cestu líbílo se mi že každá postava měla svůj příběh, který byl v knize taktéž zmiňovaný- každá postava si něco prožila a to se poté odrazovalo na jejich osobnosti. Taktéž byly dle mého postavy dobře vykreslené. __ V knize mně také vyhovovaly krátké kapitoly, díky kterým se mi kniha četla rychleji a lépe, než kdyby se jednalo o méně delších kapitol, v knihách upřednostňuji kratší kapitoly. __ Styl psaní mi taktéž sedl a v průběhu knihy jsem s ním neměla žádný problém a byla jsem schopná se začíst ihned po několika stránkách. __ Co se děje týče, tak se v několika momentech dal celkem předvídat, ale jelikož se jednalo o retelling tak zde bylo i dost překvapivých momentů, což také mohu ocenit. _ Prvních pár stran jsem byla trochu zmatená-tak za to těch 0,2 ⭐️ dolů,ale jinak se jednalo o skvělý retelling, který mohu všem milovníkům pohádek a fantasy knih doporučit.


Hotýlek
26. duben 2021
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

Hodnocení: Byla to má 4. přečtená kniha od autorky a byla jsem opět velice příjemně překvapená. Autorka dokáže opravdu strašně čtivě psát - i téma, které by mě od nějakého jiného autora ani nezajímalo mě dokáže vtáhnout do děje a pustit až na konci. Opravdu mi nedělalo problém se začíst- kniha byla čtivá, moc hezky a poutavě napsaná a velice dobře zde byla vykreslena doba komunismu, ve které se tato kniha odehrává, jsem ráda,že jsem se opět něco z této nelehké doby mohla přiučit. Co se jednotlivých postav týče, tak měly všechny skvěle vykreslené charaktery a osobnostní rysy-každá byla úplně jiná a díky tomu byla kniha ještě o něco lepší. Kniha byla také plná emocí a překvapivých momentů, takže o napětí nebylo místy také nouze. Mohu vřele doporučit a už se nemohu dočkat,až si přečtu autorčinu novinku - Listopád, který jsem zatím jako jediný nečetla.


Bílá nemoc
duben 2021 (19.-26.)
Bílá nemoc 2013, Karel Čapek

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby a zařadila se mezi ty lepší, co se klasické literatury týče. Knihu jsem přečetla za jeden večer a četla se mi velmi rychle a dobře asi i částečně z toho důvodu že byla psána formou divadelní hry. Kniha byla plná skvělých myšlenek,které nabádaly člověka nad zamyšlením- skvěle to odrazovalo tehdejší společnost a člověk se přitom zamyslel i nad chodem nynější společnosti. Kniha v několika ohledech souvisela i s dnešní situací a díky tomu pro mě bylo jednodušší si některé části knihy živě vybavit a představit,hlavně díky bílé nemoci,která měla v příběhu zásadní roli. Konec knihy mě velice překvapila s vůbec jsem nečekala,že to dopadne tak, jak to nakonec dopadlo -pro mě to byl velmi překvapivý zvrat v ději. Kniha se mi celkem líbila a v budoucnu nevylučuji, že si přečtu od tohoto autora nějakou další knihu, moc se mi líbily myšlenky, které za knihou stály. Pokud chcete kratší knihu z klasické literatury, tak Vám tuto Čapkovo knihu mohu doporučit.


Hotýlek na Islandu
duben 2021 (14.-19.)
Hotýlek na Islandu 2020, Julie Caplin

Hodnocení: Po knihách z této série jsem již delší dobu pokukovala a jako první jsem se rozhodla pro Hotýlek na Islandu. Již teď Vám mohu říci, že jsem neudělala chybu a že mé hodnocení se bude nést hlavně v pozitivním módu. Jako první musím ocenit a vyzdvihnout samotnou obálku knihy, která je opravdu nádherná a strašně se k samotnému příběhu uvnitř knihy hodí a krásně vystihuje tu islandskou atmosféru. První věc, co na knize musím vyzdvihnout je skvělý popis míst- úplně na mě dýchla ta kouzelná islandská atmosféra a byla jsem schopna si úplně jasně představit, jak to na místě asi tak mohlo vypadat. Celkově mě severské země už delší dobu velmi láká, tak doufám že se do některé z nich podívám a jelikož jsem milovníkem spíše chladnějšího počasí, tak si myslím, že by se mi tam moc líbila- už kniha mě na návštěvu Islandu celkem navnadila. Hlavní postavy - Lucy i Alexe jsem si po celkem krátké době oblíbila a tak to zůstalo do konce knihy, sice tam byly momenty, kdy jsem nechápala jejich jednání, ale po většinu děje se jednalo o velmi inteligentní postavy, se kterými jsem celý příběh naplno prožívala. Děj byl místy trošku předvídatelný a nudnější, ale to nic nemění na tom, že se jednalo o jednu z nejlepších oddechovek, které jsem zatím četla- jak svou kouzelnou atmosférou, tak sympatickými postavami, které si mě opravdu získaly. Vřele doporučuji! Moc se těším, až si přečtu další knihu z této úžasné série.


Po pravdě
duben 2021 (06.-09.)
Po pravdě 2021, Gilly Macmillan

Hodnocení: Tuto knihu jsem si vybrala úplně náhodně na webu knihovny a zaujala mě, tak jsem se rozhodla si ji půjčit a celkem příjemně mě překvapila. Již od začátku kniha nepostrádala čtivost a četla se opravdu velice dobře a rychle, knihu jsem dočetla před druhou ranní, takže jsem opravdu potřebovala vědět, jak to vše dopadne. Moc se mi líbilo, že byl thriller velmi neobvyklý a žádný takový jsem zatím nečetla- moc se mi líbilo spojení reality s fikcí a jelikož byla hlavní hrdinka spisovatelkou thrillerů, tak to byl opravdu thriller se vším všudy - líbilo se mi, jak se v příběhu prolínala realita s autorčiným smyšleným knižním světem, to jsem zatím v žádném thrilleru neviděla a dělalo to příběh o dost zajímavější. Děj byl plný překvapení a zvratů, které jsem nečekala, vždy mě potěší když je thriller napínavý a nedokáži odhadnout závěr- a to přesně se stalo u této knihy- vůbec jsem nečekala že to tak skončí. Hlavní hrdinka byla velmi zvláštní a asi i kvůli své neobvyklosti a odlišnosti jsem si jí po celkem krátké době oblíbila, i když nad některými věcmi, které udělala jsem si ťukala na hlavu. Jediné zklamání pro mě byla jedna velice podstatná a klíčová věc celého příběhu, která se v knize vůbec nedořešila a já se celou dobu těšila že se dozvím, jak to bylo a konec byl celkově dost uspěchaný,ale jinak má ode mě autorka obdiv za tak neotřelý a neobvyklý thriller, který mě svou originalitou příjemně překvapil a mohu Vám ho vřele doporučit.


