Kniha zvláštních nových věcí

Kniha zvláštních nových věcí https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294572/bmid_kniha-zvlastnich-novych-veci-gDu-294572.jpg 4 390 111

Peter Leigh je misionář s pohnutou minulostí, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee. Kniha zvláštních nových věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto velkém románu se M. Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kniha Zlín

The Book of Strange New Things , 2014

Politre
09.10.2020 5 z 5

Další skvělý román od mistra slova Michela Fabera, už třetí jeho větší román po Kvítku a Pod kůží, který jsem přečetl. I když jeho dvě předchozí knihy jsou v lecčems úplně jiné, jednu věc mají s Knihou nových zvláštních věcí společnou, jsou naprosto skvěle napsány. I když děj plyne spíše až meditativním tempem kupředu, přesto od začátku až do konce jsem se ani na jediné stránce nenudil. Příběh o lásce, vztahu dvou lidí, kteří jsou od sebe odloučeni, víře v Boha, kterou se hlavní hrdina vydá šířit a nutno říci, že celkem úspěšně, poznávání nové planety a jejich obyvatel a o postupné destrukci té staré, už opotřebované, o které se dovídáme z Beiných dopisů a končící otevřeně (což je u Fabera tak trochu nepřekvapující), na svém konci schovává pro mě dost zásadní poselství, co vlastně znamená láska a co jste jeden pro druhého ochotni podniknout či obětovat. Konec mě prostě emotivně zasáhl, jako u málo které knihy a jako se mi stalo už i u autorovy prvotiny, a o to mi jde v literatuře především. Doporučuji i pro ateisty jako jsem já, rozhodně se spíše než o náboženskou agitku jedná o psychologickou sondu do duše dvou lidí, s příměsí scifi.

JanaK00
21.09.2020 3 z 5

Uff. Co k této knize říct. Ano, má to něco společného se scifi, ano, má to prvky dystopie, je to jedno z toho? Rozhodně ne. Kniha se mi úplně dobře nečetla, táhla jsem ji přes 14 dní. Děj neubíhal, ničím nevybočoval, žádné překvapení nebo spád. Kdyby byla kniha, co se zatím dělo na Zemi během této misie, tak by to mohlo být rozhodně pro mě zajímavější. Kdybych toužila si přežít knihu o rozpadu vztahu na dálku a rozlišnosti vnímání kultur, sáhla bych rozhodně jinam.

tonysojka
07.09.2020 3 z 5

Mé první setkání s Faberem dopadlo tak, že jsem nepochopil, proč to napsal v žánru sci-fi. Jestli to měl být příběh o krizi vztahu mezi manžely v době jejich odloučení a krizi jejich víry a znovunalezení u jednoho z nich, pak musím říct, že jsem četl knihy na toto téma, které mne víc zaujaly a odehrávaly se teď a na této planetě. A stále odehrávají. Napsal to stylem, který pěkně zkomentoval uživatel antuki, když citoval z jednoho dopisu Peterovi :"tak už nežvaň a konečně něco napiš!"
A myslím, že jádro knihy vyloupla v komentáři Hanka Bohmova.
Ano, takoví jsme my, muži.
Celkově jsem se ale nudil a existují díla na tato témata, které jsou dle mého mínění lepší.

Arev122
27.08.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí je opravdu zvláštní sci-fi. Nejde o žádnou dobrodružnou zápletku, ale při tom je člověk nucen číst dál a dál až do konce. A pak dlouho o příběhu přemýšlet.

Plavkyně
20.08.2020 5 z 5

Četla jsem kvůli čtenářské výzvě. Hned po přečtení bych dala 4 hvězdičky. Ale dnes, s téměř ročním odstupem, když si uvědomím, jak je ten příběh ještě pořád zarytý pod mou kůží, musím dát hvězdiček pět.

jaroiva
28.07.2020 3 z 5

Nejsem zrovna milovník Ježíše a tak jsem se místy se čtením trochu trápila. Stejně mě ale zajímalo, jak to dopadne. Takže jsem dočetla až do konce.
Přestože autor je Brit, působilo na mě jeho pojetí náboženství nějak americky.
Když pominu to "náboženské vytržení", knížka se mi líbila. Výborně zpracovaná psychologie postav, uvěřitelné dialogy.
Je to sice sci-fi, ale na celé vyznění knihy to vůbec nemá vliv. Jde spíše o psychologickou sondu.

