Kvítek karmínový a bílý

Historický román slavného anglického spisovatele bývá označován za velký román devatenáctého století, napsaný ovšem ve století jednadvacátém, neboť zavádí čtenáře do viktoriánského Londýna, ale v příběhu prostitutky Sugar se nevyhýbá ani spodnímu proudu tejdejšího života, který tehdy tak naturalisticky až pornograficky zpodobován být nemohl. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199540/kvitek-karminovy-a-bily-6nQ-199540.jpg 4.2672

Kvítek karmínový a bílý 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Argo

The Crimson Petal and the White, 2002

Kniha Kvítek karmínový a bílý

Lucie.B

Po mnoha přečtených detektivkách a thrillerech, opravdu velmi příjemná změna. Ani těch přes 900 stran nebyl problém, autor mě nenudil, naopak. Líbily se mi i rozsáhlejší popisy, které většinou přeskakuji, ale tady ne, tady jsem si to užívala. Jedná hvězda dolů za otevřený konec, to nemám ráda.

TerezaKlima

Já nevím, ale ten příběh mi připadá málo zajímavý na to, aby byl rozprostřen na tolika stranách. Nicméně doporučuji seriál. Je krátký.

Akana

Skvělá práce. Neubráním se srovnání s Fowlesovou Francouzovou milenkou. I tady máme příběh odehrávající se v upjatých a společenskými pravidly sešněrovaných viktoriánských kulisách a vypravěčku (u Fowlese to byl, myslím, muž) oplývající naprosto současným myšlením a s příslušnou ironií komentující děj a třeba i čtenářova očekávání (do bližšího srovnávání bych se ale radši nepouštěl, přeci jen jsem Fowlesův opus četl už před drahnou dobou). Tenhle prvek Faberovy knihy mě tím pádem už tak nepřekvapil, přesto si mě nejen rozměry velkorysá kniha snadno získala, a co je ještě obdivuhodnější, i udržela. I v rozvláčném, detailním způsobu vyprávění dokáže Faber udržet pozornost i zájem. Líbí se mi, jak svoje sympatie i ironické štulce rozděluje mezi ústřední postavy celkem rovnoměrně, bez černobílých soudů, i když samozřejmě s výhodou nadhledu plynoucího z jiného historického kontextu.

monushka

Příběh se mi velmi líbil, i přes jeho otevřený konec, kdy čtenář může pořádně popustit uzdu své fantazii.

Lenakanav

Moc se mi líbilo, jak je příběh napsaný. Oceňuji především jeho epičnost a vykreslení postav. Svou hloubkou by mohl zaujmout i pány.

Kniholenka9

V knize je krásně zachycen viktoriánský Londýn z pohledu chudé ženy (prostitutky) Sugar. Jde o hodně rozsáhlé dílo s mnoha dlouhými popisy, ale čte se hezky. Chtěla bych pochválit i překlad. V knize nejsou žádné gramatické chyby ani překlepy, což se v dnešní době málokdy vidí.

Lennuse

Kniha s mnoha stránkami, ale čte se krásně, nenudí. Skvěle zachyceno prostředí viktoriánského Londýna a život různých společenských vrstev. Hlavní linií příběhu je komplikovaný vztah mezi prostitutkou Sugar a dědicem voňavkářského impéria Williamem. Je zajímavé sledovat proměnlivost jejich citů s ohledem na dění, které je ovlivňuje. Pro mne velice povedené dílo s dokonalým překladem, určitě se k němu znovu a ráda vrátím. Ani konec knihy nebyl zklamáním, naopak mám pocit, že to skončilo, tak jak mělo. Ne vždy je potřeba "rozhřešení"...

Annicka

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ta kniha je opravdu povedená. Postavy jsou poněkud zvláštní a asi trošku i nepravděpodobné, ale děj je skvělý a hlavně ne úplně předvídatelný. Autor si libuje v dlouhých popisech, což se dnes už nevídá. Překlad mě také mile potěšil.

Na druhou stranu k dokonalosti prostě něco chybělo, taková ta kompaktnost, kdy máte pocit, že v knize není ani o písmenko víc, ani míň... Tady bych některé pasáže vyškrtla. Krom toho mě docela zklamal otevřený konec a spousta nezodpovězených otázek.