Kvítek karmínový a bílý

Kvítek karmínový a bílý https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199540/bmid_kvitek-karminovy-a-bily-Ex4-199540.png 4 826 278

Historický román slavného anglického spisovatele bývá označován za velký román devatenáctého století, napsaný ovšem ve století jednadvacátém, neboť zavádí čtenáře do viktoriánského Londýna, ale v příběhu prostitutky Sugar se nevyhýbá ani spodnímu proudu tejdejšího života, který tehdy tak naturalisticky až pornograficky zpodobován být nemohl. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Argo

The Crimson Petal and the White , 2002

Ambo
14.04.2021 5 z 5

Moc se mi líbilo, jak je příběh napsaný. Oceňuji především jeho epičnost a vykreslení postav. Svou hloubkou by mohl zaujmout i pány.

Kniholenka9
08.04.2021 4 z 5

V knize je krásně zachycen viktoriánský Londýn z pohledu chudé ženy (prostitutky) Sugar. Jde o hodně rozsáhlé dílo s mnoha dlouhými popisy, ale čte se hezky. Chtěla bych pochválit i překlad. V knize nejsou žádné gramatické chyby ani překlepy, což se v dnešní době málokdy vidí.

Lennuse
22.02.2021 5 z 5

Kniha s mnoha stránkami, ale čte se krásně, nenudí. Skvěle zachyceno prostředí viktoriánského Londýna a život různých společenských vrstev. Hlavní linií příběhu je komplikovaný vztah mezi prostitutkou Sugar a dědicem voňavkářského impéria Williamem. Je zajímavé sledovat proměnlivost jejich citů s ohledem na dění, které je ovlivňuje. Pro mne velice povedené dílo s dokonalým překladem, určitě se k němu znovu a ráda vrátím. Ani konec knihy nebyl zklamáním, naopak mám pocit, že to skončilo, tak jak mělo. Ne vždy je potřeba "rozhřešení"...

Annicka
16.02.2021 4 z 5

Dlouho jsem váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ta kniha je opravdu povedená. Postavy jsou poněkud zvláštní a asi trošku i nepravděpodobné, ale děj je skvělý a hlavně ne úplně předvídatelný. Autor si libuje v dlouhých popisech, což se dnes už nevídá. Překlad mě také mile potěšil.

Na druhou stranu k dokonalosti prostě něco chybělo, taková ta kompaktnost, kdy máte pocit, že v knize není ani o písmenko víc, ani míň... Tady bych některé pasáže vyškrtla. Krom toho mě docela zklamal otevřený konec a spousta nezodpovězených otázek.

Lischka
15.02.2021 2 z 5

Oceňuji detaily ze života v Londýně 19. století. Kniha svým objemem přímo volá, jakou si s ní dal autor práci a co stála studia a času. Přesto mě posléze detaily spíš unavovaly a časem jsem děkovala za každou dvoustránku, kde se neobjevily sáhodlouhé popisy, co svraštělého a zarudlého komu kde visí a jak co svědí. Nemohla jsem ani přijít na chuť hlavní hrdince a jejím ambicím, které ji ženou do společensky nesmyslných situací, a její nepochopitelné sebedůvěře, která jí dovoluje strhávat s sebou i lidi okolo a rozhodovat o jejich osudu. Tato nechuť mě asi připravila o požitek z jinak jedinečného díla.

tabaluga
24.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Krásné čtení, objem mi nevadil, jen ten konec mne tedy rozčaroval. V podstatě nevíme nic o tom, co se stalo s hlavní postavou. To si můžeme jako čtenáři pouze domýšlet. Ale Sugar jsem fandila, ona si to povolání nevybrala a snad chytla šanci pořádně za pačesy:-D

mdracek
09.01.2021 3 z 5

Dlouho jsem odkládala četní toho objemného díla. Téměř tisíc stran textu plného důkladných popisů anglických reálií, kde se autor snažil napodobit osobitý styl Dickense, Zoly či Balzaca.
Částečně se mu to povedlo, ale na můj vkus občas až moc naturalisticky, a zbytečně zdlouhavě. Přečtete sto stránek a hlavní hrdinka přejde z jednoho chodníku na druhý a urovná si sukni.
I přesto je to ale na dnešní dobu zdařilý historický román, s poutavým příběhem.

