Veselí

Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi. Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/386002/veseli-oNy-386002.jpg 3.863
Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Motto
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (28)

Přidat komentář
hs777
včera

Po předchozích zkušenostech s knihami Radky Třeštíkové jsem očekávala další oddechovku, takovou mezihru, malou vycpávku mezi nějakou napínavou severskou detektivkou a kvalitní knihou k přemýšlení. A to jsem taky dostala - nic víc, nic míň.

Anna27
včera

Radčina nejlepší kniha. Bavila mě od začátku do konce. ❤ Doporučuji. Obzvlášť lidem z Moravy, ti se musí s příběhy a řečí ve Veselí nejednou ztotožnit. ❤

Renatecka
včera

Teda, jsem z knihy trochu na rozpacích. Jsem zhruba ve věku hlavní hrdinky, pocházím a žiju na Jižní Moravě, ale moc jsem pro Elišku pochopení nenašla. Vím, že rodná hrouda je pro mnohé (i pro mě) srdcovka, ale proč se proboha vracela zpátky k rodičům natrvalo? - upřímně ono to žádná pohádka a čekání na teplý oběd, jak se autorka v knize zmiňuje, není... Eliška se prostě vrátila do svého rodiště a oj*la třetinu obce. Třeštíková totiž snad ani jinak psát neumí, než o nevěrách, promiskuitě, apod. A jak už bylo zmíněno níže, také jsem měla místy pocit, že čtu Lanczovou pro třicátnice.

mariva
včera

Dojmy z knihy mám trochu rozpačité - nemůžu říct, že by mě kniha nebavila, ale zase mě nijak mimořádně nenadchla. Připadalo mi, že spousta děje jen klouzala po povrchu, řada vztahů byla jen v náznaku a čtenář si musel hodně domýšlet. Osobně mi také vadí téma rakoviny, které v poslední době nechybí téměř v žádné knize. Protože oblast kolem Veselí, ve kterém se děj odehrával, trochu znám, pomohlo mi to částečně pochopit mentalitu tamějších obyvatel i to, co na ní asi vadí mému synovi, kterého do této oblasti zavedla práce a odmítá se tam trvale usídlit.

Vlasta155
včera

Padla z toho na mě deprese a zmar. To jsem si zase naběhla. Ale obálka je opravdu moc hezká, za ni dávám tu hvězdičku.

OndřejMergl
předevčíremodpad!

Nevím jestli se v tomhle najdou ženy po třicítce, které nemají jasno o svém životním směřování, stálého partnera a jejich kariéra strmě klesá, ale i kdyby ano, pochybuji, že jim to v něčem pomůže.

Pokud tedy zrovna nezvažují, jestli zavřít svůj obchod s rybářskými potřebami a usadit se na vesnici s hovnocucářem, prvním ex či kamarádem na sex, nebo odjet do Tanzanie s bohatým důchodcem. A víte co? Třeštíková neporadí ani v tomhle, protože celý příběh šumí někam totálně do ztracena! A já čekal jako vůl, že to nějak dopadne...

Rádoby ironické vtipy a slovácké nářečí situaci nespasí a já si opakovaně říkám, jestli má autorka v osobním životě nějaký nevřešený problém, že stále cítí potřebu psát o podvádění v manželství, střídání chlapů (a žen) jako ponožek a tragických lidských osudech.

zuzana2599
předevčírem

Veselí je smutné i veselé. Je to tragikomický příběh, který mě hned po prvních pár stránkách zcela pohltil a chytil za srdce. Všechno mi bylo tak blízké - slovácké nářečí, reálie i život ve městě. Vždyť Veselí je jen nedaleko od mého bydliště a slovácky mluvím také.
Tož moc pěkné to bylo čtení, milá pani Radko! Je to pre mňa hold Veselí a celému Slovácku !!! Mějte sa pěkně a pozdravujte Elišku !!

petule1
předevčírem

Nuda Nuda Nuda. Dočetla jsem to, protože jsem čekala, že to třeba ke konci vezme spád, ale nic se nekonalo.

Matita310
předevčírem

Má nejoblíbenější česká autorka mě opět nezkalamala. Každá její knížka je jiná a vždycky překvapí. U této knížky jsem se opravdu hodně nasmála. Už teď se těším na další.

mmiirrkkaa
22. září

Na knihu jsem se velmi těšila, leč přinesla spíše zklamání. Pořád jsem čekala, kdy se příběh rozjede, ale žádného velkého příběhu jsem se nedočkala. Byť je hlavní hrdinka cca v mém věku, nijak jsem se s ní neztotožnila. Pro mě jsou top Bábovky. Mistrně propletené příběhy žen, co nejsou žádné bábovky...

sweeneytodd
22. září

Čekala jsem, že se více dozvíme o minulosti hlavní hrdinky.
Čtivé, ale pořád u mě od autorky vede Osm.

