Pod kůží

Isserley vyjíždí denně z farmy ve své červené toyotě a křižuje silnici Skotskou vysočinou. Hledá stopaře - zásadně muže. Nezáleží na věku, chlapík musí být urostlý a svalnatý: vhodný je osamocený či rozvedený, bezdětný a nezaměstnaný. Mladá žena ale nevyhledává sexuální dobrodružství. Ulovené chlapíky odveze na farmu a vyráží na nový lov. S těly mužů se pak děje něco neobvyklého… Mistrně napsaný příběh s prvky sci-fi má blízko k psychologickému románu stejně jako k hororu. Autor přichází s podobenstvím, při němž běhá mráz po zádech, okamžiky hrůzy se střídají s vytříbeným černým humorem. Dokonale vystavěný románový děj nás pomalu vtahuje do svých útrob, svého mystéria - co se vlastně odehrává za vraty Ablachovy farmy?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15633/big_pod-kuzi-tio-15633.jpg 3.9226
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

Under the Skin, 2000

Kniha Pod kůží

Janadvorackova

A pak že nejde napsat originální "něco s prvky sci-fi :)." Anotace působí obyčejně. To, co je "pod kůží," vás může překvapit, možná znepokojit a určitě se zamyslíte :).
Některých stopařů se zbavíte rádi, jiných vám bude líto.
A proč se vlastně nejí ovce?
Příběh obsahuje tolik podobenství, že si až říkám, jestli knihu nenapsal někdo jiného živočišného druhu :).

soupik2012

Často píši, že se po poslechu audioknihy snažím vyjádřit své pocity z právě prožitého příběhu jedním jediným slovem a u této knihy to slovo je: Fantastické. Hned z počátku mě kniha zaujala a to jsem přitom ještě vůbec netušila, kam bude příběh směřovat. Bavilo mě sledovat dialogy mezi stopaři a řidičkou. Především jejich myšlenkové pochody. Zábavné, černý humor. Když se začne postupně odhalovat tajemství ukryté na farmě, příběh mě zcela pohltil. Nutně se začne vkrádat do hlavy myšlenka: zvíře, člověk, zvíře, člověk. Pobavila mě snaha ochránce zvířat z opačného pohledu. Nebo pocity mimozemšťanky při pohledu na ovce. Ale ze všeho nejvíc jsem si uvědomila, že to může být veskrze příběh prorocký. A z toho pochopitelně mrazí. Jednou přiletí, jednou ano a co se bude dít? To si můžeme zatím jenom představovat. Jednu ponurou představu nám pan Faber nabízí v tomto příběhu, za který bych s chutí dala víc než jenom 5 hvězd. Audiokniha jenom umocnila můj zážitek. Knihu načetla paní Lucie Matoušková a načetla jí perfektně.

pydla
13.12.2020

(+ SPOILER) Kniha " Pod kůží " je sci-fi s prvky hororu, která je zvláštní, temná, zajímavá a dostane se vám pod kůži. Zároveň se dá připodobnit našemu dnešnímu pohledu na svět, který si utváříme jen skrz televizi a sociální sítě.
Isserley je mimozemšťanka, která kvůli vidině lepšího života podstoupila celkovou transplantaci těla, aby mohla zaopatřovat svou planetu masem, které je na její planetě vysoce ceněné. Svět však vnímá jen z obrazovky a povídáním si se stopaři, potencionálnímy nedobrovolnými dárci masa. Konec je však takový, jaký se dá očekávat. Trpký, smutný a bolestný.

kurama45
07.10.2020

Vlastne ani neviem, či je to provegánske, antivegánske, inomanifestické, alebo som úplne mimo. Každopádne je to priam neskutočne krásne-podivné a dostane sa vám to pod kožu.
Pokiaľ ide o posolstvo knihy, asi ešte stále (a v dnešnej dobe možno omnoho viac ako inokedy) platí staré známe z Biblie:

„Budete počúvať, a nepochopíte, budete hľadieť, a neuvidíte. Lebo otupelo srdce tohto ľudu…“

Tak si vezmite túto knihu a nechajte sa znovu „naostriť“.

