lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Příště bez citronu Příště bez citronu Lucie Mečířová

Kniha mě příjemně překvapila. Zprvu jsem se trochu bála, že v příběhu bude jenom sex, ale nebylo tomu tak. Dostala jsem čtivý psychologický příběh o nesnadném životě hlavní hrdinky, která si prochází jakýmsi traumatem, ale dlouho nevíme jakým. A mě samozřejmě moc zajímalo jak to vše dopadne.
Sledujeme příběh londýnské mladé ženy Nancy, které známosti na jednu noc nečiní problémy. Problémem se naopak jeví cokoli dlouhodobějšího. Čeho se Nancy tolik bojí? Snaží se sama sobě pomoci díky dálkovému studiu psychologie, protože chce přijít na způsob jak zabránit myšlenkám aby se jí nerozutíkaly směrem, na nějž by si tolik přála nemyslet.
Kniha Příště bez citronu je příběhem o lásce, o přátelství, o nenávisti a strachu, ale také boji s démony minulosti. Styl vyprávění je velmi osobitý, nebere si servítky, což mi ke knize sedlo. Téma vyústění příběhu je dosti závažné a myslím, že se s ním autorka vypořádala velmi pěkně!

19.08.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tak tohle bylo super! Detektivka přesně podle mého gusta. Krásné prostředí malebné švédské vesničky, sympatičtí vyšetřovatelé, bezvadná zápletka. Moc jsem si to užila a tímto moc děkuji @dobre_knihy za výhru!
Knihu jsem si přála přečíst už na základě anotace, která slibovala detektivku ve stylu Agathy Christie. A navíc ta krásná obálka!
Příběh nás zavede do poklidné švédské vesnice, kde dosud největšími přestupky byla rychlá jízda anebo hospodská potyčka. Jednoho dne však dojde i na vraždu. Obětí se stane svérázná realitní makléřka, jejíž projekty jsou místním obyvatelům trnem v oku. Podezřelých je tedy relativně mnoho.
Pro lokální policii je štěstí, že zde zrovna tráví dovolenou věhlasný stockholmský vyšetřovatel Peter Vinston, tedy je tím nejlepším pomocníkem a poradcem při vyšetřování.
Je to milé, vtipné, žádný krvák, prostě perfektní oddechovka, kterou moc doporučuji nejen milovníkům Švédska nebo Agathy Christie. A vypadá to na mou (další) novou oblíbenou sérii - toto byl první díl ze série Vraždy v Österlenu.

19.08.2022 5 z 5

Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Kočičí zaklínání - Irské mýty a pověsti Michael Scott

Zaujal mě už samotný název a obálka je také moc krásná. A co teprve ty příběhy!
V knize se objevují kouzelné bytosti a národy, které žijí ve stínech pahorků, skřítkové přebývající ve skrýších, ale především jsou to vyprávění plná obyčejných lidí, kteří se setkávají s tajemnými a magickými silami. Některé příběhy měly dokonce hororový nádech (např. Ztracená nevěsta), nebo krásně strašidelnou atmosféru (hned první příběh Vlci, ten jsem si okamžitě zamilovala).
Příběhy a postavy se prolínají v různých vyprávěních, některé volně navazují - to bylo moc zajímavé. V knize jsou vložené i krásné perokresbové ilustrace, které doprovázejí vybrané příběhy a pěkně dokreslují záhadně-pochmurnou atmosféru zeleného Irska. Velmi doporučuji! Kniha není k sehnání, ale já ji prostě musím mít doma!

19.08.2022 5 z 5

Král světla - Arabské mýty, legendy a pohádky Král světla - Arabské mýty, legendy a pohádky Jiří Tomek

Nádherně zpracovaná kniha, která pojednává o zrození světa podle arabských legend.
Najdeme zde předislámské báje, pověsti a legendy z různých arabských zemí, či vyprávění o Proroku Muhammadovi.
Příběhy jsou plné džinů, princezen, udatných hrdinů i nadpřirozených stvoření.
Na konci knihy nalezneme i arabské pohádky, z nichž nejznámější jsou Pohádky tisíce a jedné noci. Doporučuji knihu klidně i číst dětem, tento orientální svět je plný fantazie a je to zas něco jiného.

