lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbø je můj velký oblíbenec a ač miluji příběhy s Harry Holem, ani jiné autorovy knihy a povídky nikdy neopomenu.
A i tato sbírka povídek se mi opět velmi líbila, stejně jako předchozí Žárlivost.

V těchto povídkách se setkáme s různými tématy dystopického žánru, jejichž společným jmenovatelem je mrazivá krutost, které jsou lidé v určitých situacích schopni.

Nejde mi vyzdvihnout jen jednu povídku nade všechny, protože každá má pro mě svůj osobitý styl vyprávění nebo originální zápletku. Asi nejvíc mě oslovila úvodní povídka Krysí ostrov, ve které sledujeme příběh dvou rodin v prostředí postpandemické Ameriky, kde jsou osudy těchto rodin propleteny tragickými okolnostmi a touhou po odplatě a spravedlnosti.

Jako další mě velmi zaujala povídka Skartovačka, kde se rozehrává až skoro sci-fi příběh vědce, který objevil lék proti stárnutí. Za zmínku určitě stojí i povídka Cikády, kde se dotkneme tématu paralelních světů.

Moc se mi líbilo, jak se na několika málo stranách odehraje kompaktní příběh s neotřelou zápletkou a jak tento dokáže pěkně zabrnkat na emoce.
Velice doporučuji!

08.10.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Tohle bylo moc nádherné čtení s hutnou chutí hrušek a vůní kypré hlíny. Knihu jsem četla v září a perfektně se mi hodila jak náladou, tak podmanivou atmosférou pozdního léta. No a navíc knihu moc doporučoval na IG @zanicenyknihkupec a na toho já ráda dám!

Samotářská Liss pracuje na statku, sama se stará o celé hospodářství, o zvířata i veškerou sklizeň. Vlastní klid a poklidné plynutí života jí vyhovuje.
Sally je mladá rebelka, která je otrávená životem a nepochopená dospělými. Proto prchá před vším a všemi.
Tyto dvě rozdílné ženy se potkávají uprostřed polí, a možná právě díky své odlišnosti k sobě postupně hledají cestu, která se snad i promění v něco jako přátelství.

Není to však “jen” příběh o objevování krás a kouzel obyčejnosti - uchvátila mě i téměř detektivní zápletka, kdy nahlížíme do neveselé minulosti Liss a dozvídáme se tak, proč je tolik zranitelná.

Tento skvost v barvě zlátnoucího listí, zabalený do chutné poetiky, moc doporučuji k přečtení nejen za dlouhých podzimních a zimních večerů!

04.10.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Pro své první setkání s autorkou jsem si vybrala velmi dobře. Napínavý, společensky angažovaný román Děti nade vše mne zaujal tématem, které je velice silné a aktuální: konzum, sociální sítě, influenceři, youtubeři - a jakou roli v tomto kolotoči hrají děti?

První část knihy ukazuje dění ze současnosti, píše se rok 2019. Malá Kimmy, jejíž maminka je “hvězdou” sociálních sítí a své děti dennodenně natáčí při všech možných i nemožných situacích, jednoho dne zmizí. Začíná vyšetřování, kde se seznamujeme s pečlivou vyšetřovatelkou Clarou.
Ve druhé části nahlédneme do nedaleké budoucnosti, kde se setkáváme s Kimmy jako dospělou ženou a dozvídáme se, co si ona i její bratr odnesli z dětství “před kamerou”.

Obě části knihy se mi líbily, bylo to silné, napínavé, alarmující. Byla jsem nadšená z pedantské vyšetřovatelky Clary (proceduristka - to se mi moc líbí). Ale nejvíc se mnou zacloumalo téma jako takové.
Kniha je čtivá, nechybí zde drama a aktuálnost tématu mi co chvíli připomínala současnou českou scénu na sociálních sítích, která je mimochodem hezky shrnuta i v doslovu knihy (včetně termínu sharenting- teď už vím, co to je).
Moc doporučuji, opravdu moc!

04.10.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Klasické antiutopické dílo George Orwella jsem si chtěla přečíst už dlouho, a nějak se to tak stalo, že jsem jej přečetla v angličtině. Pravda, dalo mi to zabrat, o silný zážitek jsem však ochuzena nebyla!

