lexikon_tf Online lexikon_tf komentáře u knih

Osedlej zlatého tygra Osedlej zlatého tygra Jonathan Black (p)

Útlá knížka plná dobrodružství a romantiky, na své si přijdou i milovníci zlatokopů a příběhů o hledačích pokladů.
Román vychází ze skutečného příběhu “zlatého spiknutí” o ovládnutí světového volného trhu se zlatem v roce 1974.
Nechybí ani romantická linka s hlavními hrdiny, kterým čtenář celou dobu fandí a drží palce, aby všechno dobře dopadlo.
Mně se to líbilo. Taková příjemná oddechovka na víkend.

Paní Degasová Paní Degasová Arthur Japin

Životopisný román o francouzském malíři Edgarovi Degasovi jsem vyhrála v soutěži u Argo, z čehož jsem měla nesmírnou radost, jelikož jsem si knihu moc chtěla přečíst. A byla jsem velmi příjemně odměněna.
Kniha je krásně a čtivě psaná, příběh mě hned strhnul a úplně jsem měla chuť něco začít malovat a tvořit - tak inspirativně a poutavě je popsán život i dílo tohoto slavného francouzského umělce.
V příběhu se krásně prolíná Degasův podzim života s jeho mládím, cestou do New Orleans i osudem jeho životní lásky.
Vypravěčkou příbehu je mladá žena, která se hlásí do služeb starého, slepého a zahořklého umělce. Tento se má brzy stěhovat ze svého starého pařížského domu, proto je potřeba pomoci mu roztřídit a katalogizovat jeho domácí sbírku, která čítá nepřeberné množství obrazů, skic, sošek a všeho možného. A samozřejmě dojde i na “třídení” jeho vlastních vzpomínek, jitření minulosti a odhalení starých tajemství!
Opravdu krásná kniha, pokud máte rádi tak jako já umělecký svět a životopisná díla, velice doporučuji k přečtení!

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

To bylo něco! Všechny ty rozlehlé Síně, burácející Přílivy, vznešené Sochy a nekonečná Schodiště… já je všechny viděla. Byla jsem tam.
Knihu Piranesi jsem si moc chtěla přečíst. Nakonec jsem ji zhltla za 5 hodin nonstop čtení. A jsem okouzlena!
Nejdřív jsem si myslela, že se budeme s hlavním hrdinou jen tak bezcílně potulovat po neskutečných a fantaskních Síních rozlehlého Světa.
Pak se mi vyjevil napínavý příběh křehké lidské existence, otázky dobra a zla a bezbřehé hranice fantazie.
A nakonec jsem zjistila, že jsem se celou tu dobu při čtení knihy potulovala po tom fantaskním světě společně s Piranesim.
A byl to opravdový zážitek!

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Občas čtu ke knihám anotace, občas mě k nějaké knize něco přitáhne, tady to možná bylo autorovo jméno (“pamuk” znamená v srbštině - a jak jsem následně zjistila i v turečtině - “bavlna”).
Kniha je sice trochu bichle, ale historická a s detektivní zápletkou, a jsem moc ráda, že jsem si jí přečetla. Dostat se totiž do turecké iluminátorské dílny nebo k sultánovi, to není každý den.
V příběhu se dostaneme na konec 16. století do Istanbulu, kde se má pro sultána vyhotovit iluminovaná kniha, oslavující jeho velikost.
Tamní iluminátoři, zvyklí malovat po způsobu starých mistrů, se však brání novým “franckým” způsobům malby, která je v rozporu s jejich vírou a znamená pro ně hřích.
Nejen tato záležitost rozpoutává mezi bratry iluminátory nevraživost a dojde dokonce k vraždě jednoho z nich!
Příběh nám vypravují různé postavy, živé i neživé, každá ze svého úhlu pohledu.
I díky těmto různým perspektivám vyprávění si čtenář může udělat obrázek nejen o tom, kdo je vrah, ale také o tehdejší víře ve staré a osvědčené, kdy cokoli nového a neznámého bylo považováno za špatnost.

