Ikabog

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/big_ikabog-dDo-450636.jpeg 3.9353
Literatura světová, Pro děti a mládež, Pohádky

Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog, 2020

Kniha Ikabog

Bustedka
25. listopadu

Mně se to kupodivu líbilo. Určitě netradiční, trochu temné a morbidní. Námět ale super. Kdo chce, hodně si v tom najde.

Klesňa
13. listopadu

Ikaboga jsem si přečetl hlavně proto, že ho napsala J.K. Rowling. Tentokrát snad budou mít čtenáři trochu více otevřenou mysl a vyvarují se srovnáváním s HP. Její promyšlený svět kouzel totiž ani nejde srovnávat s krátkým příběhem o vymyšlené nestvůře. Já i tak šel do knížky s velkým očekáváním, protože J.K. Rowling má prostě dar vyprávění a bylo mi jasné, že si mě opět namotá. A jasně že namotala! Hned na začátku je jasné, kdo je klaďas a kdo záporák, takže hned od prvních stránek prostě fandíte a zároveň nenávidíte. I když je příběh pro děti, tak tady popravami a vražděním autorka opravdu nešetří a podle mě to příběhu dodává to správné napětí. Malé čtenáře to rozhodně nijak nepostihne (klasické pohádky jsou taky dost krváky). Dospělí si tady najdou skrytý příběh o diktatuře a korupci a děti zase dobrodružství o potlačení zla. Nesmím zapomenout na ilustrace českých dětí, které Vám zase hezky ukážou, jak je dětská fantazie barevná a neomezená. Za mě krásná knížka na dva večery, ale něco z ní ve Vás zůstane už napořád. IG: @klesnacte

Liss93
06. listopadu

(+ SPOILER) Jak to ta "Džej Kej" dělá. Umí fantasy, umí detektivky, umí pohádky. V předchozích komentářích je knize vyčítáno, že je moc drsná. Zrady, lži, vraždy. Ale pohádky takové byly vždy a to ještě drsnější a bez dobrých konců. Neříkám, že mi nebylo líto smrti kladných postav, ale všechny měly své opodstatnění. A se zabíjením postav JK začala už v HP a tam mě to teda mnohem víc bolelo. Ale zpět k Ikabogovi. Kniha byla kraťoučká, děj nebyl zbytečně natahovaný, hezky plynul a tak se krásně četla. A i přes mnoho zla, které bylo za celou dobu napácháno, skončila pozitivně a pěkně. A to je hlavní :)

mrabla

Nejprve mě šokovalo téma, protože jsem ho u dětské knihy nečekala.... Ale postupně jsem pochopila, že Rowlingová je prostě geniální, když toto aktuální téma naší doby dokáže takto otevřít dětem! Velmi silná kniha! A dětské obrázky do ní další geniální nápad!
(Opět tu autorka zopakovala informaci z Harryho Pottera, že je důležité do jaké energie-rodiny se dítě na rodí... tento prvotní vklad pak ovlivňuje, jakou bytostí člověk či Ikabog (nebo cokoliv jiného) v životě bude.)

Gi-Gi

Tak tohle se mi fakt nelíbilo... Nechápu, jak tohle mělo dodávat optimismus a odvahu dětem. Nejhezčí jsou opravdu ty ilustrace. Konec jako OK, ale fakt strašný. Musím říct, že mě to fakt zklamalo.

Kristyna_Bubu

Rowlingová dala text na internet a požádala děti o ilustrace... Neskutečný, co děti dokážou nakreslit, to se mi na knížce líbí asi nejvíc ... K obsahu, Ikabog je určenej pro děti od 7 let, snažila jsem se vžít do tohoto věku a představit si, co na to malí čtenáři... Asi nejvíc mě štvalo, jak je děj pořád na jedno brdo, je tam docela dost kruťáren, ale má to vše, co má pohádka mít, i poučení, že lhát se nevyplácí a láska zmůže hodně.

lucky4ever

Moc nevím, kam knihu zařadit. Našla jsem ji v knihovně v dětském oddělení, kam podle mne stylem vyprávění i patří (pro hodně malé děti), jenže příběh plný intrik, brutality a vražd už mi moc dětský nepřišel.
Na začátku jsem i já byla zmatena velkým množstvím postav, které pro příběh nakonec ani nebyly důležité a překlad mi také v některých částech úplně neseděl.

knihomolka27

(+ SPOILER) Oproti nehynoucím fanouškům Harryho P, kteří samozřejmě od této knihy očekávali bůh ví co... já žádná očekávání neměla. A nemám ani s čím srovnávat, jelikož patřím ještě k onomu jednomu procentu světové populace, které nečetlo HP.

Ale přestanme už mluvit o HP, o kterém tato kniha není a pojdme na mé hodnocení.
Které ano, je pohádkové... pět hvězdiček a knihomolský zážitek level 1000. Mě se to prostě strašně líbilo. J.K UMÍ ona prostě umí psát... to bez debat. Sedla jsem si ke knížce a říkám si, že si přečtu jen dvě, tři kapitolky a uvidím jak mě to chytne.... a dřív než jsem se vzpamatovala, jsem dočítala epilog. No, koukám jak blázen, jelikož patřím k těm lidem, kteří čtou jen knihy, které je doopravdy zaujmou ... ano jsem velmi netrpělivý člověk. A tohle mě prostě zaujalo... vlastně už od úplného začátku.

Půjčeno v knihovně, ale kdybych si jí koupila..tak toho vůbec nelituju. Ikabog je prostě kniha, ve které máte pocit, že je toho tolik a všechno do sebe skvěle zapadá a dává smysl. Asi nemusím dodávat, že na pohádku je to kapánek ponuré, bezútěšné a chvílemi to až příliš připomíná reálný život... ale asi i proto tato kniha může oslovit hned několik generací. Postavy jsou jedním slovem SKVOSTNÉ ... tak dobře napsané. Mými oblíbenci jsou ve své podstatě všichni už jenom proto jak jsou věrohodně napsané. Ale pokud to vezmeme z morálního hlediska.... tak postavy pravých hrdinů jsou... Helenka, paní Veselková, Dobromil a jeho žena, pan Hrdlička, Vilém. Ty jsem strašně zbožnovala a bála se o jejich neustále ohrožené živůtky. Jinak je Ikabog samozřejmě i dosti politická pohádka, okořeněná o nějakou tu diktaturu. Je také, ale značně psychická... at už je to rozebíráním toho, čemu všemu jsou ochotni lidé uvěřit, nebo za kolik se dají koupit. No jo no, je těžké žít někde, kde se za vlastizradu považuje každá druhá věc.

Verdikt zní: Knihu doporučuji všem, i když chvílemi je emočně náročná pro dospělé natož pro děti. Prostředí, kde se děj odehrává je prostě boží, kde prodávají ještě kvalitnější zboží, co bych chtěl každý ochutnat. Konec je samozřejmě velmi štastný... tedy pokud jste nechtěli, aby Helenka a Vilém utvořili romantický pár... ale skončilo to prostě dobře, a nestačilo to spadnout do nějaké přecukřené vaty. I když si pořád říkám, jestli nebylo lepší tam toho Ikaboga, prostě nedávat a nechat to tak, že je to prostě ta povídačka.... ale hvězdičku za to neztrhávám, protože to knihu podle mě nezhoršuje, navíc je to pořád pohádka a tam nemá být o obludy nouze, a scény s Ikabogem byly vcelku roztomilé takže tak. Škoda, že autorka nenapsala dva konce, jeden kde skutečně existuje Ikabog a jeden kde neexistuje