lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Pan King mě opět dostal aneb Jak jsem si zas oblíbila padoucha!
A kdo je to ten Billy Summers? Je to profesionální nájemný zabiják, který likviduje jen zloduchy, to je jeho zásada.

Čeká jej teď poslední kšeft a pak pověsí řemeslo na hřebík. Jenže! Nic není tak, jak si člověk představuje a naplánuje.

Zakázka je v běhu a nejde se z toho vyvléknout. Billyho práci zahrnuje časté čekání, které si tentokrát krátí “převlekem” za spisovatele. A že mu jeho psaní opravdu jde! Může se tak vypsat ze svých zážitků z dětství, které jej zformovaly a možná je právě proto tam, kde teď je.

Navíc se nám na konci příběh pěkně zamotá, ale to už si přečtěte sami.
Kniha se mi líbila moc, moc, moc. A ten konec! Není to úplně typická hororová “kingovka”, je to spíš parádní detektivka se zajímavým dějem, kde nechybí ani emoce a hloubání nad lidským osudem. Velice doporučuji!

22.01.2023 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Začala jsem 3. dílem ze série s ročními obdobími, ale nijak to nevadilo, díly prý na sebe dějově nenavazují. A musím říct, že se mi kniha moc líbila!

V příběhu se střídá vyprávění ze současnosti s minulostí, každou druhou kapitolou se tedy dostáváme hlouběji do minulosti. Hlavní hrdinkou je Laura, které teta odkázala svůj domek u jezera, kde Laura jako malá ráda trávila prázdniny.
Na svátek sv. Lucie se tam však kdysi stalo neštěstí - hořela tančírna, kde se mladí scházeli a nešťastnou náhodou tam uhořela jejich kamarádka.

Laura má na ten osudný večer otřesné vzpomínky a nejraději by je vymazala z paměti, ale kvůli dědictví se musí vrátit na místo, které tolik milovala, ale které jí přineslo velikou bolest.

Vypadá to, že ani 30 let starý případ není zdaleka vyřešený, ale s Laurou postupně odhalujeme děsivá tajemství jejích dávných přátel a dočkáme se překvapivého rozuzlení!

Knihu moc doporučuji, já osobně jsem si opět vychutnala báječně mrazivou atmosféru severu, sněhu a ledového jezera!

18.01.2023 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Sérii Strašidelné domy jsem si hned oblíbila. Proto jsem se těšila na tento další díl a byla jsem moc zvědavá, jaká duchařina se zde bude odehrávat tentokrát.

Josefina bydlí v ulici vedle domu, ve kterém podle všeho straší. Říká se mu Marwickův dům, podle původních majitelů, kteří dům kdysi obývali. Poslední majitelé však z domu prchali uprostřed noci za podivných okolností, ani pro své věci se už nikdy nevrátili. Dokonce i Josefininy kočky se sousednímu domu obloukem vyhýbají.

A teď se nově do domu stěhuje mladá žena. Josefina, zvědavá samotářka, napeče muffiny a jde novou obyvatelku domu přivítat v sousedství. Je také samozřejmě zvědavá na dům, v němž dosud nikdy nebyla, a který má nechvalnou pověst v širokém okolí.

Josefina a nová sousedka Anna se brzy spřátelí a i Anna si brzy všimne, že s domem není něco v pořádku. Poprosí proto Josefinu, zda by u ní nezůstala přes noc. A pak to všechno začne!

Dál už nebudu prozrazovat, protože jestli máte rádi tyto oddechové duchařské příběhy ze strašidelných domů, určitě si přečtěte i tento. Já si určitě ráda přečtu i další!

15.01.2023 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Příběhy z válečného prostředí moc často nevyhledávám, ale když se jedná o temnou detektivku z pera spisovatele mých oblíbených Purpurových řek - nešlo zkrátka odolat. A udělala jsem moc dobře!

Ocitáme se v předválečném Berlíně, kde se bezstarostné krásné paničky nacistických hodnostářů scházejí na skleničku v luxusním hotelu nebo si chodí vylévat srdéčko k místnímu (u žen) oblíbenému psychoanalytikovi.
Záhy se však objeví brutálně zavražděné ženy, které spojuje právě to, že navštěvovaly stejného psychoanalytika.

