Pod kůží

Isserley vyjíždí denně z farmy ve své červené toyotě a křižuje silnici Skotskou vysočinou. Hledá stopaře - zásadně muže. Nezáleží na věku, chlapík musí být urostlý a svalnatý: vhodný je osamocený či rozvedený, bezdětný a nezaměstnaný. Mladá žena ale nevyhledává sexuální dobrodružství. Ulovené chlapíky odveze na farmu a vyráží na nový lov. Mistrně napsaný příběh s prvky sci-fi má blízko k psychologickému románu stejně jako k hororu. Autor přichází s podobenstvím, při němž běhá mráz po zádech, okamžiky hrůzy se střídají s vytříbeným černým humorem. Dokonale vystavěný románový děj nás pomalu vtahuje do svých útrob, svého mystéria - co se vlastně odehrává za vraty Ablachovy farmy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15633/big_pod-kuzi-tio-15633.jpg 3.9243
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

Under the Skin, 2000

Kniha Pod kůží

IvetaZ
20.04.2022

,,Pod kůží jsme všichni stejní."
Zatím moje druhá kniha od Fabera, tak si pořád si zvykám na styl psaní, ale anotace mi nedala spát už několik měsíců, že jsem si tu knihu prostě musela půjčit. Upřímně, začetla jsem se až od nějaké 80. strany. Není to nuda, ale je to takové krkolomně napsané, více méně zpověď s málem přímé řeči. Hodně jsem se musela na čtení soustředit, a to mě šíleně unavovalo. Jinak námět velmi originální, na tak krátký příběh i dost promyšlený a přitom stále tajemný. Věřím, že si knihu zapamatuji.

kap66
14.02.2022

(+ SPOILER) Lidé a zvířata. Jsou pojmenováni takhle pouze proto, abychom se orientovali v místním potravním řetězci. (Až jsem se musela usmívat nad motivem pojmové i praktické záměny lidí a zvířat, se kterým jsem se setkala v krátké době – náhodně - ve dvou dílech dost odlišného kalibru: tento Faber a Burešovo Inferium).
Anotace naznačuje víc než je nutné, škoda. Isserleyin výběr stopařů a jejich rozhovory jsou záměrně pojaty jako vzájemné sociální (sexuální?) oťukávání a spolu s popisem myšlenek obou postav mě bavily (doslova) nejvíc. Když se odhalila podstata tohoto lovu (a musela jsem pominout nefungující policii), jednalo se až o naturalistické výjevy, umocněné tím, že na jedné straně jsem stále cítila částečné sympatie k hlavní hrdince (zesílené popisem kastovní společnosti na její planetě), na druhé straně jsem si byla vědoma, že stojím coby člověk (?) na špatné straně.
Ze tří přečtených Faberových knížek bylo Pod kůží nejdivnější. To jsem chtěla napsat, dokud jsem si víc nepřipomněla ty dvě předchozí. Faber píše bez ohledu na téma stejně: používá výborný jazyk a pokaždé mě trochu rozhodí. Obojí oceňuji.

Janadvorackova
04.07.2021

A pak že nejde napsat originální "něco s prvky sci-fi :)." Anotace působí obyčejně. To, co je "pod kůží," vás může překvapit, možná znepokojit a určitě se zamyslíte :).
Některých stopařů se zbavíte rádi, jiných vám bude líto.
A proč se vlastně nejí ovce?
Příběh obsahuje tolik podobenství, že si až říkám, jestli knihu nenapsal někdo jiného živočišného druhu :).