Manon Lescaut
? - duben 2021
Manon Lescaut 2001, Vítězslav Nezval

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla jako součást povinné četby do školy a zařadila se k těm lepším , ale k té špičce již ne. Knihu jsem měla přečtenou za dva dny- opravdu se četla rychle a moc dobře na to že se jednalo o klasickou literaturu. Moc se mi v knize líbil styl psaní- byl takový umělecký a strašně se mi líbily ty vznešené a neobvyklé výroky postav- kniha byla díky tomu taková nevšední a nutila čtenáře se nad některými pasážemi zamyslet. V knize se několikrát odehrávaly celkem podobné věci, což byly pasáže které mě moc nebavily, ale nebylo jich tam zas tak moc . K hlavním postavám jsem si žádný hlubší vztah nevytvořila , místy mi lezly na nervy, ale jinak jsem s nimi žádný větší problém neměla. Kniha je opravdu krásné napsána, jak jsem již zmiňovala, opravdu ten jazyk mě velice zaujal a pozdvihl knihu ještě na vyšší úroveň. Konec se dal tak nějak očekávat, ale přesto, pokud hledáte nějakou méně náročnou klasiku, kterou budete mít za chvíli přečtenou.


Šikmý kostel
? - duben 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Hodnocení: Tuto knihu jsem si chtěla již delší dobu přečíst, jelikož byla velice vychvalovaná a měla jsem od ní celkem velká očekávání, která naplnila a mohu Vám jí vřele doporučit. Již od začátku mi velmi sedl styl psaní- autorka vše krásně vyprávěla a popisovala, takže jsem byla schopna se začíst a veškeré ať už strastiplné, tak veselé momenty jsem prožívala spolu s postavami. Strašně se mi na knize líbilo to, že se zabývala událostmi z karvinska , což je oblast o které jsem doposud moc nevěděla, hlavně tedy o její historii- autorka všechny události popisovala velmi srozumitelně a poutavě. Oceňuji že zde byly veškeré události propojeny s osudy jednotlivých postav a též to, že se osudy všech postav nějakým způsobem prolínaly a souvisely spolu. Do knihy jsem se opravdu ponořila a byla jsem moc ráda, že jsem se mohla dozvědět něco o tehdejším způsobu života v oblasti již zmiňovaného karvinska - ať už se jednalo o fárání v dolech či o práci v lazaretu- vše bylo velice reálně popsané až jsem se byla schopna přes knihu přenést do té dané doby a vše si velmi dobře představit. Neskutečně mě zajímalo jak to se všemi velmi dobře vykreslenými postavami dopadne a to mě nutilo neustále číst dále a dále - vše jsem prožívala spolu s postavami a i když se nejednalo o čtení na pár večerů, ale musel u toho člověk neustále přemýšlet ( vyskytovalo se zde mnoho skvělých myšlenek) , tak Vám knihu mohu vřele doporučit.


Než jsem tě poznala
březen - duben 2021
Než jsem tě poznala 2017, Jojo Moyes

Hodnocení: Od této velmi chválené autorky jsem si již delší dobu chtěla nějakou knihu přečíst a po přečtení této knihy mám chuť si přečíst její další knihy. Ze začátku stála chvíli na jednom místě a nic moc se tam nedělo, chvíli mi trvalo než jsem se plně začetla , ale poté to už opravdu stálo za to a na konci knihy jsem neměla daleko k slzám, takže jsem tomu neubrala vůbec nic ve finálním hodnocení. Autorka měla skvělý styl psaní, příběh byl díky tomu čtivější, zajímavější a i procítěnější. Ihned jsem si oblíbila oba hlavní hrdiny - Willa a Louisu, kteří mi neskutečně přirostli k srdci a vše jsem prožívala spolu s nimi a mrzelo mě když kniha skončila- tak nějak jsem si na ten příběh zvykla a těžko jsem se loučila. Will byl skvělý- ze začátku takový morous, ale pak byl úžasný, Louisa byla úžasná- srdce měla na pravém místě a pro druhé by se rozdala. U příběhu jsem se zasmála díky Willovu skvělém sarkasmu na který nedám dopustit i posmutněla a tak to u dobrého příběhu má být. Líbilo se mi že se jednalo o romantický příběh a zároveň se v knize řešilo i vážnější téma, mám takové příběhy radši než ty čistě romantické. Knihu mohu všem co mají rádi romantiku se závažnějším tématem.


Ikabog
březen 2021 (12.-14.)
Ikabog 2020, J. K. Rowling (pseudonym)

Hodnocení: Jako veliký milovník celé série Harry Potter jsem nemohla vynechat ani Ikabog, který mě velice příjemně překvapil, autorka psát prostě umí. První věc, která se mi na knize moc líbila byly krásné ilustrace od dětí,které knihu krásně obohacovaly a dělaly jí zajímavější a na pohled moc hezkou, protože ilustrace byly opravdu moc pěkné. Příběh mě vtáhl do děje ihned od začátku a čtivost příběhu nechyběla od začátku do konce. Kniha byla napsána skvělým stylem , který mi sedl a neměla jsem problém se do knihy začíst. Nebyla to jen obyčejná pohádka , byla to pohádka s velikým poselstvím a ukazovala nám jak to někdy chodí i v reálném světě poukazovala například na podvody, intriky, úplatky, lhaní a mnoho dalšího co si dokážete představit, pohádka byla vykombinována i světlými místy, takže to bylo vybalancované. Kniha nás nutí se zamyslet jak neupřímný a krutý někdy svět doopravdy je - měl by si jí přečíst opravdu každý, protože se nejedná o klasickou již ohnanou pohádku s předvídatelným koncem- je zde zápletka, zvraty a mnoho různorodých postav s odlišnými charaktery. Svět v knize se autorce opravdu povedla a ten nápad jakbysmet , vždy obdivuji když někdo dokáže vymyslet nápaditý a originální fantasy svět. Knihu vřele doporučuji jak dětem , tak dospělým i když se jedná o pohádku.


Kázání ohně
březen 2021 (02.-12.)
Kázání ohně 2016, Francesca Haig

Hodnocení: Tuto knihu jsem v knihovně popadla úplně náhodou a neměla jsem od ní žádná očekávání, prostě jsem to chtěla zkusit. Musím říci že mě kniha celkem zklamala a byla jsem ráda když jsem jí dnes dočetla, protože jsem se do ní musela docela často nutit. Kniha se již od začátku neskutečně táhla, nějaká akce přišla až kolem 100. stránky a ještě to nebylo nic co bych vyloženě nečekala a dalo se to celkem dobře předpovídat. Pár momentů, kdy jsem chtěla číst dále tam bylo , ale to zase brzy přešlo a neschopnost se začíst se dostavila znovu a takto to prakticky pokračovalo po celou dobu knihy . Některé momenty se tam neustále opakovaly dokola a zbytečně se to vše protahovalo. Knižní svět byl velice zajímavě udělaný- jednalo se opět o rozdělení lidí na 2 skupiny- tentokrát na Alfy a Omegy , svět se mi líbil a přišel mi zajímavý- problémy společnosti, neustálé boje , nenávist atd . - opravdu se jednalo o problémy které se někdy řeší i v dnešní společnosti. Hlavní postavy jsem i oblíbila - jak Cass, tak Kip byli skvělí. Cass jsem si oblíbila pro svou neohroženost a statečnost - do všeho se i přes mnohá úskalí vrhala po hlavě. A Kip byl úžasný- také velmi statečný, starostlivý a obětavý. Hlavní postavy se autorce opravdu povedly. Podle anotace zněl příběh velmi zajímavě a poutavě, ale po přečtení pár stránek jsem se bohužel přesvědčila o opaku, knihu Vám doporučit nemohu.