Vraždy vyšetřuje pan gestapák, který si postupně získal moje sympatie a při vyšetřování jsem mu držela palce! A nejen jemu, protože s pátráním mu pomáhali opravdu nesourodí parťáci!

Kniha měla spád a o napětí tu není nouze, těch šesti set stran se nelekejte, příběh pěkně odsýpá a já netrpělivě hltala stránky a hádala, kdo je vrah.
Jestli mate rádi temné příběhy z nevšedního dobového prostředí, kniha by se vám mohla líbit tak jako mně. Byl to skvělý čtenářský zážitek!

12.01.2023 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Na tuto knihu mě samozřejmě nalákal @zanicenyknihkupec, i když sama bych ji nejspíš taky nenechala bez povšimnutí, i obálka je pro mne poutavá.

Na anotace naštěstí moc nedám, tak jsem se rovnou pustila do příběhu.
A co jsem dostala? Neobyčejné vyprávění o jedné neobyčejné rodině napříč generacemi, příběhy plné zpívajících barev, fantazie a emocí, podávané s osobitým humorem, který byl někdy trochu na hraně, ale příběhu to vůbec neublíží, naopak jej posouvá až na hranici bláznovství.

O ději knihy se mi nechce psát, to se musí prožít. Kdybych napsala, že je to rodinná sága, mohlo by to vyznít třeba nudně, ale tady se rozhodně nudit nebudete.
Když se totiž začtete do vyprávění, kde se vyskytuje ruská cirkusová umělkyně, kterou si do Kodaně odveze dánský obchodník, mají spolu dceru, která se stane letuškou a zamiluje se do cvičitele holubů a pak spolu mají 3 dcery, z nichž jedna bude operní pěvkyní, druhá malířkou a třetí se touží stát kosmonautkou, tak věřte, že je na co se těšit.

Každopádně všechny postavy byly tak hezky divně sympatické (nebo sympaticky divné), že si je nešlo neoblíbit. Nejlepší hlášky měla pro mě babi Varinka, její mantra “ser na to hovado” je velmi výmluvná, odzbrojující a nadčasová.

Jestli máte rádi trochu toho podivna, knihu určitě doporučuji. A nezapomeňte, že “čas zázraků ještě neskončil”!

08.01.2023 4 z 5

Dvě klikaté cesty Dvě klikaté cesty Tom Franklin

Nečekala jsem, že se mi to bude tak moc líbit, tato kniha pro mě byla velmi příjemné překvapení! Zdánlivě poklidný příběh o životě v malém mississippském městě se rozvine v psychologické drama, ve kterém se rozvíří kalné vody minulosti a vykouknou kostlivci ze skříně.

Larry a Siles bývali jako děti kamarádi, byť byli každý z jiného těsta i společenských kruhů. Pak ale, když chlapci dospívají a začnou se zajímat o dívky, jednoho dne zmizí holka, s níž měl Larry právě rande. Je tedy poslední kdo ji viděl… Ale co se tehdy skutečně odehrálo? Co všechno se na malém městě dá ututlat?

Larry a Siles jsou nyní dospělí, jejich cesty se už dávno rozešly. Ten první z nich, Larry, žije sám s celoživotním cejchem viníka, ten druhý muž se stal místním policajtem. A jednoho dne opět zmizí z okolí mladá dívka a Larrymu teď navíc někdo usiluje o život.

Skvěle napsáno, zápletka pěkně graduje a hezky se mi to četlo, i když je téma příběhu dosti ponuré. Nic mu ale neubírá na zajímavosti a já knihu vřele doporučuji!

04.01.2023 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Opět jsem nadšeně sáhla po knize mé oblíbené Lucie Hlavinkové, a znovu jásám!

Sledujeme příběh patnáctileté Jany, která vyrůstá v totalitě, zemřel jí nedávno tatínek a prarodiče se chovají docela zvláštně. Jana má stále pocit, že její rodina něco tají nebo přinejmenším jí neříkají pravdu. Pustí se tedy do vlastního pátrání, co za tím vším vězí. A jak postupně rozkrývá rodinné tajemství, přichází na velmi zajímavé věci!