Clara_C
31.12.2020 5 z 5

Poslední moje kniha letos, ale bylo to hutné čtení. Pozoruhodná sonda do života anglické spodiny i šlechty. Jak může movitý poblouzněný muž zamávat s osudem prostitutky. A jak potom může ona zamávat s ním. Pro mně, z hlediska ženy, hodně zajímavá témata ohledně hygieny, antikoncepce z té doby, navíc z pera muže :-)

Román o spoustě stranách, které se vyplatí číst velmi důkladně.

" Celý život, a protekl jako chcanky v uličce, naříká hlas v její hlavě. Úhoři mi vyžerou oči a nikdo se ani nedozví, že jsem žila. "

SteveP1
27.12.2020 5 z 5

Výborné, příjemné čtení, lehce napsané, zážitek. Jen ten konec mě jaksi neuspokojil, měl jsem z toho pocit, jakoby autor psal a psal a najednou si uvědomil, že vlastně neví, jak celý příběh ukončit. Ale to je jen a jen můj dojem samozřejmě. Při této příležitosti musím upozornit i na vynikající a předloze věrné filmové zpracování románu, seriál BBC z roku 2011, se skvělou Romolou Garai v hlavní roli.

Petruse21
24.10.2020 3 z 5

Velká škoda toho konce.

popeluška
23.10.2020 5 z 5

Tak tato kniha je naprostý skvost :-) Chtěla bych číst ještě další a další stránky. Velmi krásně napsaná a jsem ráda, že ji mám ve své knihovničce.

GeKett
11.09.2020 5 z 5

Objednala jsem si z knihovny a první mě knížka překvapila svým objemem. Ale nakonec těch stránek klidně mohlo být víc. Byla jsem úplně pohlcena. Krása. Líbílo se mi, jak se každé postavě v knize autor věnoval i jak bylo popsáno prostředí a doba, ve které se děj odehrával. Sugar jsem moc fandila, jen ten otevřený konec ... s odstupem času ale chápu. Každý má své tajemství.

meluzena
05.09.2020 5 z 5

Výtečný kousek pro opravdové knižní gurmány. Faberův styl člověka chytne a drží stovky stran. Výborně vylíčené postavy i atmosféra tehdejší doby.
Otevřený konec, zde tolik kritizovaný, mi přišel úplně v pořádku - v životě člověk taky neví, co koho dál čeká.
Jediné, co mi nevyhovovalo, byla postava „vypravěčky“ - ta mi do knihy prostě nesedla. Ale protože celkově je kniha vysoko nad 100%, dávám 5 hvězdiček.
---
„Jmenuji se Sugar - a jestli ne, tak lepší jméno neznám. Jsem takzvaná Padlá žena, ale ujišťuji vás, že jsem nepadla sama - strčili mě.“
---
„Ano, bylo jí sedm let, když konečně sebrala odvahu zeptat se matky, co jsou zač ty Vánoce, a ta jí odpověděla: Je to den, kdy Ježíš Kristus zemřel za naše hříchy. Zjevně neúspěšně, protože za ně stále platíme.“
---
„Agnesiny oči se pootevřou a odhalí bělma, v nichž se její kroužící porcelánově modré duhovky objevují a zase ztrácejí jako ryby.“
---
„Co se lze naučit od koček? napadne Henriho. Možná to, že všichni tvorové mohou být mírumilovní a laskaví - když nemají hlad.“

amigo17
06.08.2020 3 z 5

Pomer počtu strán ku kvalite mi príde neprimeraný a ten záver, no neviem, mne to prišlo nedokončené.

JeKa
03.08.2020 5 z 5

Tak tahle knížka mě uhranula. Detailnost vykreslení doby je fascinující. Vulgárnost jazyka je tak akorát přesně na té hranici mezi šokantností a bravurním vykreslením postav a jejich způsobu života. Obrovský klobouk dolů před překladatelem. Po dlouhé době to pro mě byla opravdová literární lahůdka srovnatelná s největšími literárními klasikami, které jsem kdy měla možnost číst. Příběh Sugar ve mně určitě dlouho zůstane.

jitka2209
28.07.2020 5 z 5

Poutavé čtení o životě kurtizán.Asi bych nechtěla žít v té době.Přečteno za velmi krátkou dobu.