Porodní sestra z Osvětimi
? - březen 2021
Porodní sestra z Osvětimi 2020, Magda Knedler

Hodnocení: Na tuto knihu jsem se díky její veliké propagaci a tématu Druhé světové války, ale bohužel jsem z ní nebyla nějak více nadšená a hodnotím jí přízviskem průměrná . Kniha sleduje peklo koncentračního tábora v Osvětimi z pohledu porodní sestry, neboli takového místního anděla, který zachraňoval matky a děti. Kniha je psána odlehčeným jazykem , díky kterému se kniha četla i přes velice silné a drsné téma velice dobře. Opět jsem byla ráda že jsem se něco nového o této době přiučila a líbilo se mi že byla kniha psána z pohledu porodní sestry a zároveň zde byly vidět i hrůznosti, které v táboře dělal doktor Josef Mengele. A teď k těm negativům. Měla jsem problém s orientací v jednotlivých časových rovinách ( v knize a místy jsem se i ztrácela v postavách. Kapitoly mi přišly velice chaoticky, nesmyslně a nesystematicky členěné. Zároveň mi přišlo že zde bylo dost pasáží, které se daly zkrátit a ne tak zbytečně protahovat, některé pasáže se docela často opakovaly a kniha místy díky tomu přestávala být čtivá. Líbilo se mi že se zde vyskytovalo dost myšlenek, které nabádaly čtenáře k zamyšlení a že se to autorka snažila psát i přes náročné téma s lehkostí a zakomponovala tam opravdu pěkné myšlenky. Též oceňuji že zde autorka zmiňuje události, které se v této době odehrávaly i mimo tábor, jsem ráda že jsem se dozvěděla něco nového. Knihu opravdu nemohu doporučit citlivějším osobám , kterém by velká část knihy mohla být nepříjemná. A pokud jde o to, zda Vám knihu ve výsledku doporučím, či ne, tak to řeknu asi takto- líbil se mi styl psaní a také to že kniha byla psána z jiného úhlu pohledu, než bývá zvykem, ale to provedení a členění knihy bylo za mě horší a musela jsem tomu odebrat celkem dost ve finálním hodnocení. Pokud Vás zajímá téma 2. světové války, tak knihu pro mě za mě zkuste.


Karanténa
? - únor 2021
Karanténa 2020, Peter May

Hodnocení: Tuto knihu jsem si chtěla přečíst již delší dobu kvůli tomu, že nějakým způsobem souvisí s aktuální pandemií a velice mě zaujalo to , že tuto knihu autor napsal několik let před vypuknutím celosvětové pandemie. A musím říci, že kniha naplnila má očekávání a i přes ne tolik pozitivních recenzí na tuto knihu se mi kniha líbila měla jsem jí přečtenou za 3 dny. __ Kniha se sice potýká s rozsáhlým šířením ptačí chřipky i mezi lidmi,ale musím říci, že se zde vyskytovalo mnoho podobností s dnešní celosvětovou pandemií a jednalo se o doopravdy reálnou situaci, opravdu mi přijde husté že to autor napsal 15 let před opravdu celosvětovou pandemií. Knize ihned od začátku nechyběla čtivost, díky tomu že se nejednalo o úplně obyčejný a ohraný thriller, tak to pro mě bylo i zajímavější a začetla jsem se po pár stránkách a seznámení s hlavními postavami. Případ, který se v knize vyšetřoval mi přišel na první pohled takový obyčejný, ale po přečtení pár dalších kapitol mě ihned zajímalo více a více , vyskytovalo se zde mnoho zvratů, které mě nutily číst neustále dále. Hlavního vyšetřovatele jsem si celkem oblíbila, líbilo se mi že se ničeho nebál , ale šel i do rizikových situací , které by mu mohly napomoci k rozuzlení případu . Jediné co bych knize vytkla byly na můj vkus až moc zdlouhavé popisy míst a moc stručný a pro mě trochu odfláknutý závěr. Některé situace byly sice předvídatelné a některé pasáže trošku nudnější, ale to nic nemění na tom, že Vám mohu knihu doporučit, pokud hledáte nějaký neotřelý thriller v trochu jiném prostředí než bývá zvykem.


Dám ti slunce
únor 2021 (19.-26.)
Dám ti slunce 2016, Jandy Nelson

Jako první velice oceňuji obrovskou originalitu a velice nevšední a originální provedení celé knihy. Líbilo se mi že byla kniha až po okraj naplněná uměním, jelikož umění zbožňuji a ráda se v tomto oboru vzdělávám. Kniha přinášela mnoho krásných a nevšedních myšlenek , nad kterými jsem mnohdy delší dobu přemýšlela a mrzelo mě že mám knihu půjčenou z knihovny, jinak bych určitě i lepíkovala a lepíků by v této knize určitě nebylo málo, protože myšlenky měla kniha doopravdy úžasné a velice často jsem nad nimi přemýšlela. ___ Kniha byla psána ze dvou úhlů pohledu, tím pádem jsem měla možnost poznat obě postavy lépe . Též mi přišlo zajímavé že byl příběh psán ve více časových rovinách, chvilku jsem si na to zvykala, ale později mi to žádný problém nedělalo. Hlavní postavy jsem měla moc ráda, ale přece jen jsem si více oblíbila Noaha, který mi neskutečně přirostl k srdci a neskutečně jsem mu ve všech jeho snech podporovala i když se ne vždy zachoval úplně správně. Jude jsem měla ráda také, ale ne vždy a ne tolik jako Noaha, který mi byl více sympatický, též jsem si poté neskutečně oblíbila Briana, takže o skvělé a sympatické postavy nebyla nouze. Chvílemi mi asi všechny postavy lezly na nervy díky svým rozhodnutím, ale to patří asi ke každé knize. __ Styl psaní mi ze začátku přišel takový zvláštní , ale v průběhu příběhu jsem si na něj zvykla a i mi vyhovoval. Hlavně mě nadchly ty skvělé myšlenky , ale o tom jsem se již zmiňovala. Kniha byla naplněna mnoha pocity a čtenář prožíval vše spolu s postavami. __ Co se zvratů a překvapivých momentů týče , tak jich zde bylo celkem dost, což také oceňuji, protože si bez nich nemohu představit dobrou knihu. Hlavně se mi líbilo jak do sobe ty 2 časové linie zapadaly a na konci knihy se vše propojilo a vše do sebe perfektně zapadalo. __ Kniha má velikou šanci se zařadit mezi mých top 10 knih tohoto roku, tak jsem zvědavá, zda si tu top 10 obhájí.