Líbilo se mi vyprávění z pohledu dospívající Jany, která, ač někdy trochu naivně, ale s tvrdohlavostí náctileté, šla za svým cílem - dozvědět se pravdu. Skvěle vykreslené prostředí totality, které si jistě dovedou představit i později narození, kteří tuto dobu nezažili. Příběh má spád, napětí a je velmi čtivý.
Další kvalitní román se zajímavě zpracovaným tématem naší historie. Velmi doporučuji!

23.12.2022 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Perfektní! Sériový vrah, pátrání po jeho obětech, policejní psycholožka, která je zároveň vrahovou dcerou, prostředí Mohavské pouště - tohle je pro mě zaručený mix na výborný napínavý thriller!

Vězněný sériový vrah se po letech rozhodne, že prozradí pohřebiště svých obětí. Ale trvá na tom, že u toho musí být jeho dcera Reni, nynější policejní psycholožka. Ta si z dětství nese trauma, jelikož s nálepkou vrahovy dcery se nežije dobře.

Ohledání místa v poušti se však zvrtne a začíná napínavé pátrání v děsivé minulosti!
Víc prozrazovat nebudu, kniha je plná napínavých scén, kdy jsem hltala stránky a byla napnutá jak to všechno dopadne. Zároveň se mi i líbilo pouštní prostředí, kdy hlavní hrdinové přistupují k přírodě s velkým obdivem a respektem.
Velice doporučuji všem milovníkům thrillerů a krimi!

18.12.2022 5 z 5

První láska, poslední pomazání První láska, poslední pomazání Ian McEwan

Osm povídek, jejichž témata bývají ve společnosti tabu (incest, fetišismus, zneužívání a další). Autor nám zde předkládá temnou a odvrácenou stránku lidstva, mnohdy s prvky absurdní nadsázky.

Nejvíc mě asi zaujala hned první povídka Prostorová geometrie, kde si hlavní hrdina pohrává s myšlenkou jakési plochy bez povrchu.
Nebo povídka Převleky, ve které se vyhaslá divadelní hvězda a malý chlapec oblékají k večeři do nejrůznějších kostýmů. Tato hra je zábavná do chvíle, než se role v kostýmech obrátí.

Jako celek to bylo docela ujeté, ale mně se to svým způsobem líbilo.
Třeba si od autora přečtu něco dalšího.

11.12.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dramatický příběh jedné rodiny zasazený do éry komunismu a jeho utopické budoucnosti jsem si nemohla nechat ujít. Toto byla moje třetí přečtená kniha od paní Mornštajnové a opět jsem byla příběhem přikovaná ke stránkám!

Marie s manželem nejsou úplně spokojení s vládnoucím režimem, rádi by něco změnili, proto se občas účastní demonstrací na náměstí. Ale ne všichni, kdo tam jsou s nimi, jsou na jejich straně. Když Marii zatknou a zavřou na dlouhých 20 let, nic už není jako dřív.

Kromě příběhu Marie sledujeme i malou Magdu, kterou už jakou malou holčičku přivedli “esenbáci” do takzvané ozdravovny. Zde mají z mladých lidiček vyrůst správní soudruzi, kteří se budou zasazovat o blaho společnosti a bdít nad ostatními soudruhy (například tím, že jakmile někdo pochybí, budou honem pospíchat na to upozornit někoho na vyšších místech).

Román je velmi čtivý, plný emocí, a ne vždy těch pozitivních. Rodinné vztahy jsou zde popsány tak, že máte pocit, že rodinu znáte, ale je vám líto, že jim nemůžete pomoci. Poplakala jsem si, hlavně na konci, to bylo velmi silné a smutné.

Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, co by teď s námi bylo, kdyby to tehdy dopadlo jinak. V této knize jsem si přečetla jednu z takových možností a naštěstí jsem to nemusela prožít. Samozřejmě jsem si při čtení vzpomněla i na Orwellovu klasiku 1984. Román Listopád velmi doporučuji, je to pro mě opět perfektní dílo paní Mornštajnové.

04.12.2022 5 z 5

Ještě jedny zavřené dveře Ještě jedny zavřené dveře Nuala Ellwood

Mladá Vanessa se baví tím, že si vyhlédne luxusní nemovitost, domluví si prohlídku a pak se vydává za cizí ženu, aby tak alespoň na chvíli okusila dokonalý život, po němž tolik touží.