Spoiler: smrtelná nemoc mi přijde jako berlička, tato část mě vyloženě nebavila.

Polík
21. září

Jsem velice mile překvapená, skvělá knížka! Sice to na první pohled vypadá, že je to oddechovka, ale cítíte tam ohromnou vnitřní bolest při umírání otce, potom Vás zase rozveselí drobné úsměvné příhody kolem hovnocucáře, pak zase smutek na první láskou, která se sice mohla vrátit, ale nevrátí.
Vynikající!

marion111
20. září

Pro mě nejhezčí kniha od autorky. Milá, vtipná, dojemná i veselá. Dávám 5 hvězd.

malkina11
20. září

My z Veselí (já z nad Lužnicí), jsme veselí :-) Nemohla jsem odolat a jsem nadšená. Souhlasím s ostatními, zatím nejlepší Třeštíková! Bravo!!!

Tyto
19. září

Svižné, nenáročné, příjemné počtení i k mírnému zamyšlení.
(str.158) "Bylo by hezké, kdyby sa nekeří lidi dali vyčistit jak ta žumpa,"...

Petra2808
18. září

Pro mě velké překvapení,doporučuji!

TherezkaJ
18. září

Nic než jako knihu na odreagování jsem si to ani nekupovala, a proto ani neměla moc velké očekávání. Třeštíková ostatně nepíše nijak vysokou literaturu. Ale i tak jsem z Veselí celkem zklamaná. Je to celkem čtivé, autorka si umí hrát s jazykem i dialogy, ale to je asi tak všechno, v čem kniha vyniká. Trochu jsem čekala, že se hlavní hrdinka bude vracet více do své minulosti, co jí vedlo k návratu do rodného města, za celou dobu se ale dozvíme jen matně o nevydařených vztazích a pracích. Síla Třeštíkové vždycky bývala v retrospektivách, prolínání, vytvářela tak v příběhu napětí a taky důvod proč se nedalo od knihy odtrhnout. Tady to ale chybí. Autorka na jednom místě zmiňuje v knize Lenku Lanczovou a její románky pro dospívající slečny. Po pravdě, trochu jsem si při čtení Veselí připadala, jako bych v ruce držela něco podobného, akorát určeného pro starší generaci. Stejně čtivého, ale také stejně postrádajícího hloubku.

maryberry06
18. září

Nejlepší kniha Třeštíkové!

Terina1
18. září

Za mne je to nejlepsi kniha od Trestikove. Tezke zivotni situace popsany s lehkou ironii a narecim, ktere me na knize bavily nejvic.

Spunttrix
18. září

V den,kdy se kniha zacla prodávat jsem odjížděla na dovolenou, takže jsem si ji jeste rano běžela koupit :) a udělala jsem dobře.
Četla jsem všechny knihy od autorky a tahle patří určitě k těm nejlepším, navíc v dosti situacích mi to připomínalo mou vesnici, ze které pocházím :)
Možná jsem na konci očekávala ještě nějaký zvrat nebo vyvrcholení, ale i tak mne kniha bavila.

Ivuska.09
16. září

Kniha Veselí je jednoznačně tím nejlepším, co jsem od této autorky zatím četla (některá ze jejích děl jsem měla problém vůbec dočíst). Ačkoli jsou zde věci, které jsou pro Třeštíkovou už typické a které zrovna nevyhledávám, tak se jí v tomto příběhu podařila jedna důležitá věc: působit přirozeně. A proto mě bavil. Autorka v sobě našla jakousi hlubší lidskost, kterou do textu bez problémů zapracovala. Sice si mohla odpustit jednu tragickou událost (jedna ze závažných nemocí, kterou mají autoři potřebu cpát do každé knihy), ale jinak je vše čtivé a tentokrát příjemně napsané. Moravský dialekt mě bavil a místy jsem se některým pasážím smála nahlas. Doufám, že její další kniha bude minimálně tak dobrá jako tahle.

