Lienilda Lienilda komentáře u knih

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Já jsem z této knihy zklamaná. Děj mi přijde nevýrazný, hlavní hrdina je laxní ke všemu a nechává robota žít si vlastním životem. Přišlo mi, že mu vůbec nedělá nic starosti třeba vypínací tlačítko, nový oblek, samostatné prochazky, robot jako sexuální hračka. Pořád jsem to musela srovnávat se sebou, že když si koupím robota, který stojí majlant jako dům, tak se k němu takhle nechovám.
Jinak alternativní realita a jiný průběh historie byly fajn. Hodně mě potěšil jiný osud Alana Turinga. Ale víc si to clovek užije, pokud se orientuje v britské historii a politice 20.stoleti.
Na mě je kniha příliš filozofická a politická.

Mnohem víc se mi líbily robotí detektivky od Asimova, třeba Nahé slunce.

15.04.2021 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Libily se mi téměř všechny příběhy, ale nejvíce mě zasáhly Dominique (týrání) a Grace (poporodní deprese). Co mě při čtení rušilo, byly některé feministické a genderove rozhovory a přílišné používání odborných slov. Naštěstí to bylo jen v určitých pasážích. Takže se toho na začátku nezalekněte :)
Mám ráda, když se v knize proplétají osudy několika postav a mluví se o nich z různých úhlů. A to mi tahle kniha dala vrchovatou měrou.

28.03.2021 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Snowova postava prochazi obrovskym vyvojem. Popis 10. Hladovych her mi spíše připomínal vyhlazovací tábor a bylo zajímavé dozvědět se jak vypadaly úplně na počátku a kdo je dostal do té podoby jakou známe. Píseň oběšence super, jen tu zalaskovanost jsem hlavním hrdinům moc nevěřila. Dostala jsem neskutečnou chuť si znovu přečíst trilogii a pátrat ve snowovych rozhovorech s Katniss. Podotkne něco náznakem... že třeba kdysi byl ve 12. Kraji..... že kdysi znal jednu dívku? Kdoví ;) rozhodne si to chci připomenout.

12.03.2021 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Náhodou jsem si otevřela knihu znovu na začátku a tam chlapec s parůžky, než jsem knihu dočetla, úplně jsem na to zapomněla. Možná kdyby se kniha jmenovala jako v originále a ne Clona, došlo by mi to dřív. Ten závěr byl useknutý, vyzněl do ztracena. Navíc uz mě začíná unavovat, že pachatelé pořád cílí na Holgerovu nebo Miinu rodinu. Asi nejsem tak úplně spokojená... Koukám, ze hodnoceni této serie ma u mě sestupnou tendenci, ale pokud bude ještě nějaký 4.dil, dám mu šanci.

07.02.2021 3 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Když jsem četla Ikaboga v září postupně tak, jak vycházel na netu k ilustrátorské soutěži, prišlo mi to jako kruta knizka pro děti a spíše az od 9 let. Ale teď, precist si to jako komplet i s obrázky mi uz tak hrozné neprijde a příběh funguje jak má... Nahrobeni Ikabogu je povedena záležitost, popis království a jeho obyvatel také, dokonce tam Rowlingová zakomponovala sirotčince a institucionální péči proti kterým bojuje (viz dovětek v knize). Prostě moje TOP spisovatelka :)

26.01.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Silná kniha... stoji za to si koupit/půjčit, přečíst a přemýšlet...

Lituji jediného, že nebyla v knize více popsána současná situace uprchlíků v Jižní Korei.

23.01.2021 5 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Nějak jsem proklikla na tuto knihu, zaujal mě obsah a tak jsem si ji vypůjčila v knihovně. Noo, jako náctileté by se mi to líbilo moc, teď vidím pár nedostatku a proto jen 3 hvězdičky. Z této kategorie je podle mě lepší knížka Den co den od David Levithan.

09.01.2021 3 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Příjemné rozšíření ke knize Kroniky prachu. Jen jsem čekala, že tam toho bude mnohem více. I tak mě potěšily všechny ty poznámky autorky, kresby, minulost některých postav a blízká budoucnost Animant a pana Reeda.

07.01.2021 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Pro mě čtivé, napínavé, rozuzlení nečekané. Sice je Erika baba na zabití a skoro v každém díle se o to někdo pokouší :) ale mně je vlastně docela sympatická. Po lehce slabším druhém díle dávám zase plný počet hvězd. Plánuji dočíst celou sérii.

03.12.2020 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(SPOILER) Četlo se to hezky, ale pár věcí mi nedávalo smysl. SPOILER Proč nikdo nekontroloval pořádně pacienty doktora, ani potom co Erika dostala dopis od vraha? Jak vrah dokázal být alespoň tak IT zdatný aby nebyl na netu vysledovatelný? Jak naopak vrah dokázal vysledovat poslední oběť? Petersonovi že už je přes 40? Narážím na zmínku, že má mladší sestru které už je 40. Sice už je to nějaký pátek co jsem četla Dívku v ledu, ale po prvním díle jsem si ho představovala jako mladého kluka. No a jakým způsobem se Erika domáhala povýšení už bylo skoro přes čáru. Kdyby tohle všechno bylo dořešené, vyšla by z toho (dle mého názoru) mnohem lepší kniha.