Vanessa přišla totiž v dětství o maminku, a tak se upínala ke svým snům o perfektním světě s dokonalou rodinou.

Jednoho dne se seznámí s charismatickým Connorem a zdá se, že budoucí dokonalosti společného života nic nebrání. Pak ale Connor ukáže svou pravou tvář.
Vanessa, aby unikla jeho zvláštnímu chování, se čím dál víc věnuje své zábavě, která se jeví neškodně do doby, než v jednom z domů zemře při prohlídce jeho majitel. A Vanessa je bohužel poslední, která jej viděla naživu.

Pěkný psychothriller, svižný, s krátkými kapitolami a děj pěkně odsýpal, tak se mi to líbí. I když mě hlavní hrdinka zpočátku trochu štvala svou naivitou, pak se ukázalo, že všechno má svůj důvod a vše je jinak.
V románu jsou dobře vykreslené i další postavy, jako Vanessina sestra nebo její nejlepší kamarádka a jejich vzájemné vztahy.
Příběh realisticky ukazuje, jak snadné je podlehnout manipulaci a nechat se zaslepit tím, co sami chceme vidět.

Určitě doporučuji k přečtení, je to silné a zajímavé téma zasazené do lákavého prostředí londýnských domů.

27.11.2022 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Tohle bylo skvělé! Jako milovnice všeho severského jsem si i zde velmi přišla na své. A že je kniha Bouře prvním dílem nové série? Hurá!

Úspěšný finančník ze Stockholmu August Strindberg se rozhodne zanechat dosavadního života ve velkoměstě a přestěhuje se do vesničky, kde si hodlá, v budově bývalé pohřební služby, otevřít vetešnictví.

Vesnička je jistě malebná, když zrovna neprší, nefouká vítr nebo nezuří bouře, což je zde bohužel poměrně častý jev. A při jedné takové bouři, náhodou zrovna v den Augustova příjezdu, se ztratí místní učitelka.

Začíná rozsáhlé pátrání, při němž poznáváme i sympatickou vyšetřovatelku Marii Martinsson a s probíhajícím pátráním houstne i atmosféra ve vesničce.
August se chtě nechtě do vyšetřování zaplétá - a jak to bylo dál, to už si musíte přečíst, protože tohle vážně stojí za to!

Velmi se mi líbilo prostředí vykreslené v knize, i navzdory nepěknému tamnímu počasí jsem si moc přála vesničku vidět a setkat se tam se sympaťákem Augustem i paní vyšetřovatelkou Marií. Navíc příběh nabízí zajímavou zápletku a obejde se i bez krvavých výjevů, což ponurost a mrazivost příběhu krásně umocňuje.

Moc doporučuji nejen milovníkům detektivek, já jsem nadšená a těším se na další díly!

24.11.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Prozatím jsem se duchů namlsala do sytosti, děkuji! Po předchozích knihách od autorky tu na mě bylo těch duchů už trochu moc. Ale líbilo se mi to, i když o malilinko méně než předchozí knihy.

Ve strašidelném sídle rodiny Carrow se pořádají prohlídky pro senzacechtivé návštěvníky. Průvodkyně Remy zná každé zákoutí tajemného domu a všechny historky spjaté s jeho děsivým tajemstvím. V domě totiž kdysi bydlel krutý pán, který vraždil služebnictvo i pocestné!

Jeden z návštěvníků projeví zájem strávit v domě dva týdny a pátrat po stopách nadpřirozených jevů pomocí seancí i moderní techniky.

Osmičlenná různorodá skupinka je připravena a natěšena na nadcházející události. Ovšem nikdo nepočítal s několikadenní bouří, která dům na několik dnů izolovala od okolního světa.
A začaly se dít prapodivné a strašidelné věci!

20.11.2022 4 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Od Jany Poncarové jsem doteď nic nečetla. Ale nějak jsem věděla, že si budeme rozumět. Neodolala jsem její novince Herečka: Múza první republiky. A byla jsem okouzlena!

O herečce Jarmile Horákové jsem nevěděla vůbec nic, proto jsem se o to raději nechávala unášet tím krásně smutným vyprávěním o výjimečné divě 20. let.

Moc se mi líbily niterné myšlenky hlavní hrdinky, které nechávala zaznít ve svém deníku. Poodhalila nám tak trošku zákony herecké profese, vlastní pocity, radosti i smutky. Pro mladičkou Jarmilu Horákovou bylo jeviště životním posláním i zkázou.