Exit West Exit West Mohsin Hamid

Moje první setkání s autorem a také moje nejnovější odeonka, která mě nalákala tématem i obálkou.
Dva mladí lidé se do sebe zamilují, ale jelikož v jejich zemi vypukl ozbrojený konflikt, hledají útočiště, kde se dá. Objeví se však záhadné dveře, kterými lze projít kamkoli, do jakéhokoli místa na světě.
Autor nám předkládá téma migrace takovým nevšedním až magickým způsobem, a to prostřednictvím kouzelných dveří, které jsou pečlivě střeženy těmi, kdo o jejich existenci vědí. V tomto krátkém příběhu je, kromě lásky a vztahu dvou hlavních hrdinů, také spousta filosofických otázek na téma domova nebo přizpůsobení se v cizím prostředí.
Zajímavě podaný příběh na stále aktuální téma, který jde syrově k věci, zahalený do tajemna magického realismu.
Kdo máte rádi netradiční příběhy, které v sobě nesou otázky k zamyšlení, doporučuji k přečtení tuto útlou knihu.

19.08.2022 4 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Skvělý příběh plný napětí, odhalování dávného tajemství, prolínání současného hledání s příběhy z minulosti a sympatický genealog, který pátrá po stopách dávné cornwallské rodiny.
Sledujeme dvě dějové linie, jednu z roku 1783, druhou ze současnosti. Tehdy,
po americké válce za nezávislost, se rodina Fairbornových rozhodla vrátit zpět do Anglie. Po přistání u rodných břehů však všichni její členové beze stopy zmizí.
V současnosti je americký genealog Jefferson Tayte svým klientem pověřen, aby zjistil, co se kdysi s rodinou Fairbornových stalo. Jeho pátrání se zaměřuje na tehdejší tragický život mladé cornwallské dívky, její psací skříňku a odkrytí temného tajemství.
Kniha se mi četla moc hezky, hned mě vtáhla do děje a hltala jsem stránky příběhu, protože se neustále něco dělo. Obě dějové linky mě bavily, byla jsem napnutá jak to všechno dopadne. Doporučuji všem, kdo mají rádi oddechové, avšak napínavé čtení.

19.08.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Není určitě potřeba blíže představovat tento alegorický satirizující román George Orwella. Jsem moc ráda, že jsem si ho přečetla, je totiž perfektní a velmi nadčasový.
Tento kratičký román formou bajky popisuje vztahy na jedné farmě, kde zvířata brojí proti farmáři a naříkají nad svým žalostným údělem.
Jednoho dne se zvířata vzbouří, vyženou farmáře i s jeho pomocníky a hodlají farmu svobodně vést sama.
Všechna zvířata jsou zpočátku nadšená nově nabytou svobodou a hojností pro všechny. Avšak každá legrace jednou končí a mezi zvířaty se postupně buduje jakási hierarchie.
Nadvláda prasat najednou nabývá rozměrů tyranie, kdy prasatům je dovoleno vše, ale ostatní zvířata nesmějí nic, jen “držet hubu a krok”.
A jak to všechno dopadne? Přečtěte si sami, stojí to rozhodně za to.

Marokánka Marokánka Christine Mangan

Maroko je moje oblíbená destinace, proto mě titul knihy hned zaujal, a po přečtení anotace ještě víc.
Píše se rok 1956 a sledujeme příběh Alice, která se s manželem přestěhovala do marockého Tangeru, ale moc se tam necítí doma. Manžel se pořád někde potlouká venku po městě, které Alici děsí, proto raději stále zůstává doma.
Na návštěvu za Alicí přijíždí její dávná kamarádka a spolužačka Lucy. Alice ale její přítomností není příliš nadšená.
Pozvolna se začnou objevovat útržky z jejich dřívějšího života, kdy se stala tragédie, při níž přišel o život tehdejší Alicin snoubenec.
Tyto dvě kdysi nerozlučné kamarádky spolu od oné tragické noci nepromluvily. Lucy se teď všemožně snaží vztahy s Alicí napravit, proto Alici, která si na život v Maroku a jeho přeplněné ulice a nesnesitelné horko nedokáže zvyknout, se vším vehementně pomáhá.

Alici však brzy začnou dohánět dřívější pochybnosti, v přítomnosti Lucy se cítí nesvá a vzpomíná na dávná nedorozumění, která teď nabývají jiných rozměrů.
Náhle se ztratí Alicin manžel a ta má podezření, že s tím Lucy může mít něco společného.
Je tedy Lucy opravdu nebezpečná, nebo si jen Alice přeje, aby to tak bylo? Kdo má pravdu o tom, co se skutečně tehdy stalo? A jak to je se zmizením současného Alicina manžela?
Kniha se mi moc líbila. Čekala jsem toulky po marockých rozpálených ulicích, to se mi splnilo. A navíc jsem dostala pěkně propletený příběh dvou dávných kamarádek, příběh o manipulaci, lásce a závisti. Opravdu velmi doporučuji!