soupik2012
26.03.2021

Často píši, že se po poslechu audioknihy snažím vyjádřit své pocity z právě prožitého příběhu jedním jediným slovem a u této knihy to slovo je: Fantastické. Hned z počátku mě kniha zaujala a to jsem přitom ještě vůbec netušila, kam bude příběh směřovat. Bavilo mě sledovat dialogy mezi stopaři a řidičkou. Především jejich myšlenkové pochody. Zábavné, černý humor. Když se začne postupně odhalovat tajemství ukryté na farmě, příběh mě zcela pohltil. Nutně se začne vkrádat do hlavy myšlenka: zvíře, člověk, zvíře, člověk. Pobavila mě snaha ochránce zvířat z opačného pohledu. Nebo pocity mimozemšťanky při pohledu na ovce. Ale ze všeho nejvíc jsem si uvědomila, že to může být veskrze příběh prorocký. A z toho pochopitelně mrazí. Jednou přiletí, jednou ano a co se bude dít? To si můžeme zatím jenom představovat. Jednu ponurou představu nám pan Faber nabízí v tomto příběhu, za který bych s chutí dala víc než jenom 5 hvězd. Audiokniha jenom umocnila můj zážitek. Knihu načetla paní Lucie Matoušková a načetla jí perfektně.

pydla
13.12.2020

(+ SPOILER) Kniha " Pod kůží " je sci-fi s prvky hororu, která je zvláštní, temná, zajímavá a dostane se vám pod kůži. Zároveň se dá připodobnit našemu dnešnímu pohledu na svět, který si utváříme jen skrz televizi a sociální sítě.
Isserley je mimozemšťanka, která kvůli vidině lepšího života podstoupila celkovou transplantaci těla, aby mohla zaopatřovat svou planetu masem, které je na její planetě vysoce ceněné. Svět však vnímá jen z obrazovky a povídáním si se stopaři, potencionálnímy nedobrovolnými dárci masa. Konec je však takový, jaký se dá očekávat. Trpký, smutný a bolestný.

kurama45
07.10.2020

Vlastne ani neviem, či je to provegánske, antivegánske, inomanifestické, alebo som úplne mimo. Každopádne je to priam neskutočne krásne-podivné a dostane sa vám to pod kožu.
Pokiaľ ide o posolstvo knihy, asi ešte stále (a v dnešnej dobe možno omnoho viac ako inokedy) platí staré známe z Biblie:

„Budete počúvať, a nepochopíte, budete hľadieť, a neuvidíte. Lebo otupelo srdce tohto ľudu…“

Tak si vezmite túto knihu a nechajte sa znovu „naostriť“.

„Konečná analýza však dokazovala, že vodselové nejsou schopni žádné z těch věcí, které charakterizují skutečnou lidskou bytost. Nedokázali sivilovat, nic jim neříkala ani mešnistilace a neměli ponětí o slanu. Ve zvířeckosti svého vývoje se nikdy nedopracovali k používání honšuru, jejich komunity byly tak primitivní, že v nich neexistovaly hisisiny a žádný z těch tvorů zjevně necítil sebemenší potřebu čalu či alespoň čalsinu.“

Greenfingers
29.06.2020

Michaela Fabera jsem si oblíbil díky jeho povídkové tvorbě, Pod kůží je první delší prózou, kterou jsem od něj četl. A s potěšením musím konstatovat, že opět nezklamal.
Kniha žánrově na pomezí sci-fi a psychologického románu nastavuje zrcadlo konání myslících tvorů ("lidí" či "vodselů") a současně nastoluje řadu otázek k zamyšlení.
Nápaditý příběh vyznačující se bizarností, černým humorem je místy poněkud morbidní, "ujetý" a depresivní. V každém případě mě však autor přesvědčil, že vládne jazykem přímo mistrovsky. Jeho vyprávění dokáže čtenáře vtáhnout do děje a nutí o všem přemýšlet.
Rozhodně doporučuji!

marvarid
26.06.2020

(+ SPOILER) Nápadité a zábavné. Samozřejmě by bylo možné příběhu vytknout řadu nelogičností, ale mě při čtení nerušily. Cílem evidentně nebylo vystavět co nejpřesvědčivější scifi příběh, ale poukázat na necitelnost živočišného druhu považujícího se za nadřazený vůči jiným živočišným druhům, kterým nerozumí, rozumět ani nechce (je to tak snazší) a považuje je za vhodné leda tak k pěstování na maso. Vše zachyceno s vtipem a ironií místy až mrazivou. Vegetariánem jsem se během čtení nestala, ale při přípravě masa k obědu mi teď občas před očima vyvstává představa kotců s vodsely a jejich kupírované jazyky…