Ikabog

Ikabog https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450636/bmid_ikabog-dDo-450636.jpeg 4 613 150

Napínavý pohádkový příběh plný naděje, s ilustracemi českých dětí. Království jménem Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Oplývalo spoustami zlata, zdejší král měl nejkrásnější knír ze všech a po místních dobrotách lidé tančili blahem. Jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Všichni věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Ickabog , 2020

kamca4151
27.12.2020 3 z 5

Knížka je hezká, pravděpodobně ne úplně pro malé děti. Trochu mi to připomíná příběh Jožina z Bažin :) Co ale musím vyzdvihnout je překlad. Ten se opravdu povedl a je famózní. Knížka je doprovázená ilustracemi dětí z celé naší země a upřímně, ty obrázky tomu dávají něco navíc.

Kdo ale čeká fantasy podobné HP nebo Sirotčinci, bude asi zklamaný.

zandlstan
26.12.2020 4 z 5

Pěkný příběh, odsejpá to, i když je to trochu moc agresivní možná.

hokaca
20.12.2020 5 z 5

Mě se knížka líbila. Pěkně se čte, krátké kapitoly rychle ubíhají. Vidím v ní krásnou paralelu s aktuálním děním ve světě. Jen jak už je tu zmíněno, nedoporučovala bych ji asi malým dětem. I když oni asi budou vnímat děj z jiného úhlu pohledu než dospělí.

Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Nechápu nízké hodnocení. Mě se kniha líbila, má spád a co je nejdůležitější, líbila se synovi, který ji zhltl za dva dny. Takže není o čem, splnila svůj účel, obohatila dětský svět příběhem.

Desdemona18
14.12.2020 1 z 5

Tohle se opravdu nepovedlo.

Ellinek
08.12.2020 3 z 5

Chápu, o co se autorka snažila. Chápu, že se mermomocí snaží pohádkovou formou předat dětem něco z těch vážných témat. Ale někdy je méně více.

Mně se Ikabog líbil. Bylo to čtivé, krátké kapitoly svižně ubíhaly, rozuměla jsem všemu, co se nám autorka snažila říci, ale...když jsem se na to podívala očima dítěte, bylo toho trochu moc. Ano, četla jsem ke zkoušce dětské pohádky a kroutila jsem hlavou nad tím, jak jsou brutální a že z toho děti musí vyjít s traumatem. Ale děti vnímají především to, že dobro zvítězí a zlo je potrestáno. Jenže tady...to prostě bylo opravdu brutální! Jedna vražda za druhou a navíc, které malé dítě pochopí intriky lorda Flusbrocka? Dospělý s tím nebude mít problém, ale autorka chtěla dětem předat tolik mouder a vysvětlit jim tolik věcí, až toho bylo moc a udávané věkové kategorii vlastně nevysvětlila vůbec nic. Jak by dítě mohlo sledovat všechny ty kličky a návaznosti? Jak by se vůbec mohlo smát těm vtipům, když byly některé sarkasticky oklikou podané, že tomu dítě, sotva znalé života, těžko porozumí?

No nevím. Pro dospěláka je to taková příjemná oddechovka, u které se může nad některými věcmi zamyslet a nad jinými zase pobavit. Pro dítě je to příliš komplikované a zmatečné. Chytit se toho může možná generace 10+, pokud to budou zdatní čtenáři. Ti malí tady možná budou vnímat začátek a konec. Že bych to četla jednoho dne svému dítěti...buď by nic z toho nepochopilo, nebo by nakonec celou noc řvalo strachy. Tak úplně pohádka to není. Ale vnitřní dítě ve mně by toho Ikaboga klidně potkat chtělo!

Terie
08.12.2020 3 z 5

Příběh zajímavý a i tady dobro nakonec zvítězí nad zlem, ale na můj vkus je tu poněkud velké množství vražd na knihu pro děti od 7 let. Jakože tenhle se nehodí lordovi do krámu, tak ho zabijeme? A spolu s ním celou jeho famílii? Fakt nevím teda. V 7 letech pro mě největší drama bylo, když děcko zůstalo po škole, zatímco jeho kamarádi si mohli hrát venku a tady se morduje jak na běžícím pásu. Ale s Ikabogem bych se ráda skamarádila, to zas jo. :)

Richard Skolek
02.12.2020 3 z 5

Rowlingová psát umí, o tom žádná. A začátek Ikaboga je skvělý - kouzelný, vtipný, zábavný. Kniha vás chytí. Velmi povedený je i závěr.
Celek ovšem kazí nepochopitelně špatný prostředek, kde autorka zřejmě zapomněla, co vlastně píše. Vyprávění se neúnosně zpomaluje, a co je horší, z pohádkového příběhu se najednou stává studie totalitních režimů a zneužívání moci. Zaskočila mě i přemíra násilí, kterého je daleko víc, než by bylo nutné, náhle je to samá vražda a poprava.
Jakkoliv jsem fanouškem a zastáncem složitějších dětských příběhů, Ikaboga považuji za odvážný, ale nepovedený experiment. Nedovedu si představit, že by se tento příběh mohl nějakému dítěti líbit.

VenAlud
01.12.2020 4 z 5

Od 7 let? V tom věku jsem četla tak možná Martinku nebo Zuzanku a nejtemnější pasáží bylo odřené koleno :D...

Ale nechci být prudérní, dost možná tyhle věci vnímáme tak citlivě jen my dospěláci, protože už to filtrujeme přes všechny ty nahromaděné strachy, a to je pro "Ikaboga" bašta největší ;), takže nechť si z téhle politické pohádky nepohádky každý odnese, co právě potřebuje...

Btw ta očividná inspirace Tajemstvím staré bambitky je velmi okatá, paní Rowlingová :D...

Worbitka89
01.12.2020 3 z 5

Jsem tu prvni u takove autorky?? No, tak tedy - J.K. Rowling prostě umí psát!
Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, je psaná jejím typickým stylem, plná zvratů, napětí, ilustrovaná obrázky od českých dětí. Také prolog byl velmi sympatický. Jediné, co bych vytkla, je určení věkové kategorie čtenářů. Kniha určitě není vhodná pro 7leté děti, když se v ní ve většině děje píše o vraždách nevinných lidí, týrání dětí (někdy i zvířat), šikaně, násilí, smrti hlady a nářkem malých dětí a nafouklych brisek u miminek, zoufalství rodičů, hladomoru... Nehledě na propracované intriky a jistou symboliku se skutečným světem, kterou malé děti těžko pochopí. Je ideální pro generaci dospělých, která vyrůstala na Harrym Potterovi a pro děti od cca 9-11let, pokud jsou již na to zralé, protože v tomto království by jistě nechtěli žít. Závěr mi také připoměl známou naší Werichovskou pohádku, třeba se jí J.K.R. inspirovala :-)