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Jo Nesbø je jedním z mých velkých oblíbenců. Četla jsem od něj už téměř všechno, kromě knih o doktoru Proktorovi pro děti ️
Nová kniha povídek Žárlivost mi tedy nesměla v knihovně chybět.
Je tu opět a opravdu vidět, že Nesbø je mistr vyprávění příběhů. V knize je 7 různě dlouhých povídek, všechny mě nadchly, každá svým způsobem. Povídka s názvem Žárlivost je nejdelší a taky mi nejvíc utkvěl v hlavě její děj. Avšak perfektní jsou všechny!
Všechny povídky mají taky něco společného (kromě tématu žárlivosti).
Pokud jste nečetli - vřele doporučuji!

Dvojí život Dvojí život Vera Cowie

Překvapivě dobré čtení! Od knížky jsem nic nečekala, jako většinou, nechávám se vtáhnout do děje. O to víc mě příběh velmi příjemně překvapil! Knížku jsem měla půjčenou a zhltla jsem ji za dva večery. Zdá se, že jsem našla novou oblíbenou autorku!

Hračkář Hračkář Liam Pieper

Zajímavé čtení. Zaujal mě název, obálka i anotace. Adam Kulakov, vnuk slavného výrobce hraček Arkadije Kulakova, který přežil Osvětim. Děj se odehrává v Austrálii, ale retrospektivní dějová linka nás zavede právě do Osvětimi roku 1944.
Adam je samolibý floutek ve středním věku, který si užívá života, nehledíc napravo, nalevo. Zatímco jeho dědeček Arkadij bojuje s nemocí a démony své minulosti, jeho snacha pomalu odkrývá tajemství, jejich odhalení může zničit vše, co Kulakovova rodina celý život budovala.
Většinou nemívám od knih žádná očekávání, proto mě zvrat v knize docela šokoval! Ale víc nemohu prozradit, jen doporučím - přečtěte si knihu sami, je to taková víkendová oddechovka a možná budete taky tak překvapení zvratem, jako já

Žena v bílém Žena v bílém Wilkie Collins

Mladý učitel kreslení získává práci na zámku Limmeridge, kde na něj čekají dvě nové žačky. Než se na zámek vydá, zažije podivné setkání s tajemnou ženou oblečenou do bílých šatů.
Když pak dorazí na panství Limmeridge, je udiven podobou své nové žačky a záhadné ženy v bílém!
Tento romanticky laděný detektivní román vypráví o lásce, o zištně uzavřeném manželství, o pomstě, o panském pletichaření - a to vše až do posledních stránek je zahaleno tajemnou a pochmurnou atmosférou Anglie na konci 19. století. Kniha je psána v podobě deníkových úryvků různých protagonistů příběhu (ano, tady mi to připomnělo Draculu).
Kniha se mi moc líbila, byla jsem napnutá až do konce! Miluju tuhle pochmurnou atmosféru starých anglických sídel, takže výběr knihy v detektivním kole #klasikomilove mi udělal nesmírnou radost!

Malé sladké lži Malé sladké lži Caz Frear

Cat Kinsellová byla jako malá “tatínkova holčička”, ale jen do dne, kdy svého tátu viděla flirtovat se sedmnáctiletou Maryanne ze sousedství. Když pár dní poté Maryanne zmizí, Catin otec tvrdí, že ji neznal. Od té doby se malá Cat užírá tím, co viděla a její vztah s tátou tahle malá sladká lež navždy poznamená.
 O osmnáct let později pracuje Cat jako detektiv na oddělení vražd a jejím případem je zavražděná žena Alice, která byla nalezena nedaleko hospody, kterou provozuje její otec.
 Co když spolu případy Alice a Maryanne souvisejí? Cat začíná případ vyšetřovat a musí se přitom ponořit do vlastní minulosti.
Pěkná detektivka s překvapivými zvraty a závěrem, kdy do poslední chvíle napjatě a netrpělivě sledujete jak příběh dopadne!

19.08.2022 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Moje oblíbená detektivka s tak trochu hororovými prvky, jak se od E. A. Poea očekává. Poprvé jsem ji četla jako náctiletá a nesmírně se mi to líbilo. Od té doby je Poe můj velký oblíbenec! Tentokrát pro skupinu #klasikomilove přečteno již poněkolikáté a je to pořád hodně dobrý! Mondieu!