Nemůžeš mě milovat Nemůžeš mě milovat Julie Garwood

Moje druhé setkání s autorkou a i tento příběh se mi líbil. Opět se setkáváme s krásnou mladou ženou, se sympaťákem z FBI, a jak to asi všechno dopadne?
Mladá právnička Olivie se náhodou připlete k zásahu FBI a tím jej nevědomky pokazí.
Sama je přitom na stopě rafinovaného Ponziho schématu, které může zničit životy mnoha nic netušícím lidem.
Ale ani ona sama není úplně v bezpečí, jelikož se ve svém pátrání pustila na velmi tenký led. A tak se obrátí s prosbou o pomoc na sympaťáka z FBI, se kterým se setkala při tom nevydařeném zásahu.
No a jak to tak bývá, vzájemná spolupráce pomalu přerůstá v náklonnost, jíž se však Olivie ze záhadných důvodů brání. Co skrývá její minulost a její dospívání? A jak obstojí v bitvě s vlastními pocity?
Doporučuji opět fanouškům tohoto romantického žánru.

Černý cukr Černý cukr Miguel Bonnefoy

Moc krásný román o staré korzárské legendě, o výrobě rumu, ale také filozofický příběh o lidech a hledání pokladu, kterým je však pro každého něco jiného.
Příběh začíná ztroskotáním lodi slavného kapitána Morgana spolu se svým tajemným pokladem. V průběhu dalších staletí je poklad neustále hledán.
Jednoho dne se na farmě s cukrovou třtinou objeví hledač pokladů. Denně odchází do džungle prozkoumávat terén a hledat bájný poklad kapitána Morgana. Nakonec na farmě zůstane a začne pomáhat s výrobou rumu, který je vyhlášený široko daleko.
Jak to nakonec dopadne a kdo najde poklad? Přečtěte si sami, je to překvapivě jednoduché, krásné, ale i smutné.
Příběh se mi moc líbil, hned jsem si zvykla na rychlé plynutí času ve stylu, jakým byl vyprávěn, nadchla mě atmosféra a prostředí Karibiku. Doporučuji všem, kdo mají rádi příběhy k zamyšlení s nádechem magična.

Ideální muž Ideální muž Julie Garwood

Mladá lékařka Ellen je při joggingu v parku svědkem přestřelky mezi prchající dvojicí a policií. Jeden policista je postřelen, a tak Ellen neváhá a poskytne mu na místě odbornou první pomoc do příjezdu záchranky. Kolega raněného ji pak vyslýchá jako svědkyni, a navíc je to velmi charismatický fešák!
Jelikož je Ellen důležitým očitým svědkem, musejí s panem vyšetřovatelem spolupracovat v rámci ochrany svědků - no, a pak mezi nimi samozřejmě přeskočí jiskra.
Mně se to líbilo, četlo se to lehce, je to pro mě takové příjemné odpočinkové čtení.
Určitě doporučuji všem, kdo mají rádi romantické příběhy říznuté trochou akčnosti z prostředí FBI.

Modrá Modrá Maja Lunde

Kniha mě lákala už dlouho, něco mě k ní táhlo. Asi i proto, že modrou barvu mám nejraději. To, že se jedná o součást klimatického kvarteta, jsem nevěděla. Ale nebojte se, jedná se o samostatný román, který je součástí této environmentální tetralogie, do které patří i knihy Historie včel nebo Kůň Převalského. A nebyla jsem zklamaná, dostala jsem silné příběhy k zamyšlení prostřednictvím životů hlavních protagonistů.
Sledujeme dvě dějové linie v současnosti (rok 2017) a v blízké budoucnosti (rok 2041).
V roce 2017 se setkáváme s téměř sedmdesátiletou Signe, která se vydává sama na riskantní cestu přes oceán ve své plachetnici. Pluje z Norska až k jižním břehům Francie, aby přivezla své dávné lásce prapodivný dar. Signe je už od mládí velká ekologická aktivistka a vždy bojovala za zachování původní přírody své rodné země, především krásných vodopádů Sester - Søsterfossene.
V roce 2041 potkáváme Davida a jeho malou dcerku. Oba jsou na cestě přes vyprahlou Evropu, která trpí velkým nedostatkem vody. Dostávají se do francouzského uprchlického tábora, v jehož blízkém okolí naleznou v jedné opuštěné zahradě, daleko od mořského pobřeží, starou plachetnici.
Kniha přináší děsivé ekologické varování, nutí k zamyšlení, ale je to velice propracovaný a napínavý román. Oběma hlavním hrdinům jsem fandila a prožívala s nimi jejich strasti. Doporučuji k přečtení všem, kdo se rádi zamýšlejí nad ochranou a budoucností naší modré planety.