Eduarda
13.07.2020 4 z 5

Nikdy bych nevěřila, že po ní sáhnu, nikdy bych nevěřila, že jí neodložím, nikdy bych nevěřila, že jí dočtu a budu chtít víc. I přes občasné přeskakování mě totálně vtáhla do prostředí a do děje. Pro mě nepředstavuje jen příběh kurtizány - naopak pro mě je spíš příběhem o (ne)štěstí, (ne)citu a (ne)porozumění.

zahadum
24.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Kde začať svoj názor na knihu ktorá je všade už tak dopodrobna a lepšie opísaná ? Prečítal som si komentár od užívateľa menom " marlowe " ktorý knihu vidí a cíti totožne ako ja. Prečítajte si jeho komentár napísal to lepšie ako to napíšem ja. Veľká krásna kniha to sú prvé dojmy keď vezmete do rúk knihu Michela Fabera a to doslova. Viac ako 900 strán, perfektné spracovanie od Arga ktoré bude ozdobou knižnice. Mám vydanie z roku 2014 s peknou grafickou štylizáciou ktorá dáva matný pocit knihy z čias minulých. Moja jediná výhrada je k tomu,že kniha sa veľmi zle drží a hľadanie sto plus jedna poloha pri čítaní tejto krásky by si zaslúžila vlastnú knihu. Takže veľký romantický román z Anglicka rokov 1874 - 76 ? Súhlasím s veľkým románom a sedí aj obdobie zvané tiež ako Viktoriánska doba. Prečo nie romantický ? lebo táto kniha je všetko iné len nie romantická. Lacno by sa dalo povedať,že predsa prostitútka ktorá podľahla mužovi musí byť romantika ako sme to videli v amerických filmoch. Ona mu nepodľahne keďže ona chce aby on podľahol jej a so všetkým " full servicom " tej doby. Prostitutka Sugar a neskoršie zvaná ako slečna Sugar má za sebou neľahkú minulosť o ktorej nám hneď na začiatku povie tajomná uvádzačka do deja. William Rackham je synom bohatého majiteľa prosperujúce ho podniku na výrobu voňaviek a toaletných potrieb. William nemá ambície prebrať žezlo spoločnosti z dvoch dôvodov, za prvé nie je starší syn svojho otca a za druhé chcel by sa stať spisovateľom. Ako uvidíme ani jedno nebude mať vplyv na to aby sa nakoniec chopil vedenia firmy a kto tuší,že v tom bude mať prsty Sugar tak tuší správne. Takže povedané prostitútka s dobrým srdcom premenila zlého muža na dobrého muža ? Nie ani náhodou, novodobým žargónom by sme mohli nazvať Sugar manipulatívnou " zlatokopkou " ale nie je to tak jednoduché. Faber to celé pojíma trošku komplexnejšie a každá postava v románe je stratená a nejaká okolnosť ju zatratí viac alebo ju nechá byť na svete s inou bolesťou. Nedá sa to presne opísať bez prezradenia deja. Každá postava má minulosť ktorá zasahuje do prítomnosti a posúva celé utrpenie románu vpred. Áno utrpenie vzhľadom na to,že Kvítek je depresívne dielo rozprávané štýlom nezúčastneného rozprávača, ktorý je chladný ako ľad. Faber ide do extrému a v každej vete a slove vnímame jeho kritiku nespravodlivej spoločnosti ktorú si dopodrobna naštudoval. Zanechajte všetky nádeje tu neprežijete Viktoriánsku dobu " ináč " tu ju prežijete bez falošných predstáv a " podľa skutočných udalostí ". Postavenie chudobného človeka alebo postavenie ženy bola neznáma nočná mora. Spoločenské etikety to je niečo raz do smiechu a raz do plaču je len na vás ako vnímate pokrútenú realitu spoločnosti. Človek svoje city musel dusiť v sebe a navonok nič neprejavovať aby seba neukázal ako slabocha a áno navyše tá spoločenská etiketa.Falošné predstavy o bohu a viere sú už kapitola sama o sebe. Kniha našťastie