rubicka
16. září

Některé knihy vás odhalí a vy už pomalu nevíte, jestli čtete o sobě, svojí rodině, svojí blbý povaze, o svých blbých chlapech, anebo ne. Veselí se do mě trefilo. Do věčného rozporu typu „doma je mi to malý“, ale zase jinde málo opravdový, do návratu domů, který se nemilosrdně rozpadá, do neschopnosti projevovat lásku, i když se líbáme na pusu, do hledání sebe sama těmi nejpitomějšími způsoby. Autorka je v této knize trefná, vtipná, ale zároveň protivná a nemilosrdná. Je to dojemné, je to uvěřitelné, k nasrání i k beznaději. Má to v sobě ale veselí každodennosti, které nevnímáme, od kterého utíkáme, které nechceme, ale zároveň je domovem, zázemím a láskou.
Právě tématem návratu domů mě tentokrát Radka dostala, protože já jednoduše tyto příběhy mám ráda, přestože se s nimi za poslední roky ve světě literatury roztrhl pytel. Možná je to tím, že nám začínají chybět kořeny, a rádi se tak vracíme ke starým příběhům (nejen) svých rodin, nevím, ale já to tak mám. Ne, nechci Veselí přirovnávat k Rybí krvi, Slepé mapě, Mariím a Magdalénám, Dědině… je to úplně na jiné vlně jazyka, humoru, ale vlastně i příběhu. Neříkám lepší, nebo horší, ale jiné, více znalé města a jeho pravidel, více současné, více nejasné. Tentokrát mi tedy nevadí, že se Třeštíková veze na módní vlně, protože je hrozně cítit, že je to z ní samotné. Křečovitě nefabuluje, nevymýšlá koniny jako v posledním románu Osm, který se sice dobře četl, ale zapadl jen do podobných pokusů o další Zmizelou. Ve Veselí je jednoduše „svá“, což mě na ní baví nejvíc.

gargamelka
16. září

První setkání s knihou- díky její obálce. Ta má dle mého názoru zdařilý a hlavně onen hravý, veselý design. Při bližším ohledání má přebal jistý odkaz na hlavní motivy z knihy:) Skvělé je promítnutí moravského dialektu, humoru a lokality do knihy.
Ti, co Radku sledují na FB či Instagramu vědí, že autobiografické je téma nefunkčního kotle a vztahu s mámou a tátou. Líbí se mi autorčina dlouhá souvětí se širší slovní zásobou (je vidět respekt k češtině a ne jen komunikace formou zkratek a formou emoji, do kterých chtě nechtě upadáme), kdy děj není plytký a chtivě se čte.
Kniha o životě, emocích, vztazích, odchodu, mouder.. Chvílemi se bavíte a pak najednou přijde něco méně optimistického... Díky ději se setkáme s pozlátkem soc. sítí, se Šmejdy a také o tom jak má babička zakramařený kredenc vánočními dárky, které doposud nevyndala, ale jsou její, tak si s nimi může dělat co chce, žejo. V knize se tak nějak pozname a nebo naše okolí. A taky že domov máme jen jeden


"Když máš něco fakt rád, musíš to umět pustit".
"Bav se s volem o sobotě, když jdeš v pátek na porážku."
"Lásku, kterou nechceme, si vezme někdo jiný."

...a buďme veselí :)

PetraM64
16. září

Úplně jiná Třeštíková, ale ještě lepší než Bábovky, které u mě doposud vedly.

hana1070
15. září

Musím uznat, že Veselí je výrazně lepší, než předchozí dvě knihy, kterou jsem od Radky Třeštíkové četla. Zacílení na jednu hrdinku, humor, znalost místních poměrů a jazyka (nářečí je super nápad), možná trochu generační zkušenost, to vše v mých očích autorku trochu rehabilitovalo:-)

klaraj093
15. září

Nejdřív jsem to nechtěla dočíst.. Ale nakonec jsem se přemohla.. Vůbec mě to nebavilo.. Četla jsem od ní zatím jen Bábovky a ty stále vedou..

KlaraMar
14. záříodpad!

Miluji Trestikovou, tato mě však zoufale nebavila.. i ten styl psaní a vykreslení hlavní postavy...jako by to nepsala ona.. nebavilo, velké zklamání. Čekala jsem napjatě a těšila se. Bohužel

zberry
14. září

Nejlepší Třeštíková.....


Štítky

pro ženy

Autor a jeho další knihy

Radka Třeštíková

Radka Třeštíková
česká, 1981

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených43x
v Přečtených76x
v Čtenářské výzvě21x
v Doporučených4x
v Knihotéce64x
v Chystám se číst226x
v Chci si koupit79x