Poznáváme Jarmilku jako malou holčičku, pro kterou je “hraní si na divadlo” vším. Postupně se její sen stává reálným a bylo pro mě potěšením sledovat, jak si mladá dívka neochvějně šla za svým snem a nenechala si jej nikým vzít. Ani tehdejší nelehkou dobou.

Jarmilin příběh se i díky jejímu dochovanému deníku dostává po dvaceti letech spisovatelce Olze Barényi a je pro ni inspirací k napsání divadelní hry na oslavu Jarmilina životního elánu i svobody.

Knihu doporučuji nejen milovníkům silných životních příběhů, ale také těm, kteří se rádi při čtení zatoulají do bujarého divadelního světa 20. let.

17.11.2022 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tady jsem se opět tak hezky bála! Pro mě zatím nejlepší duchařská kniha, kterou jsem od autorky přečetla.

Mladá Adrienne neměla dosud v životě moc štěstí. Maminka jí zemřela a jiné příbuzné nemá. Má jen svého milého kocoura Wolfganga. O to víc ji překvapí, když se dozvídá, že zdědila dům po své tetě Edith, kterou nikdy nepoznala.
Vydává se tedy s kocourem do domu, který je rozlehlý a odlehlý od ostatních sousedů. Sídlo je pochmurné, zanedbané a plné tajemných zákoutí, která Adrienne s kocourem začnou postupně prozkoumávat.

Mezitím se dozvídá, že se o domě povídají nejrůznější strašidelné historky. Co je na nich pravdy, to se pomaličku začíná dozvídat a zažívat na vlastní kůži.

A jak to bylo s Adrienne a jejím kocourem v tajuplném domě dál? To si přečtěte, třeba se budete při čtení taky tak pěkně bát jako já!

15.11.2022 5 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Velmi zajímavý, mrazivý a až prorocký thriller o světové pandemii, o technologickém pokroku na úkor přírody, o válce virů - těch biologických i virtuálních. Kniha si ke mně našla cestu v době, kdy jsme již pandemii všichni zažili na vlastní kůži, o to více mě mrazilo při čtení této knihy, vydané v roce 2020.

V jednom internačním táboře v Indonésii se objeví záhadná a smrtící infekce, proto je na místo poslán odborník - epidemiolog Henry Parsons. Avšak taxikář, který jej do tábora dovezl, se pravděpodobně stihl již nakazit, a nedbaje zákazů, odjíždí, aby se nazítří připojil k milionům poutníků na cestě do Mekky.
Pokud to bude nutné, je vůbec možné uzavřít posvátné poutní místo a držet tam všechny věřící v karanténě? To musí Henry se svými spolupracovníky zjistit a co nejrychleji zařídit.

Mezitím se světové mocnosti dohadují, kdo za původ smrtícího viru může, zda se jedná o hříčku přírody či uměle vytvořenou biologickou zbraň proti lidstvu.
Henry má však doma v Atlantě ženu a dvě děti, které čekají, až se jim vrátí v pořádku domů. Jenže Henryho dlouhá cesta v boji proti neznámé nemoci teprve začíná.

Co všechno se událo a odehrálo od vypuknutí pandemie a jaký to mělo dopad na Henryho a jeho blízké? Pokud vás to zajímá, přečtěte si tuto knihu plnou zvratů a napětí, určitě se nebudete nudit.
Příběh totiž nabízí nejen zamyšlení nad budoucností, nad hrozbami zkázy civilizace, ale i velice zajímavé informace o virech, vakcinaci či patogenech.
Nemyslela jsem si, že mě bude tak bavit téma z lékařského specializovaného oboru, ale i odborný výklad např. o hemaglutininu a neurominidáze při označování typů chřipek mě fascinoval a bylo to hezky vysvětlené.

03.11.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Moje druhá kniha od autorky a také se mi moc líbila. Zkrátka - duchové a tajemství, to je moje!

