Lienilda Lienilda komentáře u knih

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

I já jsem byla zpočátku zmatená dějem, který se každou kapitolou posouval o další hodinu do minulosti. Nevadilo by to, kdyby tam byly 1-2 hlavní postavy, ale při tomto větším počtu hlavních postav jsem se ze začátku moc neorientovala. Je škoda, že tohle odradí dost čtenářek. Přitom ten příběh jako celek je skvělý a na konci se to všechno pěkně proplete a něco je jinak než se původně zdálo. Hodnotím největším počtem hvězdiček, stejně jako Čas odejít od této autorky.

21.07.2020 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Pro mě hlavní předností tohoto románu bylo vykreslení psychologie postav, matka-dcera, tchýně-snacha. Překvapil mě popis podzimního počasí a pouštění draků o Velikonocích a po chvíli jsem si uvědomila, že se kniha odehrává u protinožců a počasí je tudíž obráceně než u nás. Tajemství manžela bylo překvapením. Moje třetí kniha od Moriarty a co mě začíná už trošku nudit je opakující se postava matky dětí školou povinných (=účastnice kvizovych večerů, dobrovolnice ve škole atd atd)

14.07.2020 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

K téhle knize nemám žádné výhrady a tak ani nevím co napsat. Prostě mi úplně sedla. Byla to jízda a těším se na další díl.

30.06.2020 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Poslechnuto jako audiokniha. Moje první audiokniha v životě a byl to teda úplně jiný zážitek. Jan Kanyza jako Bill Hodges a Kajetan Písařovic jako Pan Mercedes byli oba skvělí. Hlavně hlas Pana Mercedesa byl úchylně dokonalý. Jsem ráda, že jsem si zkusila audioknihu, přidanou hodnotou bylo, ze jsem při poslechu stíhala i nějakou lehčí práci. Ale klasické knihy mají pro mě větší kouzlo.

21.06.2020 5 z 5

Jak na Addisona Jak na Addisona Jenny Colgan

Je to skoro autorčina prvotina a je to znát. Ano, také mám problém s anotací. Představovala jsem si hlavní hrdinku jako Sandru Bullock v Zatímco jsi spal, ale se stylem filmu to moc společného nemá. Jak psaly předchozí čtenářky k tomu musí člověk přistupovat jako k spíše humoristické knížce. Některé dialogy jsou opravdu velice vtipně napsané a pobavila jsem se. Tuhle knížku jsem si vybrala kvůli naprosto příšerné obálce do letošní čtenářské výzvy. Fakt te obálce moc nerozumím, hlava vykukující z volskeho oka (podobajici se postave z Cerveneho trpaslika a ne Star treku), za ní dva polštáře na první pohled připomínající nepoužité kondomy. To se moc nepovedlo. Celkově jako oddechovka dobré.

19.05.2020 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

V určitých místech byla kniha velice čtivá a přiměla mě se zamyslet více nad vodou x suchem. Měla jsem problém s tím, že jsem si neoblibila ani jednu postavu, asi jsem cekala nejakeho veskrze kladneho hrdinu, to se mi zde nedostalo. Propojení příběhu bylo jasné už od počátku. Cely příběh byl rozhodně zajímavý, depresivní jak si autorka představuje nepříliš vzdálený rok 2041. Jsem zvědavá na 3.knihu z této environmentální tetralogie The Przewalski's Horse. V Norsku vyšla už loni.

04.05.2020 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

V první čtvrtině knihy jsem si nedokázala vytvořit sympatie ani k jednomu z 2 hlavních hrdinů. Pak to začalo trochu odsypat a od půlky už jsem věděla komu fandit. Super román. Moc se těším na film s Benem Afflecken, který má výborné hodnocení.

25.04.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Po první kapitole jsem si říkala, že to bude asi dost filozofické a náboženské, jestli to vůbec dám. Ale po čase jsem si na ten styl zvykla a pokračovala víceméně bez problémů. Takže se nezalekněte a dejte tomu šanci.
Podobnou knihu, kde by se prolínalo tolik témat jako sci-fi, ekologie, duchovní a filozofická témata, jsem ještě nečetla. Mrzelo mě, že tam nebyl větší prostor dán popisu toho co se dělo s planetou Země, všechno jsme se jenom dozvídali z dopisů a velice zjednodušeně. Asi by to bylo na další knihu. Taky jsem se nedozvěděla co se stalo s tím člověkem, kterého hlavní hrdina potkal v tom prázdném městečku, kde žil jako poustevník. Byl to výplod jeho fantazie nebo skutečnost?
Moc se mi líbil popis těch mimozemšťanů a co jsem se o nich dozvěděli na konci. Podle mě by to chtělo ještě více informací. Byla to trochu náročnější četba, ale obohacující.

