Kniha zvláštních nových věcí

Peter Leigh je misionář s pohnutou minulostí, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee. Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto velkém románu se M. Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294572/kniha-zvlastnich-novych-veci-gDu-294572.jpg 4.2280
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Kniha Zlín

The Book of Strange New Things, 2014

Kniha Kniha zvláštních nových věcí

zahadum

Čítal som už veľa kníh. Krásne, škaredé, ťažké, ľahké, smutné, veselé, povrchné, idúce do hĺbky, pochopené, nepochopené, nechávajúce v pamäti stopu, zabudnuté, s fľakmi kde padali slzy, ľahostajné.Dostala sa mi do rúk ďalšia kniha spisovateľa ateistu opisujúc život misionára na cudzej planéte. Sci-fi ? možno kdesi na konci. Náboženská kniha ? rozhodne nie. Tak o čom je teda táto kniha ? Myslím si,že otázka je ťažká a odpoveď je pritom tak banálna. Kniha zvláštnych nových vecí je filozofická dráma o človeku a ľudstvu celkovo. Bol som zvedavý ako sa autor - ateista popasoval s témou ako je misia. Som ateista a misie a misionári mi prišli ako násilné akty vnucovania niečieho svetonázoru niekomu inému. Často bez jeho vlastnej potreby veriť v niečo čo je jemu samému cudzie. V drvivej väčšine išlo v prvom rade o zotročenie toho či onoho národa a násilné vzatie jeho zeme do rúk dobyvateľov. Vrátim sa ku knihe. Peter je pomerne mladý muž ktorý si prešiel životným peklom narkomana a vyvrheľa spoločnosti. Nakoniec našiel svoj zmysel v života vo viere v boha a stal sa z neho pastor. Spoznal ženu Beetrice s ktorou spoločne zdieľajú vieru. Absolvoval náročné vstupné testy spoločnosti USIC a odlieta miliardy kilometrov na planétu " Oaza " kde má duchovne pôsobiť na " Oazanov ".Od momentu príchodu Petra na " Oazu " sledujeme jeho prvé kroky v neznámom svete rovnako so zvedavosťou aj my čitatelia. Spoznáva základnu USIC kde sa zoznamuje s "posádkou " a svoje dojmy posiela manželke komunikačným zariadením PAL. Sledujeme ich vzájomnú komunikáciu ktorá hlavne medzi riadkami ponúka hotové perly o životoch tam a tu. Peter sa stretne aj s "Oazanmi ". O nich sa veľa nedá toho napísať,keďže je to veľmi zvláštna a originálna forma civilizácie dosť odlišná od našej. Autor vytvára tajuplnú atmosféru pomalosti, dej priam uspáva a týmto nám ukazuje ako si prestaviť novú planétu. Ako oázu od všetkého čo človek pozná a nemyslí sa to vôbec symbolicky. Peter a Bee si píšu a kým Peter nachádza mier, pokoj v novom svete tak naopak listy od Bee nám pozvoľna a nenápadne ukazujú skazu starej Zeme. Postupne dochádza k dramatickým zmenám v meradle ktoré sa nedá opísať a ani ho nechcem opisovať. Kniha je určite dramatická a nerozumiem ak niekto píše,že je to kniha nudná alebo sa tam nič nedeje. V tej knihe sa udeje viacej ako v tisíc knihách rôzneho druhu. V knihe je pojaté kvantum odpovedí na rôzne filozofické otázky, človek si nájde aj svoje osobné záležitosti ktoré mu autor ponúka. Lacno to nazvať dráma dvoch svetov sa nedá a predsa to je asi veľmi výstižné. Feber podprahovo tak aby sa nedotkol čitateľa konfrontáciou jemne " útočí " na človeka, cirkev a náboženstvo. Odsudzuje bludárstvo a temnotu. Varuje naliehavo pred sterilizáciou ( duševnou ) človeka a sterilitou ľudstva. Každá veta, slovo, čiarka a bodka má v tejto knihe svoj význam. Faber ide so skladbou vety nad hranice a je až maniakálny v úspore vety ale zároveň je informačne bohatá. Z knihy sála ticho a chlad, zároveň je tam jemne ľudské teplo ktoré sa stráca pomedzi riadky. Pointa knihy je asi individuálna a koniec knihy nemusí byť tou pointou. Klasické sci-fi tu netreba hľadať a predsa sa človek v náznakoch dozvie úžasné veci a česť autorovi,že si veľa vecí naštudoval. Nevyrušuje opismi ale zároveň mlčky na niečo ukáže prstom a nechá čitateľa nech si to sám predstaví ako uzná sám za vhodné. Bohatá a nadčasová kniha ktorá neurazí veriacich ani ateistov ale je kritická k ľudstvu ako žiadna iná kniha. Veľká vďaka za vynikajúci preklad Viktora Janiša bez neho si neviem predstaviť,že by niekto dokázal tak jemnú krehkú pavučinu snov preniesť do knihy.