Hračkář
únor 2021 (16.-26.)
Hračkář 2019, Andrew Mayne

Hodnocení: Byla to má druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla a byla jsem opět nadšená, líbila se mi více než Šelma, určitě mám v plánu si přečíst autorovy zbývající knihy, protože doopravdy umí skvěle psát. Kniha mě již od začátku bavila a byla jsem schopna se do ní velice rychle začíst . Hlavní vyšetřovatel byl stejný jako v knize Šelma a strašně jsem si ho už po druhé oblíbila- na jednu stranu podivínský chlapík a na druhou neohrožený vyšetřovatel, který se nezalekne žádné výzvy , též se mi líbily jeho velice neobvyklé metody vyšetřování, které mě někdy celkem udivovaly a to jak dokázal přemýšlet a vše si pospojovat, nebyl vyškolen v oboru kriminalistiky a udělal toho více než kriminalisté kteří případ vcelku podcenili . V knize jsem se nudila pouze na úvodu , cca u prvních 20 stran, ale poté už to byla bomba a nebyla jsem schopná se od knihy odtrhnout. Neustálé převraty ve vývoji příběhu a zároveň příběh s celkem rychlým spádem, to doopravdy mohu. Opět chválím temnou a mysteriózní atmosféru obohacenou o skvělý, drsný a napínavý příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout. I když to byl pouze vymyšlený příběh, tak jsem byla udivená co někteří lidé dokáží napáchat. Vše do sebe skvěle zapadalo, dávalo to smysl a za to má u mě autor veliký obdiv, obdivuji každého kdo dokáže napsat dobrý thriller či detektivku. Knihu vřele všem milovníkům detektivek a thrillerů doporučuji.


Krysař
? - únor 2021
Krysař 2005, Viktor Dyk

Knihu jsem četla jako součást povinné četby do školy a zařadila se mezi lepší knihy, které jsem z povinné četby četla, měla jsem jí přečtenou za jeden večer , protože se četla doopravdy rychle a stránky se mi otáčely úplně samy. Příběh Krysaře mě do děje vtáhl ihned po přečtení pár stránek, kde jsem se s příběhem seznamovala. Krysaře jsem si celkem oblíbila,líbila se mi jeho tajemná a přitom velice vlídná stránka, takovéto postavy s tajemnou aurou mám velice ráda . Nějaké momenty v knize mě celkem překvapila a hlavně celkové zakončení knihy, tento závěr jsem vůbec nečekala. V knize se stalo několik událostí, které jsem vůbec nečekala a mile mě překvapilo,že literární klasiky mají někdy taky celkem nepředvídatelné zvraty. Kniha měla skvělé myšlenky a chvíle nad kterými autor nabádá čtenáře k zamyšlení, opravdu měl příběh něco do sebe a nejednalo se o povrchní záležitost bez myšlenky. Tuto knihu mohu doporučit, máte jí přečtenou hned a nebudete z ní otrávení jako z některých knih z povinné četby


Básnik
? - únor 2021
Básnik 2013, Dominik Dán

Než začnu obsahem samotné knihy, tak musím vyzdvihnout skvělý a velice tématický obal knihy, který vystihoval hlavní téma knihy a celkově se mi obálky knih tohoto autora moc líbí. __ Kniha byla vážně povedená až na několik drobností. V knize se nacházelo dost zvratů, bez kterých si dobrou detektivku nedokáži představit a ani jsem skoro po celou dobu knihy neměla tušení kdo v případu má prsty. Líbilo se mi že se kniha nezabývala jen samotným případem , ale i zde bylo dobře vykresleno prostředí a doba , kde se vše odehrávalo a též se zde řešily mnohé běžné problémy kriminalistů. Děj dobře plynul, někdy zde byly méně zajímavé a čtivé části, za které jsem odebrala jednu hvězdičku . Kniha byla skvělá, nejen že se zde řešil případ , ale i zde byly myšlenky nad kterými se vyplatilo se zamyslet. Děj byl za mě velice dobře promyšlený, všechny ty zvraty, skvěle promyšlená psychologie postav , myšlenky... to vše z knihy dělalo skvělou detektivku . Do knihy jsem se byla schopna začíst ihned od prvních stránek a takto čtivá byla po celou dobu až na nějaké již zmiňované pasáže. Autor zde též velice dobře vykreslil postupně se vyvíjející vztahy kriminalistického týmu a jejich vzájemnou spolupráci. __ Od autora si určitě někdy něco dalšího přečtu, protože detektivky vážně umí a zajímá mě jeho další tvorba. Mohu vřele doporučit!


Milé dítě
únor 2021 (02.-09.)
Milé dítě 2020, Romy Hausmann

Hodnocení: Na tuto knihu jsem se již delší dobu chystala a konečně jsem se k ní dostala,když jí koupili k nám do knihovny. Kniha mě velice příjemně překvapila a zařadí se zajisté k nejlepším thrillerům, které jsem kdy četla, protože jich nebylo zas tolik- v tomto žánru teprve pozvolna začínám a musím říci, že jsem si thrillery opravdu oblíbila. __ Kniha mě již od začátku dokázala pohltit svou originalitou a temnou atmosférou. Atmosféra v knize byla velice povedená a přesvědčivá, kniha dokázala velice dobře přenést svou mrazivou atmosféru na čtenáře. Byla jsem upřímně v šoku, příběh byl doopravdy drsný a nemohu ho doporučit citlivějším čtenářům, protože by pro ně mohly být nějaké části nepříjemné. Atmosféra byla za mě excelentní. A samotný nápad příběhu velice originální, ještě jsem ho v žádné knize neviděla, ale možná je to tím, že nemám moc přečtených thrillerů. __ Příběh byl psán z několika uhlů pohledu, což mám na knihách moc ráda, protože mohu zároveň do hlavy nahlédnout několika postavám. Autorku musím pochválit za excelentně vykreslené charaktery postav , skvěle je na postavách vidět, jak se po traumatickém zážitku změnily a jak vše poté prožívají trochu jinak. Bylo velice zajímavé sledovat postupnou proměnu postav, hlavně těch 2 dětí, které v příběhu hrály celkem zásadní roli. __ Příběh byl plný zvratů a nečekaných překvapení, až do konce knihy jsem vůbec neměla tušení kdo v únosu ženy má prsty a z výsledku jsem byla celkem překvapená a nečekala jsem ho. Příběh byl doopravdy zvraty naplněný a nemohla jsem se od příběhu odlepit, protože zde byl použit i dobrý styl psaní, který mi sedl. Byla i přes to že se jednalo o příběh zaskočená čeho jsou lidé schopni. _ Knihu mohu všemi deseti doporučit, pokud jste milovníky thrillerů a nezaleknete se i neotřelého a neobvyklého příběhu jako je tento.


Beru to na sebe
únor 2021 (01.-09.)
Beru to na sebe 2019, Lucie Šilhová

Hodnocení: Po této knize jsem sáhla čistě náhodně, protože jsem byla zvědavá jaká bude a dlouhou dobu jsem již žádný takovýto ženský román nečetla. Kniha nebyla špatná, ale by mě natolik nadchla, tak to zase ne. Jednalo se o takový průměr , co se románů týče. Jednalo se o takovou upřímnou zpověď ženy středního věku - zkušenosti s muži a věcmi co k nim patří, nespokojenosti s postavou a dalších problémů, které se k ženě automaticky pojí. Líbilo se mi,že kniha byla upřímná bez jakýchkoli příkras a celé to bylo psáno s nadhledem a humorem. Hlavní hrdinku knihy jsem si celkem oblíbila díky její upřímnosti a díky tomu, že se k problémům stavěla s nadhledem a neděla z nich bůhvíjakou tragédii a také díky tomu, že jsem na některé věci měla podobný názor jako ona. Styl psaní byl upřímný a vtipný, takže se díky tomu kniha četla velice rychle a dobře. V knize nebyla odvažuji se říci žádná zápletka a byla to čistě zpověď vtipných a vážnějších příhod ze života, což mě trochu mrzelo,čekala jsem souvislý příběh s alespoň nějakou zápletkou, bez kterých si knihu nedokáži představit. Takže se jednalo pěknou, upřímnou a zároveň průměrnou knihu.