17.04.2020 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Z konce téhle knihy jsem naštvaná, jako fakt pořádně naštvaná. Od Jodi Picoult je to už čtvrtá knížka, kterou jsem přečetla a tato se mi líbila asi nejméně. Hlavně jsem v ní našla motivy ze všech 3 předchozích knih. Mrtvé miminko a soudní proces (=Velké maličkosti), nečekaný až šokující závěr (=Vypravěčka), duchové (=Čas odejít). Přitom celá knížka se mi moc líbila, uvažovala jsem že dám 4 nebo 5 hvězdiček, věděla jsem od začátku jak to asi skončí a která postava se zjeví na závěr jako příslovečná deus ex machina a odhalí co udělala, akorát jsem čekala něco trochu jiného vzhledem k tomu, jak je v celé knize amišské společenství prezentováno. Opět jsem se dozvěděla něco nového o Amiších, něco jsem věděla a spoustu dalších věcí se dozvěděla, ale ten závěr, ach jooo...

04.04.2020 3 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pět hvězdiček, nedá se jinak. Už dlouho se mi nestalo, že by mě nejaky příběh tak dostal, abych promacela kapesník. Informace o slonech jsou super, závěr překvapující a já se jdu naučit jak poskládat origami slona. Doporučuji k přečtení.

15.03.2020 5 z 5

Život pro tebe Život pro tebe Edna Ferber

Překvapuje mě, že je tato kniha tak málo v přečtených, přitom není vůbec špatná. Vybrala jsem si ji z mamciny knihovnicky do kategorie výzvy Kniha, ktera má méně než 20 přečtených. Vyprávění bylo velice zajímavé, o těžkém osudu pěstitelů zeleniny, potomku holandských přistěhovalců, kteří žili u Chicaga. Takové příběhy o tvrdé dřině, ze které člověk něco vybuduje, mám ráda. Začátek se mi trošku hůře četl, take autorka měla ve zvyku prozrazovat vývoj děje na následujícich stranách. S tím jsem se ještě v jiné knize nesetkala. No a ten useknutý konec mě tedy moc neuspokojil. Ale s letošní teplým únorem a čtením o pěstování zeleniny, už mám chuť se do nějakého sázení a setí pustit :)

20.02.2020 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Povinnost přečíst pro všechny kdo milují Pýchu a Předsudek. Toto je rozhodně pomalé, klidné, krásné a milé čtení. Byla jsem nadšená zmínkami o vzducholodích. Nevím proč, ale celý život jsem si myslela, že nebyli využívané pro osobní přepravu a nijak dlouhodobě, tak jsem si alespoň pozjišťovala více informací. To na knížkách miluju, k čemu všemu mě dovedou. Co mi trošku haprovalo bylo, že by rodina své dceři (dívce z dobré společnosti) víceméně bez řečí dovolila bydlet v domě patřícím univerzitě, kde jinak mimo hospodyně byli samí muži? Také Animant si občas protiřečila (šílenství že někdo uvidí punčochu pod vyhrnutou sukní, o pár dnů později jde s několika muži sama do hospody???). Ale tak mládí bývá vrtkavé, že? :) Také se mi líbilo, že opravdu sledujeme den za dnem co je nového u Animant, jen ty její myšlenkové pochody byly občas až moc jednotvárné a opakující se. Mimochodem, škoda že jsme se nedozvěděli, proč jí rodiče vybrali zrovna toto jméno.
Chtěla jsem si zjistit více informací o autorce a jestli třeba nepíše pokračování, ale německy neumím. Každopádně něco takového je, pro ty co umí šprechtit, přidávám odkaz ukázky. Vypadá to moc pěkně ;) Třeba to vydají i u nás.

12.02.2020 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Těšila jsem se na tuto knihu, ale spíše jsem zklamaná. V půlce jsem měla chuť ji odložit, ale to téměř nikdy nedělám, vždycky se snažím to dočíst a vyplatilo se. Třeba takové vážnější téma o komplikovaném vztahu k matce nebo smrt blízké osoby bylo popsané dobře. Jinak humor v celé knize mi přišel psaný stejnou formou jak z knížek o Aristokratce. Nějak me to nedostávalo do kolen. Také jak se Eliška chovala k chlapům mi nebylo moc sympatické. Suma sumárum 60%.