zahadum
04.06.2020 5 z 5

Čítal som už veľa kníh. Krásne, škaredé, ťažké, ľahké, smutné, veselé, povrchné, idúce do hĺbky, pochopené, nepochopené, nechávajúce v pamäti stopu, zabudnuté, s fľakmi kde padali slzy, ľahostajné.Dostala sa mi do rúk ďalšia kniha spisovateľa ateistu opisujúc život misionára na cudzej planéte. Sci-fi ? možno kdesi na konci. Náboženská kniha ? rozhodne nie. Tak o čom je teda táto kniha ? Myslím si,že otázka je ťažká a odpoveď je pritom tak banálna. Kniha zvláštnych nových vecí je filozofická dráma o človeku a ľudstvu celkovo. Bol som zvedavý ako sa autor - ateista popasoval s témou ako je misia. Som ateista a misie a misionári mi prišli ako násilné akty vnucovania niečieho svetonázoru niekomu inému. Často bez jeho vlastnej potreby veriť v niečo čo je jemu samému cudzie. V drvivej väčšine išlo v prvom rade o zotročenie toho či onoho národa a násilné vzatie jeho zeme do rúk dobyvateľov. Vrátim sa ku knihe. Peter je pomerne mladý muž ktorý si prešiel životným peklom narkomana a vyvrheľa spoločnosti. Nakoniec našiel svoj zmysel v života vo viere v boha a stal sa z neho pastor. Spoznal ženu Beetrice s ktorou spoločne zdieľajú vieru. Absolvoval náročné vstupné testy spoločnosti USIC a odlieta miliardy kilometrov na planétu " Oaza " kde má duchovne pôsobiť na " Oazanov ".Od momentu príchodu Petra na " Oazu " sledujeme jeho prvé kroky v neznámom svete rovnako so zvedavosťou aj my čitatelia. Spoznáva základnu USIC kde sa zoznamuje s "posádkou " a svoje dojmy posiela manželke komunikačným zariadením PAL. Sledujeme ich vzájomnú komunikáciu ktorá hlavne medzi riadkami ponúka hotové perly o životoch tam a tu. Peter sa stretne aj s "Oazanmi ". O nich sa veľa nedá toho napísať,keďže je to veľmi zvláštna a originálna forma civilizácie dosť odlišná od našej. Autor vytvára tajuplnú atmosféru pomalosti, dej priam uspáva a týmto nám ukazuje ako si prestaviť novú planétu. Ako oázu od všetkého čo človek pozná a nemyslí sa to vôbec symbolicky. Peter a Bee si píšu a kým Peter nachádza mier, pokoj v novom svete tak naopak listy od Bee nám pozvoľna a nenápadne ukazujú skazu starej Zeme. Postupne dochádza k dramatickým zmenám v meradle ktoré sa nedá opísať a ani ho nechcem opisovať. Kniha je určite dramatická a nerozumiem ak niekto píše,že je to kniha nudná alebo sa tam nič nedeje. V tej knihe sa udeje viacej ako v tisíc knihách rôzneho druhu. V knihe je pojaté kvantum odpovedí na rôzne filozofické otázky, človek si nájde aj svoje osobné záležitosti ktoré mu autor ponúka. Lacno to nazvať dráma dvoch svetov sa nedá a predsa to je asi veľmi výstižné. Feber podprahovo tak aby sa nedotkol čitateľa konfrontáciou jemne " útočí " na človeka, cirkev a náboženstvo. Odsudzuje bludárstvo a temnotu. Varuje naliehavo pred sterilizáciou ( duševnou ) človeka a sterilitou ľudstva. Každá veta, slovo, čiarka a bodka má v tejto knihe svoj význam. Faber ide so skladbou vety nad hranice a je až maniakálny v úspore vety ale zároveň je informačne bohatá. Z knihy sála ticho a chlad, zároveň je tam jemne ľudské teplo ktoré sa stráca pomedzi riadky. Pointa knihy je asi individuálna a koniec knihy nemusí byť tou pointou. Klasické sci-fi tu netreba hľadať a predsa sa človek v náznakoch dozvie úžasné veci a česť autorovi,že si veľa vecí naštudoval. Nevyrušuje opismi ale zároveň mlčky na niečo ukáže prstom a nechá čitateľa nech si to sám predstaví ako uzná sám za vhodné. Bohatá a nadčasová kniha ktorá neurazí veriacich ani ateistov ale je kritická k ľudstvu ako žiadna iná kniha. Veľká vďaka za vynikajúci preklad Viktora Janiša bez neho si neviem predstaviť,že by niekto dokázal tak jemnú krehkú pavučinu snov preniesť do knihy.