StephenKingje

„Kvítek karmínový a bílý” mám zapsán ve svém srdci jako překrásné umělecké dílo, které v moderní literatuře nemá obdoby. „Kniha zvláštních nových věcí” je úplně jiná. Tak jiná, že byste ani neřekli, že je od stejného autora. Jedná se o poklidný, částmi až meditativní příběh muže, jenž opustil svou ženu, aby šířil náboženství na jiné planetě. Jedná se o sci-fi, jež je však zaměřeno mnohem více na charaktery, než na techniku. A stejně jako „Kvítek karmínový a bílý” je podle mne „Kniha zvláštních nových věcí” skvostným románem, který Vás částmi bude bolet svou velmi destruktivní vizí budoucnosti. Kniha mi jen nadále potvrdila neuvěřitelnou rozmanitost Faberova psaní a velmi mne mrzí, že už nehodlá napsat žádný další román.

Lienilda

Po první kapitole jsem si říkala, že to bude asi dost filozofické a náboženské, jestli to vůbec dám. Ale po čase jsem si na ten styl zvykla a pokračovala víceméně bez problémů. Takže se nezalekněte a dejte tomu šanci.
Podobnou knihu, kde by se prolínalo tolik témat jako sci-fi, ekologie, duchovní a filozofická témata, jsem ještě nečetla. Mrzelo mě, že tam nebyl větší prostor dán popisu toho co se dělo s planetou Země, všechno jsme se jenom dozvídali z dopisů a velice zjednodušeně. Asi by to bylo na další knihu. Taky jsem se nedozvěděla co se stalo s tím člověkem, kterého hlavní hrdina potkal v tom prázdném městečku, kde žil jako poustevník. Byl to výplod jeho fantazie nebo skutečnost?
Moc se mi líbil popis těch mimozemšťanů a co jsem se o nich dozvěděli na konci. Podle mě by to chtělo ještě více informací. Byla to trochu náročnější četba, ale obohacující.

Jana512

I když úlohu Peter svém vysněném a uskutečněném povolání nenaplnil úplně, uvědomil si, kde je jeho pravé místo a dokázal se s tím dobře vypořádat. Kniha je dokonale promyšlená a líbila se mi. Doporučuji!

meluzena

Zvláštní kniha. Zajímavý koktejl témat - náboženství, misionáři, ekologie, technologie, udržitelný rozvoj, vztahy... vše umně zapracováno do poměrně jednoduchého příběhu, který nabízí spoustu témat k zamyšlení.
Nejsme zrovna nábožensky založený národ, takže množství náboženských myšlenek a citací bible může leckoho iritovat, nicméně doporučuji nenechat se tím odradit - víc nechci prozrazovat.

Potolu

Z knihy jsem byla nadšená. Celkově se mi líbil nápad - kombinace psychologického se sci-fi a filosofií. Nejvíce mě zajímal samozřejmě vztah Beatrice a Petera, který byl především popisován v rámci vzájemných dopisů. Docela by mě zajímalo, co přesně prožívala Bea, jak by to ona popsala atd. A reflexe Petera ať už nad jejich vztahem nebo nad svou misí u Oázanů byla k zamyšlení. :-) Rozhodně to není žádná oddychovka, ale kdo rád přemýšlí, tak vřele doporučuji. :-)

letadlosknihou

Ke knize mě přivedlo předchozí autorovo dílo Kvítek karmínový a bílý. Toto je ovšem něco docela jiného. Je to trochu romance a přece to není červená knihovna. Je to trochu distopie a přitom jakoby autora konec Země vůbec nezajímal. Je to trochu akční a přitom není děj nijak strhující a bez žádných velkých zvratů. Je to o střetu dvou kultur a vzájemném pochopení a přece to není žádná filosofická kniha. Ale určitě doporučuju. Skvělé čtení, které nenechá člověka chladným.

KKlara
28.12.2019

Byla to moc zvláštní kniha. Nebylo to: rychle číst, ať vím, jak to dopadne, naopak, četla se mi pomalu, a přesto jsem neváhala, že bych ji třeba odložila. Těžko se mi někomu říká, o čem to bylo (Mars? mimozemšťani, pastor, vztah muže a ženy? konec světa? - dost šílená kombinace) - pro mě to bylo o vztahu na dálku (byla jsem sama s tebou po boku...), o postupném odcizení, o tom, co s lidmi udělá prožívání zcela odlišných a nepřenositelných zkušeností...
Nevím, jestli bych to někdy četla znovu, to asi ne, a přesto bych knížku doporučila. Líbila se mi.

Armada
Armada