Winston Smith pracuje jako úředník na Ministerstvu Pravdy. Jeho denním chlebem je zde falzifikace minulosti - upravuje veškeré dokumenty, knihy a tiskoviny tak, aby byly vždy aktuální. Vše je pod permanentním dohledem Velkého Bratra, který na všechny a na všechno shlíží z všudypřítomných obrazovek.
Na vše jsou restrikce, člověk může být odsouzen za pouhé myšlenky (tzv. myšlenkový zločin) či za mluvení ze spaní, je-li zde zaznamenáno jakékoli protivení se Straně a Velkému Bratrovi.
Děti jsou vedeny k tomu, že špehují své rodiče, zda náhodou nevedou protistranické řeči - a pokud ano, bez váhání je udají.
Ale bylo tomu tak vždycky? Na to se Winston snaží přijít, pátrá ve svých vzpomínkách a tajně si začne psát deník.

Neuvěřitelné nadčasový román, který perfektně vystihuje krutost totalitního režimu a potírání svobody jednotlivce. Velmi mě zaujalo celé pojetí příběhu, který je sám o sobě dosti ponurý, ale čtenář stále tak nějak doufá v ty světlé zítřky.
Moc jsem fandila hlavnímu hrdinovi a líbily se mi jeho úvahy např. o tom, že přeci pod jedním nebem jsme všichni stejní nebo alespoň podobní. V románu je hodně cítit silná víra jedince v NĚCO ve vesmíru, že se zkrátka stane NĚCO a vše nakonec dobře dopadne. A jak to všechno dopadne? No, to byste se divili.
Velmi doporučuji, je to opravdu pozoruhodné dílo.

30.09.2022 4 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Opět jsem si čtenářsky velice pošmákla - skvělá svižná detektivka Temná hra by neměla minout žádného milovníka napínavých příběhů.

Setkáváme se s inspektorem Henry Fordem, jehož minulost má pachuť manželčiny tragické smrti a před ostatními (včetně jeho dospívajícího syna) je zahalena tajemstívm.
Inspektor Ford je povolán k vraždě matky a synka. Těla byla nalezena v kaluži krve, vrah ženu nechal doslova vykrvácet.
Rozbíhá se pátrání a inspektorova intuice našeptává, že budou mít co dělat se sériovým vrahem.
Navzdory své minulosti a životním zkušenostem je pan inspektor velký sympaťák a také jeho nová “divná” kolegyně je fajn, spolu tvoří dobrou vyšetřovatelskou dvojici.

Kniha je velmi čtivá a chytla mě od prvních stránek. Popis vyšetřovacích postupů byl precizní a realistický, to se mi na detektivkách tohoto typu moc líbí. Sama jsem si podle průběhu vyšetřování tipovala vraha (no samozřejmě jsem se netrefila). Oceňuji i nahlédnutí do psychologie vraha pomocí jeho krátkých “zpovědí”, které čtenáře tak pěkně popletou. Mistrně vykonstruovaná a neobvyklá zápletka vám nedá spát dokud se nedozvíte jak to dopadne!

A jelikož se jedná o první díl nové série, už teď se těším na další díly a věřím, že se budou číst neméně parádně jako tento první díl!

Děkuji za recenzní výtisk albatrosmedia.cz.

25.09.2022 5 z 5

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Na zakončení léta jsem si vybrala ideální čtení, kdy jsem se přenesla do svého milovaného Říma. Do kouzelného města, ze kterého dýchá historie a sálá teplo z rozpálených uliček.
O knize od Gianfanca Calligariche jsem slyšela poutavé povídání v podcastu Záložka a kniha mě nadchla svou melancholií a italskou rozmáchlostí.

V příběhu poznáváme třicetiletého Lea, který se potlouká městem a protlouká životem. I když se kniha může jevit jako návod na klasický sladký život a nicnedělání, dlouhodobě by mě osobně toto nejspíš nebavilo. Ale hlavní hrdina si vysloveně libuje v četných a nekonečných večírcích, posedávání a klábosení v kavárnách na náměstí, v záplavě alkoholu, vášně i hysterie. O to horší pak bývá Leovo vystřízlivění do reality všedních dní, kdy jeho existenciální letargie a neukotvenost začínají nanovo.

Krásně je v knize popsán i samotný Řím - nejen jeho statická podoba architektonických skvostů, ale i vyzdvižení genia loci. Moc se mi líbilo přirovnání města ke skryté šelmě - Řím jako město, které je jako tajná součást každého, kdo jej navštíví.

