Kniha zvláštních nových věcí

Peter Leigh je misionář s pohnutou minulostí, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee. Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto velkém románu se M. Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294572/kniha-zvlastnich-novych-veci-gDu-294572.jpg 4.2305
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Kniha Zlín

The Book of Strange New Things, 2014

Kniha Kniha zvláštních nových věcí

kleozpatra

Chvíli si myslím, že už vím, do jakých hlubin podobenství mě příběh vede, pak si nejsem jistá, bojím se o Petera, celou dobu, a bojím se vlastně o všechny, cosi se vznáší ve vzduchu a vibruje, s aktéry i se mnou. Už vím. Knihy Michela Fabera jsou totiž o tom, co nevysloví.

iridius9373

Autor je buď opravdu upřímně věřící, nebo se do toho dokáže dokonale vžít. Nečetlo se to zle, ale je to knížka o bibli a ta rigidnost mi v tom příběhu dost překážela. Navíc díky té kostře příběhu není možné čekat zas až tak závratné dramatické zvraty a o nečekané pointě nemůže být řeč už vůbec.

poulet

(+ SPOILER) Skvělej nápad a skvělý zpracování, spousta věcí k přemýšlení. Přišlo mi trošku líto, že Oázani v závěru vyzněli do ztracena. Jinak sci-fi styl typu Marťanská kronika nebo třeba některých věcí od Mitchella. Originální, doporučuju!

josef2900
31.12.2020

Těžká četba s dlouhými odstavci. Zajímavý námět, který zaujme a bude vás nutit číst dál, když už sami nebudete chtít.

jejda.majda
17.11.2020

Dala mi zabrat... V březnu jsem přečetla Kvítek a byla jsem z něj nadšená. V srpnu jsem sáhla po Knize a vůbec jsem se nemohla začíst. Po 70 stránkách jsem ji odložila, že se k ní možná někdy vrátím. :-/

A pak přišel druhý nouzový stav a mně to došlo. Na Fabera totiž potřebujete mít dostatek času. Jeho příběhy jsou tak hutné a plné, že prostě není možné jeho knihy jentak zhltnout na pár posezení.

Kniha zvláštních nových věcí je krásná. :-) A je v ní tolik myšlenek a témat! Laskavost, porozumění, láska, pochopení, tolerance, objevování ale i hledání, odloučení, smutek, samota, nespravedlnost, udržitelnost světa...
Mnohovrstevnatý jazyk, kterým kniha promlouvá je nádherný a zásluhu na tom rozhodně má i skvělý překlad Viktora Janiše.

Až někdy budete mít náladu na čtení, kterého budete plni a budete na něj mít dostatek času, sáhněte po Knize zvláštních nových věcí a nebudete litovat.

Politre
09.10.2020

Další skvělý román od mistra slova Michela Fabera, už třetí jeho větší román po Kvítku a Pod kůží, který jsem přečetl. I když jeho dvě předchozí knihy jsou v lecčems úplně jiné, jednu věc mají s Knihou nových zvláštních věcí společnou, jsou naprosto skvěle napsány. I když děj plyne spíše až meditativním tempem kupředu, přesto od začátku až do konce jsem se ani na jediné stránce nenudil. Příběh o lásce, vztahu dvou lidí, kteří jsou od sebe odloučeni, víře v Boha, kterou se hlavní hrdina vydá šířit a nutno říci, že celkem úspěšně, poznávání nové planety a jejich obyvatel a o postupné destrukci té staré, už opotřebované, o které se dovídáme z Beiných dopisů a končící otevřeně (což je u Fabera tak trochu nepřekvapující), na svém konci schovává pro mě dost zásadní poselství, co vlastně znamená láska a co jste jeden pro druhého ochotni podniknout či obětovat. Konec mě prostě emotivně zasáhl, jako u málo které knihy a jako se mi stalo už i u autorovy prvotiny, a o to mi jde v literatuře především. Doporučuji i pro ateisty jako jsem já, rozhodně se spíše než o náboženskou agitku jedná o psychologickou sondu do duše dvou lidí, s příměsí scifi.

JanaK00
21.09.2020

Uff. Co k této knize říct. Ano, má to něco společného se scifi, ano, má to prvky dystopie, je to jedno z toho? Rozhodně ne. Kniha se mi úplně dobře nečetla, táhla jsem ji přes 14 dní. Děj neubíhal, ničím nevybočoval, žádné překvapení nebo spád. Kdyby byla kniha, co se zatím dělo na Zemi během této misie, tak by to mohlo být rozhodně pro mě zajímavější. Kdybych toužila si přežít knihu o rozpadu vztahu na dálku a rozlišnosti vnímání kultur, sáhla bych rozhodně jinam.

tonysojka
07.09.2020

Mé první setkání s Faberem dopadlo tak, že jsem nepochopil, proč to napsal v žánru sci-fi. Jestli to měl být příběh o krizi vztahu mezi manžely v době jejich odloučení a krizi jejich víry a znovunalezení u jednoho z nich, pak musím říct, že jsem četl knihy na toto téma, které mne víc zaujaly a odehrávaly se teď a na této planetě. A stále odehrávají. Napsal to stylem, který pěkně zkomentoval uživatel antuki, když citoval z jednoho dopisu Peterovi :"tak už nežvaň a konečně něco napiš!"
A myslím, že jádro knihy vyloupla v komentáři Hanka Bohmova.
Ano, takoví jsme my, muži.
Celkově jsem se ale nudil a existují díla na tato témata, které jsou dle mého mínění lepší.