Kniha zvláštních nových věcí

Peter Leigh je misionář s pohnutou minulostí, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee. Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto velkém románu se M. Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294572/big_kniha-zvlastnich-novych-veci-gDu-294572.jpg 4.2330
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Kniha Zlín

The Book of Strange New Things, 2014

Kniha Kniha zvláštních nových věcí

michaela2338

Je těžké tuto knihu uchopit a cokoliv o ní říci. Na to má příliš mnoho vrstev. Nejspíš bude právě o tom, co v konkrétním čtenáři vyvolá. Pokud ji chcete poznat, musíte si ji prostě přečíst.

Clair16
11.07.2021

(+ SPOILER) Kniha zvláštních nových věcí spojuje zdánlivě neslučitelné. Na jedné straně popisuje běžné znaky odloučení mezi partnery, z nichž jeden se nechává pohltit novými úkoly, zatímco druhý si připadá odstrčený. Zároveň je sci-fi příběhem, který ale veškeré snadno představitelné žánrové atributy (třeba objevování pomocí technologií nebo polarizaci hrdinů v nastalých konfliktech) ponechává stranou. A kromě toho klade otázky o existenci jednotlivce i lidstva.

Může se zdát sporné, proč je hlavní postavou právě misionář a ke všem naznačeným liniím tak připojuje ještě další, religiózní. Ale všechno do sebe vlastně přirozeně zapadá. Peter je člověk s temnou minulostí, který prostřednictvím své ženy a její víry získal nový život. A kdyby v rámci své mise odjel jen do jiné země nebo na vzdálený kontinent, nebyla by jejich separace absolutní. Vzájemná „e-mailová“ komunikace, která pro Petera a Beu zůstává jediným pojítkem, postupně odhaluje jejich rozdílná východiska a ukazuje tenkou hranici mezi tím, co pokládáme za známé a běžné, a co za neobvyklé. A když už se oba světy pomalu hroutí, najednou (bez patosu, jen jako logické vyústění) jediná naděje zůstává v lásce.

Michal Faber píše suverénně a poutavě a překlad Viktora Janiše je kvalitní a živý. Jen ve výjimečných případech, kdy mi připadalo, že promlouvá víc Viktor než Peter, bych ho možná malinko přibrousila :-). Kniha je nabitá myšlenkami a vizemi a i když její poselství nejsou vždycky jednoznačná, bylo pro mě její čtení zážitkem.

Greenfingers
10.07.2021

Opravdu mistrovské dílo, které mě doslova uchvátilo od prvních stránek. I když každá z knih je samozřejmě jiná, svou kvalitou si "Kniha" v ničem nezadá s Kvítkem".
Michel Faber má úžasný vypravěčský talent, který v knize naplno rozehrál. Při čtení jsem hltal každičkou stránku v očekávání, jak se celý příběh nakonec završí. To je však pouze jedna strana mince. Tou druhou jsou hluboké myšlenky v knize obsažené.
Jsem přesvědčen, že autor neměl v úmyslu nějakým laciným způsobem propagovat křesťanskou víru. Postavy pastora a jeho manželky měly v obecné rovině dokumentovat sílu naděje, víry a lásky, které jsou prověřovány odloučením.
Vřele doporučuji!

kleozpatra
25.03.2021

Chvíli si myslím, že už vím, do jakých hlubin podobenství mě příběh vede, pak si nejsem jistá, bojím se o Petera, celou dobu, a bojím se vlastně o všechny, cosi se vznáší ve vzduchu a vibruje, s aktéry i se mnou. Už vím. Knihy Michela Fabera jsou totiž o tom, co nevysloví.

iridius9373
15.02.2021

Autor je buď opravdu upřímně věřící, nebo se do toho dokáže dokonale vžít. Nečetlo se to zle, ale je to knížka o bibli a ta rigidnost mi v tom příběhu dost překážela. Navíc díky té kostře příběhu není možné čekat zas až tak závratné dramatické zvraty a o nečekané pointě nemůže být řeč už vůbec.

poulet
28.01.2021

(+ SPOILER) Skvělej nápad a skvělý zpracování, spousta věcí k přemýšlení. Přišlo mi trošku líto, že Oázani v závěru vyzněli do ztracena. Jinak sci-fi styl typu Marťanská kronika nebo třeba některých věcí od Mitchella. Originální, doporučuju!

josef2900
31.12.2020

Těžká četba s dlouhými odstavci. Zajímavý námět, který zaujme a bude vás nutit číst dál, když už sami nebudete chtít.

jejda.majda
17.11.2020

Dala mi zabrat... V březnu jsem přečetla Kvítek a byla jsem z něj nadšená. V srpnu jsem sáhla po Knize a vůbec jsem se nemohla začíst. Po 70 stránkách jsem ji odložila, že se k ní možná někdy vrátím. :-/

A pak přišel druhý nouzový stav a mně to došlo. Na Fabera totiž potřebujete mít dostatek času. Jeho příběhy jsou tak hutné a plné, že prostě není možné jeho knihy jentak zhltnout na pár posezení.

Kniha zvláštních nových věcí je krásná. :-) A je v ní tolik myšlenek a témat! Laskavost, porozumění, láska, pochopení, tolerance, objevování ale i hledání, odloučení, smutek, samota, nespravedlnost, udržitelnost světa...
Mnohovrstevnatý jazyk, kterým kniha promlouvá je nádherný a zásluhu na tom rozhodně má i skvělý překlad Viktora Janiše.

Až někdy budete mít náladu na čtení, kterého budete plni a budete na něj mít dostatek času, sáhněte po Knize zvláštních nových věcí a nebudete litovat.