Příběh tak pěkně líně plyne a kdo (stejně jako já) čeká, až se něco stane - tak nechť čeká trpělivě, ale jistě nebude zklamán tím, co od knihy dostane. Já zklamaná rozhodně nebyla a knihu doporučuji nejen milovníkům italské kultury.

18.09.2022 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Jak to, že jsem od Jiřího Březiny doteď nic nečetla? Velká chyba! Navíc, autor pochází z mých milovaných Budějc. O důvod víc doplnit si četbu jeho série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem. Začala jsem tedy od konce - pátým dílem série s názvem Nalezení, kniha vychází 15. 9. 2022.
Nutno říct, že neznalost předchozích dílů ze série vůbec nevadí, autor tu a tam odkáže na minulé případy, ale pro dokreslení mi to stačilo, protože jsem se stejně nemohla odtrhnout od aktuálního případu.
Ztratila se náctiletá Eliška. Měla hlídat svého mladšího brášku, avšak malý chlapec je záhy nalezen mrtev a jeho sestra se vypařila. Vypadá to na tragickou sourozeneckou rvačku, ale čím více se noříme do případu, vyplouvají na povrch i velmi staré skutečnosti, jejichž účastníkem byl kdysi shodou okolností tehdy dospívající Tomáš Volf. A možná proto se pak stal tím, kým je nyní.
Co se stalo tehdy v létě před 15 lety? Na co se teď již dospělý Tomáš Volf snažil celá léta zapomenout?
Vyšetřovatel Tomáš Volf se i přesto, že má dovolenou a chtěl odpočívat, zapojuje do pátrání po Elišce, jejíž zmizení se událo blízko jeho rodného města. A právě Tomášovy vzpomínky na ono osudné léto, kdy byl ještě kluk, jsou velmi důležitým pojítkem pro nalezení Elišky.
Musím velmi pochválit styl autorova psaní a propracovanost děje. Sledujeme vyprávění v současnosti, které se smysluplně prolíná s případem odehrávajícím se kdysi dávno. Moc se mi líbilo sledovat neúnavnou operativu vyšetřovatelů, vždycky mě baví nahlédnout tak trochu pod pokličku policejní práce. Zápletka knihy je originální a vyprávění i prostředí jsou tak autentické, že čtenáře vtahuje do dění. U mě se tedy tento pocit dostavil a jsem za to autorovi vděčná a rozhodně si nenechám ujít už žádnou jeho knihu!

13.09.2022 5 z 5

Kořist Kořist Julie Garwood

Po dobytí saské pevnosti Normany je mladá šlechtična odváděna králi, aby z ní učinil válečnou kořist a mohl ji získat jeden z rytířů v souboji. Nakonec se mladá šlechtična provdá za rytíře, který původně její pevnost dobyl. Postupně však zjišťuje, že tento rytíř pomalu dobývá i její srdce.
Pohádkový příběh o trpělivosti, paličatosti a lásce, jako oddechovka ideální, navíc pokud máte rádi historické pozadí příběhu.

04.09.2022 5 z 5

Oheň a led Oheň a led Julie Garwood

Odhodlaná kráska v nesnázích, zapeklitý případ, fešný pracovník FBI a láska jako trám - jak jsem poznala, toto jsou charakteristické znaky většiny knih Julie Garwood, které jsem zatím přečetla. A víte co? Mě to baví! Jsou to hezké oddechovky, pěkně se mi to čte a vím, co mám očekávat. Oheň a led mě nepřekvapil co se scénáře týče, dostalo se mi napínavé akce i milostného vzplanutí.
Reportérka malého deníku se náhodou dostane k rozhovoru se samolibým sportovcem, který však záhy po začátku závodu zmizí a najdou se z něj posléze pouze červené ponožky, které měl při startu na sobě.
Samozřejmě jí to nedá a chce záhadě přijít na kloub, do toho se zapojuje FBI a reportérka dostává ochránce v podobě arogantního krasavce, a jak tak společně vyšetřují, tak si k sobě najdou i cestičku a vzájemné zalíbení.