„Konečná analýza však dokazovala, že vodselové nejsou schopni žádné z těch věcí, které charakterizují skutečnou lidskou bytost. Nedokázali sivilovat, nic jim neříkala ani mešnistilace a neměli ponětí o slanu. Ve zvířeckosti svého vývoje se nikdy nedopracovali k používání honšuru, jejich komunity byly tak primitivní, že v nich neexistovaly hisisiny a žádný z těch tvorů zjevně necítil sebemenší potřebu čalu či alespoň čalsinu.“

Greenfingers
29.06.2020

Michaela Fabera jsem si oblíbil díky jeho povídkové tvorbě, Pod kůží je první delší prózou, kterou jsem od něj četl. A s potěšením musím konstatovat, že opět nezklamal.
Kniha žánrově na pomezí sci-fi a psychologického románu nastavuje zrcadlo konání myslících tvorů ("lidí" či "vodselů") a současně nastoluje řadu otázek k zamyšlení.
Nápaditý příběh vyznačující se bizarností, černým humorem je místy poněkud morbidní, "ujetý" a depresivní. V každém případě mě však autor přesvědčil, že vládne jazykem přímo mistrovsky. Jeho vyprávění dokáže čtenáře vtáhnout do děje a nutí o všem přemýšlet.
Rozhodně doporučuji!

marvarid
26.06.2020

(+ SPOILER) Nápadité a zábavné. Samozřejmě by bylo možné příběhu vytknout řadu nelogičností, ale mě při čtení nerušily. Cílem evidentně nebylo vystavět co nejpřesvědčivější scifi příběh, ale poukázat na necitelnost živočišného druhu považujícího se za nadřazený vůči jiným živočišným druhům, kterým nerozumí, rozumět ani nechce (je to tak snazší) a považuje je za vhodné leda tak k pěstování na maso. Vše zachyceno s vtipem a ironií místy až mrazivou. Vegetariánem jsem se během čtení nestala, ale při přípravě masa k obědu mi teď občas před očima vyvstává představa kotců s vodsely a jejich kupírované jazyky…

meluzena
15.05.2020

Hlavní kostra je trochu sci-fi, k tomu je to trochu eko a taky trochu psycho(logicky) přemýšlivé, všeho tak akorát. Michel Faber není škatulkový autor a má velmi zajímavé nápady a tahle kniha je opět báječná. Základní myšlenka sice není nová, ale je skoro až roztomile uchopená - obzvlášť pokud máte aspoň trochu smysl pro sebeironii - a přitom stačilo tak málo: jen změnit úhel pohledu.
Stručně a bez spoilerů: doporučuji.
---
„Asfaltová vozovka byla každé ráno znovu poseta mrtvolkami neidentifikovatelných lesních zvířat, z nichž každá reprezentovala zastavený časový okamžik, v němž si nějaký živý tvor spletl silnici se svým přirozeným životním prostředím.“
---
„Oblečení měla umazané zaschlým blátem. Možná někde upadla, nebo snad měla nějakou nehodu. Neměl by se jí zeptat, jestli nemá nějaké problémy? (…) Muži to mají hrozně těžké, když se chtějí k neznámým ženám chovat přátelsky, dát najevo trochu nefalšovaného lidského citu. (…) Možná je příčinou toho všeho přehnaná civilizovanost. Dvě zvířata nebo dva primitivové by si s něčím takovým vůbec nelámali hlavu. Kdyby byl jeden zablácený, druhý by ho prostě začal olizovat, ometat, nebo co by bylo třeba.“

Arev122
09.04.2020

Roman se mi líbil, od první stránky příjemné ,ale nenásilné napětí, jednoznačný hlavní hrdina s mnoha vlastními problémy, neotřelý sci-fi děj.