StephenKingje
07.05.2020 5 z 5

„Kvítek karmínový a bílý” mám zapsán ve svém srdci jako překrásné umělecké dílo, které v moderní literatuře nemá obdoby. „Kniha zvláštních nových věcí” je úplně jiná. Tak jiná, že byste ani neřekli, že je od stejného autora. Jedná se o poklidný, částmi až meditativní příběh muže, jenž opustil svou ženu, aby šířil náboženství na jiné planetě. Jedná se o sci-fi, jež je však zaměřeno mnohem více na charaktery, než na techniku. A stejně jako „Kvítek karmínový a bílý” je podle mne „Kniha zvláštních nových věcí” skvostným románem, který Vás částmi bude bolet svou velmi destruktivní vizí budoucnosti. Kniha mi jen nadále potvrdila neuvěřitelnou rozmanitost Faberova psaní a velmi mne mrzí, že už nehodlá napsat žádný další román.

Lienilda
17.04.2020 4 z 5

Po první kapitole jsem si říkala, že to bude asi dost filozofické a náboženské, jestli to vůbec dám. Ale po čase jsem si na ten styl zvykla a pokračovala víceméně bez problémů. Takže se nezalekněte a dejte tomu šanci.
Podobnou knihu, kde by se prolínalo tolik témat jako sci-fi, ekologie, duchovní a filozofická témata, jsem ještě nečetla. Mrzelo mě, že tam nebyl větší prostor dán popisu toho co se dělo s planetou Země, všechno jsme se jenom dozvídali z dopisů a velice zjednodušeně. Asi by to bylo na další knihu. Taky jsem se nedozvěděla co se stalo s tím člověkem, kterého hlavní hrdina potkal v tom prázdném městečku, kde žil jako poustevník. Byl to výplod jeho fantazie nebo skutečnost?
Moc se mi líbil popis těch mimozemšťanů a co jsem se o nich dozvěděli na konci. Podle mě by to chtělo ještě více informací. Byla to trochu náročnější četba, ale obohacující.

Jana512
23.02.2020 4 z 5

I když úlohu Peter svém vysněném a uskutečněném povolání nenaplnil úplně, uvědomil si, kde je jeho pravé místo a dokázal se s tím dobře vypořádat. Kniha je dokonale promyšlená a líbila se mi. Doporučuji!

meluzena
22.02.2020 4 z 5

Zvláštní kniha. Zajímavý koktejl témat - náboženství, misionáři, ekologie, technologie, udržitelný rozvoj, vztahy... vše umně zapracováno do poměrně jednoduchého příběhu, který nabízí spoustu témat k zamyšlení.
Nejsme zrovna nábožensky založený národ, takže množství náboženských myšlenek a citací bible může leckoho iritovat, nicméně doporučuji nenechat se tím odradit - víc nechci prozrazovat.

Potolu
18.02.2020 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená. Celkově se mi líbil nápad - kombinace psychologického se sci-fi a filosofií. Nejvíce mě zajímal samozřejmě vztah Beatrice a Petera, který byl především popisován v rámci vzájemných dopisů. Docela by mě zajímalo, co přesně prožívala Bea, jak by to ona popsala atd. A reflexe Petera ať už nad jejich vztahem nebo nad svou misí u Oázanů byla k zamyšlení. :-) Rozhodně to není žádná oddychovka, ale kdo rád přemýšlí, tak vřele doporučuji. :-)

letadlosknihou
09.01.2020 4 z 5

Ke knize mě přivedlo předchozí autorovo dílo Kvítek karmínový a bílý. Toto je ovšem něco docela jiného. Je to trochu romance a přece to není červená knihovna. Je to trochu distopie a přitom jakoby autora konec Země vůbec nezajímal. Je to trochu akční a přitom není děj nijak strhující a bez žádných velkých zvratů. Je to o střetu dvou kultur a vzájemném pochopení a přece to není žádná filosofická kniha. Ale určitě doporučuju. Skvělé čtení, které nenechá člověka chladným.

