Jablko

Povídky ze světa Kvítku karmínového a bílého. Neobyčejně populární Faberův román Kvítek karmínový a bílý končí větou „Ale teď už je čas, abyste mě nechali jít.“ Přesně to ale mnozí čtenáři nebyli ochotní udělat. Stěžovali si na příliš otevřený konec a zasypali autora dotazy jako: „Co to má znamenat? Co se stalo se Sugar a Sofií? Plánujete pokračování?“ Michel Faber se mu léta bránil. Pak napsal pro svého italského nakladatele jednu povídku jako vánoční dárek. Záhy ho ale napadl námět na druhou, třetí… a najednou měl dost materiálu na celou povídkovou sbírku. V každé z nich „navštívil“ jednu postavu ze světa Kvítku: protivnou komornou Claru (z níž se v této knize stala prostitutka), světáka Bodleyho, dvakrát Sugar, stárnoucího Williama (který se napájí portským a laudanem a dumá, kde se ten jeho život sakra zvrtl), Emmelínu Foxovou a nakonec i Sofii. Povídky jsou to rozkošné a zábavné, lze je číst zcela nezávisle na románu, ale v kombinaci s předchozí knihou jsou samozřejmě silnější. Poslední novela o Sofii, hnutí sufražetek v edvardiánské době i o tom, že člověk se nikdy nemůže úplně vrátit, patří k tomu nejlepšímu, co Michel Faber kdy napsal....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241168/jablko-tGQ-241168.jpg 4.1212

Kvítek karmínový a bílý 2.

Literatura světová, Povídky
Vydáno, Argo

The Apple, 2006

Kniha Jablko

meluzena

Výborná knížka!
Jednotlivé povídky jsou jako bonbónky - pamlsky podávané po obsáhlém Kvítku. Jako bychom vždy na chvilku nakoukli do života té které postavy - předtím či poté. Někdy se neubráníte překvapnému „Ahá“, když do sebe něco zapadne, a jindy třeba jen pokývete hlavou, protože to „nemohlo dopadnout jinak“.
Už je mi skoro hloupé pořád chválit knihy pana Fabera :). Knihy citlivé, cituplné, kde se ale na city netlačí. Jeho tvůrčí invence je zkrátka obdivohodná a to je velká paráda. Co víc si čtenář může přát?
---
„V každém příběhu, který přečetla, jsou ženy apatické a bezpáteřné a nesnesitelně ctnostné. Nechovají žádnou nenávist, myslí jen na manželství, pod krkem neexistují, jedí, ale nikdy nekadí. Kde jsou v moderní anglické próze autentické plnokrevné ženy? Žádné neexistují! (...)
Jaký má smysl číst příběhy jiných lidí? Měla by psát své vlatsní. Čtení je už ze své postavy přiznání porážky, rituální sebeponížení: ukazuje, že jiné životy pokládáte za zajímavější než ten vlastní.“
---
„Nic nedokáže zkazit dějinný okamžik tak jako plný močový měchýř. Klidně by z nebes mohl sestupovat Ježíš Kristus zavěšený do Trojské Heleny, a vy byste se pořád poohlíželi o záchodu.“

JeKa

Povídky jsem četla ihned po Kvítku. Jedná se o střípečky ze světa předchozího románu. Některé by obstály i zcela samostatně, jiné by bez Kvítku byly dost o ničem. Neprozradí nám toho o moc víc, ale je fajn se ještě jednou s některými z postav na stránkách potkat. Víc ale čekat nelze.

zahadum

Okamžite po prečítaní Kvítka / Kvítku, som otvoril Jablko ktoré by malo v márnej nádeji zodpovedať otázky ktoré kládol koniec Kvítka.
V predslove autor upozorňuje na to,že Jablko nemá za úlohu byť pokračovaním Kvítka a ani nemá byť nejaká " nadstavba " resp. splatený dlh. Rozosmialo ma ako vtipne autor okomentoval prosby ( vyhrážky ) na pokračovanie Kvítka. Stojí za to prečítať si predslov k tejto kratučkej zbierke poviedok, dávno ma tak príjemne nič nerozosmialo ako autor ktorý je síce inteligentný ale má zmysel pre iróniu..no koledovali si o to :)
Samotné poviedky ? čo povedať ? Mierne ale naozaj mierne nám odhalili udalosti PO Kvítku. Skôr ako začnete tancovať čaču tak pokoj a kľud, nejedná sa o nič viacej ako náznaky a to dosť šetrné. Autor je " lakomý " na informácie a necháva si všetko pre seba. My úbohí čitatelia sa dozvieme nejaké veci PRED a PO ale nie je to nič čo nám otvorilo ústa a ostali by sme v nemom úžase tri hodiny. Po pravde netrvalo mi ani dve hodiny a poviedky som prečítal. Neboli zlé, neboli dobré. Určite ale patrili do sveta Kvítka a autora musíme pochváliť,že udržal atmosféru tak typickú pre Kvítek. Ako vždy kvalitný preklad pána Janiša.

kleozpatra

Měla jsem výhodu, že jsem nemusela několik let čekat a rovnou jsem skočila z Kvítku do Jablka a fragmentů života známých postav, natěšená, že se mi uleví, že všem se dostalo, čeho mělo, a že to dopadlo, jak si představuju, nebo ještě tak, kam moje představa ani nesahá, ale přídavek, ač chutný, byl jakoby k jinému menu. A taky to chtělo podstatně víc Cukru :).

jxr

Pod tíhou korespondence, kterou zaslali dychtiví čtenáři knihy Kvítek karmínový a bílý Michelu Faberovi, dožadujíc se pokračování, či objasnění osudů některých postav z této knihy, nakonec autor neodolal proseb a v rozmezí roků 2002 až 2005 napsal sérii byť krátkých, ale pěkných a hravých povídek, ze světa hlavní hrdinky Sugar. Jsou to jen takové lehké etudy, drobné střípky a čtenář by v nich neměl hledat odpovědi na své otázky. Fáber chtěl spíše své fanoušky potěšit, znovu je pozvat do staré Anglie, nechat je nahlédnout do známých uliček a opět jim poskytnout krátké setkání se " starými známými ". Povídky jsou žertovné, autor je mistr kontrastu - krásné obrazy z levandulových polí neváhá rozříznout sprostými výjevy, dojímavé chvilky se Sugar poskvrnit špínou reality všudypřítomné bídy....

petr_

Jako vtipné vidím to, že namísto toho, aby povídky zodověděly některé otázky z knihy "Kvítek karmínový a bílý", tak nastoluje další otevřené konce. Povídky jsou pěkné čtivé a zajímavé. Přitom zachovává charaktery původních postav.

Ctenar1202
29.12.2019

Povídková kniha Jablko od Michela Fabera. Z jeho knihy Kvítek karmínový a bílý jsem byla nadšena a naprosto stejně nadšená jsem i z této knihy. Škoda, že měla pouhých 175 stran. Faber má tak dokonalý literární projev, že bych jeho knihy mohla číst od rána do večera.

Měňavka
25.12.2019

Jsem trochu ochuzena tím, že jsem nečetla Kvítek,ale myslím si, že mi to určitě neubralo na příjemném dojmu a nadšení z povídek. Faber je skvělý autor a já se jej nehodlám jen tak vzdát. Pospíchám do knihovny nejen pro Kvítek, ale i další cenné kousky.

Jonathan Livingston Racek
Jonathan Livingston Racek