19.08.2022 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

V jednom lese nedaleko Osla je nalezeno tělo mladé dívky instalované v hnízdě vystlaném sovím peřím. Dívka se nedávno ztratila z domova pro problémovou mládež.
Případu se ujímá ostřílený detektiv Holger Munch, kterého čtenáři znají už z knihy V lese visí anděl. Já nikoli, budu si tedy muset doplnit vzdělání.
Vyšetřování případu však nepostupuje jak by si vyšetřovatelé představovali, až do chvíle, kdy se objeví tajemná nahrávka z hlubin internetu, ve které se mihne silueta lidské postavy pokryté sovím peřím.
Kniha je velmi napínavá, četla se mi pěkně a nedočkavě jsem čekala na rozuzlení, od stránek se nešlo odtrhnout. Doporučuji všem, kdo mají rádi dobré krimi příběhy, obzvláště ty severské.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Proč je na obálce ten věneček? Ten tam má opravdu osudovou úlohu.
Knihu jsem zaznamenala jakmile vyšla v roce 2017, to jsem ale ještě neměla bookstagram, ani tolik času na čtení. Všichni knihu četli, všichni z ní byli nadšení. Nyní jsem po Haně sáhla konečně i já. A jsem nadšená!
Jednou v zimě roku 1954 devítiletá Mira neuposlechne zákaz rodičů a vydá se s kamarády k řece, kde chtějí nebezpečně jezdit na ledových krách. Mira uklouzne, spadne do ledové vody a má doma průšvih. Za trest při rodinné oslavě nedostane zákusek.
Tento trest se však pro Miru změní v zásadní zlom v jejím životě. Následuje tragédie, která Miru na dlouhou dobu spojí s její divnou tetou Hanou, kterou mají všichni za podivínku. Chodí pořád v černém a po kapsách nosí suchý chleba. Kdo je Hana zač a co si všechno prožila?
Tuhle neuvěřitelně strhující knihu s tolik pohnutým osudem hlavních hrdinek jsem úplně hltala a přečetla na jeden zátah. Bylo to dramatické, emotivní, ale velmi krásné. Doporučuji těm, kdo se nebojí tématu koncentračních táborů a rádi si přečtou velmi kvalitní román!

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Od pana Hájíčka jsem do teď nic nečetla. A to byla chyba. Začala jsem tedy touto jeho nejnovější knihou Plachetnice na vinětách. Zaujal mě hned samotný název - takový jihočeský motiv, to já ráda.
Sledujeme příběh rozvedené osamělé Marie, docentky literatury, která pendluje mezi Prahou a Českým Krumlovem, kde má na krumlovsku své stárnoucí rodiče i věčně uštěpačnou sestru.
Marie to nemá jednoduché, v rodné vesnici jí starousedlíci “dávají sežrat”, že žije v hlavním městě, ale ona sama si moc v bavlnce nežije, nikdo nemá totiž ponětí, čím si prochází a ani se jí na to nikdo neptá.
Hlavní hrdince jsem fandila, že snad konečně nalezne sama sebe nebo že dojde k nějakému zvratu v jejím životě - a nebyla jsem zklamaná. Není to žádná akčňárna, ale to se mi právě líbilo. Líbilo se mi hlavně to toulání po Krumlově a jeho krásných uličkách a malebných zákoutích.
Jihočeské divadlo dokonce hraje představení na motivy knih Jiřího Hájíčka (např. Rybí krev, Selský baroko), a to mě velmi zaujalo a určitě se na nějakou z těchto her do divadla vypravím.

Napospas Napospas Kiran Millwood Hargrave

U této knihy mě velmi nalákala anotace. Pustila jsem se do čtení a nemohla jsem to odložit, tak moc mě příběh pohltil.
V roce 1617 postihla ostrov Vardø na severovýchodě Norska katastrofální bouře, při které na moři zahynula většina mužů, kteří právě vyrazili na rybolov.
Ženy se musely popasovat s touto novou tragickou situací a poradit si s obživou a chodem celé vesničky.
Na ostrov je následně vyslán komisař, který má dohlédnout na to, aby se zde zabránilo domnělým čarodějnickým praktikám.