05.02.2020 3 z 5

Rusanda na větvi Rusanda na větvi Světlana Glaserová

Líbí se mi jak paní Glaserova přepsala vzpominky sveho otce v Trosecnikovi sibiřském, i svoje vzpomínky v Rusande. Opět zajímavý život a doporučuji všem přečíst obě knihy. Původně jsem si ji chtěla vypůjčit v knihovně, ale neměli ji a v knihkupectví se dá sehnat doslova za pár kaček, rozhodně za to tahle malá knížečka stojí.

27.01.2020 5 z 5

Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Světlana Glaserová

Od autorky už jsem četla Trosečníka sibiřského, který byl (řekla bych) pro děti i dospělé, Osián je spíše pro děti. Ale i mě celý příběh bavil, fantasy mám ráda. Pobavil i Honzík Hrnčíř, který má rád Harryho Pottera. Hrnčíř anglicky = Potter. Keltské téma je neotřelé, dokonce jsem si i pak googlila informace o králi Marobudovi a současných keltských oppidech. Obrázky pěkně doplňují text, ke konci se mi zdálo, že tak o stránku až dvě by mohly být umístěné jinde. A co pan Cvrček, ten se nechce vrátit? Doporučuji.

14.01.2020 5 z 5

V pondělí a ve čtvrtek V pondělí a ve čtvrtek Táňa Kubátová

Bohužel nesdílím nadšení jako většina čtenářek tady. Vybrala jsem si tuhle knížku kvůli dobrému hodnocení a že jsem potřebovala něco do kategorie (den v týdnu). Ale... v knize příliš mnoho dialogů (málo uvěřitelných a trpěla jsem u nich); trauma hlavní hrdinky bylo "zajímavé", ale přišlo mi popsáno zjednodušeně, čekala bych trošku větší psychickou sondu. Obálka se mi nelíbila, vůbec nekorespondovala s popisem postav, děje. Čekala jsem červenou knihovnu, ale když už tam bylo to trauma z mládí, chtěla jsem od knihy trošku víc. Co se mi líbilo, popis práce Interiérové designérky a že se kniha odehrává v Brně .

10.01.2020 2 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánek dočten a je to tedy nářez, částečně mi připomněl Sněhuláka od Nesba. Vlastně i ten název je podobný... Kaštánek a Sněhulák normálně značí nevinné dětské aktivity... ne však tady. Oba dva hlavní vyšetřovatele jsem si oblíbila a jsem zvědavá, jestli se dočkáme pokračování. Co mě při čtení rušilo bylo časté přeskakování z minulého času do přítomného, nějak mi to tam nesedělo. Krátké kapitoly, ty mi naopak sedly. Hlavniho padoucha jsem si v průběhu knihy tipla, ale pak to stejne několikrát přehodnotila :) Co mě štve, že nevím co přesně pani ministryně řekla v minulosti rodičům o dvojčatech. Nemám ráda nezodpovězené otázky, když všechno ostatní autor objasnil.

05.01.2020 4 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Povídkovou knihu jsem koupila manželovi, protože Toma Hankse má rád. Teď jsem se k ní konečně také dostala a po pár překladatelských poznámkách pod čarou mě začalo zajímat, který vtipálek to překládal. Ejhle, Vladimír Medek, známý překladatel Harryho Pottera. V tom případě je to jasné:) Některé povídky jsem si velice užívala a líbila by se mi z nich udělaná i kniha. Některé povídky (cesta na Měsíc), byla tak absurdní a nehodila se ke zbytku, že mi to připomnělo knižního Forresta Gumpa, ktery se mi nelíbil. Zato filmovou verzi zbožňuji. Celkem suma sumárum se mi líbilo a nejvíc ty pasáže o psacích strojich.

27.11.2019 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc jsem se na knihu těšila a jsem lehce zklamaná, největší dějový zvrat jsem odhalila v půlce knížky a tak mě na konci již nepřekvapil. Zato ale jednání Sage ano. Čekala jsem jiný konec. Líbilo se mi netradiční popisování holocaustu z role vězně i věznitele.

26.10.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Šestá kniha ze série o Harry Potterovi bývá označována "láska v Bradavicích", tuto 4.knihu ze série o Cormoranu Strikovi bych nazvala podobně. Mimo hlavního případu se tu dost řeší láska a vztahy, rozhodně více než v předchozích knihách. Detektivka je to na současné poměry neuspěchaná, pomalá, s mnoha rozhovory z vyslýchání a to je pro mě plus. Co miluji na JKR, že všechny mé otázky v průběhu čtení nejpozději na konci spolehlivě zodpoví. Mám ještě dodávat, že se netrpělivě těším na další pokračování? To je přece jasný! Doporučím i natočenou minisérii podle prvních 3 knih pod názvem C.B. Strike.

11.10.2019 5 z 5