Dreamologie
leden - únor 2021
Dreamologie 2016, Lucy Keating

Hodnocení: Tuto knihu jsem si v knihovně půjčila čistě jen ze zvědavosti a nic extra oslnivého jsem od toho nečekala. A tato hypotéza se mi naplnila- jednalo se o průměrný oddechový young adult román cílený spíše pro mladší čtenáře, u kterého si odpočinete,ale zároveň Vám to nic moc nedá. Knihu jsem četla ve svých 17 letech a řekla bych i tak, že by kniha mohla více bavit a oslovit mladší čtenáře, než jsem já. Ten hlavní nápad - práce se sny a celkově bádání ve světě snů se mi moc líbil, ale přišel mi takový nedotažený a ne zas tak důkladně promyšlený. Myslím že by se z toho nápadu dalo vyždímat ještě více. Kniha slibovala sympatické postavy a pasáže, u kterých se budeme smát nahlas , ale bohužel se mi ani jedno z toho nestalo . Co se postav týče, tak jsem si oblíbila jen Maxe, který byl moc fajn, chytrý a hlavně rozvážný. Ale naopak hlavní hrdinka Alice mi moc sympatická nebyla díky své nerozvážnosti, zbrklosti a vlezlosti. V některých částech knihy mi vážně lezla na nervy a nechápala jsem její rozhodnutí. Jinak mě ostatní postavy nenadchly. Styl psaní mi vcelku sedl a kniha se díky němu četla rychleji. Co se zvratů týče, tak zde nebylo tolik obratů v příběhu, které by se nedaly očekávat, nic mě zas tak nepřekvapilo a konec knihy jsem odhadovala tak, jak skončil. Jinak musím vyzdvihnout obálku knihy, která se mi moc líbila , upřímně více než příběh , kterému prostě něco chybělo. Byl to takový klasický romantický příběh s celkem zajímavým nápadem, ale nějak mě to nenadchlo natolik abych to musela všem doporučovat, věřím , že se to mladším čtenářům bude líbit více.


Siréna
leden 2021 (24.-26.)
Siréna 2017, Kiera Cass

Hodnocení: Siréna byla mou druhou přečtenou knihou od Kiery Cass a tentokrát mě velice příjemně překvapila. Od autorky jsem zatím četla Zaslíbenou , která nebyla špatná, ale na druhou stranu se jednalo o průměrnou knihu s neuvěřitelně naivní hlavní hrdinkou. Kniha Siréna byla úplně skvělá a hned po prvních stránkách jsem byla schopna se do knihy plně začíst. Oblíbila jsem si oba hlavní hrdiny knihy a neskutečně mi přirostli k srdci a každičký moment jsem prožívala spolu s nimi. Kniha byla neskutečně nadupaná emocemi- smutkem, láskou,zoufalstvím a mnoha dalších pocitů se vešlo do jedné knihy a za to má ode mě autorka velký obdiv. Celkově se mi nápad knihy spojený se Sirénami a Oceánem moc líbil , svět byl takový osobitý a neokoukaný a to mám na knihách ráda a samozřejmě obdivuji autorku za to že dokázala něco takového vymyslet. Kniha byla i díky stylu psaní, který mi sedl velice čtivá od první do poslední stránky a čtení jsem si neskutečně užila , celý příběh mi neskutečně přirostl k srdci. Kniha byla neskutečně emotivní a pokud čekáte nenáročnou romantiku, tak musíte počítat i s nelehkými momenty a překvapeními, které se v knize vyskytují. V příběhu se vyskytuje dost nečekaných zvratů, které jsem někdy nečekala a byla jsem z nich někdy celkem v šoku . Pokud chcete vcelku odpočinkovou četbu ze skvělého smyšleného světa, tak mohu vřele doporučit. Moc se těším, až si od autorky přečtu Selekci, na kterou mě touto knihou celkem nalákala.


Šelma
leden 2021 (19.-24.)
Šelma 2018, Andrew Mayne

__ Hodnocení: Po knihách od tohoto autora jsem již delší koukala, tak jsem se rozhodla si jeho 2 knihy -Šelmu a Hračkáře půjčit v knihovně. Šelma mě velice příjemně překvapila. Autor mě ihned ze začátku dokázal vtáhnout do děje, díky stylu psaní a skvělému humoru, který se zde také občas vyskytoval . Hlavní postavu jsem si také ihned po pár stránkách oblíbila, i když to nebývá u thrillerů tak časté. Hlavní postava byla svým způsobem podivínská, zvláštní, ale velice inteligentní, velice mě zaujaly jeho velice neobvyklé metody , které používal při vyšetřování. Postava, která byla v příběhu velice podceňována a považována za šílence toho nakonec pro případ, který se v knize vyskytuje udělala úplně nejvíce a to se nejednalo o vyškoleného kriminalistu. Příběhu již od začátku nechybělo napětí a stránky se mi otáčely samy . Zvratů zde bylo požehnané množství a člověk měl neustále potřebu číst dále, aby se dozvěděl jak to nakonec dopadne . V příběhu se zároveň vyskytovaly nějaké trošku fantaskní prvky, které si myslím,že by se v opravdovém případu nevyskytovalo, ale to neubírá na kvalitě knihy, alespoň to knihu udělalo nevšední a zajímavou. Někdy zde působila až hororová temná atmosféra, která přidávala knize grády. Byla jsem celkem překvapená z konce, vůbec bych netipovala toho kdo to udělal za finálního pachatele. Jediné co mi na knize trochu vadilo bylo to, že se zde vyskytovalo až moc odborných biologických pojmů, kterým jsem moc nerozuměla, ale zase chápu že hlavní hrdina s biologií pracoval, jelikož to byla jeho práce. A zároveň mi přišel konec knihy moc natažený, jelikož jsem poté už věděla kdo je pachatelem, tak se na můj vkus konec moc táhl a já bych ho klidně zkrátila. Jinak mě autor velice příjemně překvapil a těším se na Hračkáře,kterého mám také půjčeného. Mohu doporučit! A plus se obal knihy krásně třpytí


Slzy jsou jen pro holky
leden 2021 (18.-21.)
Slzy jsou jen pro holky 2020, Lucie Zvěřová

Hodnocení: Tuto knihu jsem objevila v novinkové sekci naší knihovny a svou obálkou mě zaujala, tak jsem se jí rozhodla půjčit. Kniha se již od začátku rychle četla, stránky se mi otáčely samy a byla jsem schopna se do knihy plně začíst i přes méně napínavý děj a ne zas tak bohatou slovní zásobu,která byla v knize použita. Ale tyto faktory vůbec neovlivňovaly čtivost knihy, celou dobu jsem byla schopna se začíst. Kniha obsahovala celkem závažné téma a to vypořádávání se mladistvých se závislostí na alkoholu a v této knize to byla velice silná závislost hlavního hrdiny, celkově zde byl velice dobře popsaný tento závažný problém . Co se hlavního hrdiny týče, tak ten mi neskutečně lezl na nervy , neoblíbila jsem si ho vůbec v ničem- ta jeho arogance, povýšenost a jeho posedlost svým vysokým postavením ve společnosti svých spolužáků. Byl to neskutečný spratek , nevděčník a kdybych měla hledat jediné pozitivum na této postavě, tak ho asi bohužel nenajdu i přes veškerou snahu. Ostatní postavy jsem si také neoblíbila až na Ethana, který mi byl neskutečně sympatický a často mi ho bylo líto, jak se k němu ten spratek Louis choval . Děj nebyl zas tak překvapivý a plný zvratů, ale přesto mě byl schopný vtáhnout do děje. Konec byl na můj vkus moc uspěchaný a neuzavřený a byla jsem jím celkem zklamaná. Ale jinak Vám mohu knihu doporučit, pokud chcete čtení na pár večerů.


