Hračkář

Adam Kulakov je spokojený člověk. Střední věk na něj zatím nedolehl plnou silou, hračky z jeho továrny dělají radost dětem na celém světě, má více peněz, než kdy může utratit, miluje svou ženu a syna a vydržuje si tolik milenek, kolik jen před nimi dokáže utajit. Adam však není jediný, kdo v rodině Kulakovových pečlivě střeží osobní tajemství. Jeho dědeček Arkadij se roku 1944 ocitl v Osvětimi, a tam se mu naskytla velmi neobvyklá příležitost. Nyní, když se jeho život chýlí ke konci, vynakládá nesmírné úsilí, aby pravda zůstala navždy ukrytá. Není to pro něj snadné, protože drtivé vzpomínky na setkání s jedním z největších monster lidské historie dotírají stále intenzivněji. Právě tehdy dojde k události, která může rozmetat Adamův pohodový život jako domeček z karet; následně Arkadije dostihne hrůzná minulost v plné síle. Vše, co oba muži celý život budovali, je nyní v ohrožení. A společně zjišťují, že svým nejbližším můžeme paradoxně nejvíce ublížit tehdy, když se je snažíme před něčím uchránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347630/big_hrackar-5zo-347630.jpg 4189
Literatura světová, Válečné, Thrillery

Vydáno: , Domino

The Toymaker, 2016

Kniha Hračkář

RaDaR26

V knize se prolínají dvě linky, jedna slabší a druhá perfektní s šokujícím závěrem. Navíc mi připadá, že ty dvě linky a všechny osoby mohly být o trochu lépe propojeny. Tomu odpovídá celkové hodnocení - tři hvězdičky.

Sarriii

Kniha byla zajímavě napsaná. Prolínají se v ní jakoby dva příběhy. Jeden je o dědečkovi, který byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboře a po skončení války odjel do Austrálie a začínal od úplné nuly až nakonec vybudoval továrny na hračky, které dobře prosperovaly (ten mě bavil o hodně víc). Druhý příběh je o jeho vnukovi, který se má díky dědečkovi dobře, je pověřený vedením jedné z továren (nejde mu to, nemá o hračky zájem a jen si bere peníze). Má syna a manželku, která mu v továrně dělá účetnictví a vlastně za něj celou továrnu v podstatě řídí. On manželku akorát podvádí a dělá v obchodování jednu chybu za druhou. To mě vyloženě vytáčelo (měla sem pomyslné chuť ho proplesknout, aby se probral). Na konci knihy se ukáže, že dědeček i vnuk mají svá tajemství, která se nakonec odhalí. Závěr byl pro mě překvapení, to jsem nečekala :)

Monyel

Od knihy jsem neměla vůbec žádná očekávání, a o to více mě příjemně překvapila. V knize se prolínají dvě časové linky, v jedné sledujeme Adamova dědečka Arkadija, který se snaží přežít hrůzy konané v Osvětimi a v druhé se dostáváme do současnosti v Austrálii, kde žije Arkadij s Adamem a jeho rodinou. Málomluvný Arkadij i narcistický amorální zmetek Adam mají svá tajemství. Postavy v knize jsou napsány věrohodně nedokonale, sice mi byly nesympatické, ale přesto mě zajímalo jak dopadnou. Autor se nebojí nepříjemných témat, v knize je několik znepokojujících scén. Děj odsýpá, kniha není zbytečně roztahaná do kapitol, kde se nic neděje. Pokud bych měla něco vytknout, bylo by to poměrně rychlé ukončení. Za mě 4,5⭐️ Doporučuji.

1T0S_

Hračkář se skládá z dvou dějových linek. Ta hlavní, odehrávající se v současné Austrálii, mě nějak extra nenadchla. Zabývá se Adamem, jeho ženou Tess, otcem Arkadijem a nepříliš zajímavými problémy s jejich firmou, děj v ní plyne pomalu či úplně stagnuje. Ta vedlejší, která se odehrává za druhé světové války v Osvětimi, je naopak plná napětí, zajímavých motivů a obsahuje i jeden pořádný zvrat. Bohužel je však v knize zastoupená pomálu. Celkový dojem rušily občasné překlepy či místy kostrbatý překlad.
Čtení to není špatné, jen bych Hračkáře neoznačil za thriller.

iveta3689

Většinu knihy jsem si říkala, že je to pěkný příběh, dobře napsaný, ale nic převratného. Pak přišla bomba. Možná se dala čekat, ale mě to překvapilo. Celkově je to hodně dobrá kniha, určitě stojí za přečtení.

Anna 13

Kniha, kterou jsem možná měla číst v jiný čas...

Autor sleduje dvě dějové linie, které se nakonec prolnou do jedné. Příběh muže přežívající v Osvětimi je zajímavější a rozhodně poutavější než ten, který se s ním střídá. Současná dějová linie mě nudila především světem byznysu. Jeho hrdina byl tak strašně nesympatický, vypočítavý, perverzní a zlý, že jsem s ním nedokázala v ničem soucítit. Absolutně jsem se na něj ani na jeho ženu nenapojila.
Příběh z druhé světové války nabízí naopak nečekaný zvrat, který čtenář těžko předvídá, pokud vůbec. Pieper utrousil na stránkách drobečky - malé nápovědy, podle kterých mi teď dochází, že jsem na to vše mohla přijít dřív. Ale on největší záhadu svého románu ukryl tak dokonale, že když nakonec vypluje na světlo, překroutí celý příběh v něco mnohem většího.

Kniha má nádhernou obálku a vytříbený jazyk. Také ale opovrženíhodné hrdiny a stránky, které byly snad napsány, aby nudily.
Knihu považuji za dosti nevyváženou, nicméně určitě ne zbytečnou nebo snad špatnou.
Vychází mi na tři hvězdy. Se vším, co jsem s ní neprožila. Se vším, co jsem z ní dostala.

Hračkář - příběh krutosti a lži.

Mája_pbj

Neměla jsem od Hračkáře kdo ví jaké očekávání, ale nakonec mě mile překvapil. Mísí se v ní dvě dějové linky, ta o holokaustu je bezpodmínečně zajímavější, ale ani ta současná nebyla zcela k zahození. Avšak i přesto jsem se několikrát přistihla, jak odpočítávám stránky k lince o holocaustu, ta ve mně budovala napětí a já měla neustálou potřebu zjišťovat, co bude následovat. Současná linka měla občas lepší, občas horší stránky, asi tak jako už to i v běžném životě bývá.

Nicméně oceňuji čtivost celé knihy. Jednoduchý jazyk, který však v sobě skrývá obrovské téma. Občas z knihy až mrazilo, čeho všeho je schopný člověk zaslepený nenávistí vůči jiné lidské bytosti udělat. Velkolepé odhalení a rozuzlení jsem já osobně nečekala a knihu i celý příběh krásně okořenili. Avšak konec byl takový nijaký. Trochu mě zklamalo, že mě na následující straně nečekala další kapitola, ale poděkování.

Podtrženo, sečteno: Lepší průměr s nečekaným závěrem.

Aannaa019

Adam je opravdu nesympatický slaboch. I díky tomu mne jeho dějová linka moc nebavila. Rozuzlení příběhu Arkadie jsem neodhadla a proto 3*