Náctiletá Tara se svým mladším bráškou mají maminku v nemocnici, je v kómatu po nehodě. Jelikož se o ně nemá kdo postarat, jedou do hor ke svým prarodičům, které však nikdy neviděli.
Babička s dědou se zdají být velmi pohostinní, jejich dům uprostřed lesů je obrovský, se spoustou pokojů. Ale většina z nich je zamčená.
A začínají se dít podivné věci! Nejen, že dům v noci vydává všelijaké zvuky, ale kolem domu za bouřky obchází záhadná hubená postava.
Dětem brzy dojde, že se tady děje něco podezřelého a tajemného a snaží se tomu společnými silami přijít na kloub.

Opět moc doporučuji, kdo si chcete přečíst nějakou oddechovku se strašidly a bubáky.

30.10.2022 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Pro říjnové čtecí dny jsem si zvolila trochu strašidelné duchařiny - a jsem nadšená!
Zas jsem si uvědomila, jak moc mám ráda tyhle pochmurné příběhy, kde z opuštěných domů čiší hrůza, nedaleko se ozývá tklivé havraní krákání a na všechno dohlíží starý černý kocour. Moje první a rozhodně ne poslední setkání s autorkou a se sérií Strašidelných domů.

V příběhu poznáváme Daniela, který se těžce protlouká životem, avšak má stále srdce na správném místě. Dočasně bydlí u bratrance, kde to není vůbec růžové, a tak ho velmi překvapí dopis, jenž mu nabízí práci i bydlení ve starém odlehlém sídle.

Daniel se statečně vydává lesem do starobylého panství Craven Manor, které je evidentně už dlouho opuštěné. Navzdory podivným okolnostem a hrůze, kterou dům vzbuzuje, se Daniel rozhodne práci přijmout a nastěhuje se do správcovského domku. Pána domu však zatím nepotkal, ten s ním komunikuje prostřednictvím dopisů. Hlavní instrukce znějí: po půlnoci nevycházet z domku a mít pečlivě zatažené závěsy a nikomu neotvírat!

Jestli vás zajímá, jak to bylo dál, určitě si knihu přečtěte, je to čtivé a oddechové, pro podzimní měsíce jako stvořené!

28.10.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Asi není potřeba příliš představovat tento rozsáhlý román od Kateřiny Tučkové, na kterém pracovala celou dekádu - a já smekám, je to opravdu fascinující a velice propracované veledílo.
Strhující historické vyprávění o emancipaci v církvi mě nadchlo a vtáhlo do děje. Ve vyprávění se prolínají linky současné i historické, doplněné o podrobná dobová vysvětlení, která jsou nejen velmi zajímavá, ale i poučná. Problematika tehdejšího vykořisťování církve je zde nahlížena z několika aspektů a právě ty faktografické pasáže dodávají románu téměř naučný rozměr.
A nebojte se, nejde o žádné nudné povídání o církvi - příběh je velmi vkusně nasazen na prolínání životních příběhů, po jejichž rozuzlení jsem netrpělivě, skoro až detektivně, prahla. Dozvídáme se, jak to tenkrát bylo když režim likvidoval církevní hodnostáře, jaký osud čekal řeholníky a především řeholnice.
Moc se mi líbilo vykreslení postav - především sestra Evarista, tu si snad musí oblíbit každý, také její protipól, kterého jsem nenáviděla - záporák biskup Havraj, i zlomená duše Lena, která přijíždí do bělovodského kláštera se svým trápením a příběhem nás provází a díky své archivářské činnosti v rámci rekonvalescence nám tak nechává nahlédnout do minulosti.
Velmi doporučuji k přečtení, i když se třeba nezajímáte o církev, ale tady navíc dostanete silný lidský příběh s historickým přesahem.

23.10.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Pro své první setkání s autorem jsem vybrala jeho poslední knihu povídek a musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Byla to pro mě taková milá seznamovačka, s jazzovým a beatlesáckým podkresem, což mám obojí ráda.

Četlo se mi to lehce a líbily se mi autorovy úvahy, občas byly tyto trochu melancholické nebo podivné, ale u žádného z příběhů jsem se nenudila. Z povídek na mě dýchala přívětivá a pohodová atmosféra.
Z této sbírky se mi nejvíce líbila povídka s mluvící opicí, i když mě ta opice na obálce knihy jaksi rozporuplně dráždila. A možná třeba i proto jsem po knize sáhla.
Rozhodně si přečtu i jiné Murakamiho knihy!

13.10.2022 5 z 5