Sledujeme zde příběh dvou mladých žen, Maren a Ursuly, mezi nimiž se časem vyvine důvěrný přátelský vztah. Maren je obyvatelkou ostrova, Ursula je mladá městská dáma zvyklá na společnost a služebnictvo, a zároveň je novomanželkou zmíněného komisaře, který má na ostrově speciální poslání.
Ursula se s pomocí Maren učí nejzákladnějším dovednostem, které jsou pro život v těchto drsných končinách nezbytné. Navíc se ve vesnici rozpoutá kolotoč absurdních obvinění z čarodějnictví a Ursula s hrůzou zjišťuje, že se na tom podílí právě její manžel.
Velice doporučuji, pro mě to byl parádní zážitek. Kniha má přesně moje oblíbené body: zima, nehostinný sever, čarodějnice.

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Tohle bylo tak milé čtení! Sice takové melancholické, ale většinou laskavé; chvílemi jsem se smála, pak jsem byla v šoku a brečela jsem, ale je to opravdu krásná kniha! Moc hezký styl psaní, na který jsem si rychle uvykla.
Jak se dá pěkně vylíčit jedna “obyčejná” vesnice se všemi svými neobyčejnými příběhy tamních obyvatel. Každý z nich je svým osobitým způsobem tak trochu praštěný, ale jako celek funguje vesnická komunita velmi dobře. Děj sám o sobě plyne se všedními starostmi i radostmi, jde tam samozřejmě také o lásku - a to ať utajovanou, nebo tisíce kilometrů vzdálenou.
Díky Oldovi (na IG @zanicenyknihkupec) za tip na tuto knihu, jinak by mě minula a byla bych ochuzena o takový milý zážitek!

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Tak tohle byl přesně můj šálek kávy! Jak říká má milá Kizuizi (na IG @marketa_kom_books): “staré sídlo a bubáci” - jó, tak to já taky můžu!
Čerstvě ovdovělá Elsie se přestěhuje na venkovské sídlo svého zesnulého manžela.
Služebnictvo ji příliš vřele nevítá, panství je temné a ponuré, počasí anglického venkova lepší atmosféře taky moc nepřidá.
Navíc na Elsie čeká v podkroví domu docela dost nepříjemné překvapení v podobě dřevěných figurín (tzv. tichých společníků, jak se vlastně jmenuje i originál knihy - The Silent Companions).
V domě se pak začínají dít velmi zvláštní věci, několik nešťastných náhod a záhadných nehod, které vyústí velkým požárem.
Příběh se prolíná se současností a s vyprávěním a vzpomínkami Elsie, která je momentálně v psychiatrickém ústavu. Tam se vzpamatovává ze šoku způsobeného jednak pobytem v tom prazvláštním ponurém sídle rodu Bainbridgů, tak i následným požárem.
Pomocí svého lékaře, který jí naslouchá a chce pomoci, se může očistit - anebo úplně zbláznit.
Příběh jsem hltala, tohle temné sychravé prostředí v knihách miluju! Velmi doporučuji, je to čtivé a líbila se mi celková atmosféra knihy.

Podobizna Podobizna Nikolaj Vasiljevič Gogol

Kraťoučká a příjemně strašidelná novela o malířích, kterým tajemná a záhadná lichvářova podobizna přinesla nejen slávu a úspěchy, ale také duševní šílenství a zkázu jejich talentu.
Moc se mi líbil tento jednoduchý, avšak psychologický, lehce hororově laděný příběh, kterému však nechyběl ani humor nebo filozofování. Určitě stojí za přečtení! Nebýt čtení ve skupině #klasikomilove asi bych se k přečtení jen tak nedostala, což by byla škoda.

Poslední let Poslední let Julie Clark

Dvě ženy, Claire a Eva, se potkají na letišti. Obě chtějí zmizet ze svých dosavadních životů. Nakonec si na poslední chvíli vymění letenky.
Claire má zdánlivě báječný život i manžela. Jenomže manžel je ve skutečnosti výbušný kariérista a nejde pro ránu daleko. Proto Claire dlouho tajně spřádá plány na své zmizení. Což však není vůbec snadné, protože manžel a jeho poskoci hlídají každý její krok.
Eva dělá práci, kterou ovládá, ale ta ji zároveň táhne někam, kam Eva nechce spadnout. Eva prostě musí zmizet, ale má strach z těch, kteří potřebují její dovednosti a jen tak ji jít nenechají.
Obě ženy se domnívají, že jim vyměněné identity zajistí nový start i nový život. Avšak letadlo, ve kterém měla původně sedět Claire, se zřítí…
Moc mě to bavilo a příběh jsem hltala. Přesně takovýhle oddechový thriller mi skvěle sednul, pořád se něco dělo a já se nemohla odtrhnout. Moc doporučuji, je to zajímavé téma - jak v dnešní době všemožných vyspělých technologií lze (nebo nelze) po sobě nezanechávat žádné stopy.