Hračkář

Adam Kulakov je spokojený člověk. Střední věk na něj zatím nedolehl plnou silou, hračky z jeho továrny dělají radost dětem na celém světě, má více peněz, než kdy může utratit, miluje svou ženu a syna a vydržuje si tolik milenek, kolik jen před nimi dokáže utajit. Adam však není jediný, kdo v rodině Kulakovových pečlivě střeží osobní tajemství. Jeho dědeček Arkadij se roku 1944 ocitl v Osvětimi, a tam se mu naskytla velmi neobvyklá příležitost. Nyní, když se jeho život chýlí ke konci, vynakládá nesmírné úsilí, aby pravda zůstala navždy ukrytá. Není to pro něj snadné, protože drtivé vzpomínky na setkání s jedním z největších monster lidské historie dotírají stále intenzivněji. Právě tehdy dojde k události, která může rozmetat Adamův pohodový život jako domeček z karet; následně Arkadije dostihne hrůzná minulost v plné síle. Vše, co oba muži celý život budovali, je nyní v ohrožení. A společně zjišťují, že svým nejbližším můžeme paradoxně nejvíce ublížit tehdy, když se je snažíme před něčím uchránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347630/hrackar-5zo-347630.jpg 4.1140
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Domino

The Toymaker (2016)

Kniha Hračkář

babyboar

"Člověka může definovat mnohé. I to jaké tajemství před světem skrývá."

Wow! Jsem knihou velmi překvapena. Díky projektu Praha, město literatury, že kniha vznikla a jako střípek se v ní mihla i Praha. Knížka je poměrně útlá, přesto si spěje k postupnému rozuzlení, které většinou asi překvapí.

patch

Překvapivý konec, trochu z toho mrazí.

Parwana

I když měla knížka svoje mouchy a Adam mi přišel velmi nesympatický hned na začátku, nechala jsem se dějem knihy zcela pohltit a poslední kapitolu dočítala s otevřenou pusou. Naprosto strhující konec, který jsem nečekala, ale byl zcela logický. Trochu mě ale mrzí, že se navzdory přebalu kniha odehrává v Praze jen velmi okrajově.

Peti

Kniha Hračkář vlastně byla nakonec úplně jiná než se jevila na začátku. Příběh ze současnosti, tedy o Adamovi a jeho rodině, mi přišel syrový, Adam mi byl velmi nesympatický a nejvíc ze všeho se mi asi nelíbilo jeho chlubení dědečkovým příběhem. Také to, co z myšlenky z koncentráku udělal, bylo smutné a smrdělo materialismem. Příběh o mladém Arkadijovi byl naopak velmi povedený a z rozuzlení v Osvětimi je mi ještě nyní ouzko.

vojteska70
11.12.2018

Adam mi byl protivný. Knihu jsem dočetla jen kvůli válečnému příběhu. Pro mně nic moc

LusSyNDA
19.10.2018

Adam je pěknej blbec. Ani trochu mi nebyl sympatický, vychloubal se pořád příběhem svého dědečka, přitom se s ním v celé knize snad ani jednou nebavil. Charakter Tess byl také takový všelijaký, ale části o ní mi nevadily. Já jsen totiž původně myslela, že je to příběh jen o "hračkáři"- tyto části se mi četli nejlépe.

Příběh sice dával smysl, ale nějaké věci byly podle mě zbytečné a navíc.

makemake
14.09.2018

Adamův děda byl hrdina. Aspoň tak to majitel úspěšný firmy vypráví na potkání. O tom, že to nakonec asi nebude tak černobílý je celá knížka, která se nebojí velkých témat - holocaustu, židovství, homosexuality, odvahy i toho, co uděláme proto, abychom přežili - a přesto jsem si z toho nějak na zadek nesednul. Ale, abych nebyl nevděčnej čtenář - konec a dovyprávění části z koncentráku mě velmi mile překvapila, protože nebyla p ř e d v í d a t e l n á! Takže jo, dejte si to. :)

Dela111
18.08.2018

Tato kniha se mi nehodnotí lehce a u počtu hvězdiček váhám.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách.
Ta válečná, která nemá být nosnou částí, je velmi dobře napsaná. Autor nás nešetří a popisy krutostí v Osvětimi jsou podané v celé své hrůze. Vlastně celá část o minulosti Arkadije je tím nejlepším.
V přítomnosti se řeší hlavně problémy Adama a jeho ženy Tess. Vyprávění tady plyne klidně a pomalu, dokonce až moc pomalu... Až posledních 50 stran je naprosto strhujících, tady to naopak najednou nabere ty nejvyšší obrátky a je to rychlé moc a taky rychle ukončené.

Rozuzlení je vysvětlující, ale ne překvapující. Už v polovině knihy je celkem jasné k čemu to logicky vede. Poselství na závěr je silné a možná by kniha zasloužila více stran.
3* jsou málo, 4* moc, zaokrouhlím nahoru ;-)

Jen tak mimochodem - proč je kniha zařazena v žánru jako thriller?? Chápala bych literatura světová, společenské romány i psychologické, ale toto přece není thriller...