Dědina
? - leden 2021
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Hodnocení: Tuto knihu jsem si v knihovně půjčila z toho důvodu, že se mi od autorky moc líbily její knihy Vrány a Chirurg, ale musím říci,že jsem u této knihy byla celkem zklamaná. Kniha byla rozdělena na několik částí- příběhů jednotlivých rodin či obyvatel vesnice, některé mě bavily a chvilkově jsem byla schopna se začíst, ale delší příběhy mi přišly zdlouhavé , nezajímavé a neustále se tam odehrávaly podobné události a řešily podobné věci . Zároveň se zde nevyskytovala žádná zápletka nebo překvapivý moment. Kniha mě nedokázala vtáhnout do děje, do čtení jsem se někdy i musela nutit, což mi u knih vadí. Na druhou stranu musím vyzdvihnout nářečí, které autorka do knihy zakomponovala a tím pádem to vytvářelo větší atmosféru života na vesnici. Jelikož autorka v mládí žila na Vysočině, tak zde bylo nářečí skvěle napsané a pokud jsem něčemu nerozuměla, tak se na přední straně vyskytoval velice přehledný slovníček slov napsaných v dialektu. Zároveň se mi líbilo, že byla schopná vdechnout tu pravou vesnickou atmosféru- ať už díky nářečí, nebo velice trefně vyobrazeným vlastnostem některých lidí na vesnici, či návyky těchto lidí, jelikož jsem z města, tak bylo fajn se dozvědět, jak se také může žít na vesnici. Nápad knihy byl fajn a pokud by se do příběhu zakomponovala nějaká výraznější zápletka, tak by byla kniha ještě lepší a čtivější.


Její třešničky
? - leden 2021
Její třešničky 2020, Penelope Bloom

Hodnocení: Jelikož jsem od autorky již četla Jeho banán, tak jakmile koupili k nám do knihovny Její třešničky , tak jsem si je půjčila a jednalo se také o fajn oddechovku na pár dní. V příběhu se neřešilo moc těžších témat, taková ta ze života tam byla, ale opravdu se jednalo o odpočinkovou záležitost, nad kterou se nemuselo tolik přemýšlet a zároveň stránky ubíhaly rychle pod rukama i když jsem odhadla správně jak příběh dopadne, tak jsem si čtení moc užila a často jsem se i zasmála díky vtipným pasážím o které také nebylo v knize nouze. Nějaké větší zvraty zde nebyly, ale to jsem ani od knihy takového typu nečekala. Kniha byla napsána vtipným jazykem se sklony k sarkasmu, na který nedám nikdy dopustit a vždy si ho v knihách neuvěřitelně užívám, je to můj nejoblíbenější typ humoru vůbec. Co se postav týče, tak Hailey mi byla mnohem více sympatická než Natasha z knihy Jeho banán, která mi občas pěkně lezla na nervy. Hailey byla skvělá postava , nezalekla se žádné překážky, ke každému problému a výzvě se postavila čelem. A co se týče Willama, tak ten mi byl také sympatické, ale z nějakého důvodu mi více sedl Bruce z knihy jeho banán, William mi jednou za čas lezl na nervy, ale na druhou stranu byl někdy vážně vtipný. Co se týče samotného konceptu příběhu, tak mi oba příběhy přišly tak nějak podobně vtipné, u obou jsem se zasmála a obě knihy měly super nápad. Pokud chcete nějakou vtipnou záležitost na pár dní, tak mohu doporučit.


Dvojníci
? - leden 2021
Dvojníci 2020, Rebecca Hanover

Hodnocení: Po dlouhé době jsem se opět vrhla do nějaké té fantasy knihy a kniha Dvojníci byla skvělou volbou. Již po přečtení pár stránek, kdy jsem se seznamovala s celým knižním světem a systémem, jak to v něm funguje jsem byla schopná se do knihy začíst. K tomu,že jsem se byla do knihy schopna začíst přispěl velice originálně a dobře promyšlený svět, který mi hlavně díky otázce identity, na kterou zde byl kladen důraz připomínal takovou vizi alternativní budoucnosti. Ne že by mi byla úplně na 100% sympatická hlavní hrdinka, která podle mě někdy měla až přehnané a moc impulzivní reakce, jinak se hlavní hrdinka celkem dala, líbilo se mi že byla statečná a do všeho se vrhala po hlavě a nezalekla se žádné výzvy. Kniha byla plná zvratů a napětí, právě i to jí přidávalo na čtivosti, někdy jsem myslela že už je vše vyřešené, ale poté přišel další zvrat a vše se úplně převrátilo- o zvraty a překvapivé momenty nebyla v knize nouze a jeden den jsem díky tomu byla schopna přečíst kolem 200 stran,což je asi můj rekord co se přečtených stran za den týče. Též se mi celkem líbila taková menší romantická vsuvka, která knihu ještě ozvláštnila. Kniha začala se zvraty velice rychle, což na knihách vždy ocením, čím více akce a nevyřešených záhad a otazníků, tím lépe. Konec zůstal celkem otevřený a moc se těším na další díl, protože jsem zvědavá na další posun v příběhu. U mě zatím jedna z nejlepších fantasy knih, kde není nouze ani o prvky romantiky a thrilleru. Mohu vřele doporučit.


Chirurg
? - leden 2021
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Hodnocení: První knihou , kterou jsem od autorky četla byly Vrány, to byla neskutečná bomba a tak jsem se rozhodla si přečíst další autorčinu knihu, kterou byl právě Chirurg. Sice Vrány už asi nic nepředčí, ale jednalo se také o velice povedenou knihu. __ Jelikož jsem zatím četla jen jednu knihu z lékařského prostředí, kterou byla kniha Pět kroků od sebe, tak to pro mě byla fajn změna, opět něco nového . Do knihy jsem se byla schopná jednoduše začíst, stránky mi rychle ubíhaly pod rukama. Jelikož autorka studovala na střední zdravotnické škole,tak má přehled o čem píše a čtenář se v tom poté neztrácí. Zároveň jsem si čtením této knihy potvrdila, že nikdy nechci pracovat ve zdravotnictví a o to větší obdiv u mě mají ti, kteří ve zdravotnictví pracují. Styl psaní byl nespisovný, ale tentokrát se to ke knize moc hodilo a příběh měl pak tu správnou atmosféru. Kniha byla odrazem dnešní společnosti, aneb jak to také někdy ve vztazích a v práci chodí, to autorka vystihla velice trefně a upřímně-krize ve vztazích, problémy v práci a řešení problémů alkoholem -to jsou hodně řešená témata v této knize. Postavu jsem si žádnou neoblíbila, ale myslím že to autorka udělala záměrně. Akorát mi tam chyběla nějaká výraznější zápletka a větší napětí, ale to je vše, co bych vytkla .Doporučuji všem, kdo chtějí nahlédnout do lékařského prostředí a přečíst si o problémech nynější společnosti.