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kronika jednoho hotýlku za městem a několika generací s ním spjatých.
Kniha vypráví o osudech lidí, kteří mají různé vazby s hotýlkem, o jejich spletitých rodinných i mezilidských vztazích, o dramatických nástrahách života napříč dějinami, válkami i režimem.
Jsem moc ráda, že moje první seznámení s autorkou proběhlo právě prostřednictvím této knihy. Její styl psaní jsem si okamžitě oblíbila. Čtivý příběh, velmi pěkně propracované náznaky, které vám dokonale docvaknou a dokreslí celé vyprávění, aniž by bylo řečeno mnoho zbytečných slov. Těším se na další knihy od paní Mornštajnové!

Na okraji Na okraji Lina Bengtsdotter

Ve Švédsku v hlubokých lesích se nachází vesnička, v níž jednoho dne zmizí sedmnáctiletá dívka. Vyšetřování je přiděleno inspektorce Charlie a jejímu kolegovi. Charlie se tohoto případu nechce ujmout z osobních důvodů, ale příkaz šéfů poslechnout musí. Musí se však také vydat do vlastní minulosti. Do vesničky, ze které ve 14 letech odešla od své matky alkoholičky. Charlie při pátrání po ztracené dívce postupně odhaluje i děsivá tajemství vlastní minulosti. Nechtěně tak vyplouvají na povrch dávno zatracené vzpomínky na neutěšené dětství a osudný okamžik, kdy nechala někoho zemřít.
Napínavé čtení, které doporučuji všem milovníkům severských kriminálek!

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Romantický příběh o ženě s Aspergerovým syndromem, která je odhodlaná naučit se umění milovat - jak tělem, tak srdcem. Tak si na to objedná profesionála.
Ona je pragmatická a bohatá, on je sexy a potřebuje peníze.
Nejdřív jsem se obávala, že se mi kniha nebude tolik líbit, toho muchlování tam bylo na můj vkus až trochu moc, ale nakonec jsem si stejně poplakala ️ i když já bulim skoro u všeho ‍️ Je to hezky napsaná kniha, člověk se jejím prostřednictvím dozví něco o formě autismu, které se říká Aspergerův syndrom. A jako romantická oddechovka je to fajn čtení.

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Parta kamarádů, kolegů a známých si jednou na Silvestra dají každý své novoroční předsevzetí. A je jen na nich, zda a jak si jej během následujícího roku vyplní.
Oddechové čtení na víkend, v příběhu je sice hodně postav, ale zajímavě se prolínají. Knížku jsem si užila, líbí se mi jak pan Hartl píše.
Doporučuji každému, kdo si chce přečíst něco odpočinkového, ideální knížka na dovolenou.

Arábie: Mezi beduíny Arábie: Mezi beduíny Veronika Válková

Velmi čtivý příběh o dvanáctilené Báře, která má doma na půdě kouzelný starý atlas, jehož prostřednictvím cestuje zpět v čase a dostává se tak do nejrůznějších míst a k všelijakým historickým osobnostem. Mně se do ruky dostalo toto vyprávění o Arábii a jelikož miluji velbloudy, není se čemu divit. Knížečka je útlá, přečetla jsem ji za jedno odpoledne, je to příjemné dějepisné i poučné čtení. Autorka se jemně dotýká např. tématu křesťanství vs. islám, v knížce je k tomu pár hezkých přirovnání. Doporučila bych četbu spíš náctiletým, ale jako oddechovka se mi knížka četla přijemně a svižně.

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Kouzelný příběh o Krabatovi určitě zná každý, já sama zbožňuju animovanou verzi od Karla Zemana. Vždycky jsem se tohoto příběhu tak hezky bála. A teď jsem si ho chtěla i přečíst a mít ho ve své knihovně, nejen proto, že krásné ilustrace jsou dílem Ludmily Zemanové.
Fascinující vyprávění o lužickosrbském dospívajícím chlapci, který se dostane do styku s mocí a jen díky silné vůli, přátelství a lásce se vymaní temným silám, určitě doporučuji všem čtenářům, malým i velkým, protože poselství příběhu určitě pochopí všechny generace.