27.11.2020

Muminek a narozeniny Muminek a narozeniny Tove Jansson

Máme doma všechny 3 knihy této edice. Muminek a narozeniny, Muminek a sníh, Muminek a noční dobrodružství. Mojim malým dětem se moc líbí, je tam hodně obrázku, minimum textu a každá stránka má jinou barvu, pěkně sladěnou s obrázkem.

25.11.2020 5 z 5

Příhody ježečka Jehličky a zajíčka Hopsálka Příhody ježečka Jehličky a zajíčka Hopsálka Hana Kneblová

Milé příhody ježečka a zajíčka od jara do zimy. Jak natírají plot, dělají jarní úklid, vaří dynovou polévku, jdou na výlet, ztratí se atd. Pěkné čtení pro skolkove děti nebo první čtení.

21.11.2020 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tak tohle je krásná kouzelná kniha obsahující vyšetřování vraždy, sociální problémy, romantiku, popisy přírody a zajímavosti ze života živočichů v mokřadech. Všechno začíná vraždou v roce 1969 a v ději se vracíme nazpět a sledujeme život malé holčičky jménem Kya, která vyrůstá sama v bažinách potom co jí zbytek rodiny opustil. Zároveň s tím se postupně odkrývá vyšetřování zločinu.
Všeho bylo tak akorát, aby se to krásně propojovalo a nenudila mě ani jedna část.
Na pachatele činu jsem měla 2 tipy a neuhodla jsem :) Častokrát jsem si při čtení vzpomněla na knihu Vzdělaná od Tary Westover.
Doufám, že vznikne film.

17.11.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Hned na začátku mě překvapil stroze popisný způsob psaní bez přímé řeči, asi autorky osobní styl, ale chvilku mi trvalo než jsem si na něj zvykla. Kniha je rozdělena na 3 části, Dětství, Dospívání a Dospělost.
Část dětství poměrně nezajímavá, dospívání a dospělost už pro mě byly velice čtivé a jakmile čas dovolil hned jsem pokračovala ve čtení.
Po dospělosti jsem čekala další kapitolu, myslela jsem že kniha bude o celém životě od narození po smrt a ne že se někde v průběhu života utne. Nevěřícně jsem zírala na poslední stránku. Určitě by se mi líbilo dozvědět se, jak by Zuzanin osud pokračoval. Dovedu si to představit i natočené jako skoro thriller.
Kniha se nevyhne srovnání s Hanou od Mornstajnove. Ale podle mě Hanu ještě dlouho nic nepredci.

11.10.2020 4 z 5

Povíš mi to? - Hravé rozšiřování slovní zásoby s otazníkem Povíš mi to? - Hravé rozšiřování slovní zásoby s otazníkem Ester Stará

Doporučila nám logopedka na rozšíření slovní zásoby. Malého (4roky) hned zaujalo extra velké bludiště, které je zevnitř na deskách. Ještě jsme neprošli všechny stránky, ale baví nás to oba.

24.09.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Krátké kapitoly, svižný děj, pro mě sympatičtí hlavní vyšetřovatelé a ostatní členové týmu (u kterých bych uvítala větší pohled do soukromí). Jediné co mi vadilo byly dialogy, které občas vypadaly jako kdyby se potkal "hluchý s blbým".

21.09.2020 4 z 5

Den co den Den co den David Levithan

V rámci žánru je to povedené dílko obsahující pár pěkných filozofických myšlenek. Druhý díl asi rovnou preskocim a budu se těšit na pokračování v třetím díle.

27.08.2020 4 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Autor bohužel opakuje pár svých myšlenek a vtípků stále dokola, po desáté už to vážně prudí. Chyběl mi nějaký závěr, zhodnocení, přijde mi to useknuté. Třeba jenom komentář k tomu když už si nakoupil to nejdražší vybavení na letní i zimní turistiku, jestli to ještě někdy hodlá využít. Mám ráda otázky zodpovězené. Ale alespoň mě to o trochu víc nalákalo navštívit Norsko.

22.08.2020 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Po dvou letech jsem si první díl přečetla znovu, abych si ho zopakovala, protože mi už v poličce čeká druhý a třetí. A musím souhlasit se svým tehdejším hodnocením, 5 hvězd si zaslouží. Moc mě to bavilo, nejen že máme 2 vyšetřovatele, ale ke slovu se dostane i ajtak a další členové týmu. Oběti jsou malé holčičky, naštěstí jejich odchod ze světa není tak hrozivý jako v jiných skandinávských detektivkách. To bych nedala. Co jediné mi na knize vadilo je velké množství překlepů.

10.08.2020 5 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Takové průměrné dílo od autorky, neurazilo, nenadchlo.

31.07.2020 3 z 5