04.09.2022 5 z 5

Pět neděl v balóně Pět neděl v balóně Jules Verne

V rámci skupiny #klasikomilove, kde teď čteme žánr sci-fi, jsem ještě sáhla po klasice od Julese Verna. Toto nádherné vydání z roku 1967 jsem našla jako poklad v knihovně u mojí maminky. Možná jsem ho chtěla číst jako malá, ale určitě bych tomu nebyla bývala tolik rozuměla a užila si to tak, jako nyní.
Neobvyklá a velmi dobrodružná výprava doktora Fergussona a jeho dvou přátel nás zavede nad africký kontinent, jelikož se tito pánové rozhodli jej přeletět v balóně vlastní konstrukce, a to od Zanzibaru na východě až na západ kontinentu, do Saint-Louis.
S hrdiny zažíváme nejrůznější situace - zpočátku jde vše jako po drátkách, ale to by nebylo to pravé dobrodružství, kdyby se občas neobjevilo nějaké to nebezpečí.
Moc se mi líbily mistrně propracované pasáže s popisy neprobádaných krajin i podrobné technické provedení všech součástí balónu a vzduchoplaveckých dovedností posádky.
Napjatě jsem četla a hltala stránky, jak to všechno dopadne, jak se posádce podaří dokonat odvážný čin přeletět napříč Afriku balónem. A jestli vás tato dobrodružná výprava také zajímá, tak si knihu přečtěte, určitě nebudete zklamaní.

01.09.2022 5 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Temná detektivka přesně podle mého gusta, tentokrát z prostředí severofríského ostrova Amrum (aspoň už vím, kde to je), se sympatickou vyšetřovatelkou, se zajímavou zápletkou a pěknými popisy prostředí i policejního pátrání.
Na pláži na ostrově Amrum je nalezena mrtvola šéfa tamního dětského domova. Vypadá to zřejmě na infarkt, nicméně při pitvě jsou nalezeny jisté nesrovnalosti.
Na vyšetřování případu je ne náhodou nasazena hlavní komisařka Lena Lorenzenová, která na ostrově Amrum vyrostla, ale jako dospívající dívka z něj utekla.
Kromě komplikovaného vyšetřování záhadné smrti tak Lena čelí i vzpomínkám na Amrum a shledává se se svými blízkými, které tam kdysi zanechala.
Líbila se mi postava hlavní hrdinky i její psychologický profil, průběh vyšetřování byl opravdu detailně rozebrán, což mám ráda, vše bylo pěkně objasněno člověk má pocit, že se sám účastní této mravenčí policejní práce.
Navíc kniha je prvním dílem série, takže se můžu těšit na další díly, které si určitě s chutí přečtu.

23.08.2022 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Krásný, jemný a citlivý román, nejednu slzu jsem uronila, ale bylo to nádherné čtení.
Vdovec Arthur denně chodí na hřbitov, kde sedává u hrobu zesnulé manželky, povídá jí co dělal, co je nového, sní si nachystanou svačinu a pak zas jede domů.
Na hřbitov ráda chodí i zamlklá dívka Maddy, která má raději knihy a tichou přítomnost nebožtíků, než krutou přítomnost vrstevníků ve škole.
Tito dva lidé, které spojuje ztráta blízkého člověka, se nakonec spřátelí a každému z nich toto nové zvláštní přátelství pomůže v životě tak, jak asi potřebovali a určitě jinak, než by si byli představovali.
Příběh krásně plyne a je to moc miloučké čtení, i když někdy docela bolestné, ale stojí za to si knihu přečíst. Moc doporučuji!

19.08.2022 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Díky společnému čtení na IG s @marketa_kom_books a dalšimi, jsem se s chutí vrhla do této chuťovky od mého velkého oblíbence Stephena Kinga (knihu napsal pod pseudonymem Richard Bachman). A byla jsem nadšená!
Advokát Billy Haleck je úspěšný, má ženu a dceru a taky velkou nadváhu. Jednou, při chvilce nepozornosti v autě, přejede starou cikánku. Ale jelikož má dobré konexe a zavedenou právnickou praxi, soudce jej záhy osvobodí. Otec zesnulé cikánky nad Billym pak vysloví zvláštní kletbu - řekne mu prostě “zhubni”.
A Billy skutečně začíná pozvolna hubnout, má z toho radost, která ale netrvá dlouho - jeho hubnutí totiž stále pokračuje. Jak to zastavit? Kdo mu pomůže?
Perfektně zpracované, svižné a velmi čtivé, příběh nabízí pěknou dávku tajemna, místy jsou popisy dosti brutální, ale to ke Kingovi už patří. Zápletka je velmi jednoduchá, o to zajímavější je pak konečné rozřešení, na které jsem pak ještě dlouho musela myslet.
Velice doporučuji! Pokud Kinga náhodou ještě neznáte, mohlo by se líbit. A kdo jste Kingův fanoušek, tak neváhejte.