nie je idealistická a nedáva čitateľovi falošný pocit klamstva z toho ako túto dobu prekrucujú filmy a romány nižšej úrovne. Kvítek je kniha  miestami brutálne krutá a vyráža dych svojou surovosťou človeka.Nie je tam fyzické zlo ale je tam zlo ľudskej duše vo všetkých odtieňoch aké si viete a neviete predstaviť.Ak by túto knihu mali možnosť čítať ľudia z tej doby ani by ich neprekvapili reálie života ktoré dôverne poznajú ale tá obnaženosť ľudstva. Hrôzou by grcali celý týždeň pri predstave,že autor po roku 2000 smie  otvorene pozerať do ich vagín, análov a ich duše.Odpadávali by z toho ako ľahko o tom smie písať a ani okom pri tom nemihne. Psychológia postáv je dotiahnutá ad absurdum, vzhľadom k spoločenským rozdielom, myslenie tej doby je predsa len iné ako dnes. Faber pracuje v náznakoch vecí a chce od čitateľa aby si veci namýšľal a trpel spolu s postavami. Príkladom je Agnes ktorá trpí neznámou chorobou a pre všetkých okolo je šialená. Čitateľ ale vie akú má chorobu a pri čítaní to zohráva zvláštny emotívny element. Nie je tu zbytočná ani jedna veta aj vzhľadom na to,že to má cez 900 strán na konci som chcel ešte tritisíc a vedieť viac a rozplývať sa nad autorom ktorý ako " boh " márnotratne rozhadzuje figúrky v hre menom život. Koniec je netradične uťatý a nepovedal by som ,že som spokojný keďže to podľa môjho názoru nie je finále. Ja si myslím,že všetko čo sa deje medzi Sugar a Sofiou je v knihe nenápadne naznačené v novinách. Chce to od čitateľa byť pozorný a vnímať každý detail aj taký ktorý si myslí,že nie je podstatný a ubezpečujem vás on podstatný je. Faber postavy necháva v zlom stave a nevieme ich ďalší osud, kniha zanecháva veľa otáznikov Nakoniec sám autor uznal,že koniec knihy je pre čitateľa krutý a vydal zbierku poviedok  " Jablko " Som zvedavý či dostanem odpovede na niektoré moje otázky. Mám pocit,že dokonale opísať túto knihu nie je možné, predsa je tam milión myšlienok a do komentára to človek nedá. Môžem len smelo povedať,že je to kniha zlomová a dať tejto knihe hodnotenie " odpad " bude asi tým,že dotyčná osoba použila klystír opačným koncom. Tu aj literárny ne znalec kvalitnej literatúry kam sa radím aj ja, pozná čo za poklad drží v rukách. Opäť musím ešte vyzdvihnúť preklad ktorý musel naozaj " bolieť " všetka česť prekladateľovi p. Janišovi za to,že to nevzdal a na náš trh pomohol uviesť tento skvost. Idem teda pozrieť či " Jablko nepadá ďaleko od Kvítka "

Tuti
21.06.2020 4 z 5

Dlouho jsem se odhodlávala vůbec se do čtení pustit, ale musím, říct, že mě kniha v žádném směru nezklamala!
Faberův styl se mi prostě zamlouvá. I když je fakt, že na některé pasáže a detaily se musel člověk víc soustředit...
Přesto nemůžu jinak než doporučit všem, kteří se chtějí "projít" viktoriánskou Anglií tak trochu jinak ;-)

hanzmb
15.06.2020 4 z 5

Čekal jsem podle anotace historický román, ale bohužel. Spíš jde o román psychologický, zasazený do doby před 150 lety. Nějaké historické návaznosti a souvislosti v něm nenajdete. Tenhle příběh šesti více nebo méně psychicky narušených jedinců by se mohl odehrávat v jakékoliv době.
Navíc bez neustálé vaty by vlastní příběh vydal tak s bídou na polovinu. Poznámka k anotaci: Naturalistický ano, pornografický těžko. Pokud si teda pod tímto výrazem nepředstavujete vylívání nočníků, čistění prostěradel a omývání se po sexu.