Devět tváří tebe
? - leden 2021
Devět tváří tebe 2019, Janice Pariat

Hodnocení: Na tuto knihu jsem náhodně narazila u nás v knihovně a zaujala mě svou obálkou, ale byl to propadák a určitě se zařadí mezi nejhorší knihy tohoto roku, byla to má první přečtená kniha za rok 2021 a jednalo se o neskutečný propadák. Jediné co se na knize povedlo je celkem hezká obálka, ale ten obsah už trochu pokulhává. Už od začátku jsem se nemohla do knihy začíst, bylo to neskutečně nudné, monotónní a bez jakékoliv pointy,nebo zápletky. Nechápala jsem proč o tom vůbec autorka píše a co tím chtěla čtenářům vzkázat. Postavy byly mdlé, nevýrazné, nikoho jsem si neoblíbila a byly neskutečně odbyté. Zápletka v knize absolutně nulové, jednu hvězdičku dává první časti, která nebyla tak špatná, ale pak to jelo neuvěřitelně z kopce a byla jsem ráda když jsem knihu dočetla, protože jí považuji za ztrátu času. Z této série jsem četla již 2 knihy a byly skvělé, ne vždy se s výběrem knihy trefím. Jednoznačně Vám knihu nedoporučuji, je to ztráta času a mně kniha nepředala vůbec nic.


Girl Online jde svou cestou
? - leden 2021
Girl Online jde svou cestou 2017, Zoe Sugg

Myslím si že knihy Girl online zná každý,nebo jste o nich alespoň slyšeli .. Byly moderní asi tak před 3 roky - 3 roky mi vězely v knihovničce a já pořád ne a ne je vzít do ruky- až někdy v prosinci jsem uchopila do rukou první díl . Asi není úplně potřeba psát o čem kniha je - většina jí zná -jedná se o trojdílný dívčí románek pojednávající o obyčejné dívce Penny -píše anonymní blog ,která má matku pracující ve firmě,ta pořádá svatby po celém světě-Penny matce pomáhá s organizací svateb a často s ní cestu je po světě,aby jí se svatbou pomohla-hlavně co se týče fotografování-to miluje. Tím pádem má možnost potkávat nové lidi -jednou potká zajímavou osobu,která jí kompletně změní život,dále už nebudu prozrazovat,kdyby si jí někdo chtěl přečíst . Hodnocení: 4/5 1 díl jsem přečetla asi za 3 dny -děj byl poutavý -poukazoval na falešné přátelství ,životní priority,život online ... Očekávala jsem,že to bude další z x dívčích románů,na které si půl roku po přečtení ani nevzpomenu a nebudu vědět o čem vůbec byly .. Opak je pravdou ,knihy mě vtáhly do děje a měla jsem je přečtené za cca 10 dní . Taková oddechovka s relativně předvídatelným dějem a zápletkou ,ale líbila se mi . Ideální na cesty, ke kávě a čaji .


Girl Online - Na turné
? - leden 2021
Girl Online - Na turné 2016, Zoe Sugg

Myslím si že knihy Girl online zná každý,nebo jste o nich alespoň slyšeli .. Byly moderní asi tak před 3 roky - 3 roky mi vězely v knihovničce a já pořád ne a ne je vzít do ruky- až někdy v prosinci jsem uchopila do rukou první díl . Asi není úplně potřeba psát o čem kniha je - většina jí zná -jedná se o trojdílný dívčí románek pojednávající o obyčejné dívce Penny -píše anonymní blog ,která má matku pracující ve firmě,ta pořádá svatby po celém světě-Penny matce pomáhá s organizací svateb a často s ní cestu je po světě,aby jí se svatbou pomohla-hlavně co se týče fotografování-to miluje. Tím pádem má možnost potkávat nové lidi -jednou potká zajímavou osobu,která jí kompletně změní život,dále už nebudu prozrazovat,kdyby si jí někdo chtěl přečíst . Hodnocení: 4/5 1 díl jsem přečetla asi za 3 dny -děj byl poutavý -poukazoval na falešné přátelství ,životní priority,život online ... Očekávala jsem,že to bude další z x dívčích románů,na které si půl roku po přečtení ani nevzpomenu a nebudu vědět o čem vůbec byly .. Opak je pravdou ,knihy mě vtáhly do děje a měla jsem je přečtené za cca 10 dní . Taková oddechovka s relativně předvídatelným dějem a zápletkou ,ale líbila se mi . Ideální na cesty, ke kávě a čaji .


Girl Online
? - leden 2021
Girl Online 2015, Zoe Sugg

Myslím si že knihy Girl online zná každý,nebo jste o nich alespoň slyšeli .. Byly moderní asi tak před 3 roky - 3 roky mi vězely v knihovničce a já pořád ne a ne je vzít do ruky- až někdy v prosinci jsem uchopila do rukou první díl . Asi není úplně potřeba psát o čem kniha je - většina jí zná -jedná se o trojdílný dívčí románek pojednávající o obyčejné dívce Penny -píše anonymní blog ,která má matku pracující ve firmě,ta pořádá svatby po celém světě-Penny matce pomáhá s organizací svateb a často s ní cestu je po světě,aby jí se svatbou pomohla-hlavně co se týče fotografování-to miluje. Tím pádem má možnost potkávat nové lidi -jednou potká zajímavou osobu,která jí kompletně změní život,dále už nebudu prozrazovat,kdyby si jí někdo chtěl přečíst . Hodnocení: 4/5 1 díl jsem přečetla asi za 3 dny -děj byl poutavý -poukazoval na falešné přátelství ,životní priority,život online ... Očekávala jsem,že to bude další z x dívčích románů,na které si půl roku po přečtení ani nevzpomenu a nebudu vědět o čem vůbec byly .. Opak je pravdou ,knihy mě vtáhly do děje a měla jsem je přečtené za cca 10 dní . Taková oddechovka s relativně předvídatelným dějem a zápletkou ,ale líbila se mi . Ideální na cesty, ke kávě a čaji .