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Krakatit jsem četla hned po R.U.R., neměla jsem Čapka ještě dost. Tady už pro mě byla forma románu čtivější.
A co je to ten Krakatit? Je to vynález inženýra Prokopa, jedná se o velmi silnou až strašlivou výbušninu, která vybuchuje i na dálku pomocí elektromagnetických vln.
Na začátku sledujeme Prokopa, jak horečnatě bloudí městem, má poraněnou ruku od svého právě objeveného zkázonosného vynálezu a potkává svého někdejšího spolupracovníka Tomeše. Ten se Prokopa ujme a doma jej ošetří. Jak Prokop blouzní, vykřikuje části vzorce, jichž se Tomeš zmocní a prchne s nimi. Prokop pak všude možně hledá Tomeše, pak hledá záhadnou dívku, která také hledá Tomeše a vůbec mi připadalo, že chudák Prokop pořád něco hledal.
Líbilo se mi to moc, ač jsem měla dlouho pocit, že sledujeme celou dobu jakési horečnaté blouznění. Ale spíš než o zkáze a výbuších je to pěkná psychologická sonda o tom, co je dobro a zlo a jak s nimi nakládat, obzvlášť pokud máte v rukou nástroj moci. Čekala jsem na rozuzlení, jestli Prokop nakonec našel, co hledal - a jestli vás to taky zajímá, tak si to přečtěte, protože ta krásná čeština jakou je to psáno, to je prostě lahoda!

19.08.2022

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. bylo psáno formou divadelní hry, na což si vždycky ze začátku musím zvyknout, ale pak už se mi to čte celkem dobře, hlavně se mi líbí, že se neztratím v dialozích a hned přesně vím, kdo co říká.
Sledujeme utopistické drama, ve kterém nahlédneme do továrny na umělé lidi – roboty. Roboti pracují pro lidi, nebo spíše místo nich. A co tedy dělají lidé, když nemusejí pracovat? A ptal se někdo robotů, jestli se jim to líbí? Neptal, protože roboti nemají city. Tedy – neměli by je mít, jsou přeci umělí.
A jak to dopadne – to je dobrá otázka k zamyšlení, co by se stalo, kdyby…
Líbil se mi nápad s roboty, i když to není téma, které bych vyhledávala, ale moc ráda jsem si to přečetla.

Spolek Jane Austenové Spolek Jane Austenové Natalie Jenner

Tohle bylo moc milé oddechové čtení. Zatím jsem od Jane Austenové nic nečetla, ale po přečtení téhle knihy to chci určitě napravit!
V jedné malebné vesničce na jihu Anglie se pár místních usedlíků rozhodne zachovat dědictví spisovatelky Jane Austenové, která kdysi v těchto končinách žila a psala své romány.
Skupinka je to velmi rozmanitá - místní lékař, mladá vdova nebo mladinká služka, ke kterým se připojí i hollywoodská filmová hvězda. Všichni mají společnou lásku ke knihám této spisovatelky.
Zároveň se každý z nich potýká i se svými soukromými trablemi, ale jak to všechno nakonec dopadne - nechte se překvapit a přečtěte si tuto příjemnou oddechovku.
V knize se i hovoří o románech Jane Austenové a komentují se postavy z těchto knih, ale i když jsem je neznala, nebylo to na škodu, naopak mě to navnadilo k přečtení některé z knih této významné spisovatelky.

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Teda - tak tohle bylo něco! Opět velké díky za tip mé drahé @marketa_kom_books!
Po dlouhé době perfektní mysteriózní thriller, u kterého jsem měla husí kůži, četla s pusou dokořán, hltala strany a byla netrpělivá, jak to všechno dopadne!
V jednom horském městečku v roce 2008 záhadně zmizí sedmnáctiletá Julie, dcera náčelníka četnictva Gabriela Moscata. Tento případ vyšetřuje sám Gabriel, ovšem bez valného úspěchu, po jeho dceři se slehla zem. V jeho zoufalém pátrání nastane zvrat, když se zmatený Gabriel jedné noci probudí v místním hotelu a za okny padají mrtví ptáci. Na hotelové recepci se pak dozvídá, že se píše rok 2020 a jeho dcera je pohřešována už přes dvanáct let.
Skvěle vykonstruované, napínavé a pěkně zvrácené. Moc se mi líbilo prolínání vyšetřování Paula a Gabriela, kdy každý pátrá z jednoho konce, aby se dobrali společné pravdy.
A jak to dopadne? Přečtěte si! Jestli máte tenhle žánr rádi jako já, bude se vám kniha určitě líbit.