KKlara
28.12.2019 4 z 5

Byla to moc zvláštní kniha. Nebylo to: rychle číst, ať vím, jak to dopadne, naopak, četla se mi pomalu, a přesto jsem neváhala, že bych ji třeba odložila. Těžko se mi někomu říká, o čem to bylo (Mars? mimozemšťani, pastor, vztah muže a ženy? konec světa? - dost šílená kombinace) - pro mě to bylo o vztahu na dálku (byla jsem sama s tebou po boku...), o postupném odcizení, o tom, co s lidmi udělá prožívání zcela odlišných a nepřenositelných zkušeností...
Nevím, jestli bych to někdy četla znovu, to asi ne, a přesto bych knížku doporučila. Líbila se mi.

Lu_books
23.10.2019 3 z 5

Tak tahle knížka je opravdu ZVLÁŠTNÍ. Rozhodně originální. Na jednu stranu jsem ji prostě musela dočíst, protože konec vážně nebyl předvídatelný, mohlo se stát naprosto cokoliv, což oceňuji. Na druhou stranu (jak už tu bylo psáno) mi na celém příběhu něco chybělo, některé záležitosti mohly být podle mě více "dotaženy". Některé části byly naopak příliš zdlouhavé, takže se nemůžu rozhodnout, jestli by knížka snesla o polovinu méně nebo o polovinu více stránek...

Penicuik333
06.09.2019 4 z 5

Super knizka. Naprosto nove spojeni sci-fi a poznavani novych svetu se sebepoznavanim a hledanim sebe sama a testovani vlastni viry.

musska
22.08.2019 4 z 5

Tak nevím...tohle byla Zvláštní kniha...nějak se nemůžu rozhodnout, jestli šlo hlavně o to popsat Peterovo manželství, náboženství, psychiku, jinou planetu...od všeho trochu...nečetlo se to špatně, ale něco mi ve všech aspektech chybělo...chvíle kdy zcela pomíjel manželku, kdy neřešil nic jiného, kdy byl mimo...Ale hodně zajímavě má Faber rozpracovanou novou planetu, poměry na základně a blížící se konec světa...ale dost věcí mi připadá spíše jen "rozepsaných".

Dáma s hrnstjm
26.07.2019

Zajímavý námět, hodně věcí bylo naznačeno, málo bylo vysvětleno. Příběh má celkem jasný začátek, ale naprosto nejasný konec (ve všech možných směrech) - nepochybně je to záměr, ale pro mě je kniha jako celek tím hůře uchopitelná a obávám se, že nedokážu ocenit její kvality jako jiní čtenáři. Měla jsem velký problém s postavou pastora od chvíle, kdy prozradil, kolik mu je let - nějak mi nevychází, aby dlouhé roky provozoval bezuzdný život, potkal svojí osudovou lásku, stihl vystudovat teologii a vést nějakou farnost dostatečně dlouho, aby se kvalifikoval k vesmírné misi... Prostě mi přišel moc mladý, ale chápu, že příběh si žádal mladého hrdinu.

peter5739
20.06.2019 2 z 5

Ako nápad super len mi to ako celok prišlo nejako o ničom nijako to nezačalo, nijako to neskončilo....

Finn69
07.06.2019 5 z 5

Hodně zajímavé, hodně zvláštní, hodně dobré.
Přestože se vlastně celý děj odehrává někde ve vesmíru na planetě Oáza, není ta scifi linka až tak zásadní. Je ale zajímavá a originální, domorodí "Milovníci Ježíše" jsou prostě neskuteční a když se v závěru nakonec vysvětlí jejich chování, oblečení i důvod jejich náboženského zápalu, je to docela pecka.
Přestože je hlavním hrdinou misionář a "Kniha zvláštních nových věcí" je samozřejmě bible, není to úplně ani kniha o náboženství. Řekl bych, že nejvíc je to asi o víře, o vztazích mezi lidmi, o naději a beznaději... atd.
Navíc se to moc pěkně čte, inu Faber & Janiš, to už je sázka na jistotu :)