Rozum a cit
? - leden 2021
Rozum a cit 2008, Jane Austen

Pocity z knihy: knihu jsem si chtěla přečíst už nějaký ten pátek ,protože jsem o letních prázdninách viděla film založený na té to knize a moc se mi líbil ,tak jsem si říkala,že by bylo fajn si přečíst i knihu. Poněvadž jsem viděla i film ,tak se mi kniha velice dobře četla a události z filmu se mi krásně spojovaly s těmi knižními . Díky tomu,že jazyk v této knize byl vznešený,tak jsem musela knihu číst velice pomalu ,abych byla schopna pochopit všechny události odehrávající se v knize-nějaké použité výrazy se nyní v běžné mluvě nepoužívají . Perfektně jsem se vcítila ihned do 2 postav z knihy a zjistila jsem,že jsou i v něčem podobné mně samotné- Elinor svou kamufláží pocitů a nečitelností a plukovník Brandon svou uzavřeností-celkově osobnost těchto 2 postav mi byla velice blízká. Jediné ,v čem jsem se velice snadno ztratila byla anglická města zmiňovaná v knize-ta bydlí tu a ten zase tady - měla jsem v tom celkem chaos a dělaly mi problém rodinné vztahy v knize -ten a ten je příbuzný s tímhle -někdy jsem se ztrácela v tom,ke komu zrovna konkrétní postava patří . Též jsem na nějaké události z filmu úplně zapomněla ,tak jsem si je tou knihou osvěžila . Kniha nebyla extrémně přeslazená,nádech romantiky měla krásný a přiměřený. Určitě to není naposledy,co jsem něco od Jane Austenové četla.


Obraz Doriana Graye
? - leden 2021
Obraz Doriana Graye 2005, Oscar Wilde

Hodnocení/pocity z knihy: Kniha byla součástí mé povinné četby do školy ,ale opravdu nelituji ,že jsem ji četla ????, jako u některých knih z povinné četby. Kniha se četla rychle -neustále jsem potřebovala vědět ,co se stane dále a přečetla jsem ji za pár dní-této knize uděluji titul za prozatím nejlepší knihu z povinné četby. Oscar Wilde byl opravdovým mistrem ve psaní - všechny postavy byly krásně vykreslené a popsané, jednalo se o příběh velice napínavý - někdy až šokující -už poprvé ,co jsem vzala knihu do ruky jsem se do ní zamilovala - strhující,napínavý příběh plný převratů a překvapení ,krásné filosofické úvahy lorda Henryho ,které knihu posunuly už o nějaký ten level výše + filosofii miluji jako celek ,jazyk byl krásný a jednoduchý na porozumění . Určitě od tohoto autora nečtu knihu naposledy . Krásná myšlenka celého díla,že krása není vše a máme i mnohem důležitější věci. Velké plus patří slovníčku cizích pojmů na konci knihy. Půl hvězdičky jsem odebrala pouze zdlouhavému popisu drahých kamenů a jednotlivých objektů . Jinak jsem se do knihy vysloveně zažrala a nechtěla jsem ji pustit - asi jsem se opravdu zamilovala do britské literatury!


Královský rozmar
? - leden 2021
Královský rozmar 2008, Philippa Gregory

Hodnocení: Počínaje rokem 2020 jsem se rozhodla ,že bych mohla zkusit číst nový žánr knih a tím jsou historické romány . Rozhodla jsem je doopravdy dobře -historie mě strašně chytla a zajisté hodlám v četbě historických knih pokračovat! A nyní k samotné knize - jednalo se o mou 1. historickou knihu a opravdu nelituji ,že jsem se do ní pustila ,knihu jsem hltala a nemohla jsem se dočkat , až se dozvím, jak to dopadne s hlavními osobnostmi . Kniha byla psána krásným ,poutavým jazykem se špetkou romantiky a zamilovanosti . Čekala jsem ,že to bude psáno starou češtinou a nebudu tomu rozumět . Nyní teoreticky čtu pouze historické romány od této autorky a opravdu píše nádherně -všechny historické osobnosti jsou krásně vykresleny ,člověk se v ději skvěle orientuje a těší se ,jak se bude děj vyvíjet dále . Ale 1 věc mi vadila -neviním z toho autorku ,poněvadž tato osoba pravděpodobně taková byla a tou je Kateřina Howardová. Nemusím poustavy ,které se předvádějí a tato mladá koketka je toho skvělým příkladem . Jsem opravdu ráda,že jsem se dala do historických románů ! Vše ,co jsem od této autorky zatím přečetla mohu vřele doporučit! Komu doporučuji? Všem, které zajímá a fascinuje historie ,hlavně tedy dějiny Anglie a kteří se rádi dozvědí něco nového o historických osobnostech.


Červená královna
? - leden 2021
Červená královna 2011, Philippa Gregory

Hodnocení: opět musím zmínit,že jsem se nejspíše zamilovala do historických románů,ani tento nebyl výjimkou . Strašně se mi líbí autorčin styl psaní -nádherný jazyk s nádechem vášně a romantiky. Moc jsem si oblíbila samotnou Margaret -člověk odhodlaný udělat vše pro svůj úspěch ,někdo ,kdo se jen tak nevzdá -celkově mám takovéto ambiciózní postavy moc ráda. Margaret vždy hledala oporu v Bohu -jak to s jejím cílem dopadlo prozrazovat nebudu. Autorka nejenže skvěle píše ,ale i skvěle vykresluje historické osobnosti a jejich osudy. Půl odebírán pouze velkému množství vedlejších postav ,ve kterých jsem se moc nevyznala a měla jsem v nich chaos .


Bílá královna
? - leden 2021
Bílá královna 2010, Philippa Gregory

Hodnocení knihy : Musím říci ,že se mi kniha opět líbila,měla ještě seriálové zpracování ,na které jsem se dívala zároveň se čtením knihy ,což jsem asi neměla dělat ,protože jsem byla většinou se seriálem napřed,tak jsem věděla ,jak bude pokračovat kniha a tím pádem jsem nebyla překvapená. Ve knize byl opět použitý moc hezký jazyk a veškeré události byly moc hezky líčeny- příběh nebyl tak poutavý jako u jiných knih,které jsem od autorky četla,ale to jde asi pouze o historickou osobnost. Nebyla jsem do ní zažraná jako do ostatních dosud přečtených knih od této autorky ,ale mohu říci ,že nebyla špatná. Doporučuji si ke knize nepouštět seriál -přišli byste o všechna překvapení ,která ukrývá kniha jako já . Komu doporučuji? Všem,kteří se rádi dozvídají ,jak se tehdy žilo v Anglii ,mají rádi historii a rádi se něco dozví o historických osobnostech.


Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)
? - leden 2021
Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) 1988, Edgar Allan Poe

Hodnocení knihy: Na tuto knihu jsem se hrozně těšila ,protože miluji hororové a kriminální příběhy. Četla jsem ji jako součást povinné četby do školy a musím říci,že jsem opravdu nelitovala . Každá povídka se od sebe něčím liší a každá je něčím jedinečná. Povídky mě opravdu moc bavily a byly opravdu napínavé -způsob,jakým autor povídky líčil se mi neskutečně líbil , ale samozřejmě se zde našly povídky,které člověka tak neoslovily ,ale většinu jsem si opravdu užila . Půl ???? odečítán za mnoho výrazů v latině,francouzštině a odborném jazyce ,ale jinak mě kniha doopravdy bavila . Líbilo se mi,že se každá povídka od sebe lišila a chtěla nám předat opět něco jiného a nového. Určitě si od autora v budoucnu přečtu,poněvadž mě jeho specifická tvorba velice oslovila. Komu doporučuji? Všem,co mají rádi kriminální a hororové příběhy,kde nechybí krev a napětí


1