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Pro mě velmi silná a skvostná kniha, moje první setkání s africkou autorkou. Bylo to něco jiného, než obvykle čtu (téma náboženství a Afriky) a jsem ráda, že jsem se ke knize dostala, protože příběh mě fascinoval, chytnul a nepustil.
Příběh vypráví o nigerijské prominentní rodině, o patnáctileté Kambili a jejím starším bratrovi, kteří žijí s rodiči v přísně katolickém prostředí. Jejich otec, továrník a mecenáš, je sice ve městě uznávaným a uctívaným občanem, ale doma jeho náboženský fanatismus vyvolává velmi tíživou atmosféru. Děti mají striktně daný domácí rozvrh, přesně vymezeno s kým a jak dlouho se mohou stýkat a pokud jejich školní prospěch není nejlepší, despotický tatík má pro ně vždy nějaký neotřelý způsob trestu.
V době vojenského puče jsou děti poslány na maloměsto k tetě Ifeomě, která učí na místní univerzitě, má malý skromný byt plný knih, vůně koření a smíchu jejích tří dětí. Kambili s bratrem tak poznávají, že život není jen přísný řád a neustálé modlení, jelikož z domova nic jiného neznají. Když se pak děti vrátí domů, nastane zásadní dramatický zvrat, který zamíchá s dosavadním životem celé rodiny.
V knize jsou velmi pěkně popsány rozdílné životy Nigerijců konvertovaných ke katolické církvi a původních vyznavačů tradičních nigerijských božstev.
Velmi zajímavá kniha se silným příběhem. Rozhodně doporučuji přečíst, stojí to za to.

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Další skvělý příběh genealoga Jeffersona Tayta. Líbilo se mi opět prolínání dějových linek ze současnosti a z minulosti, kdy JT pátrá v dávné historii, aby objasnil přítomnost svých klientů.
Jednoho dne si genealoga JT najme jistá americká dáma, protože jí přišel záhadný balíček od neznámého odesilatele. Balíček obsahoval starý dětský kufřík. Jaké tajemství skrývá a proč jej obdržela? JT odjíždí hledat až do Anglie.
Stopy vedou do roku 1944, k pokrevní linii jeho klientky, která celý život neměla tušení, že byla adoptovaná. Kdo byla její biologická matka a proč ji dala tenkrát k adopci? Dostáváme se tak až k dávnému příběhu tragické lásky mladé anglické dívky a amerického vojáka. Jenomže nic není tak snadné jak bychom si přáli a i životní osudy těchto mladých zamilovaných postihlo neštěstí a ošklivé události.
Mám ráda pátrání v rodinných historiích a objevování dávných tajemství. Určitě si s chutí přečtu další díly série s genealogem Jeffersonem Taytem.

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Konečně! Konečně přišel čas na knihu od mé velmi oblíbené spisovatelky, kterou jsem si tak dlouho přála přečíst! Paní Hlavinková se stala mou oblíbenou autorkou hned po přečtení Apatykáře, za jehož tip děkuji své drahé @marketa_kom_books.
V příběhu sledujeme osudy různých zaměstnanců slavného módního salonu Hany Podolské v 50. letech. Tento tehdy luxusní a elegantní salon navštěvovaly zámožné paničky i manželky prezidentů. Díky přízni jedné z nich, paní Gottwaldové, sama majitelka Hana Podolská i po znárodnění podniku v salonu zůstává, avšak již jako řadová prodavačka.
Příběh se však netočí pouze kolem paní Podolské - sledujeme neméně pohnuté osudy jejích švadlen - prostořeké Mileny, starostlivé Květy, jejich nápadníků, bohémského syna paní Podolské a dalších.
Čtivou formou se dozvídáme o tehdejší nelehké tísnivé době. S postavami jsem velmi soucítila a moc jsem všem držela palce, ať to pro ně dopadne co nejlépe v rámci tehdejší doby a možností. Moc se mi líbilo i vykreslení života za totality, pochmurná atmosféra čišela ze stránek a já hltala příběh od začátku do konce. Věděla jsem, že budu z knihy nadšená! A musím samozřejmě pochválit obálku, moc pěkně zpracovaná!